Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Животните


Guest alma9

Recommended Posts

Ако човек не успее да помогне на животно, въпреки опитите си, утежнява ли си кармата ?

Защо понякога котките се гушат в хората сами, а друг път хората като искат да ги гушат, те бягат ... :lol:

Седя си аз и си чета едни лекции в тетрадката. Единият от листовете стърчи извън останалите, беше скъсан и го залепих. Котката ми беше седнала в скута. Взех да си прокарвам показалеца по въпросния лист, нагоре надолу, с което вдигах шум, без да се замисля че маца може да недоволства от това. По едно време тя си сложи лапата върху пръста ми, изненадах се. :lol: Не ме одраска. Дръпнах си пръста, спрях да шумя. Тя се извърна на другата страна и продължи да дреме. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 5 months later...
Guest Емил от Льонеберя

Не съм сигурен дали това е темата за бездомните кучета, която търсих, може да съм в грешка.

Понеже аз не съм бездомен котарак, но съм имал пререкания с бездомни кучета, мога да споделя мой личен и професионален опит, ако желаете.

Може би малко ще ви изненадам, дано да е само малко.

По принцип в България има много добре организирани структури за отглеждане на бездомни кучета по улиците, както и за превенция на тяхното размножаване. И двата типа структури получават финансиране.

Има природолюбителски организации, които по своя характер са неправителствени, но изпълняващи държавна политика, които се занимават с това бездомните кучета да имат храна - организирани са хора, които да оставят храна, да се грижат за животните през студените месеци, прибират ги, когато получат сигнал, че лек автомобил на "Зоомилосърдие" ще минава през района, за да приберат животните в приюта, или пък, когато лек автомобил на кастрационната клиника ще минава, за да прибере животните за оперативна кастрация и след това да ги пусне обратно в техния ареал.

С други думи - имаме две структури, които се занимават с ограничаване на кучешката популация чрез два различни метода - приют и кастрация - и имаме и друг тип структури, които се занимават с изхранването и отглеждането на кучетата.

Едните правят пари от кастрации и си купуват леки автомобили и златни ланци, другите...?

Ами в този свят няма нищо безплатно. Вие вероятно не сте се замисляли, но фактът, че кучето няма потни жлези по тялото си, означава, че кожата му е изключително водонепроницаема. До скоро водолазните костюми се правеха от кучешка кожа. Вече има синтетични аналози, но кучешката кожа е предпочитана суровина в различни производства /няма да ги изброявам, за да не настъпва паника/.

Дали това е моя хипотеза, или е факт, който може да бъде доказан, вие преценете сами. Но тези неправителствени асоциации, които отглеждат кучета в градска среда, от време на време "прибират" по хубавите кучета за "осиновяване" в онази държава, под чиято фуражка маршруват... понеже в онази вече неколкократно споменавана държава, не може да се постъпва така с кучетата.

Предишният директор на Националната Ветеринарно-медицинска Служба се беше хванал да "разчисти" малко терена из София. Излязоха хората и за една-две вечери популацията на бездомние кучета намаля около 2-3 пъти. Големите глутници изчезнаха.

...

Личното ми мнение за кастрирането на бездомните кучета - глупава и скъпа манипулация, която е лишена от смисъл. Ако едно куче е злобно и хапе хората /имам съседи, които бяха нападани от кучета през годините, разни клети бабички, които едва ходят, бяха оставени да куцат само по фемур, понеже кучетата й изгризали подбедрицата на едната, на друга я бяха хапали с разкъсни рани - бяха откарвани в Пирогов/, надали неговата кастрация ще доведе до решаване на проблема.

Вчера един колега ми каза, че кастрацията е един дългосрочен начин за решаване на проблема... с времето.

И аз му казах - Гледай сега, ти сега имаш дете на 2 годинки. Като стане на 5 годинки и някое куче го обезобрази за цял живот, дали ще те интересува, че след 20 години популацията щяла да намалее? Или пък ако след години ти открият ехинокок? /яйцата на ехинококовата ларва издържат с години - между 3 и 20 години - в нормална среда - а знаете децата какво правят - виждат нещо и хоп - в устата/. Статистиката е безпощадна - броят на хората с ехинококоза нараства непрекъснато.

Да, кучето е приятел на човека, но няма нужда да си затваряме очите - пълно е с озверели кучета по улиците. Едно време имаше едно куче, което живееше до нас - хората не смееха да се приберат пеша - само с леки автомобили ходеха насам-натам /държаха си колите в дворовете/.

Мен няколко пъти ме е нападало, като още щом ме видеше, тичаше с бясна скорост към мен с яростен лай и желание да ме нахапе.

Не ме е приближавало на разстояние, че да ме хапе, понеже аз бях подготвен за "отбрана" - Fight if you dare!

:3d_069:

Но се чудя, ако малко дете бъде нападнато от едно такова куче... има ли шанс? Каква травма ще му бъде нанесена до края на живота, ако оживее?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Във връзка с въпросите за домашните любимци - да, имат точки също като нас и реагират на тонизиращ и лечебен масаж. В някои държави се провежда и йога за дом. любимци и стопаните им :) Доказано е въздействието на животните върху здравето на хората и то е положително, когато е установена хармония и доверие.

Ако вземем бездомно животно, живещо във враждебна градска/селска среда и се грижим за него като за член от семейството, това не е ограничаване на свободата му, а спасяване. Грижата включва ветеринарна помощ, достатъчно разходки и игра. Става дума за кучета и котки, а не за вълк или пума например :)

По отношение на бездомните животни, ще изтъкна някои факти, изключително на вниманието на Емил от Льонеберя:

- първото бездомно куче в градски условия е изгонено домашно от "добросъвестен стопанин",

- ако се прилага метода кастрация ефективно, днес нямаше да има бездомни кучета,

- евтаназията не е по-евтин, нито по-ефективен метод,

- никога нито централната, нито местната власт в България са субсидирали организации за изхранване на кучета!

- общинските приюти и общинските кастрации се заплащат от данъците на гражданите,

- частните приюти и кастрации се издържат от дарения (т.е. който е дарил го е направил доброволно и целево) предимно от чужбина,

- специално за София - общината не само не подпомага, а получава наем от частните приюти за сградите, които те ползват,

- Екоравновесие е общинско предприятие, от 2006 до 2009г негов началник е сегашния Министър на земеделието и храните, а кмет на София е Бойко Борисов,

- съпругата на въпросния министър има сключен договор с община Враца за кастрация на животните там (ако има някой от Враца може да каже какво е положението)

- ехинококозата или кучешката тения е зараза сред добитъка, говедата. куче може да се зарази, ако е хранено със сурова карантия от заразен добитък. само по този начин. Бума на тения в България е отчетен в малки населени места, колещи и консумиращи добитък.

Финансови злоупотреби може и да има, ухапани хора очевидно има. Но ако трябва да степенуваме проблемите в страната и както Емил насочи въпроса към бабичките и децата, мисля че има доста по-сериозни проблеми, свързани с тяхното здравеопазване и благоденствие. А като гледам, ние, гражданите, нищо не правим.

Редактирано от Mia15
Линк към коментар
Share on other sites

Така е, ухапани хора очевидно има, но има и много човешки прояви на жестокост към бездомни животинчета. Дали някой разполага със статистически данни какво е процентното съотношение на потърпевшите: колко са нахапани от бездомни кучета и колко - от кучета със стопани? Winterfire, имаш ли домашен любимец, какво е отношението ти към бездомните животни, какво точно ти харесва в ди-

вите животни?

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли как кучетата демонстрират подчинение спрямо по - силните от тях хора, а може би и животни ? :)

Подчинението в комуникацията човек-животно е доброволно. Изключвам силовата принуда, защото със сила и човек ще подчиниш. В обичайната комуникация човек-животно думата подчинение бих сменила със "слушане" и разбирателство. Ако кажеш на кучето слез от дивана или на мъжа ти измий чиниите и те го направят, това е едно и също доброволно действие. Както ти примерно водиш кучето на разходка и гладиш дреха на половинката.

Редактирано от Mia15
Линк към коментар
Share on other sites

Пак по повод на жестокостта, човешка или животинска- има я. Не знам доколко мога да се доверя на всички публикации в медиите, но вчера попаднах на заглавие в skandalno.net "Ужас! Масово дерат котки за палта". С педантизъм са описани дори цветови предпочитания и сравнително простичка схема с разлепени обяви къде да се доставят одрани кожи. Споменават се два града в България, но нищо за София, а пък в моя квартал гъмжи от обяви, все по повод на животни. Дори идват да ме питат/ не чета обявите на входната врата/ дали котето ми не е избягало. За радост, не съм я учила да отключва. Мисля си, че ако подобни прояви са защитени със закон, би трябвало да се търси отговорност от медиите, ако някой начинаещ журналист е решил да припечели, дори за сметка на масова психоза.http://skandalno.net/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BE/%D1%83%D0%B6%D0%B0%D1%81-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B0-55167

И понеже имам някакви затруднения с линковете, влезте в Скандално и четете, защото в сайтове, където надничам ежедневно, напоследък "няма нищо вечно": появяват се публикации с ужасяващи факти и

на следващия ден ги няма, все едно си сънувал кошмар.

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

В коментар от статията се говори за друг парадокс - кмет забранява със закон храненето на бездомни котки и кучета. Та кое е по-голямото зло?

Котките са диви животни и мен повече ме шокира дрането на домашни питомци като кучета. Известно ми е, че и преди 30-на години е имало такава практика в България. В Русия също съм гледал филм за това. Мисля, че ако се запитаме какви хора са способни на това, общото ще е едно - гладни. Англичаните така и не можаха да проумеят защо българи им изядоха кралските лебеди, защитени със закон...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Подарява се коте. Само на отговорни стопани, желателно с опит :)

Женска, чисто черна маца с изумрудени очи на 6 седмици, научена е да ползва тоалетна.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

.. кмет забранява със закон храненето на бездомни котки и кучета.

:3d_019: Той нашият варненски кмет вече ни го натресе тоя "закон":

http://varna.dir.bg/news/-12469292

.. и вече "тръпнем в очакване" в скоро време да ни наложат я някоя Наредба да не си храним врабчетата, или я някоя Наредба да си.. кастрираме и чипираме морските гларуси, например.

п.п. Като стана дума за врабчета, от известно време все се каня да питам Диана Илиева - как е популацията на миризливки в Южна България? :D Щото тука май през последните две години нещо понамаля и вече не мога да проследя потомството на моя Фадил І.

Иначе, врабчетата ми от семейство Чароне - се множат. Сдобих се и с двойка гарвани. Единият е много нагъл и ме шпионира всеки път, като разбере, че съм вкъщи.- та чак се крия вече като се преобличам :D А котаракът ми, разбира се, изпада в потрес, че някой му подскача под носа самодоволно по парапета - и ръмжи през мрежата..

Диана, как е при теб положението - разкажи, ако желаеш.. :3d_007:

Линк към коментар
Share on other sites

Ирка, здравей :)

Да се похваля, Успретензен има сериозна и стабилна династия при нас, няма проблеми, просперират добре ... Е, малко пострадаха, защото кучето ни беше обявило война на всичко, де що се движи. Разбира се, при първия опит да се разправи лично с един от потомците на Успретензен, направи такаааааава физиономия и го изплю възмутено. Оттогава се прави, че не ги забелязва :D Пък и вече е на година и половина и се старае да се държи по-сериозно и достолепно ... е, докато не му се доиграе, а това е почти през цялото време ;)

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Би ли могло да се каже, че животните могат да обичат ? Може ли да се приеме, че привързването им към техните стопани е обич ? Смятате ли, че кучетата (считани за най - добрите приятели на човека) са по - обичливи от своенравните и по - неопитомени котки ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Би ли могло да се каже, че животните могат да обичат ? Може ли да се приеме, че привързването им към техните стопани е обич ? Смятате ли, че кучетата (считани за най - добрите приятели на човека) са по - обичливи от своенравните и по - неопитомени котки ?

Какво е според теб

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Елеазар Хараш за животните: много красиво!

https://www.youtube.com/watch?v=nSA7fbqfSHU

 

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

"Жестокост" е дума от човешките ни езици...

Животното си има инстинкти. Животните нямат написани и препредавани Морални правила за поведение. За това няма и "добри" и "лоши" животни. Но имат памет, а в това се състои и възможността за дресирането им. 

Много хора не обръщат внимание на понятието "Проекция". А оттеглянето на проекциите е важно условие за непредубедената оценка!

Редактирано от kipenzov
Линк към коментар
Share on other sites

В 12.09.2020 г. at 13:28, azbuki каза:

Ако една котка, която е добре хранена убие врабче - това израз ли е на жестокост?

Не , Израз на глупост е . Като ученик се опитвах да свикна котето да не налита на щиглеца . Щиглеца вече го бях  свикнал да ми стои на пръста . Но с котето не успях , Както и не можах да  излекувам пилето от дълбоката рана  .

Щиглец е пойна птичка , с тъмна перушина и жълто и бяло по крилата . А мъжките имат червена шапцица :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...