Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Образованието в България - част 2


Пламъче

Recommended Posts

Вчера един асистент, докато ни раздаваше подписи за заверка на семестъра ни разказа следното : миналата година по същото време, при него дошъл един студент, за да му иска подпис. Заедно със своята книжка, момчето носело и книжката на свой приятел.Асистентът дал подпис на момчето, след това отворил книжката на приятеля му. Погледнал снимката и казал нещо от рода на : "Та това момче въобще не съм го виждал да идва на лекции и упражнения. Даже веднъж го видях в Брюксел и ми се похвали, че учил там. Няма да му дам подпис". Приятелят на момчето казал :"Трябва да му дадете подпис, той учи в Белгия и не може да дойде да си вземе подпис от тук." Асистентът отговорил :"Кажи на твоя приятел да дойде да учи в нашия ВУЗ, и да иска от някой ВУЗ в Белгия или Франция да му дадат подпис." След това се обърна към нас и каза :"За да ни уважават другите, трябва и ние да се уважаваме." :3d_114:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Байганьовщина в час, показана в началната страница на най-големия видеопортал в България

(вибокс.ком). На критичните коментари на някои от потребители ( за щастие млади хора), качилата клипа казва за момчетата от клипа, че са "тарикати".

11 - ti klas ;]

http://vbox7.com/play:a758bb42

Моята връзка

Линк към коментар
Share on other sites

Уф, Хрис, всичко това е доста тъжно.. Но, не разбирам какъв е смисъла на стремежа ти да пренасяш тук в Портала простотията, която се шири в интернет, както и лични твои чат-проучвания? Ние и сами виждаме каква е виртуалната и земната реалност.

Мисля, че акцента на темите не трябва да е в еднотипните негативни примери, с които така или иначе гъмжи живота, а в трансформирането на някаква положителна градивна енергия. Защото, кой знае какво ние не можем да направим като действие (освен да се погрижим за личното си усъвършенстване и да подходим отговорно към това на децата си).

Затова - поне да култивираме положителната си нагласа към света и да спираме погледа си само на положителните й аспекти.. (та, поне да не увеличаваме мръсотията като я разпространяваме и обсъждаме).

Линк към коментар
Share on other sites

Ирина е малко изумена от гледната точка на Христо по някои въпроси свързани с образованието.Попаднах на една мисъл на Учителя, която ми хареса:

"Аз ще ви дам една разлика на окултния и обикновения ученик:Обикновения ученик ще копира работите.Окултния ученик се учи да твори.Той още не е творец.Ако искаш да създадеш нещо ново, ти трябва да бъдеш окултен ученик, да измениш живота, да внесеш каквато и да е черта в живота си, да създадеш нещо ново.Ти седиш и живота ти е несносен, ти си обикновен ученик.За да измениш живота, си ти трябва да

станеш окултен ученик."

"Възможности в живота"МОК/1937-1938г/"Възможности на красотата"

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям Ирина, че е по-добре да акцентираме върху положителното и градивното. Това не означава да отхвърляме или да не забелязваме другото, но да го правим дотолкова, доколкото можем да вземем поука от него или десйтвията ни да са насочени към преодоляването му.

Следващият момент, ако отворите нета ще видите, че има цели сайтове, които предлагат изработката на дипломни и курсови работи. Аз съм в курс от 80 човека не знам дали има 10 които си пишат сами работите, но всички те ще завършат и утре ще застанат пред нас, като квалифицирани кадри и ще се основават само на обща информация закачили от тук от там, без идея за основата и същността на това с което се занимават, резултатите - ужасяващи.

За съжаление е така, но има поговорка "Не е луд този който яде баницата, а който му я дава". Много зависи и от преподавателите. Например докато учех ПР в СУ имаше един професор (то и сега си го има:)), който преподава интегрирани маркетингови комуникации; реклама. Той явно отдавна се беше наситил от готови курсови работи и държеше на нестандартното и креативността. Например курсовата ни работа беше всеки един от нас да се прадстави и да се рекламира като ... каквото си избере. Но важното е да е различно и нестандартно. Аз например се представих като наемен убиец и цялата ми курсова работа беше свързана с тази ми визия - рекламните апели, рекламите, различните аспекти от ИМК и пр. Бях си сътворила и цяло криминално досие със задължителните атрибути към него (включително и снимка с номер като престъпник).

Пак при същият този преподавател имахме упражнения по стил. Дава се един "неутрален текст" и трябва да го представиш по три различни начина.

Защо давам тези примери? Защото при този преподавател колегите, които бяха свикнали с готовите курсови работи не минаваха. И такъв преподавател не е единствен, за щастие. И може би това е един от начините за преодоляване на тенденцията "просто да се дипломираш".

Линк към коментар
Share on other sites

Както сте видели, не акцентирам само на негативното. Ирина на каза нищо във връзка с поста ми за преподавателя от моя ВУЗ, не каза едно браво, но не пропусна да коментира човечето номи. Кой в случая поддържа акцентирането на негативните неща ? Ами Ирина - понеже тя обърна внимание на думите на номи, но не и на разказа чи за преподавателя. Даже още преди Ирина да пише, бях се отказал от поста си и го докладвах за изтриване, ако тя не беше го обсъдила, вече нямаше да го има. Като толкова държите на НЕнегативността, защо я обсъждате и захранвате допълнително ? На мен говорите, но в същото време постъпвате по същия начин като обръщате внимание. Този пост е просто пример за това какви са част от резултатите на демонокрацията и свободията в България, това са резултати на материализма. Може би и атеизмът е свързан с тях, тъй като момчето гордо се нарича "атеист", не му дреме от Бог. Това момче се е изказвало грубо и за вегетарианството, казвало е че не разбира вегетарианците. Както и да е. :) Пуснах тема за добротворстване в моя форум :

http://www.vbox7.com/groups/spodeliane_01/discussions/492317/

В още един форум във вибокса пуснах темата, но в онзи форум дискусиите могат да се виждат само от хора, които са членове на форума и са влезли в него по време на разглеждането. Затова не давам линк за другия форум.Засега в онзи форум има едно мнение в подкрепа на инициативата и едно подигравателно мнение, въпреки изричната ми молба да се подходи сериозно. В моя форум има само едно мнение : мое.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с вас. Но, Ирина не е изумена от нищо, а е ядосана на човешката нагласа да мултиплицираме негативното в живота ни biggrin.gif

Смятам, че хората са достатъчно прозорливи да видят и анализират реално ситуацията. И реакцията ни не трябва да е просто преразказ-разсъждение защо така се получава и да заплюем някого като виновен. А наистина да се опитаме да променим нещата - първо в нашия малък собствен свят и обкръжение.. а оттам и цялата парадигма има предпоставки да се промени постепенно.

Не зная дали тук проблемът е в типичната ни балканска пасивност и склонност да търсим вината другаде..Но, на практика точно това става. Защото познавам доста родители (и учители!), които са върли защитници на какво ли не, уж недоволстват и пропагандират "какво трябва да се направи и как трябва да стават нещата" - а не поглеждат собствените си деца и нямат представа доколко нещата са се просмукали в собственият им дом, благодарение на персоналната им безотговорност и липсата им на внимание (докато цялата им енергия отива в "анализи" на обществото..).

Какъв е смисълът човек да крещи недоволно срещу света, ако не е вкарал ред първо в собствения си свят? Няма как да създадем функционален и градивен положителен модел на света, ако не сме го претворили първо "в" и "около" себе си.

п.п. Хрис, мнението ми не беше насочено към теб. Използвах го като пример за мултиплициране. Разбирам мотивите ти да разбудиш вниманието ни към наболелите рани на обществото и съзнанието ни. Възхищавам се на партриотизма и енергията ти.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Две интересни статии от Веселина Седларска за българския език, грамотността и още нещо ...

Мечо Пух, законодателят

Утре образованите ще са заминали, а неграмотните пораснали

Редактирано от Nicki64
Линк към коментар
Share on other sites

Eдин много интелигентен анализ на новите поколения:

http://www.capital.b..._pokolenieto_e/

Може би не е точно за тази тема,но е добре педагозите да се съобразяват с действителната ситуация,която съществува.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Хм, Мария, ти такива ли ги виждаш новите млади?

Този материал все пак показва нещо - че по-предните поколения трудно разбираме новото.

П.П. За мен най-ощетено е поколението 75-85, което в момента е социално и икономически активно вече, но това не е за тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако трябва да говорим точно по темата "Образованието в България-част 2" ще кажа, че образованието в България не е нито много зле, нито много добре.Средното образование не е на по- високо ниво от висшето образование и висшето образование не е на по- високо ниво от средното образование.Зависи за коя гимназия или университет става дума.Зависи за кой предмет или специалност говорим,а много зависи и кой точно преподавател или учител искаме да обсъдим.

Образованието не се свързва само с хората, които работят там като професори и учители, но и с тези, които учат там- ученици и студенти,което автоматически ни свързва и с техните родители и среда.

Така,че трябва да се говори едновременно за всичко това.

На друга трета страна стои държавата и обществото като околна среда на образованието също има своя дан за положението такова, каквото е в момента.

Харесват ми статиите, които сте поместили Nicki64 i Мария-София,Веселина Седларска е част от приятелите ми във ФБ,хаха.Много хубаво пише тя,харесва ми определено има един такъв съхранен будителски дух в нея,но някакси в модерен вариант.

В момента като докторант в академията ми преподава една от най- известните български лингвистки проф.д-р Петя Костадинова, която също редовно публикува във в."Капитал"./това във връзка с въпроса за грамотността/

Повечето докторанти на НХА са завършили художествени гимназии, не всички, но една голяма част/включително и аз/.Изключение правят изкуствоведите, които много често идват от езикови, математически и др. гимназии.

И се оказва,че една голяма част от докторантите имат проблеми с езика и писмената реч, да не говорим за научен текст,структура, пунктоация,стилистични особености и т.н.

Просто сме преди всичко художници, в този смисъл, научно- образователната квалификационна степен доктор се оказва доста сериозно препядствие за повечето от нас, независимо кой колко добър художник е в неговата си специалност.

Преподавах 4 години в много различни гимназии, паралелки и възрастови групи.Майка ми е дългогодишен преподавател по английски език, баща ми също се е занимавал с преподаване в една не- малка част от неговия живот, въпреки че също е художник.Тази година ще преподавам и в академията.Честно казано нямам никакво желание да давам каквито и да било публични оценки на българското образование или общество, но ще коментирам статията, която е поместила Мария- София от в."Капитал", чийто автор е политологът Иван Кръстев.

За първи път да прочета стойностен материал написан от български автор по темата за поколенията, обикновено нещата, които изнамирам са на английски език.Като се започне от www.wikipedia.org и се стигне до уникални материали на западни издателства, които имат научна стойност,защото съдържат изследователски материали, базирани на социо- културни прочвания, които обикновено са трудно достъпни или се заплащат.

Има няколко много интересни въпроса,които повдига Иван Кръстев в тази своя статия.

А именно кои са поколението Е? Какво точно представлява културата на Еxit i Enter? И накрая завършва с тезата,че бъдещето принадлежи на старите.

С това съм съгласна на 100 % .Ние сме тотално неустойчиви/говоря за поколението Е/,между другото от социо- културна гледна точка това е поколението" Y",родено от революцията в технологиите, формирано като тотален консуматор,свидетел единствено и само на подобряване на стандарта на живот и свръхпроизводството.

Предишното поколение се нарича "X" ,a oще по- предишното "baby boom" поколението, така наречените бейби буумъри.

Няма да пиша подробно за тези три поколения, но можете да прочетете вhttp://en.wikipedia.org/wiki/Baby_boomer ,

http://en.wikipedia.org/wiki/Generation_X и http://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Y.

Бейби Буумърите са тези, които ръководят света и това ще продължи до последният им час.Те са свръх- активни, богати, амбициозни и скоро няма да се откажат от тази си роля.

Последно се говори за интернет поколението ,Generation Z,можете да прочетете тукhttp://en.wikipedia.or/wiki/Generation_Z.Разбира се съотнесени за България нещата изглеждат малко по- различно.

Линк към коментар
Share on other sites

Уважавам Иван Кръстев и много харесвам неговите статии, но този път няма да се съглася с написаното от него. Все пак, обяснимо ми е, защото е написано от социолог - те следят тенденциите сигурно...

Аз работя с хората, с децата от това поколение и с поколенията на техните родители и баби. Всяко по-старо поколение е по-хомогенно и по-лесно се поддава на обобщаване - включително и моето и аз в него. Всяко по-младо поколение става все по-разнородно, все по-трудно се генерализира без да се допусне повече от 15-20 процента отклонение от генерализацията. А ако процентът е такъв, то това вече не е генерализация.

Да - има и такива деца, за които говори Иван Кръстев. Но има и много други и много по-различни (до противоположност дори). Това, което на мен ми прави впечатление като обща черта на новото поколение - визирам децата, които сега са в училищна възраст - те развиват чертите на по-старите поколения, засилват ги, очертават ги по-ярко и ги прилагат по-осезателно. Разликите, които в по-старите поколения са трудно забележими, защото ние (и те) все пак спазваме някаква обществена рамка на поведение, сега изпъкват, защото младите искат и се учат да живеят без тази рамка. Е, някои намират други рамки - сега те са много, изборът е голям. Но все повече стават тези деца, които вървят по своя път и мислят със своя ум и сърцата им са свободни...

И понеже темата е за образованието, а не за поколението - според мен образованието се опитва да навакса. Много позитивна роля започнаха да играят всякакви частни школи (не защото съм такава), образователните институции също се опитват да осъвременят системата. Има още много инерция, но има и процес на обновление... Където го има...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Нация от присмехулници многознайковци, дето все знаят , все се правят на голямата работа,и все са в калта прецАКАни.

Искам да ви попитам, вие като сте били ученици, имало ли е такава идиотщина ? Дали в чужбина има подобна тъпащина ? Дали хората се проявяват по този глупашки начин, при вас имало ли е такова чудо ? Говоря за следното : като бях ученик, та чак и в първи курс като студент, някой като отговаряше грешно на поставен от учителя/преподавателя въпрос, другите започват да се смея, или казват нещо критично, или сумтят. Такова поведение е заразно, и аз съм му се поддавал за съжаление, но не мисля, че е било правилно. Даже като бях ученик, ако някой не беше разбрал нещо и попиташе учителя, другите реагираха критично, със самочувствие на хора, които знаят съответният факт, а питащият все едно е тъпак, а всъщност този питащ може да знае повече и от тях !!! И ти докато се опитваш да чуеш отговора на учителката, глупаците хъкат и мъкат възмутително и те затрудняват в опита ти да чуеш какво обяснява учителката, даже ми се е случвало да не успея да чуя какво обяснява, докато те се възмущават. Или пък какво е това - някой като знае повече от другите ( аз напримерwink.gif и отговаря вярно на въпросите на учителката, други от класа да започват да изказват някакви критични или подигравателни бележки, да му завиждат може би на знанието. Поведението което посочих и по отношение на верните отговори и задаването на въпроси, и по отношение на грешните отговори, спомагат за това, хората да се притесняват да попитат, да се притесняват повече от грешките си ! Виждате ли каква идиотщина : един сбърка и другите се смеят, и така всеки вреди на всеки !!! Това българска ненормалщина ли е според вас, дали става така и в чужбина или там децата са по - добре възпитани, при вас имало ли е подобно безумно поведение ? Ако това е българска черта и ако не престане, смятам че то е едно от нещата, които биха спомогнали за пълното загиване на България. Слава богу, че сега като съм студент, нещата са по - различни. Не разбирам на какво се дължи такова поведение сред децата : лошо възпитание ли, що ли, природна ограниченост ли, не знам.

Така е Христо ,и в момента се сблъсквам с това в университета .Станал е навик ,и до голяма степен се извършва несъзнаелно от учениците или студентите ,както и да е то си е за тяхна сметка ,въпросът е да недопускаш на теб да ти се случи .Много ми е интересна ситуацията дори и малко забавна ,и се опитвам добре да я разгледам от всички страни .Моят съвет е - радвай се че имаш такава задачка за решаване ,и гледай да си я решиш по най добрият начин .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Образованието започва от тук:

Какво е майчина любов

Малкото момче отишло една вечер при майка си в кухнята, д...окато тя приготвяла вечерята и малко притеснено й подало лист хартия, на който старателно било написало няколко реда. След като майка му си подсушила ръцете с кърпата, тя го прочела. На него пишело:

* За подрязването на храстите в двора – 5 долара;

* За това, че съм си почистил стаята тази седмица – 1 долар;

* За ходенето ми до магазина вместо теб – 50 цента;

* За наглеждането на малкото ми братче, докато ти пазаруваше – 25 цента;

* За изхвърлянето на боклука – 1 долар;

* За окосяването на поляната пред къщата – 5 долара;

Общо: 12.75 долара

След като го прочела, тя го гледала продължително време без да каже нито дума. Момчето можело да види как спомени преминават бързо през съзнанието й! Тя взела химикал, обърнала листа на другата страна и написала следното:

* За деветте месеца, през които беше в мен, растейки – не ми дължиш нищо!

* За всичките нощи, през които съм бдяла над теб, лекувайки те и молейки се за теб – не ми дължиш нищо!

* За всички сълзи, които си ми причинил през годините – не ми дължиш нищо!

* За всички нощи, изпълнени с ужас и притеснения, които знам, че ми предстоят – не ми дължиш нищо!

* За всички играчки, дрехи, храна и дори за издухването на носа ти – не ми дължиш нищо!

И така, когато събереш всичко, получаваш цената на моята любов. Тя е безплатна!

Когато момчето прочело това, което майка му била написала огромни сълзи изпълнили очите му. То погледнало право към майка си и й казало:

“Мамо, сигурен съм, че те обичам много!”

След което взел химикала и с големи букви написал: ВСИЧКО Е НАПЪЛНО ИЗПЛАТЕНО!

От ФБ.

Линк към коментар
Share on other sites

Поглеждам към заглавието и си казвам: О-хо, това сигурно е поредната тема, в която колективно се плюе по нещо. Но не било съвсем така, имало и големи изключение. Това за безословната любов беше пример на място. И Ирина някъде по-горе казва, че преди всеки да оправи собствената си градина, няма как да помогне на чуждата.

Ами това е драги съфорумци, нека да си го признаем, превърнали сме се в латерни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Мили хора! Позволявам си да ви поканя - тези от вас, на които е възможно или са от Варна - на среща -дебат по повод НОВОТО образование или по-точно алтернативите в сферата - на 15.2.2012г. от 13.00 часа в център НАЧАЛО на ул. "Г. С. Раковски" №4 - срещу Общината, зад Пъблик... Преди това на 7.2.2012г. от 11 часа, тъй като дискусиите зачестиха от известно време, ще има друга среща - в по-тесен кръг - също отворена за любознателните - в офиса на Фондация "Децата на бъдещето" (има сайт) зад спирка "Патриарха" на бул. Владислав Варненчик по посока към автогарата. Събират се родители, загрижени за децата си и желаещи да променят и усъвършенстват системата на образованието...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Емил от Льонеберя

Всичко, от което се нуждае нормалният учебен процес, е налице.

Остава само да бъде приложен.

Аз не виждам нужда да се вайкам.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не е налице. Учебният процес се нуждае от индивидуализация на подхода към децата - те премахване на системата на паралелката. Нуждае се от строго разделяне на процеса на усвояване и процеса на проверка на усвоеното. Нуждае се от приземяване на материала, целите и задачите.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Да, съгласен съм, че материалът в учебниците трябва да бъде пренаписан и осъвременен.

Спомням си по математика ни учеха, че най-малкото число било нула?

А аз казах, че се съмнявам, защото нулата не го приемах за число /хихи/.

А когато ми обясниха, че нулата била число, но липса, отсъствие на каквото и да е било, реших, че числата съществуват от другата страна на нулата като отразени в огледало?

Децата се смяха, а пък учителката обърна захапката.

...

Нима е нужно да учим децата на глупости?

После се оказа, че нямало най-малко число.

По химия учихме, че азотът бил от пета валентност, за което аз повдигнах въпрос, че не виждам как това може да бъде изобразено графично...

Или пък, че натрият реагира с разредени киселини /солна, сярна киселина и прочие/.

...

Децата трябва да учат от първия учебен ден нещата така, както трябва да ги знаят за живота.

С други думи - таблица за умножение и заедно с нея - какво е логаритъм /знаете, че природата е основана на Неперовия логаритъм, наречен "натурален"/.

Това, което днес имаме като съвкупност от учебници - разфасовано знание на парче - довежда до лудост децата, а и възрастните, които искат да учат нещо.

Нещата трябва да се виждат цялостно и така да бъдат изучавани.

Линк към коментар
Share on other sites

Нас ни учеха, че няма нито най-малко, нито най-голямо число.

Има 0 + безкрайност и 0 - безкрайност. Или:

- безкрайност 0 + безкрайност.

В учебниците има правописни и пунктуационни грешки, има стари данни, има фактологически грешки (говоря за учебниците по история), учебниците не са актузлизирани в крак с развитието на науките (това е много трудно постижимо, ако те не се пренаписват на всеки 1-2 години), в много учебници има повече картинки, отколкото - текстове за четене (пак за учебниците по история иде реч).

Много от учителите също не следят новостите в науката, която преподават.

Спомням си, че моят учител по география имаше няколко дебели тетрадки голям формат с твърди корици. В тях записваше всяка интересна новост в областта на географията, икономиката, политиката, социологията... И ни ги съобщаваше. Веднъж дори ни каза някаква статистика за това, какъв по професия мъж иска до себе си съвременната (към 1991 г.) французойка -

1. масажист

2. жиголо

3. хлебар

4. месар

5. учител

6. телохранител

7. ...

Нататък - до 10 - не си спомням как беше.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

От известно време работя в сферата на образуванието ,и нещата които забелязвам са че с тези делигирани бюджети превръщат училищата и учителите в жалка картина един голям цирк ,главно борбата за ученици защото всеки уеник е солиден доход в бюджета на училището ,и се получава едно изкривяване неприятно е ,децата се гледат като писани яйца ,защото ако се изгони някое това е минус в бюджета на училището ,и учиниците си позволяват много волности ,както и нивото пада .Също така учителите излишно се обременяват с един куп бюрокрация ,половината от работата им минава в писане вместо да обърнат повече внимание върху образуванието и възпитанието на учениците .Отделно и учениците в по горните класове излишно се тормозят с домашни ,което за мен няма смисъл .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Въобще доста недомислена ми се вижда образувателната система и закостеняла .Мисля че от всяка система трябва да се запазва доброто ,както и едно време в стара система и имало добри и лоши страни ,просто трябва да се взима всичко добро от всяка и да се направи още по добра за децата и учителите ,а не да се симулира дейност и се измислят все безсмислени неща ,които затормозяват още повече системата .И както в повечето сектори и тука под реформа се разбира единствено съкращение а не подобрение .Нека да се влага мисъл и тогава нещата ,ще се подобрят ,защото забеязвам че голяма част от хората немислят .Както имаше един научен експеримент с хора ,които трбява да се подчинят на даден афторитет и да причинят болкана даден човек ,и макар че са обикновенни граждани ,възрастни хора 80 или 85 % немислят и продължават да извършват даденото изтезание ,и този експеримент мисля че е правен в Америка и Франция ,водещи страни във всяко отношение .Малко се отплеснах :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...