Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?


Recommended Posts

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?

Не е нужно. Ние нямаме право да ги променяме.

Освен, ако човек не е педагог, треньор и т.н. ..... и има за цел да изгражда нови знания, умения и навици...

Но ние всички сме отговорни как си взаимодействаме с околните.

Всички съзнателно или не си влияем!!!

Понякога една добра дума, подкрепа, дадена книга,

или директна ( до болезеност) искреност са важни за човека срещу нас.

А това може да доведе до промяна.:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Може би живеейки както трябва,променяйки себе си за добро е най-добрия начин да променим другите.Нещо като живия пример-разумни,добри,разбиращи,неосъждащи ако щете усмихнати.Макар че дори това е доста трудно.

Линк към коментар
Share on other sites

едва ли е нужно да променяме другите.

ако това беше така най-вероятно ГОСПОД ,

щеше да го направи вместо нас и то невъобразимо по -добре от нас.

БОГ ние  дал свободна воля и индивидуалност.

но не можем да се отдалечаваме от него до безкраи.

всяка грешка се заплаща.

но по- важното е да се учим от грешките, за да не ги повтаряме повече,

и да се стараем да ги поправяме овреме.

...но това едва ли значи ,че ако равновесието е силно наклонено в полза на отсрещната страна в момента,

трябва да скръстим ръце и да си кажем, че това не зависни от нас.

напротив точно обратното е.

ако ние не го направим, то кои тогава вместо нас ще го направи.

това не значи ,че трябва да се примиряваме със ситуациите ,а да се стремим да направим и този свят и нашият живот по -хубав.

докато някои хубав ден ,може би вече няма да се налага да се връщаме тук.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Напразно губене на време и нерви е да тръгнеш да променяш някого.Кому е нужно да поема чужди негативи,което е неминуемо при такова вмешателство като насилственото променяне на някого?!

Човек ако желае може да промени себе си,не и другите.

Единственото което може да се направи с цел промяната на някого е личният пример.Но не винаги се получава. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Никой не е в състояние да промени някого, ако преди това не е променил себе си. Всеки един от нас има първо отговорност към себе си – не да се вглежда в другите и да им търси несъвършенствата, и да се опитва да ги изправя, а първо трябва да се вгледа в себе си, да поработи върху себе си, да се изрисува по такъв начин, че да стане съвършен образ на Любовта – изключително магнетичен, харизматичен, достоен за Любов, т.е. това, което е проявил в себе си, под негово въздействие да започне да се пробужда и в другите – тези, които контактуват с него и които са достатъчно интуитивни и отворени, доверчиви, за да проникне Любовта в душите им и да пробуди Любовта, която е била в латентно състояние у тях. Човечеството се нуждае от образци, които съхраняват в себе си жив Божия Образ и могат да Го изобразяват (възкресяват) в тези души, които са всеотдайни и са отворени безрезервно към тях. Такава е трансформиращата магия на общението между Бог и Човек, Учител и Ученик, между Любим и Любима. Да, могат да се променят хората, но единствено и само чрез алхимическата сила на Любовта. Ако Любовта не свързва душите, те живеят в различни светове, няма общение между тях, не могат да си влияят и въздействат, няма да могат и да се променят благодатно. А за да се промениш благодатно под въздействието на някого, трябва наистина да го обичаш. А той пък трябва да е пробудил в себе си Любовта, защото процесът е двустранен. И колкото повече го обичаш, толкова по – голям става шансът промяната ти да бъде по – дълбинна, защото… ние не се нуждаем от козметични промени – те не ни вършат работа.

Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема, благодаря!Мисля, че народа го е казал:"Така си е скроен!"- за даден човек.Не може да искаме някой да бъде такъв, както на нас ни харесва.Учителят ни съветва, да държим една хубава черта на човек в съзнанието си.Бих го разбирала проблема да повдигнем другия, а не да го променим, както на нас ни харесва.Да толерираме разнообразието, нали всеки от нас е една малка Вселена, божествена частица.А конкретно как да се получи, като направим едно микроскопично добро, до нас човека и да не ни обича да го предаде на друго същество, да се получи като резонанс във Всемира.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Две визии за удовлетвореност:

1*ВИЗИЯТА НА ЕГОТО

Имам всичко необходимо за да се чувствам удобно.

Спокоен съм,защото не могат да ми се случат лоши неща.

Всичко може да се постигне с упорит труд.

Оценявам себе си според постиженията си.

Печеля повече,отколкото губя.

Имам добра представа за себе си.

Тъй като съм привлекателен,печеля вниманието на противоположния пол.

Когато намеря идеалната любов,тя ще бъде по моите критерии.

2*ВИЗИЯТА НА ДУШАТА

Аз съм всичко от което се нуждая.

Аз съм в безопастност,защото няма от какво да се страхувам в себе си.

Потокът на изобилието в живота ми носи всичко.

Не меря себе си според ничии външни стандарти.

Даването е по-важно от победата.

Нямам представа за себе си.Аз съм отвъд представите.

Другите се привличат към мен като душа към душа.

Мога да намеря идеалната любов защото съм я открил първо в себе си.

...Визията на душата изглежда далеч по-трудна,но въпреки това тя се развива автоматично,когато достигне нивото на душата.Удовлетворението не е въпрос на самоусъвършенстване.То включва откъсване от дневния ред на егото,загърбване на външното и обръщане към вътрешния свят.

Душата предлага щастие,което не зависи от това дали външните условия са добри или лоши.

Пътят на душата води до място,на което изживявате удовлетворението като право по рождение,

като част от самите вас.Не е нужно даработите за него:просто трябва да ви има.

Благодатта идва от ясната представа за това кои зме всъщност.

...Буда и Исус не се занимават с материалните причини за страданието.Те проследяват причината до самия й

корен,до Аза,който се справя с всекидневния живот.Този Аз е фалшив,казват те.Той маскира истинската ни самоличност,която може да се открие единствено на нивото на душата.

Дийпак Чопра:Пресътворяване на тялото.Възкресяване на душата.Как да създадем един нов АЗ.

Ако не си гуру,остава ти личния пример.Това от мен.

Любовта е дълготърпелива,пълна с благост,любовта не завижда,любовта се не превъзнася,

не се гордее,не безчинствува,не дири своето,не се сърди,зло не мисли,

на неправда се не радва,а се радва на истина;всичко извинява,на всичко вярва,на всичко се надява,всичко претърпява./Коринтяни13:4-7/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Наистина е важен личният пример. Ако някой създаде някакви форуми или сайтове и разпространява определени знания, обсъжда определени въпроси с хората в съответните интернет пространства, след време този някой може да видят как други са направили същото : създали са подобни форуми/сайтове. И така лека полека, определени идеи, убеждения, знания стават все по - приети и обсъждани. Ефект на стоте маймуни. Заразяване. Домино. :)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

.... Ефект на стоте маймуни. Заразяване. Домино. :)

Аха, и постепенно нещата все повече се опошляват и принизяват.

Сега като сидях темата си помислих, че е излишно губене на време и смисъл да се мисли да се помага целенасочено на всички други....

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Дали е необходимо да направим нещо, за да ги променим?

Нека да разгледаме нещата стъпка по стъпка...

Първо.

Защо искаме да ги променяме? - Отговорът е един - Защото не ги харесваме.

Второ.

Като не ги харесваме, какво правим с тях?

Трето.

Що не потърсим други хора, с които да ги заменим тези хора около нас, които не харесваме?

Такива, които да харесваме и да не трябва да се правим на дълбоко морални, и да им се бъркаме в разбиранията за живота.

Та така.

Четвърто.

Какво генерира това желание в нас да се правим на наставници и учители и да ходим да просветляваме хората около нас?

Някаква потиснатост в ... ?

Линк към коментар
Share on other sites

Я, това с въпросите наистина е много ефективно :)

Човек винаги може да намери себеподобни. Сранно би било да се навира там, където не му е мястото :)

Линк към коментар
Share on other sites

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите? <---> Нужно ли е да променяме другите, за да направим нещо?

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?

Да, нужно е да променим себе си.

Докато човек не осъзнае за себе си този принцип като го приложи на практика, той не разбира колко истина се крие в тези думи... Всъщност в живота може да променяме и да влияем единствено на себе си - каквото правим и говорим с мисълта, че е насочено към други хора, всъщност е отправено към нас самите - понеже всички сме едно. Хората около нас са огледало, в което виждаме собствения си образ. Ако искаме нещо различно работата, която трябва да свършим, е работа вътре в нас. Хубав принцип е когато говорите на другите да си представяте, че всъщност говорите на себе си :) Ако се чувствате добре от думите си и енергията, която сте изразили с тях, значи сте на прав път.

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

Незнам, аз съм се видяла в приключение опитвайки се да действам честно, точно, безупречно, според правилата и т.н. Изпробвала съм всякакви варианти само и само всичко да върви добре ама не би. Вече не знам какво още да променя в себе си та и другите да вземат да си вършат работата както подобава, но се оказва, че все аз съм кривата. А може би ако ме домързи ама мнооого, претупвам работите, мълча си, усмихвам се и се подмазвам ще имам по- голям напредък!? Знам ли!? Като гледам все такива теглят печелившия билет от лотарията, а такива като мен никога не са били на мода. Май ще трябва да опитам да се променя, а, защото аз съм другата в света.

П.П. ААА sawme с хубав пост си ме изпреварил - а - докато съм писала разсъжденията си. Държа да подчертая, че мнението ми не е последствие на твоето защото в момента не ми се спори, разсъждавам си на "глас", а твоите неща са хубави и си ги знаем.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?

Когато човек промени нещо в себе си, това неминуемо води до промяна в отношението на другите към него, а това променено отношение пък води до промяна в тези, които са си променили отношението. :)

Или по-просто казано - промени себе си, за да промениш другите.

Линк към коментар
Share on other sites

Аха, и постепенно нещата все повече се опошляват и принизяват.
Ами дай да не се пишат книги, статии, дай да не се обсъждат философски въпроси, дай да не идват духовни учители на земята. Пък и нали за да може да направи някакъв избор, трябва да знаеш между какво избираш, трябва да имаш дадена информация. Защо повече хора да не разберат определени духовни истини - пък който иска ще вярва, който не иска няма да вярва, който колкото може ще приложи. Какво - само информация за чалга концерти, промоционално предлагане на алкохол и нови джиесеми ли трябва да се обсъжда и разпространява ? Не може ли да се разпространява и алтернативна информация - току виж била полезна някому. Който иска и може се променя, който не иска и/или не може, не се променя. Но е добре повече хора да са разбрали определени знания.

Човек винаги може да намери себеподобни. Сранно би било да се навира там, където не му е мястото :)
И не става дума да се навираш някъде, нито да ходиш някого да убеждаваш някого пряко (било то в нета или в живота). Може да представяш някаква информация в блог или книга, без да тръгнеш да говориш на конкретен човек, хора. Който прочете, прочете. Може да отваряш теми, да създаваш сайтове, да задаваш въпроси - който иска, ще се включи в обсъждането, ще чете по теми тези и т.н. Говорят някои за избор в храненето - защо да не са известни на повече хора алтернативи в мисленето и поведението като цяло. Защо някои разпространяват информация за това в каква храна какво имало и подлагат това на обсъждане, пък в същото време да не било редно да се представя/обсъжда с хората информация от по - духовно естество.Естествено, че човек може да си търси и намира себеподобно - не съм говорил за това да се мъчиш да променяш другите, за да ти станат по - приятни за общуване.

Такива, които да харесваме и да не трябва да се правим на дълбоко морални, и да им се бъркаме в разбиранията за живота.
И не става дума за това да се правиш на много морален и да критикуваш чуждите разбирания, а просто да представиш дадени алтернативи. Човек може да представи дадена информация, и признавайки свои грешки/недостатъци, може да го направи от позицията на един обикновен човек, а не на гуру. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Божо всъщност каза: "Сега като видях темата си помислих, че е излишно губене на време и смисъл да се мисли да се помага целенасочено на всички други...."

Писането на книгата си е предимно ТВОЙ вътрешен подтик. Няма особено общо с другите. Ако е полезно на някого, това е страничен ефект.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?

Да, нужно е да променим себе си.

Докато човек не осъзнае за себе си този принцип като го приложи на практика, той не разбира колко истина се крие в тези думи... Всъщност в живота може да променяме и да влияем единствено на себе си - каквото правим и говорим с мисълта, че е насочено към други хора, всъщност е отправено към нас самите - понеже всички сме едно. Хората около нас са огледало, в което виждаме собствения си образ. Ако искаме нещо различно работата, която трябва да свършим, е работа вътре в нас. Хубав принцип е когато говорите на другите да си представяте, че всъщност говорите на себе си :) Ако се чувствате добре от думите си и енергията, която сте изразили с тях, значи сте на прав път.

А ето и смисълът на вътрешната промяна - да се превърнем в огледало за светлината и същността на Бог. Така Бог проявява себе си чрез човека. За да се постигне това е нужно да навлезем в духовния свят и да отразяваме само това, което виждаме в него. Силата на духа властва над материята. Когато чрез собствен опит осъзнаем това, за нас материалният свят се нарежда на второ място - след духовния.

Polishing the Heart

Sufis describe the heart as a

mirror which the wayfarer polishes

and polishes with aspiration and

inner work, until no imperfection

remains. Then the mirror of the

heart can reflect the true light of

the Beloved.

By means of the Divine Lights the heart becomes

polished so that it shines like a polished mirror. When it

becomes a mirror one can see in it the reflection of all

existing things and the reflection of the Kingdom of God

as they really are.

al-Hakim at-Tirmidhi

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

Божо всъщност каза: "Сега като видях темата си помислих, че е излишно губене на време и смисъл да се мисли да се помага целенасочено на всички други...."

Писането на книгата си е предимно ТВОЙ вътрешен подтик. Няма особено общо с другите. Ако е полезно на някого, това е страничен ефект.

Понеже всички сме едно, ако помага на другите човек всъщност помага на себе си. Да учи някого на нещо е начин той самият да достигне до същността на знанието. Да напише книга е полезно както за автора така и за читателите.

Линк към коментар
Share on other sites

...Do not do this because it is useless to dominate anyone. The only useful thing is to dominate yourself. It is useless, a wastage of your energy. Nothing is achieved through it -- just an egoistic feeling that you can dominate. So this is evil, a black art. That is the difference between black magic and white magic. Black magic means using your energy, wasting it, in dominating others. White magic means using the same methods, but using your energy in dominating your own life, becoming a master of yourself.

And remember, sometimes similarities happen... If a Buddha moves amongst you, you will be dominated by him, although he is not dominating you. He is not trying to dominate you, but you will be dominated because he is the master of himself. And he is such a master that all around him whosoever moves will become a slave. But there is no conscious effort on his part. Rather, on the contrary, he will continually insist, "Be your own master -- remember this." And this insistence is because of this knowledge.

Buddha knows that whosoever comes around him will become a slave. He is not doing anything; he is not trying to dominate anyone, but he knows this will happen. His last dying words were, "Be a lamp unto yourself."...

от
Osho on Abuse of Psychic Energy through Eyes

Линк към коментар
Share on other sites

Божо всъщност каза: "Сега като видях темата си помислих, че е излишно губене на време и смисъл да се мисли да се помага целенасочено на всички други...."

Писането на книгата си е предимно ТВОЙ вътрешен подтик. Няма особено общо с другите. Ако е полезно на някого, това е страничен ефект.

Понеже всички сме едно, ако помага на другите човек всъщност помага на себе си. Да учи някого на нещо е начин той самият да достигне до същността на знанието. Да напише книга е полезно както за автора така и за читателите.

И ако помага грешно на другите, помага грешно и на себе си. А как да учиш някого като ти самия не си стигнал до същността на знанието? Искаш той да отработи грешките, за да видиш какво да не повтаряш?

И кое му е полезното да се напише, например, книгата "Готварска книга на бомбаджията"......а толкова скрити бомби има в другите книги.

99% от съдържанието на книгите, информацията, форумите и т.н. е тотално наобратно на Природните закони.

Линк към коментар
Share on other sites

А как да учиш някого като ти самия не си стигнал до същността на знанието?

Надявам се, че си на "ти" с английския:

The best way to learn is by teaching. It seams that when we teach others we actually learn because teaching is way of transmitting information in the most optimal way and in order to do that, our brains engage with the task to simplify the information and to find the most important bits that are necessary to unfold the rest of it that follows, as such, we learn.

As an experiment, do the following: Pick a topic you know nothing about and study it for a short period of time. Make sure that you pick something that is pretty hard for you to comprehend at first. Now, try to teach your wife/colleges/kids of what you have learned. There is a good chance that by the time you finish your first lesson, you will have a better idea of the topic than you had before.

Is it coincidence that most of the best minds of the past century were also teachers and they were constantly involved with public speaking engagements, seminars, etc? I think not! Of course, most of them were related to the world of academia that also contributed to developing their intellect.

Although teaching is a way of learning, not everybody is good at teaching. This is another skill of its own.

Линк към коментар
Share on other sites

И трябва да ме впечатли, че е на английски ли?! :)

Я вземи да преподаваш как се правят мозъчни операции, без сам да си го научил добре.......бъркането в главата на хората е едно и също, независимо дали е със скалпел или с идеи и съвети. Учителстването в училище където се преподавават факти и научни знания е съвсем друга бира.

Линк към коментар
Share on other sites

"Нужно ли е да правим нещо, за да променим другите?"

Да, обичай ближния си като себе си... и да нямаш дар слово на просветен, с такъв начин живот, чрез примера който даваш всъщност променяш другите.

Линк към коментар
Share on other sites

И трябва да ме впечатли, че е на английски ли?! :)

Я вземи да преподаваш как се правят мозъчни операции, без сам да си го научил добре.......бъркането в главата на хората е едно и също, независимо дали е със скалпел или с идеи и съвети. Учителстването в училище където се преподавават факти и научни знания е съвсем друга бира.

Не си личи от отговора ти да си прочел текста (който е на английски), нито да си помислил над него, нито да си потърсил повече информация по въпроса - а такава има, не е като да няма :). Щом не си достигнал от личен опит до изложения принцип (че човек се учи докато преподава) то може да се възползваш от опита на други хора, които са разбрали, че принципа действа.

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...