Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как да разчитаме сигналите за опасност в сънищата си


Recommended Posts

Здравейте на всички,

Понякога когато сънуваме някой сън се събуждаме с сзвестно чувство ,че не е от сънищата които нямат значение.При мен по запомнящи се са били случаите ,когато скоро след съня или в предстоящия ден се случва нещо лощо,дори на пръв поглед дребно ,но с някакво особенно значение за мен.

Иска ми се понякога, да успявам да контролирам нещата, като използвам този сигнал за опасност ,но съм успявала много рядко.Успявала съм по-често когато това се случва през деня и умишлено съм крайно наблюдателна и разсъдлива дори за най-малките детайли.Как се случват при вас нещата?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

здравей, Рис. Мога да споделя моя сигнал за опасност- когато видя дъщеря ми да плаче насън с глас за мене е много лош сън... много, много лош знак. Ако някой е сънувал нещо подобно, моля да разкаже дали е имало последствия.

Линк към коментар
Share on other sites

здравей, Рис. Мога да споделя моя сигнал за опасност- когато видя дъщеря ми да плаче насън с глас за мене е много лош сън... много, много лош знак. Ако някой е сънувал нещо подобно, моля да разкаже дали е имало последствия.

Не се натоварвай неоправдано с такова напрежение. Ще те заболи кръста.

Нормално е сънят на дъщеря ти, като прекрасен психотерапевт, да отработва впечатленията (негативни) от деня, а и болката от някоя колика или пробиване на зъбче. Нормално е.

Сънят ни е даден от Твореца, за да намали напрежението на психиката и да го освободи чрез сън, който после ни е програмирал, по принцип да НЕ помним, за да не ни тревожи!

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

[Сънят ни е даден от Твореца, за да намали напрежението на психиката и да го освободи чрез сън, който после ни е програмирал, по принцип да НЕ помним, за да не ни тревожи!

странно мнение

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Ако има някаква опасност и нужда от предупреждение , сънят винаги е ясен , запомнящ се . Сънуващия се събужда понякога внезапно със чувство за опасност .Може да сънува няколко съня във една нощ и те да са със различно съдържание , но със еднакво значение.

Линк към коментар
Share on other sites

Един-единствен път в живота си сънувах много ясен и предупредителен сън. Преди много години работех на едно място, където шефката не ме обичаше. През почивните дни бях на гости при моя близка и през нощта сънувах числото 70, обвито в пламъци на черен фон, с чувство на много страх и тревога.

На следващия работен ден разбрах че в работата имало една сгрешена фактура за 70 лева (през ония години почти половин заплата), за която шефката се опита да изкара мене виновна. Добре че колежката ми беше съзнателен човек, след внимателно проследяване излезе, че грешката е била нейна и си призна, освен това ми каза, че като казала на шефката, тя й казала "трай си, ще я минем за нейна сметка". Случаят не е кой знае колко специален, но сънят наистина беше.

Линк към коментар
Share on other sites

Един-единствен път в живота си сънувах много ясен и предупредителен сън. Преди много години работех на едно място, където шефката не ме обичаше. През почивните дни бях на гости при моя близка и през нощта сънувах числото 70, обвито в пламъци на черен фон, с чувство на много страх и тревога.

Няма да се спирам конкретно на твоя сън в частния случай, но символа, за който говориш, а именно - пламъците, са винаги предупреждения за идващи проблеми и опасности. Особено, ако се виждат в далечината пламъци, огън, изобщо нещо, което гори.

Един от най-често срещаните символи в сънищата, които предупреждават за опасност са: къпането в топла/гореща вода, боси крака - наранени крайници изобщо, хищни птици, избодени очи, окапала коса (както и всякакъв вид отрязване, разяне на косата). Това са специфични предупреждения за заболявания.

Друг факт за предстоящи проблеми, поражения в личен и професионален план, са зъбите - изпаднали, черни или почернели; ноктите - също.

Още - отрязани мъжки/женски глави (женските глави са приоритет в Скандинавската и Келтската традиция, особено, ако говорят), това е прастар символ, който съществува в митологията и легендите на много народи: от разчлененото тяло (и глава на Озирис - сещам се за тамплиерите и тяхната глафа Бафомет) през отрязаната глава на Св. Йоан Предтеча до Тибетска Книга на мъртвите, където има специални ритуали и предпазни молитви да се попречи на мъртвия да се отреже главата.

В алхимията, това е процеса на nigredo, етап на трансформация, етап на очистване от старото.

Разбира се, има много символи-предупреждения за реални опасности в живия живот. Сещам се за символи, които предупреждуват и вещаят смърт. Но, може би по-натам ще говорим затова.

П.С.

Друг е въпросът защо именно тези символи по асоциативен път се свързат именно с неприятности и катаклизми и изпълват нуминозно всеки сън. Но и това може да се обясни и анализира.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Когато сънят предупреждава за смърт ,особенно ако е за близки хора , никога не е страшен или ярък, кошмарен .По скоро е спокоен , няма напрежение и динамика .Целта му е да накара живите да приемат смъртта , а не да ги плаши или стряска .Различно е когато става въпрос за инциденти .Когато могат да се предотвратят , сънищата предупреждават , и то недвусмислено , силно , така че да му се обърне внимание на всяка цена .

Линк към коментар
Share on other sites

Когато сънят предупреждава за смърт ,особенно ако е за близки хора , никога не е страшен или ярък, кошмарен .По скоро е спокоен , няма напрежение и динамика .Целта му е да накара живите да приемат смъртта , а не да ги плаши или стряска .Различно е когато става въпрос за инциденти .Когато могат да се предотвратят , сънищата предупреждават , и то недвусмислено , силно , така че да му се обърне внимание на всяка цена .

Съгласна съм, но мисля, че има и устойчиви символики, които са залегнали в нашата народопсихология - сватби, бели платна и савани, бели булчински рокли и куп други ...

Аз поне имам доста такива сънища, които са ме предупреждавали и то месеци напред. Неприятни истории.

Но всеки има и свои устойчиви символи за предпупреждения, при мен това е починалата ми нелепо котка и дядо ми.

Но има и буквални сънища за смърт, там символика няма. Някой насън ми казва - еди кой си е починал, така се случи преди с някой непознати хора, които познавах бегло, но и други, които никак не познавах. Символът е само медиатор.

Ние имаме "антени", с които не работим добре и улавяме каквото трябва и каквото не трябва, затова трябва да се изгради мост между несъзнаваното и другия свят, който и да е той. НО и човек да не полудява от това.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Да , всеки има различно мнение по въпроса ,и това е хубаво .Моето мнение за белите платна , булчински рокли и др. подобни е друго .Булчинската рокля и сватба е символ на ново начало, и не трябва да се тълкува като предупреждение за нещо лошо .

Сънищата за смърт са буквални и нямат символика , когато става въпрос за чужди хора .Имам предвид които не са ти близки физически и емоционално .

Аз мисля че символите винаги са си били същите ,а отношението ни към тях се променя .Ако в действителнос сватбата е едно радостно събитие , защо на сън трябва да означава лошо? Така са го разбирали навремето нашите баби .Защото браковете са били уредени - не по любов .Отивали са във чужда къща и няма връщане назад . Сега има разводи , но тогава е нямало .И затова са възприемали сънища със сватби за лошо . Сега е различно .Сватбата е щастливо събитие ,започване на нов етап от живота .Точно това и означава когато го сънуваш .

Линк към коментар
Share on other sites

Сънуването на сватба е символ за смърт и то особено, ако я сънува човек до гробище. Винаги сънувам подобни неща, преди смъртта на някой, който познавам. И виждам, че не съм само аз.

Редактирано от Лора Витанова
Линк към коментар
Share on other sites

Да , всеки има различно мнение по въпроса ,и това е хубаво .Моето мнение за белите платна , булчински рокли и др. подобни е друго .Булчинската рокля и сватба е символ на ново начало, и не трябва да се тълкува като предупреждение за нещо лошо .

Сънищата за смърт са буквални и нямат символика , когато става въпрос за чужди хора .Имам предвид които не са ти близки физически и емоционално .

В реалния живот, т.е. Аз-ът може и да приема сватбата за нещо хубаво, но несъзнаваното има друго мнение и затова се случват и лоши неща. Нека обвиним архетипа затова, в крайна сметка говорим за символи в сънищата.

Колко от вас или от нас, които са сънували сватби или булчински рокли, са им се случили вълшебни и хубави неща?!

Архетипът е вездесъщ и той властва над нас със страшна сила.

В мига, в който разберем това, можем и да се помирим с битието си и да осъществим каквато и било, някаква поне амплификация.

Линк към коментар
Share on other sites

Сънуването на сватба е символ за смърт и то особено, ако я сънува човек до гробище. Винаги сънувам подобни неща, преди смъртта на някой, който познавам. И виждам, че не съм само аз.

Ако сватбата е до гробище показва че" умира" стария и започва новия етап от живота .Това че е съвпаднал съня със смъртта на някой човек не означава , че сънят го е показал .Всеки сънува само и единствено собствените си проблеми , и евентуално на най близките хора .Познатите са от по външния кръг на обкръжението . Може да се сънува нечия смърт на външен човек , но тя ще бъде показана по друг начин , и само ако това засяга по някакъв начин сънуващия.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки сънува само и единствено собствените си проблеми , и евентуално на най близките хора .Познатите са от по външния кръг на обкръжението.

Ако беше така, нямаше да има и наука за тълкуване на сънищата.

Втората година от царуването на Навухудоносор е изпълнено с пророчества, тогава се появява пророкът Даниил, който разтълкува правилно съня на царя с ... глинените крака. Т.е. - in the beginning was the dream ...

Всички ние сънуваме символи, които са архетипни символи, не на нашето лично несъзнавано - разбира се, че има и такива, но в основата си, човекът е част от племето и там е властващ архетипа.

Неслучайно Юнг е посветил живота си на изучаване на конституцията на сънищата и не съм аз чoвекът, който ще оспори това. Всички ние, искаме или не, сме част от еднa обща символна и митологемна цялост, която - забравена, битува в съня.

Дали ще е обувка, отрязан пръст, глава, усмивка на облак, прелетна птица или просто непознат човек, няма значение ... Сiмволният свят, затова е символен - да чертае архетипни пътища, чрез които да опознаем собственото си невнятно битие и да го приласкаем към собствения си огорчен свят.

Знакът и символът са основните пътища, по които можем да начертаем нечия карта, но позовавайки се на знания.

Сещам се за един компетентен човек, а именно Umberto Eco - кой остров виждаме - нашият или този от предишния ден???

Линк към коментар
Share on other sites

Да , всеки има различно мнение по въпроса ,и това е хубаво .Моето мнение за белите платна , булчински рокли и др. подобни е друго .Булчинската рокля и сватба е символ на ново начало, и не трябва да се тълкува като предупреждение за нещо лошо .

Сънищата за смърт са буквални и нямат символика , когато става въпрос за чужди хора .Имам предвид които не са ти близки физически и емоционално .

В реалния живот, т.е. Аз-ът може и да приема сватбата за нещо хубаво, но несъзнаваното има друго мнение и затова се случват и лоши неща. Нека обвиним архетипа затова, в крайна сметка говорим за символи в сънищата.

Колко от вас или от нас, които са сънували сватби или булчински рокли, са им се случили вълшебни и хубави неща?!

Архетипът е вездесъщ и той властва над нас със страшна сила.

В мига, в който разберем това, можем и да се помирим с битието си и да осъществим каквато и било, някаква поне амплификация.

Мога да кажа от опит , че повечето хора които са сънували сватба , са имали положителни случки .

Да говорим за символи , и затова те отговарят на действителността .А несъзнаването може да се програмира съзнателно .Ако си убедена че сватба означава лошо - да - несъзнаваното ти отговаря и ти изпраща сватба като лош символ. И другият вариант е - сънуваш сватба - очакваш лошо и виждаш само лошото .Може да ти се е случило и хубаво във същия момент , но го пропускаш , защото очакваш лошото.

Всичките тези заблуди идват от едно време.Когато бях малка не веднъж са ми казвали - не се смей много , че ще плачеш, не си играй със огъня че ще се напикаеш и др. подобни .Без да искаме сме програмирани за всяко хубаво да очакваме лошо .Ако човек се довери и на всеки хубав сън очаква хубаво, ще забележи че то се случва.

Линк към коментар
Share on other sites

Бих се радвала, да имаме модератор Карл Густав Юнг в сънищата, но той отдавна е мъртъв. Щяхме да се посмеем всички дружно.

Но, както и да е, всеки има право да пише каквото сметне за добре и когато сметне за добре..

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки сънува само и единствено собствените си проблеми , и евентуално на най близките хора .Познатите са от по външния кръг на обкръжението.

Ако беше така, нямаше да има и наука за тълкуване на сънищата.

Втората година от царуването на Навухудоносор е изпълнено с пророчества, тогава се появява пророкът Даниил, който разтълкува правилно съня на царя с ... глинените крака. Т.е. - in the beginning was the dream ...

Всички ние сънуваме символи, които са архетипни символи, не на нашето лично несъзнавано - разбира се, че има и такива, но в основата си, човекът е част от племето и там е властващ архетипа.

Неслучайно Юнг е посветил живота си на изучаване на конституцията на сънищата и не съм аз чoвекът, който ще оспори това. Всички ние, искаме или не, сме част от еднa обща символна и митологемна цялост, която - забравена, битува в съня.

Дали ще е обувка, отрязан пръст, глава, усмивка на облак, прелетна птица или просто непознат човек, няма значение ... Сiмволният свят, затова е символен - да чертае архетипни пътища, чрез които да опознаем собственото си невнятно битие и да го приласкаем към собствения си огорчен свят.

Знакът и символът са основните пътища, по които можем да начертаем нечия карта, но позовавайки се на знания.

Сещам се за един компетентен човек, а именно Umberto Eco - кой остров виждаме - нашият или този от предишния ден???

Ивета , извини ме , но аз съм обикновен човек и думите, които използваш са ми непознати и неясни - архетип ,митологемна ??? Не съм чела Юнг ,но не ми и трябва за да кажа , че всеки изследовател или учен е бил революционен за времето си . Но ние се развиваме, и всичко това което са открили те навремето трябва да се актуализира или допълни със нови неща .Тоест символите вече имат съвременно значение.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки сънува само и единствено собствените си проблеми , и евентуално на най близките хора .Познатите са от по външния кръг на обкръжението.

Ако беше така, нямаше да има и наука за тълкуване на сънищата.

Втората година от царуването на Навухудоносор е изпълнено с пророчества, тогава се появява пророкът Даниил, който разтълкува правилно съня на царя с ... глинените крака. Т.е. - in the beginning was the dream ...

Всички ние сънуваме символи, които са архетипни символи, не на нашето лично несъзнавано - разбира се, че има и такива, но в основата си, човекът е част от племето и там е властващ архетипа.

Неслучайно Юнг е посветил живота си на изучаване на конституцията на сънищата и не съм аз чoвекът, който ще оспори това. Всички ние, искаме или не, сме част от еднa обща символна и митологемна цялост, която - забравена, битува в съня.

Дали ще е обувка, отрязан пръст, глава, усмивка на облак, прелетна птица или просто непознат човек, няма значение ... Сiмволният свят, затова е символен - да чертае архетипни пътища, чрез които да опознаем собственото си невнятно битие и да го приласкаем към собствения си огорчен свят.

Знакът и символът са основните пътища, по които можем да начертаем нечия карта, но позовавайки се на знания.

Сещам се за един компетентен човек, а именно Umberto Eco - кой остров виждаме - нашият или този от предишния ден???

Ивета , извини ме , но аз съм обикновен човек и думите, които използваш са ми непознати и неясни - архетип ,митологемна ??? Не съм чела Юнг ,но не ми и трябва за да кажа , че всеки изследовател или учен е бил революционен за времето си . Но ние се развиваме, и всичко това което са открили те навремето трябва да се актуализира или допълни със нови неща .Тоест символите вече имат съвременно значение.

Сиджей, и аз съм обикновен човек.

Всички са обикновени хора. И затова трябва да се чете, знае.

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета , извини ме , но аз съм обикновен човек и думите, които използваш са ми непознати и неясни - архетип ,митологемна ??? Не съм чела Юнг ,но не ми и трябва за да кажа , че всеки изследовател или учен е бил революционен за времето си . Но ние се развиваме, и всичко това което са открили те навремето трябва да се актуализира или допълни със нови неща .Тоест символите вече имат съвременно значение.

При това изявления нямаше как да не се намеся.

Няма как да пишеш в тема за сънищата и да нямаш елементарно познание върху литературата по въпроса. Това че си обикновен човек, не означава, че не трябва да четеш книги и то книги, които са основни за всяко разбиране на човешката природа. Повярвай ми, четенето не те прави необикновен, само подготвен, и най малко - предпазва те от това да не се изказваш неуместно.

Що се отнася до обновяването на знанието и относно постиженията на Юнг и откритията след това искам да поясня някои неща.

Юнг е работил с митове, алхимия, религия и сънища на свои съвременници. Както се вижда това е материал, който обхваща голям период от време и различни направления. Навсякъде Юнг разглежда едно - общите архетипи, общите символи, корена на цялото човечество, което не се изменило от първата ръка отбелязана на стената на скала в Африка, до написването на този пост.

Лошото, е че след него никаква работа по въпроса не е свършена, защото съвременните психолози нямат потенциала, знанията и възможностите да вникнат в нещо подобно, далеч по-интересно им е да се занимават с ПА.

Та, мила, има литература, прочети нещо, което отдавна трябваше да си направила, а след това може и някой да вземе насериозно изявленията ти в темите за сънищата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета няколко завъртяни думи не означават знание .Много пъти съм правила сравнение , че интерпретирането на сънища е като интерпретация на хороскоп .Във книгите пише много за хороскопите , но интерпретацията всеки различно я прави .Така е и със сънищата - всеки по различен начин ги интерпретира .

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета няколко завъртяни думи не означават знание .Много пъти съм правила сравнение , че интерпретирането на сънища е като интерпретация на хороскоп .Във книгите пише много за хороскопите , но интерпретацията всеки различно я прави .Така е и със сънищата - всеки по различен начин ги интерпретира .

Книгите нямат нищо общо,

Аз Таро не съм научила от книгите :-)

Важен е крайният резултат. Както и знанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета , извини ме , но аз съм обикновен човек и думите, които използваш са ми непознати и неясни - архетип ,митологемна ??? Не съм чела Юнг ,но не ми и трябва за да кажа , че всеки изследовател или учен е бил революционен за времето си . Но ние се развиваме, и всичко това което са открили те навремето трябва да се актуализира или допълни със нови неща .Тоест символите вече имат съвременно значение.

При това изявления нямаше как да не се намеся.

Няма как да пишеш в тема за сънищата и да нямаш елементарно познание върху литературата по въпроса. Това че си обикновен човек, не означава, че не трябва да четеш книги и то книги, които са основни за всяко разбиране на човешката природа. Повярвай ми, четенето не те прави необикновен, само подготвен, и най малко - предпазва те от това да не се изказваш неуместно.

Що се отнася до обновяването на знанието и относно постиженията на Юнг и откритията след това искам да поясня някои неща.

Юнг е работил с митове, алхимия, религия и сънища на свои съвременници. Както се вижда това е материал, който обхваща голям период от време и различни направления. Навсякъде Юнг разглежда едно - общите архетипи, общите символи, корена на цялото човечество, което не се изменило от първата ръка отбелязана на стената на скала в Африка, до написването на този пост.

Лошото, е че след него никаква работа по въпроса не е свършена, защото съвременните психолози нямат потенциала, знанията и възможностите да вникнат в нещо подобно, далеч по-интересно им е да се занимават с ПА.

Та, мила, има литература, прочети нещо, което отдавна трябваше да си направила, а след това може и някой да вземе насериозно изявленията ти в темите за сънищата.

Не само Юнг пише и изучава сънищата .Други също са писали и изучавали сънищата - Едгар Кейси .Трябва да съм чела Юнг ли за да правя изявления за сънищата ?

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета няколко завъртяни думи не означават знание .Много пъти съм правила сравнение , че интерпретирането на сънища е като интерпретация на хороскоп .Във книгите пише много за хороскопите , но интерпретацията всеки различно я прави .Така е и със сънищата - всеки по различен начин ги интерпретира .

Книгите нямат нищо общо,

Аз Таро не съм научила от книгите :-)

Важен е крайният резултат. Както и знанието.

Значи говорим за едно и също нещо на различен език.

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета няколко завъртяни думи не означават знание .Много пъти съм правила сравнение , че интерпретирането на сънища е като интерпретация на хороскоп .Във книгите пише много за хороскопите , но интерпретацията всеки различно я прави .Така е и със сънищата - всеки по различен начин ги интерпретира .

Ама ти продължаваш да се изказваш неподготвена.

Явно и сънищата интерпретираш като хороскопите, и обратното. За да се прави подобен паралел, означава че дълбочина в едното и другото липсва, най-малкото всичко се свежда до едно повърхностно ниво.

От доста време се занимавам астрология и знам, че няма "много начини", а резултатите няма как да са повече от два - или става или не.

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета няколко завъртяни думи не означават знание .Много пъти съм правила сравнение , че интерпретирането на сънища е като интерпретация на хороскоп .Във книгите пише много за хороскопите , но интерпретацията всеки различно я прави .Така е и със сънищата - всеки по различен начин ги интерпретира .

Ама ти продължаваш да се изказваш неподготвена.

Явно и сънищата интерпретираш като хороскопите, и обратното. За да се прави подобен паралел, означава че дълбочина в едното и другото липсва, най-малкото всичко се свежда до едно повърхностно ниво.

От доста време се занимавам астрология и знам, че няма "много начини", а резултатите няма как да са повече от два - или става или не.

Хороскопи не интерпретирам.Само сънища .А ти ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...