Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Основни форми на страх. Как да го лекуваме?


Recommended Posts

Не желая възраждане на тази тема, но доста пъти се е случвало да изчитам цели теми по даден проблем и в момента в който те завършват, остават доста неизяснени ситуации.

Препрочетох моите писанки от далечната 2007 година (

и минавам да съобще все пак какво е развитието при мен :)

Може би съм го споделил някъде в някой друг форум, а сега ще го има и тук.

Освен това, че и представа си нямах как да се справя с моя страх , все пак си давах сметка , че в един момент ще се наложи да се започне борба с него.

И малко странно , но след гледането на един филм, нещата за мен вече не бяха същите. Не знам по какъв начин съзнанието ми успя да се убеди в тази идея, но беше като някакво превключване. Явно е трябвало да видя жив пример. Да, знам , че филмите са изкуствено създадени истории, но когато тези истории се върприемат като реално случващи се, за съзнанието това е равносилно на реално събитие. Във филма се разказваше точно за това че ако се страхуваш ще умреш, а ако не те е страх - ще оцелееш. Това предизвика съзнанието ми да преосмисли нещата не от страна на борба със страха (защото докато има борба , има и противник . Това го разбрах доста по-късно и е тема за друг път). Нещо като поглед на ситуацията не от страната на догонващ и никога не успяващ да настигне своята цел, а от страната на вече достигнал я.

То и по тази причина всички мании , фобии, и общо взето психически създадените проблемни ситуации, са много трудно решими от страна на битка с тях, понеже при битката , винаги се наблюдава противника, а докато противника е там , проблемът си остава.

Хубаво са го казали йогите, че в момента в който се запиташ и започнеш да преценяваш своят прогрес, губиш всичко постигнато. Защото да можеш не е да си на различно ниво от преди , а е просто да го можеш. По същият начин, да преценяваш до каква степен си се справил с проблемите си , като ги преценяваш , означава да ги забелязваш непрекъснато , а с това да им даваш и енергия да съществуват.

Още по един начин ще го кажа : да си представим човек който отказва цигарите и е съгласен да ги откаже. Той просто не трябва да мисли за това , как ще е хубаво да не пуши, защото хората които не пушат, никога не мислят така. И колкото повече продължава да мисли от страната на пушачите , толкова и ще продължава неговата борба. Ако просто започне да мисли като непушач - веднага става победител в своята битка.

И вече след като този филм обърна моето мислене, всичко останало беше въпрос на хитроумни психологически трикове с които изчистих и останалите дребни недостатъци.

Известно време си правих затвърждаващи техники за натрупване на положителен опит , след което самото освобождаване на целият ресурс поддържащ тези страхове предизвика възможност за включването му в други дейности и лека полека всички тези неща останаха на заден план , въобще без да ме интересуват.  После възникнаха и редицата въпроси относно по-фини дейности на мисленето , които грабнаха моето съзнание и в настоящия момент интересът ми към отговора на тях  е доминиращ .

 

Редактирано от dian2n
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Отговори 301
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Хубава и актуална тема за днешното ,,ковидално " време :) .

Цитат

Да, знам , че филмите са изкуствено създадени истории, но когато тези истории се върприемат като реално случващи се, за съзнанието това е равносилно на реално събитие. Във филма се разказваше точно за това че ако се страхуваш ще умреш, а ако не те е страх - ще оцелееш. Това предизвика съзнанието ми да преосмисли нещата не от страна на борба със страха (защото докато има борба , има и противник .

Има различни начини да кажеш нещо . Горното може да се каже и така , от човек знаещ че вярата не означава непременно религиозност в онзи общоприет смисъл :

--Човек може да поставя вярата си на определено място и така да преживява това място . Тогава се натрупва реален опит .Това обикновенно се прави неосъзнато .

 

Цитат

 

Изглежда, сякаш сборът на всички страхове, които се събират в човешката душевност, се превръща в общ вътрешен страх пред новото, страх пред още непознатите нарастващи сили на издигането (възвисяването), от които се нуждаем във всички области на душевния и външния свят. Но този страх не се проявява в своя истински образ. Съвременните хора биха се срамували, ако този страх би се появил в своя истински образ и те биха го показали.

Основанията за материализма не са споменатите причини, които се изтъкват, а страхът от празнотата, която човек среща, преди да навлезе в духовните светове. В основата на душата този страх дреме, без да е съзнаван, и подтиква хората да възприемат нещата само външно, материално.5

Събр. съч. 266/3, стр. 96 [^]   ( Щайнер)

https://www.otizvora.com/2021/11/14359/strahut-hrani-zli-susthestva-koito-sthe-muchat-strahlivite-i-v-budesthe/#footnote_1_14359

 

  1.  

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...