Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Карма, прераждане,...Изход ?!?


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Кармата е съвкупност от причинно-следствени връзки, които довеждат до проявяване на материален план на определени обстоятелства в живота ни...които ако се харесват на личността ни ги определяме като добри или позитивни, а ако не като лоши или негативни.

Принципа на кармата "Каквото си посял това ще пожънеш".

Не считам че кармата е наказание за извършени грехове, а просто чрез нейните проявления, човек разширява съзнанието си и по този начин еволюира.

Чрез кармата се учи да разбира и ако е бил от едната страна в дадена ситуация ще мине време/което е строго индивидуално...колко/ и ще бъде поставен от отсрещната страна.

Така се учи да разбира другите, а чрез това и себе си.

Защо е нужно да разбираме, когато разбираш не съдиш, когато не съдиш не изпитваш негативни чувства към другите.

За прераждането...смятам че човек спира да се преражда, когато е изчистил кармата си и не създава нова.

А по въпроса за физическото безсмъртие....кому е нужно да бъде безсмъртен и хиляда години да живее човек, може пак нищо да не научи, ако не е "готов" за това.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Помнете: човешкият дух е минал през всички форми на живота и постепенно ги е напускал, докато най-после е дошъл до последната- човешката форма. Той ги е напускал външно, но не и вътрешно. Те и днес живеят в него. Той никога няма да се освободи от тях. Човек е минал и през различни раси: черна, червена, жълта, бяла- сегашната раса, но и в нея няма да остане. Бялата раса е петата. Идва времето на шестата раса, която носи новите и светли идеи. И в тази раса няма да остане завинаги. Целта на човека е да върви напред, да дойде до положението на ангел, да бъде господар на себе си и на вселената, да бъде истински съработник на Бога. На ангелите е дадена голяма власт- да управляват слънчевите системи. И човек подсъзнателно се стреми към тази власт, но като не е готов още за нея и не знае как да я постигне, той започва да управлява подобните си и се натъква на грешки и противоречия. С подобните си ще бъдеш като техен брат, докато дойдеш до положението на ангел, да управляваш и работиш заедно с Бога. И тъй, отгледна точка на великия закон за развитието, човек се намира в преходно състояние, от което трябва да се освободи. Това значи да стане господар на себе си, сам да решава въпросите си, сам да действа и твори.

Учителя за еволюцията

(текстове от лекции и беседи на Петър Дънов)

Съставител:Васил Василев; София;2007г.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Възможно ли е духовно развитие, възможен ли е Изход без никакви стимули за действия, без никакви очаквания, без никакви желания, без преследване на поне някакви земни житейски цели - възможен ли е Изход без да се премине неща, възможно ли е да се прескочи този етап ?? Трудно ми е да се представя земен живот без всякакви стимули, желания, цели ? Не са ли тези неща движещ фактор за развитие, враг на застоя ? Не са ли задължитилен етап ? И ако са етап, който може да бъде надскочен (преди още да е достигнат Изхода), какво ще ръководи индивида в действията му - усещането за някаква по - висша и обхватна воля ли ? Както каза веднъж К.Ч. Кейн - всеки изход е вход към нещо друго. Трудно ми е да си представя да учиш една или друга специалност, да вършиш една или друга дейност ( например общополезна) и това да не ти е било цел, блян ?

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което тия дни четох по темата, е информацията за човешките промени, които ще настъпят в материално отношение. Искам да кажа, че ще ставаме все по-малко материални от това, което сме. Ще се развият и много други способности, които ще ни помогнат да се изчистим. Говоря основно за информацията за шестата раса, в която и ние някой ден ще се преродим. А в седмата раса ще бъдем съвършенни.

Духът, потънал в материята след своята центробежна посока, някой ден ще се върне пак към себе си в своя центростремителен бяг.

И ние някой ден ще бъдем ангели и ще се прераждаме само по желание. :angel:

Връщането към Отеца е в ход за много хора,говорим за съзнателното връщане...

Още в този живот можем да преминем към безсмъртие и да прекъснем цикъла на преражданията и напредването по пътя на Карма-проба и грешка,разплащане...Като отворим Любовта в сърцето:Не аз,а Христос в мен.То такъв ще бъде и квантовия скок,който я е отворил,или е близо до това ще вибрира на енергията на Любовта .Познавам хора,които вече са изработили в голяма степен телата от светлина.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Мария - София, ти по какво разбираш, че даден човек е изработил тялото си от светлина? Имам предвид, че по делата може да го оцениш само спрямо себе си, спрямо някои други познати, но не и спрямо всички хора, с които той е заобиколен. Защото не сме всевиждащи все още, поне някои не сме. Ти как се ориентираш?

Линк към коментар
Share on other sites

Имат независимост от материалните условия,хранят се оскъдно,обикновено с жито и някой плод,но не защото са на диета,а защото нямат нужда от храна.Всъщност могат и да не приемат храна,защото приемат директно енергията.Те са в света,но не от него.Занимават се с духовни практики.Най-често и работата,с която си изкарват средствата е от такъв тип.

Линк към коментар
Share on other sites

Имат независимост от материалните условия,хранят се оскъдно,обикновено с жито и някой плод,но не защото са на диета,а защото нямат нужда от храна.Всъщност могат и да не приемат храна,защото приемат директно енергията.Те са в света,но не от него.Занимават се с духовни практики.Най-често и работата,с която си изкарват средствата е от такъв тип.

Аз си хапвам месце от време на време. Според теб имам ли шанс? :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си хапвам месце от време на време. Според теб имам ли шанс? :rolleyes:

Тцъ! :D

Докато месцето няма шанс пред теб, и ти няма да имаш шанс. (И не става въпрос само за месцето, а за всичко!) Шанс има само този, който дава шанс.

Тоест, съотнася се към всичко и всеки като към себе си - при равни условия и без императивни приоритети в своя полза.

Линк към коментар
Share on other sites

(И не става въпрос само за месцето, а за всичко!) Шанс има само този, който дава шанс.

Тоест, съотнася се към всичко и всеки като към себе си - при равни условия и без императивни приоритети в своя полза.

То по тая логика не трябва да сека дървета, да не ора земята (щото нали се сещаш колко червеи и буболечки загиват), да не строя къщи и инфраструктура, да не ползвам бетон (който се прави от камъни), да не ползвам транспорт (използва петрол), даже вятърна енергия да не ползвам, щото перките убиват птици и прилепи, и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си хапвам месце от време на време. Според теб имам ли шанс? :rolleyes:

Шанс има винаги,просто трябва да го потърсиш и пожелаеш от сърце.

Ще ти дам пример с моя приятелка.Беше поискала да спре да яде месо,но не и се удаваше,Накрая беше отправила гореща молитва за помощ.От следващия ден изчезна всяко желание за месо.Това се случи преди много години...

Иначе извинения можеш да си намериш винаги и за всичко.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Канел, такава е логиката - ако говорим за времето, когато "човекът ще изработи тялото си от Светлина". Тогава тези неща просто няма да са му нужни.

Но, на този етап от еволюцията ни - все още са ни "отпуснали кредити", които можем да използваме.. в границите на разумното.

Линк към коментар
Share on other sites

А бе то и Стив Джобс не ядеше месо, но...

Освен това беше будист, лекуваше се само с алтернативна медицина ...до известно време.

Какво мислите, че означава:"Не е важно какво влиза в устата, а какво излиза от нея..." - знаете кой го е казал.

А иначе, и аз не съм за месоядството.

Въпреки всичко, познавам жена, която доживя до 105 години като си хапваше предимно тлъсто месо и сланина с лук.

И това е самата истина. Тази жена беше и местна лечителка , доста успешна, по - успешна от лекар, бих казала

Май продължителността на живота не се определя от храненето, а от мисленето.?...

Е, спирам до тук, че май стана доста завъртяно.

Хира Манек май се хранеше само енергийно, де да можех и аз така, макар че опитите ми продължават.

Линк към коментар
Share on other sites

Впрочем, откакто разбрах че и Хитлер е бил пълен вегетарианец и непушач - много сериозно се замислих.

Е? Ами сега?

Мария, какво значи "независимост от материалните условия" според теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Май тук става въпрос за кармата, не за вегетарианството? :) В поста с който е започната тази тема се казва:

Доста теми са се понатрупали с дискусии за кармата и прераждането. Има и отричане и подкрепа ... Нека в настоящата тема да пишат тези, които подкрепят тези закони, за да избегнем излишни спорове и да развием идеята по нататък, тоест - Как можем да излезем от цикъла на преражданията, в който попада Душата, обусловен от изпълнението на причинно-следствените връзки ?

Логически, намирането на правилен отговор на този въпрос, ще бъде добра предпоставка за тъй нареченото "сливане" с Първоизточника,... което пък се третира по различни, но сходни начини, почти във всички окултни школи, религии и учения.

Това, че един човек е ял месо и е живял над 100 години, а друг си е тръгнал на 56, бидейки вегетарианец + будист за мен има друг смисъл. Ние идваме във физическо тяло не за да живеем задължително дълго,а за да научим нещо, да изплатим някои „дългове”. Има души, които минават като ярки комети. Свършват си работата и си заминават. Според мен такива са Моцарт, Стив Джобс,... Много примери има.

На други им е необходимо повече време за учене, за плащане... Всяка душа идва със своята специфичност, но е и част от цялото и в крайна сметка движението е към Първоизточника. Бог си има план за всеки човек – така мисля. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Аз май за Стив Джобс научих, когато научих, че се е споминал. Май преди това не знаех за този човек. Никой не каза нищо по моите питания.

Според Кришнамурти не трябва да се стремим да се движим в определени схеми, не трябва с воля да се опитваме да се вкарваме в определени схеми на живот - в това число явно влиза и молитвата да станеш вегетарианец. На кой да вярваш. Може би е най - добре да си правиш каквото си искаш, пък да стане каквото си ще.

Линк към коментар
Share on other sites

Впрочем, откакто разбрах че и Хитлер е бил пълен вегетарианец и непушач - много сериозно се замислих.

Е? Ами сега?

Мария, какво значи "независимост от материалните условия" според теб?

Хитлер е бил в час със окултизма,По какъв начин са ползвани знанията е въпрос на личен избор,всеки го прави задължително.

Независимост от материалните условия-много голяма тема за цял един живот, и повече от един.Може да се формулира и със заглавие Достигане на вътрешната хармония,или Намиране на Бога в нас и около нас,също Духовния път...и всички те заедно....Докато имаме изисквания към хората,обстоятелствата около нас,към държавата,света....да ни осигурят условия,в които мислим,че ще сме щастливи,сме много далече от това състояние,както и от състоянието на здраве.Първите няколко стъпала са осъзнаването ,че никой с нищо не ти е длъжен,отвън виждаш това,което е вътре в теб,всичко ,което ти се случва не е случайно,ти си го сътворил-закона за Карма,дошъл си да страдаш на тази земя,а не да се удоволстваш,имаш да изпълниш определени задачки и да отработиш други...Познай себе си...Когато започнеш да чуваш и да разбираш шепота на Душата,която е връзката ти със Духа,започва просветлението...и отвоюване независимостта,защото Истината ни прави свободни.Ставаме будни.Пътят е дълъг,белязан е от посвещенията.Финалът е отваряне на сърдечната чакра,влизане в Любовта,Не аз,а Христос в мен.

Когато спреш да имаш изисквания към когото и да било,благодариш за всичко,знаеш,че всичко е за добро, и че Отеца се грижи за всички,че всичко си е на мястото,ти си в хармония.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Аз май за Стив Джобс научих, когато научих, че се е споминал. Май преди това не знаех за този човек. Никой не каза нищо по моите питания.

Според Кришнамурти не трябва да се стремим да се движим в определени схеми, не трябва с воля да се опитваме да се вкарваме в определени схеми на живот - в това число явно влиза и молитвата да станеш вегетарианец. На кой да вярваш. Може би е най - добре да си правиш каквото си искаш, пък да стане каквото си ще.

Да, така е.

Просто е важно какво искаш.

Ако това, което искаш е за доброто на хората - Ок.

Проблемът е, че никой от нас не е сигурен дали нещо е за добро или не. Нали ти е ясно, че действия за добро, могат да бъдат и негативни такива - примерно някой се е напил/надрусал и тръгва да скача от балкона, ако искаш да го спреш, ще се наложат по-грубички действия. Обаче не е ясно, ако балкона е нисък и оставиш този човек да скочи, при което си счупи крака и докато лежи с гипс, вземе та преосмисли склонноста си към пиене/друсане. Значи лошо си направил, че си го спрял да не скача. Но и от нисък балкон може така да падне, че да не стане повече и точно ти да си бил там при него, да го дръпнеш назад. Сложно, нали ...

Линк към коментар
Share on other sites

Какво са правили окултните ученици в миналото, и това не знаете. Какво правят днес, това и вие знаете. Мнозина искат да минат за духовни. Каква е тяхната духовност, когато нямат представа за Бога? И окултните ученици нямат ясна представа за Бога. Говорят за духовния свят, за отношенията между душите, но не го разбират. Те се питат: „Има ли в другия свят мъже и жени? Как живеят там, като нас ли? Семейства имат ли?“ Те задават само въпроси, но какво всъщност е жена и мъж, не могат да си отговорят. Те имат теоретически познания, които не отговарят на реалността.

...Днес всички хора имат желание да оправят света. Как ще го оправят? Според мене първата задача на човека е да се освободи от заблужденията на своето минало, които и до днес го следват. Миналите поколения са оставили своите нечистотии и заблуждения в живота. Хиляди години ви са нужни, за да очистите ума и сърцето си от лошото наследство и да заживеете добре. Тогава може да се говори за разбирателство между хората. На какво прилича сегашната любов на хората? – На българска туршия. Само онзи може да разбере Любовта, който е разбрал светлината. Много естествено. Любовта се изявява в светлина, а не в тъмнина. Тя се ражда в тайно, а се изявява на светло.

Тониране

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.beinsadou...1%82%d0%be-r551

Когато един „аз” се освободи от илюзиите си във връзка с недоволството, тогава отношението му към другите азове прераства в любов. В това число и към себе си и към Бог като азове. По тази причина любовта, която един „аз” изпитва към другите азове, не зависи от степента на съвършенство на другите азове, а само от неговата собствена. А Бог, като абсолютен и съвършен Аз, изпитва абсолютна любов към всички азове.

http://www.beinsadouno.com/статии/_/%d1%81%d0%b5%d0%b1%d0%b5%d0%bf%d0%be%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%b5%d0%b7%d0%be%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b0/%d0%bd%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%bb%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b8-%d0%b7%d0%b0%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%bb%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%be-%d1%84%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%be%d1%80-%d0%bd%d0%b0-%d0%b5-r227

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Мария, както и Слънчева, както и другите,

напълно съм съгласна с вас.

Може да имаш милиони - и пак да си зависим от материалните условия,

а може да си доволен и щастлив, правейки добро на другите и без да очакваш тяхната благодарност. и така да си независим от материалните условия - както реално става.

Но никак не е лесно да стигнеш до тук, ако изобщо можеш, в този си живот.

Впрочем, излиза, че нищо не зависи от храненето. Че дължината на живота няма значение, важното е колко си напреднал в духовното си развитие - какво си разбрал, но погледнато отстрани или отгоре, не от твоята си гледна точка.

Важно е взаимоотношението между хората и нищо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Впрочем, да бъдеш в час с окултизма - означава и да направиш правилния избор за използването на тези знания.

Иначе не си " в час" - а само си попрочел нещичко. Защото ако си в час - напълно ще си наясно как се отразява правилният избор върху по- нататъшната ти съдба - както след смъртта , така и при евентуално ново проявление.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е.

Просто е важно какво искаш.

Ако това, което искаш е за доброто на хората - Ок.

И за теб да е добро.

Търсех подходяща тема за Диагностика на кармата, но не намерих, та затова тук. В системата на Лазарев май не става дума за освобождаване от преражданията. Споменавал го е, но то май не е цел според неговите разбирания, май не е идея в системата му.

Като цяло това, което сме днес като мисли, чувства и поведение е обусловено от това, което сме били вчера. Вчера е резултат от завчера. Завчера е резултат от онзи ден. Онзи ден е резултат от по - онзи ден и т.н. назад ...Назад но докъде ?? Все трябва да е имало начало, все трябва да е имало първа проява, която трябва да ни е вкарала в даден коловоз, в дадена рамка, от която може би се излиза по - лесно ако човек е по - осъзнат духовно. Може би ...може би ..., но дали ? Все пак, май да ...но не съм сигурен. Първата проява, това дето е било начало на нашата карма - кой е определил каква да бъде първата проява на душата, началната и проява, кой е определил коя душа как да започне да се проявява, как точно да реагира на външните условия. Ако никой не е определял, защо тогава едни души са реагирали по един начин, а други по друг начин ? Важно е началото ...Възможно ли е животът ни, реакциите ни да са доста по - предопределени, отколкото си мислим ...?

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Впрочем, излиза, че нищо не зависи от храненето. Че дължината на живота няма значение, важното е колко си напреднал в духовното си развитие - какво си разбрал, но погледнато отстрани или отгоре, не от твоята си гледна точка.

Важно е взаимоотношението между хората и нищо друго.

Да,връзката е обратна.На определен етап разбираш важността на това,с какво се храниш, какви енергии внасяш в себе си и в какви процеси участваш съзнателно или не в добиването на тази храна.После започваш да прилагаш и храненето/веге и суровоядство/ съзнателно,това те подпомага в Пътя.

Затова бях пуснала тази тема Вегетарианството в духовния Път:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=10134

Храненето е в зависимост от напредъка ти в духовното развитие,защото храна ти става Словото,тоест Божествената енергия,която е в изобилие,въпросът е дали ти можеш да я усвояваш,дали си достигнал нейните вибрации.Собствената гледна точка може да не е вярна и точно затова я сверяваш с Учител с главно У.

Линк към коментар
Share on other sites

Впрочем, излиза, че нищо не зависи от храненето. Че дължината на живота няма значение, важното е колко си напреднал в духовното си развитие - какво си разбрал, но погледнато отстрани или отгоре, не от твоята си гледна точка.

Важно е взаимоотношението между хората и нищо друго.

Да,връзката е обратна.На определен етап разбираш важността на това,с какво се храниш, какви енергии внасяш в себе си и в какви процеси участваш съзнателно или не в добиването на тази храна.После започваш да прилагаш и храненето/веге и суровоядство/ съзнателно,това те подпомага в Пътя.

Затова бях пуснала тази тема Вегетарианството в духовния Път:

http://www.beinsadou...showtopic=10134

Храненето е в зависимост от напредъка ти в духовното развитие,защото храна ти става Словото,тоест Божествената енергия,която е в изобилие,въпросът е дали ти можеш да я усвояваш,дали си достигнал нейните вибрации.Собствената гледна точка може да не е вярна и точно затова я сверяваш с Учител с главно У.

Maрия, не мога да се съглася с това, което твърдиш, защото имах и още имам около себе си хора, които по всякакви критерии са твърде напреднали в духа, а употребяваха/ат по малко и месо, и кафе, и сладкиши и какво ли не ... и категорично никак не са суровоядци. С една дума практиката опровергава теорията. Ако желаеш, мога да те запозная.

Пък за тези, дето съзнателно се стараят да се хранят еди как си, защото така им отива на духовното развитие, мога само да кажа, да спрат да се мъчат.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...