Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За нуждата от Учител или Наставник


Иво

Recommended Posts

Една истина, възприета чрез сърцето, чрез медитацията, чрез размисъла, т.е. чрез директна връзка от извора е много по-чиста и ясна, отколкото думите на външен човек. С много от вас се е случвало да намерите отговор и прозрение в своите мисли, а малко по-късно да попаднете на книга, където същото което сте разбрали и почуствували е описано с думи. Истината първо идва сама при вас (при положение че я търсите и очаквате, разбира се ), а после с голямо удовлетворение разбирате че не сте единствения, когото е посетила.
:thumbsup:

:hmmmmm: Верно е, Учителят ни намира, но само ако ние сме готови за това. Ако сме го призовали в сърцето си. Трудно е да се върви без водач, но не е невъзможно. За мен най-добрия водач са беседите на Б. Дуно. Всяко малко приложение в живота ми, ми е показвало, че съм на прав път. А всяка грешка, залитане бяха направлявани от самия живот-шамарче и влизаш в правилния път. Важно е сърцето да е чисто. И да имаш Вяра...

Има и много книги, които са за мен учебници. Сякаш чрез тях ми се показва всяка стъпка, за което съм изключително благодарна.

Линк към коментар
Share on other sites

Духовните Учители не са от този свят, а само частицата неземна в нас влиза в контакт с тях. :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Учителят е врата. За да дойдеш при вратата, тя трябва да е по-привлекателна от света. Представи си някой на улицата-вали дъжд, гръмотевици; има нужда от подслон. Оглежда се, намира вратата и се приближава. Вратата е по-привлекателна и подканваща, отколкото каквото и да било друго в този свят. Нищо на света не може да ти даде толкова мир, радост и удоволствие. Веднъж като стигнеш до вратата, влизаш през нея и виждаш света през нея, през очите на учителя. Това е знак, че си дошъл при учителя. Иначе ще си останеш на улицата, гледайки към входа. Но щом влезеш през вратата ще видиш целият свят през очите на учителя. Гледай света през очите на учителя през цялото време. Тогава светът изглежда много по-прекрасен-място пълно с любов, радост, сътрудничество, състрадание и всички добродетели. Ще имаш взаимоотношения с всички без какъвто и да е страх, защото имаш подслон. От вътрешността на дома си ще гледаш гръмотевиците, бурята, яркото слънце. Отвън е горещо и неудобно, но не те е грижа, защото няма нищо което да те обезпокои или да ти отнеме пълнотата. Такова чувство на сигурност, чувство на пълнота и радост те обземат. Това е смисълът да имаш учител. Във всички светски взаимоотношения нещата се объркват. Създаваш връзки и ги прекъсваш. Всички взаимоотношения могат да се развалят, поправят и развалят отново. Има жадуване и непирязън. Това е светът, това е самсара. Но учителят не е взаимоотношение. Учителят е присъствие. Не прави учителя част от твоя свят. Ако го направиш част от света се появява същият емоционален боклук: "О, той каза това."" О, той не каза това.""Някой е по-близко."" Аз не съм близко." Просто чувствай присъствието на учителя-то е вечно. То е било с теб преди, има го сега, ще го има и в бъдеще. Учителят е присъствие. Светът е относителност, а относителността има ограничения. Присъствието е неограничено. Присъствието е обширно, безкрайно и цялостно-включва всичко. А присъствието на учителя в живота на човек ще му донесе удовлетворение във всички взаимоотношения. Всяка връзка ще бъде пълна с присъствието на Безкрайността, ако учителят е в живота ти."

Ашрам в Монреал, Канада, 12 юли 1995 г.

Шри Шри Рави Шанкар

Линк към коментар
Share on other sites

Нямам търпение утре да видя гуру Шри Чинмой. За съжаление митрополит Кирил извърши своят план и попречи всячески на групата на Шри Чинмой да проведе концерта в Двореца на спорта, като изля куп лъжи и манипулира медиите с клеветите против учението на този индийски учител. Но концерт въпреки всичко ще има в Златните пясъци, където е отседнала многобройната група от ученици на Шри Чинмой. Те са плакали в недоумение от глупостите които се изляха против тяхното учение от страна на православната църква. Самият Шри Чинмой казал:" Какво лошо съм направил, че да говорят така за мен?" В рамките на един месец митрополит Кирил успя да оплюе първо Бялото братство, като го набеди за строежа на пирамидата в Мадара, а сега като стопира всички мероприятия на гуру от Индия и го очерни без причина. Така ли пише в Библията? Това ли е институцията, която трябва да подхранва духовността на българина? Въпроси без отговор...но с ясни изводи за всеки.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Виж, Макс, църквата загуби позиции и влияние отдавна. Сега като зло куче се опитва да хапе всичко наред. Липсата на морал, духовност, борбата за власт изгониха младите, мислещи хора.

Сега е по-добре да оплюе всичко, което събужда вярата и духовността, за да може да прикрие собствения си разпад....

Жалко е, но какво да се прави :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Така ли пише в Библията? Това ли е институцията, която трябва да подхранва духовността на българина? Въпроси без отговор...но с ясни изводи за всеки.

Това е Библията отвън.

Но Пимандър - Учителя е шепота на вътрешната Библия, той е Праатома на Духовната искра, небесният праспомен от отминалото ни величие.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Това е Библията отвън.

И отвън дори не е това. Но както и да е.

Човек напоследък не звучи гордо и това се осъзнава. Натъжавам се като чета написаното от Макс. Църквата отново прилага методи, които само могат да отдалечат хората от нея, вместо да направи нещо за привличането им. Ами институция, обслужваща нечии интереси, от където и да го погледнеш - от вън, от вътре, от горе и отдолу... Като всяка друга между другото, както и да бъде наречена...Но нека не бъркаме попа с вярата, това са толкова различни неща.

Нуждата от Учител е именно копнежа на човека към Свободата, която е изгубил. Връзката Учител - ученик ( която, естествено, че е вътрешна ) дава тази неповторима и неописуема надежда за края на тунела. Имам предвид Учител, обаче, но не такъв от гореспоменатият тип.

Линк към коментар
Share on other sites

И тъй, Учителят има отношение към човешкия ум и воля. Той носи в душата си ония вибрации, които може да дадат подтик на ума и волята ви.

...

Христос казва: „Наричате ме Учител и прави сте“. Но Христос не е Учител като Мойсей, който проповядваше: „Око за око и зъб за зъб“. Днес вие служите на Христа, но служите и на много други учители, служите и на Мойсей. Вие казвате: „Аз съм християнин, православен“, но ако ви обиди, докачи някой малко, вие веднага започвате дело против него. Това е старото учение, което прилагаме в живота, а говорим за новото.

...

И Христос казва: „Вие ме наричате Учител и Господ и добре казвате, защото съм“. Когато този Учител дойде, във вашия дом ще има хармония, музика, поезия, всички ще бъдат на своите места; няма да има раздори между мъжа и жената, между слуги и господари, между дъщери и синове, между учители и ученици. Сега Го няма Христос в света. Ще кажат някои, че Христос е дошъл. Не, той не идва, защото има вече опитност. Ако дойде днес между хората, те пак ще го разпнат.

Беинса Дуно, Учител и Господ, 15 юни 1919 г

Аз ви давам съвет: не търсете съвет от хората как да любите. Тъй както Господ ви е научил, така постъпвайте. Семето нека израсте. Ябълката да израсте като ябълка, лозето да израсте като лозе. Не питайте прав ли съм аз. Кажете: „Господ е Учител мой, кой ще ме заблуди?“ Туй, което ви говоря, вас ви се вижда така особено. Това са Божествени лъчи. Като влязат във вашата душа, във всички ония добри зародиши, те ще обработят и ще създадат новите плодове.

Това е живот вечен, да позная Тебе, единаго истиннаго Бога, и Христа, Когото си изпратил.

Беинса Дуно, Пето утринно слово, 25 октомври 1942 г., неделя, 5 ч. сутринта София – Изгрев

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, как мина концерта с Шри Чинмой?

Преди около 1о-на години общувах с негови последователи в Пловдив - събираха се в един висок блок близи до ВСИ-то. Отначало заедно с йогите - правеха баджани и се получаваше невероятно силна атмосфера. После, мисля, че се отделиха, защото вибрацията на другите йоги била различна...

Тогава и се позапознах с идеите на Шри Чинмой. Ученик е на Ауробиндо. Това само по себе си лично за мен говори много! Има чистота и простота в подхода към методите му - молитва, медитация, съзерцания... И, което е много важно - не отрича другите школи. А това е показателно за истиността на една школа! И въобще - аромата на психическата вибрация на Чинмой е цветен, розов и пролетен! Излъчва пълно спокойствие и хармония!

Линк към коментар
Share on other sites

Но Христос не е Учител като Мойсей, който проповядваше: „Око за око и зъб за зъб“. Днес вие служите на Христа, но служите и на много други учители, служите и на Мойсей. Вие казвате: „Аз съм християнин, православен“, но ако ви обиди, докачи някой малко, вие веднага започвате дело против него. Това е старото учение, което прилагаме в живота, а говорим за новото.

Беинса Дуно, Учител и Господ,  15 юни 1919 г

Ето от това идват противоречията, има хора, последователи на старото учение, на Мойсей. Това е пътя на жреците... И това отстояват, и продължават да воюват помежду си.... Това е протеста, сравнението... Но мисля, че има осъзнаване и разбиране вече.

Любов, Мир, Светлина

:yinyang::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Мина просто прекрасно! Чувствам голяма привилегия, че можах да стана свидетел на всичко това! Абсолютна чистота има в атмосферата при тях, последователите му са невероятно невинни, чисти като деца, дълбоки. Направих си снимки и видеозаписи и дълго ще ме връщат в тази атмосфера.

Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасно! Благотворното и миротворящо въздействие се възприема даже и по видео записа!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Някъде бях чела, че учителят идва, кагато ученикат е готов :smarty: Не зная какво да мисля за себе си-чувствам,че ТАТКО е с мен във всеки момент,помоща му винаги идва,макар че признавам си не съм :angel: ,прекалено много емоций,нетърпение и прочее :ph34r:Благодаря ти Татко за търпението и снизходителността!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Да, чудесно е да благодариш на изтласкания си едипов комплекс, оформил отношението ти към авторитети! Успех! :thumbsup2::harhar::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, Уика, ако става дума за баща ти, за татко ти, това е чудесно. :feel happy: Аз си помислих, че говориш за нещо като молитва, нали знаеш, както се молят тези, църковно вярващите! :thumbsup2::angel::D

Линк към коментар
Share on other sites

Когато казвам ТАТКО имам предвид Бог!Макар че далеч не съм този тип вярващи :hypocrite: аз съм нещо като блудният син, но който ту си идва, ту си отива :ph34r: Явно вярата ми не е силна,за което се срамувам,много,много,защото Той въпреки всичко е с мен и ми номага!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Не вървете след никого, вървете само след себе си. 

Буда

:lol: Моят учител казва: "Не, вие не вървите след мен, аз вървя след вас, за да ви бутам напред, за да не ви позволявам да спрете и да тръгнете назад.". :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:lol: Моят учител казва: "Не, вие не вървите след мен, аз вървя след вас, за да ви бутам напред, за да не ви позволявам да спрете и да тръгнете назад.".  :thumbsup:

Щом не можеш да решаваш и да поемаш сам отговорност за действията си може би наистина трябва да те бута някой.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако виждаш върха на планината, можеш да се опиташ да го изкачиш и без чужда помощ. Наистина сам или с водач ти трябва да извървиш пътя. По-разумно е да следваш утвърдените пътеки.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом не можеш да решаваш и да поемаш сам отговорност за действията си може би наистина трябва да те бута някой.

Твърде буквално го възприемаш. :) Аз го възприемам по друг начин-пред мен е свобода, широта, Аз решавам (моят Висш Аз) затова не е нужно да има някой пред мен, зад чийто гръб да вървя, по-полезно е зад мен да върви някой. :thumbsup: Точно защото няма никой пред мен, отговорността е моя (не се крия зад нечий покловител). Ако не разбираш, това е твой проблем, не мой. Но се отклонихме от темата, за което се извинявам на модераторите.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не е до,пред или зад теб.Всички сме сами.Никога няма горанция че отъпкания път е твоя.Аз не резчитам на никого защото имам ум и мога сам да преценявам.

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не е до,пред или зад теб.Всички сме сами.Никога няма горанция че отъпкания път е твоя.Аз не резчитам на никого защото имам ум и мога сам да преценявам.

Още едно повърхностно разсъждение. Сега си на 18 г. и затова така приказваш. Когато придобиеш зрялост и опит, тогава ще разсъждаваш по друг начин. Не съм сам, когато бях на 18 и аз мислех, че съм сам. Едно е да преценяваш, съвсем друго да осъзнаваш присъствието на този, Който през цялото време е с теб. Без Негова помощ нищо няма да постигнеш. Само с този малък ум, който е в клопката на майя не се стига далеч. Та той ти казва, че виждаш змия да виси от клона, а като приближиш било въже. Той те е измамил, сетивата са те измамили, чувствата са те измамили, не можеш да им вярваш по същият начин и умът ни мами постоянно. И поради това неразбиране идва страданието. "Имам ум и мога сам да преценявам". Добре, но къде си бил преди 50 години, къде ще бъдеш след 70 години? Тази Земя е съществувала далеч преди товето появяване на нея, и ще продъжи да съществува и след нас. Погледни своето съществуване тук в това тяло и с този ум в контекста на нази огромна Вселена. Ти си толкова незначителен, а си мислиш "аз имам ум, мога сам да преценявам...". Когато всичко ти е наред, смяташ "мога сам да преценявам", но когато се случи нещастие си безпомощен, обръщаш се със сълзи на безпомощност и с молитва към онзи, Който всъщност върви след теб :) Това е естествено, в радост или тъга-ние се връщаме към Него. По-добре с радост и осъзнати, отколкото с тъга от горчив опит. :thumbsup: От нас зависи. :)

Линк към коментар
Share on other sites

да осъзнаваш присъствието на този, Който през цялото време е с теб...

Само с този малък ум, който е в клопката на майя не се стига далеч. ...

Погледни своето съществуване тук в това тяло и с този ум в контекста на нази огромна Вселена.

По-добре с радост и осъзнати, отколкото с тъга от горчив опит. :thumbsup:

:thumbsup2::feel happy:icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...