Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Образованието в България - част 2


Пламъче

Recommended Posts

" Всички обвнияват нас децата, че не учим, за някой деца са прави за други не!

Защо ли? - Ами ако се поставите на наше място само за 1 месец ще разберете, че училището се е превърнало в.... Родителите ми се карат: "Учи, учи" а аз имам оценки до 5. 50 за срока, често съм им показвал учебника и уроците но те пак мрънкат.

"...В един ден Химия, Биология, География, История, Математика и Немски... По 1 урок от първите 4 имаме да учим.

Всеки урок е по 3-4 страници голям формат, отнема по 1 час учене и там идват проблемите.

Научаваш по Биология и веднага почваш по История и след това веднага по География и т. н.

Кажете как да научим просто, като се смесят тия 4 урока, става нещо, което не мога да го разбера, защото докато уча История и въстания в ума ми се въртят липиди, хомогенни и т. н.

...да науча тези уроци ми отнема 5 часа максимум, и като ги науча, на другия ден, учителя изпитва по история, а ти почваш да бъркаш историята с биологията.

http://spodeli.net/7/story-12477.html

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Този тип оплакване винаги ми е бил противен. Разбира се, че е по-лесно да има по-малко за учене в училище, а най-добре изобщо да няма. Така децата ще имат най-много свободно време, което да запълват с електронни игри и говорене по телефона. Да сте чули атлет да се оплаква, че трябвало не едно, ами няколко упражнения да прави? Културист, който се оплаква, че след пътеката му се налага да върви на лежанката? Ами то това е идеята на училището - на подложи на натоварване човешкият мозък, за да го направи мощен. Мозъкът е точно като мускулите - колкото повече го ползваш, толкова по-силен и издръжлив става. Работа под стрес, справяне в срокове, боравене с различни материи - това е истинският урок, чието приложение в живота дава училището. 99,99% от всичко научено ще бъде забравено, просто защото такъв е механизмът на мозъка - той може да оперира с малко оперативна памет. Знанието с което боравим е един буфер от потока информация край нас. Той непрекъснато се архивира в подсъзнанието и се изчиства от съзнанието, за да му позволи да поема и още и още.

Мен ако питате, трябва нарочно в учебниците да се въвеждат неясноти, изречения по половин страница и висок стил на изложение. Нека има какво да стимулира закърнелите мозъци на нацията ни. Аз също съм ги срещал, но не съм станал по-глупав от тях, а напротив. Да се оплакваш, че си натоварван умствено е като да се оплакваш защо не си плазмодий.

Линк към коментар
Share on other sites

Качеството си го има. Ако от училище излезе глупав ученик, това няма да се дължи на наученото, а на това, че не е учил.

За практичността съм съгласен. Проблемът с реализацията създава в учащите мисълта, че всичко е напразно. И някак си не мога да ги упреквам за това.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Каквото образованието - такава и държавата... трънката ябълки не ражда.

Линк към коментар
Share on other sites

Това с плодовете е чудна метафора. Най-любопитното присаждане, което ми е известно е лимон (и изобщо цитруси) върху черница. Интересно е и това, че едното зимува на открито, а другото не може да издържи под 0-5°C.

Като се замисля България се явява ниско перспективна държава откъм развитие в IT технологиите, науката, мултикомпаниите... Ами ние точно такива кадри НЕ подготвяме. С други думи подготвяме материал, какъвто ще съответства на ниския жизнен стандарт. И без друго в бг-наука форума разглеждахме каква е "файдата" от това, че всеки трети е висшист, а аз подчертах разликата между образован и умен по темата...

Даже ще цитирам едно изречение във връзка с поредният експеримент - въвеждането на шаха като учебен час в Сливница: Абе изобщо образователна система подхранвана от бедни учители и скапани управници е обречена да роди едно недоносче, което все по-рядко срещам да наричат бъдещето на България.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото разбирам, не става дума за въвеждането на задължителна учебна дисциплина.

Става дума за СИП - свободно избираема подготовка. Тя се провежда извънкласно, т.е. - във времето преди или след редовните учебни часове, в зависимост от това, в коя смяна учат учениците, избрали даден СИП.

Какво ще се изучава? Правилата за движение на фигурите, дебюти, мителшпили, ендшпили, стратегията и тактиката на играта...

Удоволствието от шахмата се увеличава с напредването в него. Шахматът е едновременно наука, изкуство и игра.

Да си вадиш почтено хляба с професионален шахмат не е никак лошо, стига да си "напред с материала". Може пък Веселин Топалов и Антоанета Стефанова да се сдобият с последователи сред младите поколения... Дай, Боже!

По време на археологически разкопки в Плиска са открити няколко шахматни фигури, което означава само едно - българите играят шахмат още в ранното средновековие! Тази традиция е жива и днес.

За всички онези ученици, които не желаят да изучават шахмата, има множество други СИП-ове: музикален инструмент (китара, цигулка, пиано, акордеон и др.), танци (модерни, народни, латино, класически и др.), спортове (футбол, баскетбол, волейбол, тенис на маса, плуване, фитнес и др.), бойни изкуства (карате, джудо, таекуондо, чан чуан, винг чун и др.), актьорско майсторство, изобразително изкуство, пеене, фотография, компютърна графика... Не е като да няма.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, чета те известно време и знаеш ли какво ми прави впечатление - ти определяш всяко оплакване от страна на учители, ученици, родители като противно мрънкане, а не съзнаваш, че твоето мнение не е нещо много по-различно. Какво правиш ти - назоваваш проблемите и ... спираш до там. Обаче по-същественото и по-трудното е оттам-нататък. Ок, проблемите всички ги виждаме и какво правим, за да ги решим? Предложения, моля, конкретни, реални, приложими! Също - действия! Дори и да са само в сферата на петиции, предложения до управляващи, президенство и т.н.

Иначе това учено надприказване по форумите (защото постовете ти са едно към едно прекопирани в няколко форума) ми напомня много едно минало време, когато българина правеше същото сред приятели, но когато се събере на маса (какво да се прави, просто нямаше интернет тогава) и пак беше много силен и компетентен, докато ... свърши яденето и пиенето и се разделят; а на другия ден всички тихи като мишки отиват на работа.

И още нещо ми прави впечатление - хората, които са по-материалистично настроени, реагират по идентичен на твоя начин: много са силни да регистрират проблемите и дотам. Хората с по-духовна нагласа (разбира се, не всички), според първите са едни такива странни, вярват в утопични неща, но са по-склонни да предприемат реални неща, в материален/практичен план.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ISTORIK, аз и в другия форум писах, че в двете статии не беше упомената свободно избираемата форма.

Диана, ...... предполага се, че си ме чела достатъчно. В защита правата на учителите съм писал на няколко места в Интернет. Според мен намесата и бумащината не позволява на учителите да си вършат работата и даже писах тема за това в БГ Наука форума. Но няма да се разпростирам, защото няма смисъл да се повтарям.

Що се отнася до промяната на света, смятам, че съм я почнал в правилната хронология - променям себе си. Старая се да бъда по-добър, усъвършенствам се всекидневно, не признавам почивни дни, живея що годе аскетично и самото ми присъствие в този форум предполага някакви мои търсения в духовно отношение. Това, че обичам науката не бива да се приема като противоречие или пречка. Обратното е дело на ограничено мислене.

"постовете ти са едно към едно прекопирани в няколко форума" е долна клевета и не ти прави чест, че се позоваваш на нея по твоите си съображения. Като изключим споменатата тема в БГ Наука и ползването на фактология (статистика и години), която съм открил и споделил всъщност не мога да се сетя за друг случай. Пиша в БГ Наука, образователен форум, раздела Нашите деца на bg-mama и тук. Ако не ми посочиш прекопирането на постовете ми в няколко форума, чакам публичното ти извинение.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, да, точно в тези форуми видях това, май една препратка на Историк ме прати на твои постове с напълно идентично съдържание. В крайна сметка, това си е твое решение, но е малко неуважително към събеседниците, не мислиш ли?

И тук не става въпрос за правата на учителите. Нещо повече, аз съм на мнение, че учител, който е такъв по призвание и в тези "диви" години успява да се справи с учениците си. Проблемът е по-скоро друг - че заради ниското заплащане и намаляването на децата, в училищата останаха много малко учители по призвание, а болшинството са хора, които просто не могат да се реализрат добре другаде. Тук е мястото да си призная, че и аз напуснах образователната система главно по финансови причини и на второ място заради интригите на колеги, предимно от втория тип. Тогава не разбирах защо, но сега вече ми е ясно, че съм била някакъв вид заплаха за тях и работното им място.

А промяната на света - да, това и според мен е правилната хронология, но според мен е добре да има по-голяма активност за повлияване и на нещата извън нас. Особено от хора, които вече са "напред с материала".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Доста мрачна статистика е представена от Центъра за демографска политика на http://newsletter.dariknews.bg/latest_issue.php?dday=04&dmonth=02&dyear=2013

Под номер едно в класацията е записано: България е първа по неграмотност в Европейския съюз (ЕС), според Европейската комисия (ЕК) 41% от учениците ни не са напълно грамотни.

За 2012 г. по грамотност сме на 53-то място в света, далеч пред нас по грамотност са Киргизстан, Тринидад и Тобаго, Туркменистан, Тонга.

Според доклад на ЕК по Конвергентната програма за 2012-2015 г., процентът на хората с трудности при четене у нас е най-високият в ЕС. Неграмотните българки граждани, по данни на ЦДП, вече са между 50-60%.

По официални данни 41% от лицата до 16 години са неграмотни. Социалното министерство посочва, че близо 70% от хората без работа у нас са напълно неграмотни.

Българският език е чужд за голяма част от българските ученици. По данни на Министерството на образованието, науката и младежта (МОНМ) вече над половината от учениците в 1-3 клас нямат за майчин език българския език. Те имат проблеми при усвояването му.

На второ място е: Интелигентността на нацията рязко намалява, по IQ ние вече сме след Монголия, Казахстан. В списъка от 113 страни по интелигентност ние сме едва на 47-мо място. У нас отличниците в училище са 2,8%, докато във Финландия са 14,5%, т.е. близо пет пъти повече.

Номер три в класацията е: Цели 38% от българчетата не завършват започнатото си образование, много въобще не са учили. Тези дни Регионалният инспекторат по образованието на МОНМ в Русе обяви, че от 29 000 ученици само около 20 000 посещават училище. По-добра, а някъде много по-драматична, е картината в почти всички региони на България.

Под номер четири от ЦДП отбелязват: У нас няма равен старт, равни права и равни възможности в образованието. Училището са отказа от възпитателните си функции, се казва в проучването, допълва БГНЕС.

От пета до десета позиция в класацията са записани още: Висшето образоване е комерсиализирано в безумна степен, агенти на ДС са ректори и министри; В България работи индустрия за фалшиви дипломи, има пазар на научни степени и звания; НАОА продължава да открива ненужни университети, произвеждаме ненужни "специалисти"; Съществува доказана корупция в държавното финансиране на научни изследвания; Създаване на задължение родителите да предоставят 4-годишни си деца в детски заведения; Най-бедната и най-неграмотната в ЕС страна постоянно и рязко увеличава студентските такси.

Линк към коментар
Share on other sites

И в световен мащаб образованието не е процъфтяващо. Налага се все по-ясно и настойчиво нуждата от промени, гъвкавост и творческо мислене. За жалост управляващите все още смятат, че с налагане на остарели методи ще постигнат нещо.

 

Необходимо е да се даде по-голяма свобода на всеки директор и учител. Да има родителски настоятелства, учениците да дават предложения и да се отчитат интересите и способностите, нуждите на всяко дете - индивидуален подход....

 

Най-вече нужни са хора с Дух и харизма, хора на действието израсли над партийните и политически пристрастия... :3d_012:

 

 

П. П. Защо да не се ползваме от чуждия опит, защо да няма обмен на полезна информация и добри световни практики, например?....

Мнозина се питат, коя е причината за болестите и аномалиите в света. – Много
просто, причината за това се крие в нарушаване на великия вътрешен закон
в човека – законът на любовта. Болестите в света идат периодически. При
това, колкото повече се увеличават престъпленията по отношение на
любовта, толкова повече се увеличават болестите и аномалиите в човешкия
живот. Щом приложите закона на любовта в домовете, обществата и
народите, веднага болестите ще се намалят. Аз не говоря за човешката
любов, но за Божията, която повдига духа на човека и разрешава всички
въпроси. Любовта на сегашните хора е дошла до минимум, т. е. до нула. На
това се дължат всички нещастия и страдания на хората. Любовта на някои
хора е спаднала до 35° под нулата, т. е. те са дошли до точката на
замръзването. Какъв живот може да се очаква при такава низка
температура? Какъвто и да си – поет, философ или учен, като попаднеш при
тази температура, животът ти ще се обезсмисли, и ти ще станеш песимист.
При такава температура нищо не може да расте и да се развива. Ако
повдигнете температурата до 35 – 40 или 50° над нулата, животът ви ще се
осмисли. Задача на човека е да намери начин да повиши температурата на
своя живот. За това се иска воля...

 

И валя дъжд

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Чак индивидуален подход не виждам да е възможно да се осъществи, поне в скоро време. Но дифиренциран подход към различни групи деца - да.

Мотивацията също куца, а това е по-скоро обществен проблем; защото мотивацията (и на обучаемите, и на обучаващите) е свързана основно с ценностите в обществото. Девалвиране на ценностите, издигане на псевдотакива в съзнанието на хората е големият проблем. Който рефлектира не само в образованието, ами въобще.

Как ви се струват такива плакати от типа - "Аз съм твърде хубава, за да работя!" като рекламно мото на някакъв пластичен хирург? Рекламата е насочена и съобразена с обществените нагласи, иначе не би продавала. При това положение защо се учудваме, че образованието куца?

Линк към коментар
Share on other sites

Според доклад на ЕК по Конвергентната програма за 2012-2015 г.,

процентът на хората с трудности при четене у нас е най-високият в ЕС.

Неграмотните българки граждани, по данни на ЦДП, вече са между 50-60%.

По официални данни 41% от лицата до 16 години са неграмотни. Социалното

министерство посочва, че близо 70% от хората без работа у нас са напълно

неграмотни.

 

Ами то е ясно за коя демографска група става дума.

Именно европейците ги оставиха да  си правят каквото искат 20 години

и сега им се връща и на тях ( като ходят и ги крадат) и на нас, защото сме били пасивни....

 

Според мен родителите трябва да се обединяват в кооперативи, да се въведе официално, като и в САЩ , домашното образование и да се постяват духовни и нравствени норми, които да са основа на образованието...

Редактирано от Дъгата
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен проблема е, че прекалено голям процент на егоцентриците има в
световен мащаб и все мереното кой е по-по-най! е важно... С малки опити, ако щете частни,
общински или родителски кооперативи...



Права е Диана, че все "на работата лекото и на баницата мекото" се
търси... Но пак от нас си зависи, ние всички имаме вина, като родители,
общество... Внушаваше ни се, че трябва да сме супер, да сме еднакви и
съвършени, да сме в "общоприетите" рамки, а всъщност съвършенство
само в Бога има... Т. е. всеки си има свое място и все нещичко може да даде на
обществото и да е най-вече полезен за себе си...



Може би не е точно за тук тази беседа, но ми е много близка и съм изпитала

някои неща, за това дадох цитата  от днешната беседа-за студа и
песимизма...

 

 

Човек никога не трябва да се бори
със себе си,

защото, ако се бори със себе си, ще се унищожи.

Победиш ли себе си, ти ще се заличиш.

 

Учителя


"Има много противоречия в света, които ние
няма да оправим. Тия неща не са само отвън, но това са противоречия,

които съществуват в нашата плът.

Някой път ние се борим със себе си.

Това е най-голямото зло.



Човек никога не трябва да се бори със себе си,

защото, ако се бори със себе си, ще се унищожи.

Победиш ли себе си, ти ще се заличиш.


Единственото естествено нещо е да познаваме себе си.

Да познаваме себе си, значи да познаем Доброто,

което е вложено в нас, и да знаем как да го развиваме.

Човек трябва да познава себе си,

но не и да се бори със себе си.


Тази мисъл трябва да се изхвърли от ума ви.


Бориш ли се със себе си, дяволът е влязъл в тебе –

нищо повече.


Започнеш ли да познаваш себе си, Бог започва да живее в тебе и ти
започваш да познаваш Бога.



Много нещастия в света произтичат от факта, че човек се бори със себе
си.


Познаеш ли себе си, ще знаеш как да постъпваш.

Борбата е навик.




Сега да кажем, че трябва да се борим, и сме
поставили борбата като принцип в живота си.

Всички хора днес се борят – и наляво, и надясно,
все се борят.

Питам: ако борбата разрешаваше въпросите,

где са резултатите от тази борба?

– Няма почти никакви резултати.

Тази борба представлява само едно упражнение за
уякчаване на силите.


Да воюваш със себе си – това е най-голямата глупост, която човек може
да извърши.


Ние не трябва да воюваме.

Защото, ако воюваме, как ще обясним стиха от Писанието, който казва:

„Бог е, който действа в нас.“

Туй, което мислиш, което вършиш – това е Бог.

Тогава с кого ще се борим, с кого ще воюваме.

Разберем ли това нещо, този навик, да се борим,

трябва да го избягваме и към външните.


Не трябва да се бориш нито със себе си,

нито със своите близки.


По същия закон трябва да се стремим да познаем и тях.

Има моменти, когато един брат или една сестра са тъжни, скръбни в
душата си и се нуждаят от една малка услуга.


Това е в реда на нещата.

Такава нужда от услуга всякога ще се яви, не сме ние всесилни.


Даже Бог, Който е всесилен в Своето величие, Който няма нужда от нищо,
радва се, когато ние направим едно Добро.



Какво печели Той от това?

– Нищо не е спечелил, но Той се радва, че вие сте изпълнили, че вие сте
разбрали едно Негово свещено желание.


Радва се, че вие сте възприели и реализирали една ваша свещена мисъл,
която е чакала хиляди години реда си.



Бог се весели, а щом се весели Той, ние се радваме,

че ще имаме възможност да изпъдим от себе си лошите
навици.


Човек трябва да познава себе си!

И тъй, няма да се борите със себе си, но ще познавате себе си.


Ако ви сполети някакво нещастие в света, то е от дявола.



Астролозите отдават нещастията в света все на
Сатурн,

на падналия Бог.


Дяволът не обича да вижда човека щастлив –

той иска всички да бъдат нещастни като него.

Затова умният човек трябва да бъде нащрек.

Дяволът има престол на Земята, има агенти,

които следят всичко.



Мислите ли, че той не знае за туй събрание, което
става сега тук? Той знае всичко.

В България той си има много агенти,

понеже царството на света е негово.


Всичките хора, които управляват света, които служат
на света, са все негови слуги.


Той не иска някой да знае смисъла и
предназначението на това негово царство.

Пък ние му казваме:

„Ти се разправяй със света, ние имане в твоето
царство нямаме, няма защо да се разправяш с нас.

Ти не си взел твоето царство от нас.

Ако Бог те остави на власт, ние нямаме нищо против,

но когато Той те снеме, ние няма да те поддържаме.“


Дойде дяволът и те пита:

„Ако Господ ме свали от власт, ще гласуваш ли за
мене?“ – „Няма да гласувам.“

Там е туй, дълбокото разбиране на живота.



Не мислете, че вие може да избегнете от тия
по-висши интелигентни сили, наречени адепти на злото, на тъмните сили.


Тяхната мисъл е насочена да действа разрушително,

да вселява съблазън, съмнение.

Има Братя, които носят мир, радост, съзнание.


Тъй че в света съществува голяма борба между тия две сили,

т. е. борба между Светлината и тъмнината."



Учителя

Познай себе си, ОК,

19 март 1924 г.


 


 

 






 

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен въпросът не е само  дали има  меко, леко или съвършено...

 

Образованието е бъдещето на една нация, тя е и "сърцето на хората" в едно общество.

(Нали именно децата са ни най-скъпата част от сърцето!)

 

Под  фасадата "всеки да е различен и уникален"  се създаде разделение, отчуждаване, деморализиране, така се породи и култа към уникалност (фактически: егоизъм)  и съответното неспазване на социални, религиозни, юридически  и всякакви други норми и устои.

 

Така се влоши дисциплината, наруши се графика на спортуването, изчезва концентрацията, всичко е свързано...

После се питаме какво става в училищата?

 ЗАщо  вместо футбол в ча децата са освободени масово в бележки и де факто тренират  кеч с по-слабите...

 

Неграмотността и социалните проблеми са и форма на  нежелание да се приобщиш и да положиш усилия да се учиш и работиш, да се трудиш, да решаваш проблеми.

И ако не се приложи индивидуален подход и мотивация, няма как да видим бързи промени.

 

А те идват от будната общественост ( ако я има в БГ) или от управляващите.

(И понеже не е коректно да коментираме алчността, ръгането с лакти/пари, веене на фусти с цел постигане на високи постове) ни остава , се стига закономерно до ..... .... .....

 

Европа също се тресе  от корупциони скандали, но на локално  нива има здрави, силни граждански формации, които регулират нещата.

 

Профсъюзите и православната църква  си подават ръка и цяла Гърция се тресе от стачки, а живеят мнооого по-добре от българите.

 

В Скандинавите хората не бягат от високи данъци, а дават  дори  и десятък на  църквите си (доминиращата  деноминация е протестантска)...А ние ги гледаме и се питаме защо там е така, а при нас иначе...

 

И ни остава да се питаме какво реално правим да подобрим  света/живота около нас...

Линк към коментар
Share on other sites

Има его-уникалност, т. е. егоцентризъм и уникалност моя си, Божествена,  нещо, което съм дошла да свърша като душа и да си науча уроците.... Има разлика...

 

Света около нас само и единствено Бог може да промени! Ние можем да променим себе си, децата си, с малките добринки и стъпчици. С желанието да проявим мъничкото добро, така с добри резултати да заразим и другите... Щото с манията за величие и промяна на света нищо не става...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Как ви се струват такива плакати от типа - "Аз съм твърде хубава, за да работя!" като рекламно мото на някакъв пластичен хирург? 
 
Това мото ми се струва , може да се перифразира към днешната младеж 
"Твърде съм богат ( с богати родители) за да уча."
Линк към коментар
Share on other sites

Ами не, моите наблюдения са, че по-умните богати родители вземат мерки детето им да учи и то много, да бъде организирано, дисциплинирано, като за целта го пращат в някое много строго училище в чужбина.

Линк към коментар
Share on other sites

А моите наблюдения са на деца, студенти в БСУ, определено на богати родители, незнам дали са умни или не

но децата са в БСУ за да правят всичко друго, но не и за да учат.

А таксите на семестрите там са космополитно високи и не са по силите на всеки родител

Зная дори колко се плаща на преподавател, за да завери семестър, за да зачете изпит, според желаната оценка, 

за да напише дипломна работа, преподаватялят да я напише за студента срещу заплащане

 

Предполагам така е и в други университети в БГ, понякога се появява откъслечна информация дори и в медиите

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Да, има И такива богати родители :) Но не всички са такива.

Да му мислим останалите - че при това положение в родните университети и при неголемите ни възможности се налага да се изхитрим някак и да осигурим по-качествено образование за нашите деца. Че иначе се превръщаме в бананова република.

Разбира се, нужно е и да действаме за подобряване на родното такова, но знаем, че обществените процеси са много бавни, инерционни и докато се забележи няккава промяна, то цели поколения ще са изкласили вече.

Линк към коментар
Share on other sites

Докато учениците пушат в час електронни цигари, пият кока-кола или енергийни напитки

ядат чипс или друго, висят във фейсбук през модерните си телефони

разхождат се из класната стая, спорят с учителките, обиждат ги, викат им и ги псуват

дори събарят учителките от стола, 

Докато учителите се принуждават да напуснат часа, защото са неспособни да се справят с дисциплината

след многократните забележки и други разрешени методи

( Оставям настрана агресията между самите ученици)

 

Та докато това е факт и ескалира, не виждам как в учителите ще се повиши мотивацията за работа с такива деца

Оттам и ниското качество на образованието на повечето ученици

Те просто ако въобще се появяват в час, защото посещават часовете по теория на вероятностите

не отиват там за да чуят учителя и за да учат

Незнам защо ходят

 

По-късно, вече като студенти, сменят малко тактиката с преподавателите, защото начинът на обучение е по-друг...И защото отново нямат мотивация и желание да учат

 

И всички са доволни, и преподаватели и студенти, Иди после разбивай тази желязна схема

 

 

ПП, да, има и съвестни ученици и студенти разбира се, но като че ли са изчезващ вид

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Нещо любопитно, което е актуално и до днес. Не намирам по - подходяща тема, в която да го споделя.

Навремето племенникът на Иван Вазов е помолил именития си чичо да напише вместо него домашната му по литература - анализ на глава от "Под игото" (ако не се лъжа "Радини вълнения"). Иван Вазов написал анализ. Детето на другия ден го занесло на учителя. И той оценил работата на Вазов по собствената му творба с...двойка!! Ако не се бъркам, Вазов отишъл да се разправя, учителят взел да му обяснява защо оценката е слаб и да спори с него (без да знае кой всъщност е написал домашната)...

Има си там някакви обективни критерии за оценка на разсъждения върху литературна творба, но яяяявно...като цяло оценяването е много субективно. При една учителка може да имаш да речем шестица, а при друга - петица най - много. Освен това съм останал с впечатление, че в България при литературните анализи в училище повече се цени зубренето на чужди мисли (от разни книги за ученици), отколкото оригиналността на ученика!

Откъс от интервю на писателя Михаил Топалов с принц Кирил. Преди да прочета долуцитирания текст не знаех, че и по царско време някои неща са били като днешните и като онези от времето на соца...

- Ваше височество, ние се отклонихме от темата на разговора ни за Добруджа в 1940 година.

- Има време. Ще говорим и за това. Но важното е вие да узнаете за тайната на нашето възпитание и образование. Защото досега се смяташе, че българското светско образование е най – доброто в света. И затова се пееха песни...

- Но то според мен е най – лошото.

- Защо?

- Защото не подготвя хората за работа в живота.

- Как да ги подготвя?

- Да оцеляват в живота въпреки всичко. Да знаят. Да отгатват времето, кога ще вали и кога не, кога ще има буря или ураган, кога ще бие градушка, кога ще се разрази виелица (ако си в морето или в планината, да се прибираш в пристанището, в хижата, навред).Още от първо отделение детето трябва да се научи да се облича само, да си готви, да умее да си свари чорбица, ядене да си има. Да не яде сух хляб, а топла храна...Много неща трябва да се променят. И аз като регент в 1943 година, казах това на министъра на просветата. Той ми отговори:

„Ваше височество, всеки нов министър на просветата в България, като стане министър, веднага променя програмата на обучение, системата на възпитание и накрая не излиза нищо. Само объркваме децата, само се разпиляваме със заповеди, наредби и съвети. Ученикът е жертвата. Ученикът не научава нищо. Затова, моля ви, - каза ми той, - да караме така, както се е карало досега.”
И не промени нищо.
Инертността е смъртната болест на България, господин Памукчиев. 

Ужасна, непростима болест. Какъвто е бил нашият парламент преди половин век, такъв си е останал и сега." (Стр. 14-16.)

„Казанлък в 1935 година имаше най – много интелигетни безработни в цяла България: повече от двеста млади хора. Едни – завършили механо-технически училища, други – Казанлъшкото педагогическо училище...Така че градът си имаше своите проблеми, неразрешими дори за общинската управа.” (Стр.155.)

Източник: „Хайлайфът, любовниците и кабаретата в България” (ИК „Хераклит”, София, 2000 г.).

Редактирано от Сингам I Шишман Асен
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Мисля, че образованието в България трябва да стане задължително не до 8-ми клас, ами до 10-ти. Едно, че във времето се е увеличила продължителността на живота, друго че живеем във все по - сложен свят, в който все повече хора завършват висше образование (тоест, образоваността на населението като цяло сега е по - голяма от някога). Повече и по - качествено образование, по - ниска битова престъпност. Смятам, че трябва да се увеличи и индивидуалния подход в образователния процес, образованието ни да стане по - практично. Да се върви към безплатни учебници за всички класове.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...