Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Филмът "Властелинът на Пръстена"


Ради

Recommended Posts

Здравейте,

Замисляли ли сте в колко ежедневни дейности, задължения и забавления, филми, книги има, както ги наричаме "езотерични" моменти. Всъщност на нещо подобно бе посветена и темата за Матрицата.

Това е така защото животът е един и неделим, Божественото присъства навсякъде, и стига да имаме "очи" навсякъде можем да го "видим".

Много ме впечатли във Властелина, освен многото хубави идеи, които една приказка внушава, как в самият филм е изобразена битката за хората.

Предвид приказният характер на героите, големият залог и отличните ефекти тя напълно завладява с едно мистично величие...което е бегло загатване за Великата битка, която се води на за оцеляването на човечеството в момента. И тя е съвсем реална и истинска.

От нас зависи дали ще застанем на страната на човечеството или, било с бездействие или лоши постъпки ще се наредим в редиците на съмнителни легиони.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което не ми хареса във филма беше: прелакаленото много битки.

Всичко друго ми хареса :)

Имаше много моменти, които бяха много интересни и върху, които човек може да се замисли. Малко съм позабравил вече филма с подробности...но примерно хареса ми идеята за изкушението... пред властта на пръстена - най-голямата слабост на хората. Може да се преодолее само с доброто сърце на Фродо т.е. с любовта. Интересен е наистина и момента с битката за хората - голяма борба е. Всеки сам трябва в живота си да реши от коя страна ще бъде... Ако помисля още малко може да се сетя и за още интересни моменти, които си заслужава да се обсъдят... а може би някои друг ще сподели нещо :)

Иво. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Явно е, че тук мечтателите са малцина, или страха е голям. :blink:

Да се страхуваш да мечтаеш? :ph34r:

Е... тава е за темата за страха. :feel happy:

"Властелина на пръстена" е страхотен филм!

Филм - приказка. Приказка за ДЕЦА. :huh:

... А не бе ли казано -

"Бъдете като децата, за да влезете в царството Божие"?

:hmmmmm:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Замисляли ли сте в колко ежедневни дейности, задължения и забавления, филми, книги има, както ги наричаме "езотерични" моменти. Всъщност на нещо подобно бе посветена и темата за Матрицата.

Това е така защото животът е един и неделим, Божественото присъства навсякъде, и стига да имаме "очи" навсякъде можем да го "видим".

:1eye:

А, сьщо как Вечните закони, принципи и начала пронизват всичко: от човешката история и всяка земна наука до и най- малката ежедневна човешка дейност или постьпка ( мисьл). И зад всяко научно знание може да стои " езотеричният момент" , а това което вижда биолога, да го види и историка или математика, но в различна форма. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Каквото и да се говори за " Властелина на пръстените " и " Междузвездни войни " , аз винаги ще ги защитавам . :D Защото са страхотни .

" Властелина ....." е просто великолепна приказка за доброто и злото , първо книгите са страхотни , велики за всички времена , / сега тук всички ще се съгласят / а филмите са великолепни , от това по добро реализиране на проект здраве му кажи . От първата до последната сцена са незабравими . Най - подходящия кастинг от актьори , много достоверна атмосфера , абсолютно арт интерпретация на книгата , подчертани са едни моменти прескочени са други , но затова писането от Киното са две различни изкуства , по различен начин боравят с "историята ", която разказват . Същото се отнася и за "Starwars " , много ясно , че последните епизоди , ще са на светлинни години , като енергия и инерция на поднасяне от първите . И те са , много , много по - добри . Когато гледах първите епизоди , имах чувството , че гледам телевизионен театър , макар и твърде модерен за времето си , не филм , съжалявам но съм дете на Новото време и така си мисля .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Здравейте! Много харесвам "Властелинът на пъстените". Чел съм книгата и съм гледал филма. Искам да ви попитам освен Средната земя има ли други земи?

Линк към коментар
Share on other sites

Приказка и дейсвителност в едно.Това,което ме впечатли-малките и малко на брой,които отстояваха доброто:малко повече,които им помагаха:невероятните пълчища зло.А природата помага на малките и малкото!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Например във "Властелина на пръстените" имаме Магьосник, който може да се приравни с вътрешния водач. Той прекосява различни земи и може да се движи навред. Може да влезе в царството на Джуджетата (земните недра, мините), може да отиде в Графството на Хобитите..., може да се разхожда кадето си иска в царствата на хората, а може да отиде и до земите на Елфите.

Всичко това е едно прекрасно описание на енергийната система на човека - чакрите/телесните центрове, средища.

Та същия този Магьосник, заедно с други ентусиасти - представители на всички нива, земи, светове ("задругата") забочват една последна битка със силите на злото - тъмнината.

Мнозина паднаха поразени.

Показателен за темата и горенаписаното е момента, в който Магъсникът се изправи срещу най-големия си страх, който обитаваше най-дълбоките недра на царството на джуджетата - подземните мини.

След като се изправи срещу този най-голям страх и влезе в епична битка с него, нашият герой бе преобразен. Той просветна и от сив маг се превърна в бял.

Всичко това е нищо повече от навлизане навътре до най-долбоките ни земи, където корени най-големия ни страх - страхът от смъртта, от загуба, от провал... от неосъщественост, от несъществуване.

Имайки концепция и тъждественост с индивидуалността, с формата, с неустойчивото и нетрайното, има и обреченост, има и смърт. Което се е родило ще трябва да умре. Това е, няма начин.

Въпросът е кой си ти и ти ли си това?

Линк към коментар
Share on other sites

Например във "Властелина на пръстените" имаме Магьосник, който може да се приравни с вътрешния водач. Той прекосява различни земи и може да се движи навред. Може да влезе в царството на Джуджетата (земните недра, мините), може да отиде в Графството на Хобитите..., може да се разхожда кадето си иска в царствата на хората, а може да отиде и до земите на Елфите.

Всичко това е едно прекрасно описание на енергийната система на човека - чакрите/телесните центрове, средища.

Та същия този Магьосник, заедно с други ентусиасти - представители на всички нива, земи, светове ("задругата") забочват една последна битка със силите на злото - тъмнината.

Мнозина паднаха поразени.

Показателен за темата и горенаписаното е момента, в който Магъсникът се изправи срещу най-големия си страх, който обитаваше най-дълбоките недра на царството на джуджетата - подземните мини.

След като се изправи срещу този най-голям страх и влезе в епична битка с него, нашият герой бе преобразен. Той просветна и от сив маг се превърна в бял.

Всичко това е нищо повече от навлизане навътре до най-долбоките ни земи, където корени най-големия ни страх - страхът от смъртта, от загуба, от провал... от неосъщественост, от несъществуване.

Имайки концепция и тъждественост с индивидуалността, с формата, с неустойчивото и нетрайното, има и обреченост, има и смърт. Което се е родило ще трябва да умре. Това е, няма начин.

Въпросът е кой си ти и ти ли си това?

:sorcerer:

Маярът Олорин

Gandalf_in_Hobbiton.jpg

Гандалф

Маяри

http://www.youtube.c...player_embedded

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Изключително силен и качествен филм. Определено ми е любимият на всички времена. :rolleyes:

Наскоро ми направи впечатление и това, че в тази история има доста препратки към езотеричната реалност на нашия свят и прехода, който ни предстои.

Във филма този преход е от 3-тата към 4-тата епоха на Middle Earth, след който висшата раса на елфите отплава към “the undying lands” и оставя хората и другите по-низши раси, които вече са започнали да съграждат новия златен свят. Те, разбира се отплават с кораби по вода, ноо... идеята и внушението на момента е, че мястото наречено „неумиращите земи“ е непосещаемо за населението на Средна Земя.

Има и много други аналогии, съответствия, и метафорични образи, които естествено могат да подлежат на всякакво тълкуване. На мен лично ми е доста е интересно.

Историята и сюжета са брилянтно обработени, и бих казала че преди всичко си струва да се гледат удължените версии на трите филма на DVD, или някакъв друг HD формат.

Книгата също е много добре написана (лично предпочитам на английски), макар че не съм я прочела цялата.

Общо взето, оценката ми е 10/10 ^_^

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Хубаво е, че отново повтарят трилогията в неделните дни по Btv. Аз също много обичам филма.

Обаче е добре да се прочете и книгата - там някои неща не са спестени. Визирам съдбата на Арвен, която се превръща в обикаляща и търсеща Сянка, години след като нейният любим си е заминал, а онова, което заедно са създали, се радва на благоденствие. А тя се е оттеглила далече ...

Т. е. няма хепи енд, освен според сценаристите на филма :)

Но, все пак, най-важен е изборът. Изборът на Арвен да остане с този, когото обича пред избора да замине на Запад към вечното блаженство с близките си.

Линк към коментар
Share on other sites

На някой им направи впечатление трагичността в любовта, а на мен ми направи впечатление за книгата, че все за ядене се говори и то продължително и напоително. Тези хобити само това правят. Прочетох само до 120 страница и повече не можах ....

Линк към коментар
Share on other sites

Ееее мен тази магия ме държи постоянно. Непрестанно я преосмислям от всички страни. Ами, защо не започнеш от Силмарилионът? Опитай :feel happy: Ето ти и енциклопедия по въпроса.

п.п. Дори нощска си го гледах онлайн. Никога няма да ми омръзне и да чета и да гледам...

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Елф - добър съвет даваш със Силмарилион, щях да пиша за него.

Не бива да се забравя, че Дж. Толкин е професор по английски език и литература, което променя нещата в посока друга :)

В последния брой на списание L'Europeo, има уникална статия за Толкин и Клайв Луис (Хрониките на Нарния), те двамата са били много близки приятели.

Тук предлагам интервю с Дж. Толкин от 1971 г., предавано по BBC

http://www.mediatimesreview.com/avgust/Tolkien.php

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Понеже съм чел "Властелина на пръстените" (няколко пъти при това) със сигурност мога да кажа, че филмът дава една невярна и изкривена представа за света и идеите на Толкин. Аз не бих си губил времето с филма преди да съм се запознал с цялата история и атмосфера в книгата.

Вчера попаднах на публикация за филма "300" (Холивудски изцепки е заглавието), която разкрива колко далеч стига филмовата индустрия с цел да настройва по определен начин и да обърква хората с продукциите си.

16be67affe6b8657d405555b0fccba44.jpeg

Малко на брой са филмите, които мога да препоръчам, и които са като еталон за това какво трябва да бъде киното в действителност. Ето ги и тях - Зона Замфирова, Ивкова слава, Баб'Азиз, Kama Sutra 1 and 2 (1993). Може да добавя и руските Особености на националния лов/риболов/лов през зимата.

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

biggrin.gif Каквото и да се говори за " Властелина на пръстените " и " Междузвездни войни " , аз винаги ще ги защитавам . biggrin.gif Защото са страхотни .

" Властелина ....." е просто великолепна приказка за доброто и злото , първо книгите са страхотни , велики за всички времена , / сега тук всички ще се съгласят / а филмите са великолепни , от това по добро реализиране на проект здраве му кажи . От първата до последната сцена са незабравими . Най - подходящия кастинг от актьори , много достоверна атмосфера , абсолютно арт интерпретация на книгата , подчертани са едни моменти прескочени са други , но затова писането от Киното са две различни изкуства , по различен начин боравят с "историята ", която разказват . Същото се отнася и за "Starwars " , много ясно , че последните епизоди , ще са на светлинни години , като енергия и инерция на поднасяне от първите . И те са , много , много по - добри . Когато гледах първите епизоди , имах чувството , че гледам телевизионен театър , макар и твърде модерен за времето си , не филм , съжалявам но съм дете на Новото време и така си мисля .

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

съжалявам но съм дете на Новото време и така си мисля .

Дете си още, това е вярно. Но пък гледам има и хора, които те цитират, което вече е странно, понеже твърдението ти е много далеч от истината.

Линк към коментар
Share on other sites

съжалявам но съм дете на Новото време и така си мисля .

Дете си още, това е вярно. Но пък гледам има и хора, които те цитират, което вече е странно, понеже твърдението ти е много далеч от истината.

E кое му е лошото на "Междузвездни войни"..., че и на "Властелина"

А във Войните доста много истини има, а пък тези два филма наистина са най-доброто арт на киноиндустрията.

Айде, ако обичате да не си вадите от вкусови пристрастия личностни отношения!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

"Междузвездни войни" епизод четири, пет и шест са добри филми. Екранизацията на "Властелина на пръстените" и последно заснетите епизоди на войните (първи, втори и трети) може да бъдат наречени великолепни само от дете, което още има какво да научи за света. Направих това сравнение напълно добронамерено понеже видях, че автора на написаното сам споделя, че е дете, и помислих, че действително все още не е на възраст, на която едно такова определение ще го засегне.

Неслучайно в първия ми пост дадох връзка към статия, в която нагледно показват как филм се прави явно с цел да влияе на хората, които го гледат, без никакво съобразяване с реалността. И примери за такива филми има изключително много. В интернет може да се намерят достатъчно материали, които разобличават тези действия на филмовата индустрия непредубедено, с факти и доказателства. Та от тази гледна точка, и от гледната точка на човек, който е запознат добре с произведенията на Толкин, мога да твърдя, че филмът е далеч от "великолепен" и "по добро реализиране на проект здраве му кажи". А "Най - подходящия кастинг от актьори , много достоверна атмосфера" предизвикват единствено усмивки в мен. Да видя агент Смит от Матрицата да играе елф - безценно :).

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

Хи-хи, Империята отвръща на удара XD

Опс, това беше от друг филм ^^

Мнение за властелина нямам, защото не можах да го изтрая по HBO. Аз по начало такъв род филми не харесвам, та е просто разминаване на вкусовете. Гледахте ли от тази година един филм, дето един си ползваше на 100% потенциала на мозъка??? Много хубав...

Линк към коментар
Share on other sites

"Междузвездни войни" епизод четири, пет и шест са добри филми.

Екранизацията на "Властелина на пръстените" и последно заснетите епизоди на войните (първи, втори и трети) може да бъдат наречени "великолепни" само от дете, което още има какво да научи за света.

Чудесно, щом го разбират децата, то може да го разбере и някой възрастен

Линк към коментар
Share on other sites

Явно докато добавях малко повече аргументи в мнението ми (за яснота и пълнота) вече сте написали отговорите си. Ще го цитирам цялото тук за да няма объркване:

"Междузвездни войни" епизод четири, пет и шест са добри филми. Екранизацията на "Властелина на пръстените" и последно заснетите епизоди на войните (първи, втори и трети) може да бъдат наречени великолепни само от дете, което още има какво да научи за света. Направих това сравнение напълно добронамерено понеже видях, че автора на написаното сам споделя, че е дете, и помислих, че действително все още не е на възраст, на която едно такова определение ще го засегне.

Неслучайно в първия ми пост дадох връзка към статия, в която нагледно показват как филм се прави явно с цел да влияе на хората, които го гледат, без никакво съобразяване с реалността. И примери за такива филми има изключително много. В интернет може да се намерят достатъчно материали, които разобличават тези действия на филмовата индустрия непредубедено, с факти и доказателства. Та от тази гледна точка, и от гледната точка на човек, който е запознат добре с произведенията на Толкин, мога да твърдя, че филмът е далеч от "великолепен" и "по добро реализиране на проект здраве му кажи". А "Най - подходящия кастинг от актьори , много достоверна атмосфера" предизвикват единствено усмивки в мен. Да видя агент Смит от Матрицата да играе елф - безценно :).

Линк към коментар
Share on other sites

Ти нали знаеш приказката за кервана :))).

Миналата седмица като видях как всички в едно заведение са се загледали във филма от малки до големи останали без дъх трябва да ти кажа, че хората едва ли скоро ще загубят интерес към него. Така че спокойно можеш да си се подсмихваш познавачо, а ние ще продължим хем да си четем хем да си гледаме, за безценното. Как беше - XD

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...