Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Филмът "Властелинът на Пръстена"


Ради

Recommended Posts

Хора, много ми е тежко. Преди половин час докладвах поста си като офтопик и си признавам, че все още не знам тука шегувате ли се в тая тема или сте сирьозни.......

Линк към коментар
Share on other sites

Страхотни рисунки от фен на книгата на Толкин, и същите тези сцени във филма. Аз лично харесвам нарисуваното.

http://tednasmith.narod.ru/

П.П. Забележете как във филма просто липсват цветовете - той е предимно мрачен и студен. А с картините художника предава истинското излъчване на историята от книгата.

af233f38f4d169b2541c3ee64145556a.jpg

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос на вкус. Виж сега, имало е филми които и мен са ме разочаровали след прочита на книгите разминавайки се с представите които съм си изградила, но що се отнася до "Властелинът на Пръстените" това за мен не е така. Напълно удовлетворена съм и мога да го гледам безброй пъти без да ми омръзне и всеки път ще се потапям в един различен и вълнуващ свят от който няма да ми се иска да се откъсна. И всеки път ще откривам по нещо ново и вълнуващо за себе си върху което ще си струва да се замислям и т.н. За това напълно споделям мнението което цитирах по- горе. Що се отнася до филма, каквото е и заглавието на темата, за мен той е великолепен и ми въздейства по този начин. Всичко хубаво!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Да. Елф е права! Въпрос на вкус. :)

sawme, пишеш:

Понеже съм чел "Властелина на пръстените" (няколко пъти при това) със сигурност мога да кажа, че филмът дава една невярна и изкривена представа за света и идеите на Толкин. Аз не бих си губил времето с филма преди да съм се запознал с цялата история и атмосфера в книгата.

Само, че ти си гледал филма след книгата. При мен беше обратно. Чрез филма открих Толкин, а чрез Толкин - отворих и митологията на северните народи - скандинавска, нордическа, германска...

Вчера попаднах на публикация за филма "300" (Холивудски изцепки е заглавието), която разкрива колко далеч стига филмовата индустрия с цел да настройва по определен начин и да обърква хората с продукциите си.

За филмите "Язон и аргонавтите" и "300" съм съгласна с автора, но за "Властелина..." - не.

Малко на брой са филмите, които мога да препоръчам, и които са като еталон за това какво трябва да бъде киното в действителност. Ето ги и тях - Зона Замфирова, Ивкова слава, Баб'Азиз, Kama Sutra 1 and 2 (1993). Може да добавя и руските Особености на националния лов/риболов/лов през зимата.

Зона Замфирова и Баб'Азис ми харесват и на мен, макар да са много различни. Дугите два ще се опитам да ги намеря и изгледам. Най-вече "Ивкова слава". :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ани и Елф, вкусът в дадена област от живота (кино, литература, музика, ядене, пиене, жени :)) е нещо, което се развива с времето и опита. Така че ако някой без голям опит и познания в това, за което се говори, каже нещо, то това е повече лично мнение, а не реална оценка. Всеки има право на лично мнение, разбира се. В случая за Властелина обаче реалността и фактите говорят, че филмът е много далеч от определението "великолепен , от това по добро реализиране на проект здраве му кажи . От първата до последната сцена са незабравими . Най - подходящия кастинг от актьори , много достоверна атмосфера , абсолютно арт интерпретация на книгата".

Филмите трябва да са изкуство. Ето едно добро определение за изкуство:

Понеже подфорумът е за изкуство, искам да напомня, че изкуството винаги е насочено към разкриване на истината. Акцентът при изкуството е върху красотата, а не върху практическата полза от обекта, въпреки че не я изключва. Изкуството е насочено към одухотворяване и възвисяване на човека, а не към формиране на зависимости и манипулиране. Целта на изкуството е да стимулира висшата природа в човека.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, хубаво мнение на Станимир, за себе си смятам, че този филм е изпълнил целта си. Тази вечер се срещнах със старо приятелче, бяхме се разбрали да се видим, обаче всеки от нас преди това беше гледал последната серия на филма. Интересното което сподели с мен е нещо което и с мен се случи. При все че сме го гледали много пъти и двамата сме плакали и то за първи път на "Властелинът на Пръстените". Добре си поговорихме, както винаги когато се срещнем, въобще не отворих въпроса, че във форума се обсъжда темата така, че каквото и да се опиташ да ми вмениш, за себе си аз знам и ще продължавам да подкрепям мнението на Ина което цитирах пък другото си е твое мнение.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Мое мнение, в подкрепа на което мога да дам и давам факти. Както знаем, когато фактите говорят, и боговете мълчат. То стига да прочетеш книгата и да си представиш историята й с въображение, след това да разгледаш рисунките, и да сравниш всичко това с филма. Къде е изкуството в него според определението на Станимир? Къде са фактите (освен че си плакал), с които може да подкрепиш превъзнасянето на лентата? То цялата история е с променено излъчване и изобщо не е в духа на книгата. Всичко е направено тъжно, тъмно. Махнати са веселите моменти и хубавото настроение, които правят света на Толкин жив. Тези промени и разлики с идеята на книгата са толкова очевидни, че направо няма какво повече да коментирам. Все едно да кажа добър ден, и някой да направи филм по тези думи, в който цялото действие се развива през нощта...

Редактирано от sawme
Линк към коментар
Share on other sites

"...То цялата история е с променено излъчване и изобщо не е в духа на книгата. Всичко е направено тъжно, тъмно. Махнати са веселите моменти и хубавото настроение, които правят света на Толкин жив...."

Тук съм твърдо за

Линк към коментар
Share on other sites

Да и на мен този мрак ми дойде в повече.

Когато гледах първия филм, много ми хареса, купих си книгата и вече с готови образи в главата я прочетох с голям интерес. Зарядът, който ми даде беше много голям, обичам приказните сюжети. Реших да визуализирам прочетеното и изгледах втория филм. Признавам си леко се разочаровах, една голяма част от светлината на приказния свят беше орязана, вълшебното измерение на Бомбадил \ако не се лъжа\ го нямаше изобщо и си казах, все пак кино. Третият филм гледан след прочита на книгата, признавам си, ме разочарова напълно, така и не съм го догледала до край, а го започвах поне 3 пъти. Първия филм го гледах няколко пъти, харесва ми много.

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, благодаря - интересен факт. Аз обожавам приказките и като ви чета, разбирам колко съм пропуснала с това, че не съм се докоснала до Толкин по-отблизо, чрез книгата. Защото филмът никак не ми хареса.

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

sawme само да уточня, когато фактите говорят ангелите се хващат за корема от смях ( корема - условно казано). Ако за теб този филм, орязването на някои неща, мракът и т.н. са се превърнали в стена то за някои хора са станали врата и от там са започнали търсенето си и сравненията... Това че съм плакала е по причини от въд завесите на филма показан на екрана и в този смисъл, за мен филмът е изпълнил предназначението си и за мен този въпрос и дискусия с теб са приключили. Моля, продължавай да излагаш фактите си. Факт е че чрез този филм много хора са научили за Толкин и са се обърнали към книгите му. Добро утро и хубав ден на всички :)))

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Сещате ли се за филм, направен по известно класическо произведение, който да не е довел до разочарование...? Има много примери. Ако човек първо е прочел книгата, то в съзнанието му вече е създаден субективен имагинерен свят. Тогава се получава реакция на екранизацията, ако усетим че създателите й не виждат света на автора през нашите очи.

Но да се отрича един филм (без да е гледан), само защото на някой не му е харесал - това ми е трудно да го разбера...? Мрак има в много филми. Има го и в книгите на Толкин, ако ги прочетете по-задълбочено. Този мрак идва от песимизма на скандинавската митология с която авторът на "Силмарион" е много добре запознат.

Забелязах нещо много интересно в тази тема - как се влияем от чуждото мнение без сами да забележим. Стига да ни бъде поднесено по подходящия начин. Подобни коментари съм забелязала и в тракера Замунда след филмите. Достатъчно е някой да каже - филмът е лош, боза, нискобюджетен, тъп ... и веднага следват отзиви - "аа, значи няма да го тегля." За филмите - тази наша българска зависимост от мнението на другите, на "масата" е бял кахър. Но за съжаление се наблюдава и на други места.... Понякога се произнасяме за нещо без да сме го видели, опитали... Коментарите в тази тема са само повод да се замисля...

Тези мои заключения не са толкова от форума към Портала, а изобщо.

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Не съм чел книгите. За филма - разбрах, че са три части. Вчера гледах три часа от третата част ( пропуснах първите двайсетина минути неволно, а последните може би 15 мин. нарочно не ги гледах) - филмът ми се стори отегчителен ( може би донякъде и защото не съм гледал предните части, ама и много дълги тези серии), и мисля че боят беше прекалено. Ако и другите две части са същите, явно филмът не е нищо особено. Много шум за нищо може да е.

Линк към коментар
Share on other sites

Боят е чудесен повод за почивка :))) и понеже съм ги гледала трите части използвам тези моменти да си свърша нещо набързо като например да погледна какво става във форума :))). Хайде сега няма да се гневим и караме, че много енергия отива на вятъра. Аз имам предложение за Sawme - то - Да предложи по- добрия филм да го изгледаме или да създаде такъв. Обещавам да го гледам с голям интерес, да сравнявам, да търся пропуски и да се изказвам във форума с огромна жар. В това поне грешка няма да намери в мен. Готова съм само да подаде материала т.е. филма.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Книгите на Толкин не съм чела. Но филма-Властелинът... е чудесен, както и Междузвездни войни....

Много е важно кой с какви очи гледа /или чете книга даже/, защото информация има навсякъде, дори и камъните понякога ни говорят, ако имаме уши да чуем....

:feel happy:

Всички приказки носят окултен смисъл/информация и там винаги Светлото, Доброто побеждават....

А това, че някой още дели нещата на добри и лоши, вместо просто да учи, /вкл. и от самия Живот/ си е негов избор... :dancing yes: А и въпрос на вкус...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз говоря въз основа на трите часа, които съм гледал от от третата част на филма. Много боища,а по - дълбок смисъл : малко. Не правя обобщение за филма "Властелинът на пръстените" като цяло, камо ли за книгата. Споделих впечатления, които не са с характер на някакво абсолютно отричане.

"Матрицата" ми се струва по - философска ( въз основа на това дето знам за двата филма) и ми харесва повече за момента.

Драга, ако обичаш престани да ми правиш намеци !!! Как ли не се умори.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Като видях песента за Иван Шишман в темата за история на България и се спомних нещо, което ми хрумна, докато гледах "Властелинът...". Като гледах тази неравна битка за защитата на един град и как ръководител на отбраната е белия магьосник, сетих се за отбраната на Велико Търново и нейния ръководител патриарх Евтимий.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

от тук

Много малко хора успяват да се преборят с егото. Малцина успяват да носят Властелина, без да се пречупят под него, както Фродо и Самознай Майтапер. Другите не успяват: нито най-силния – Бороми, нито най-мъдрия-Арагорн, нито най-чистия – елфа, нито най-трудолюбивия – джуджето.

Единствено успяват упоритите, смелите, не много умни, простодушни хобити със здрави крака да продължават винаги напред, напред.

А егото трябва да бъде унищожено, там, където е родено, в източника му - в огъня на Малдун. Сауроновото на Саурон, нищо друго не може да го победи.

За тази цел трябва да преминеш през целия Мордор, самичък, воден единствено от един вътрешен глас (Ам-гъл – Смеагол), който ту иска да те убие ту ти показва пътя, но така или иначе ще те заведе до целта.

По пътя трябва да се внимава за белите хора. Някой от тях ще ти помогнат да стъпиш на пътя, като Гандалф. Други ще влязат под кожата ти като Саруман и ще те приспят за десетилетия със замъглено съзнание, както се е случи с крал Теоден. Така или иначе преди да влезеш в Мордор, където става истинската промяна, трябва да убиеш белия човек: ” Да убиеш Буда”. В Мордор влизаш сам. Това е точката, от която връщане назад няма. Другите хора ти пречат, искат да те върнат назад, подобно Фарамир иска да върне Фродо. И когато е най-трудно в тъмните часове на ноща идва бялата светлина на неугасващата звезда, за да ти дава сила. Останалото е лудост и упоритост.

Тъй като и аз се впечатлих от това мнение си позволявам да го пусна и тук. Надявам се, че няма да ми се разсърдят. :)

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво написан анализ. Слънчева, радвам се, че го сподели, понеже едва ли бих попаднал на него случайно. Аз лично досега не бях опитвал да проникна по-дълбоко в мирогледа на Толкин, който стои в основата на "Властелина на пръстените" и "Силмалирион". Обаче вътре в себе си винаги съм чувствал, че неговите книги са истински - в тях е вплетено познанието за света. Според мен именно пресъздаването на познанието и истината за света дава живот на едно произведение на изкуството, както и силата да въздейства на въображението на хората. Напълно заслужено "Властелина ..." е любима книга на вече няколко поколения читатели, и написаното от erendil разкрива част от причините за това :).

П.П. Може да направим и една тема за "Дюн" на Франк Хърбърт, За тези, които са пропуснали това заглавие - препоръчвам го, и има какво да се открие и обсъжда в него :) - "един от най-добрите научно-фантастични романи на всички времена".

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели !

Сред бисерите на гностичната литература са следните : Ръкописите от Наг - Хамади http://krotov.info/spravki/persons/04person/naghamadi.html + Алиса в страната на чудесата + Властелинът на пръстените. Благодаря на erendil за споделеното мнение.

Честито Рождество Христово на всички всички светли душички!

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Сред бисерите на гностичната литература са следните : Ръкописите от Наг - Хамади http://krotov.info/s.../naghamadi.html + Алиса в страната на чудесата + Властелинът на пръстените. Благодаря на erendil за споделеното мнение.

Към детските приказки добавям "Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери и „Приключенията на Пинокио“ от Карло Колоди (Езотеричното тълкуване на Пинокио). А много хубав сайт за ръкописите от Наг - Хамади е Metalogos: The Gospels of Thomas, Philip and Truth.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели !

Сред бисерите на гностичната литература са следните : Ръкописите от Наг - Хамади http://krotov.info/s.../naghamadi.html + Алиса в страната на чудесата + Властелинът на пръстените. Благодаря на erendil за споделеното мнение.

Честито Рождество Христово на всички всички светли душички!

Любов + Светлина + Мир + Радост

Честито Рождество, Благост! Благодаря за споделеното :). Радвам се да те срещна отново във форума.

Мислех си за това кой грабна Фродо и Сам накрая- Орлите и за заминаването/ преминаването/ им...

Весела Нова Година! :3d_109:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Здравейте, съфорумци ! Имам един файл мп3 на английски лекция по темата / дълбокият гностичен смисъл на сагата Властелинът на Пръстена + не знам как да го споделя с вас + подскажете ми + аумъ

Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Има даже мнение , че Битката при Минас Тирит е вдъхновена от обсадата на Константинопол от арабите през 718 г. , а филмът и книгата като цяло са повлияни от историята на средновековна Европа ...:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...