Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кога децата ви разбраха, че Дядо Коледа не съществува?


Recommended Posts

Кой казва, че дядо Коледа не съществува.

Разбира се, че съществува. Защо да заблуждаваме децата, че не съществува :)

Всичко за което си мечтаем, всичко което носи радост и красота за децата съществува...

Независимо какво си мислят порасналите и объркани, големи и "трезви" хора...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

няма само един дядо Коледа, а има много. Хората :3d_053: , за да е весело си купуват костюми и се преобличат и раздават :3d_106: подаръци.

:thumbsup: Бъдете като децата.

Истината винаги може да се каже с две думи!

Линк към коментар
Share on other sites

А защо мислим, че няма Дядо Коледа?!

На по-високите нива няма ли такава концепция :)

Ами едва ли е възможно на по-високо ниво да седи концепцзия за някакъв старец с проблемна простата (100% му гарантирам проблемите, че и хернията покрай това "хо-хо-хо"...), наднормено тегло, явно в някакво състояние, което със сигурност не се вписва в референтните граници на състоянието "трезвеност"...

иначе, като концепционна идей Дядо Прас по-ми харесва...Но, като човек, никога не бих поставил някаква концепционна идея за друг човек на по-високо ниво от това, до което мога да се протегна с ръка...

Линк към коментар
Share on other sites

Как да не съществува!? Аз тази неделя за пръв път разбрах, че Св. Николай е първообразът на днешния Дядо Коледа. От едно религиозно предаване по телевизията го научих.

Значи идеята е жива. Ура :sorcerer: ! Добрата новина е че дядо Коледа съществува и е много грижовен към децата нищо да не им липсва. Казаха, че много бързо се отзовавал на тези които с искреност се обръщали към него. Значи всички малки, големи и още по- големи деца с чисти сърца може да му пишат писъмца :angel::3d_106:

Линк към коментар
Share on other sites

700 000 писма получава Дядо Коледа всяка година в пощенската си кутия. Пликовете започват да пристигат в пощенската станция в Лапландия, където добрият старец живее, още в началото на декември. В нелеката кореспонденция му помага Снежанка, която е една от най-верните му помощнички. Служителите, облечени като джуджета, отварят писмата, които пристигат от целия свят, и лично предават желанията на Дядо Коледа.

Адресът на Дядо Коледа е:

Santa Claus

Arctic Circle

96930 Rovaniemi

Finland

post.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

През декември 1897 год. в редакцията на вестник "Ню Йорк поуст" е получено писмо от едно 8 годишно момиченце. То моли авторитетният вестник да отговори на въпроса:

"Има ли наистина Дядо Коледа?"...

Дават писмото на един от най-опитните журналисти - Франсис П. Чърч. Той сяда и пише отговора. Неговото неподписано есе днес има славата на най-известната вестникарска публикация на всички времена. А вестник "Ню Йорк поуст" го публикува в навечерието на всяка Коледа до 1949 г. , когато спира да излиза.

~ . ~ . ~

Ето оригиналният текст на писмото на Вирджиния О'Ханлън:

Драги редакторе,

Аз съм на осем години. Някои от моите малки приятели казват, че Дядо Коледа не съществува. Моля Ви, кажете ми истината, има ли Дядо Коледа?

Вирджиния О' Ханлън

~ . ~ . ~

Отговорът на Франсис П. Чърч:

Да, Вирджиния, има Дядо Коледа!!!

Твоите малки приятели не са прави. Те са повлияни от скептицизма на възрастта, а именно - не вярват, ако не видят. Мислят, че ако техните очи не виждат нещо, то не съществува. Всеки ум, Вирджиния - и на големите хора и на децата, е малък. В огромната ни вселена човекът е същинско насекомо, мравка по своя интелект в сравнение с безкрайния свят над него, ако се мери възможността му да овладее цялата истина и всички знания.

Да, Вирджиния, има Дядо Коледа!

Фактът, че той съществува е толкова сигурен, колкото е сигурно, че съществуват любовта, благородството, предаността. А ти знаеш, че ги има навсякъде, и нещо повече - че носят красота и радост в живота. Уви, колко тъжен би бил светът, ако го нямаше Дядо Коледа! Той би бил толкова тъжен, колкото ако нямаше Вирджинии. Тогава нямаше да има детска вяра, поезия, романтика, които правят поносимо нашето съществуване. Без тях ние нямаше да получаваме никакви удоволствия, освен усетеното и видяното, а светлината, с която детството озарява света, ще угасне.

Да не вярваш в Дядо Коледа?

Ти би могла да не вярваш и във феите. Можеш да накараш някого да наблюдава всички комини в Коледната вечер, за да хване Дядо Коледа, но дори да не го видиш как влиза през комина, това не означава, че той не съществува. Това не е знак, че няма Дядо Коледа.

Най-истинските неща на този свят са тези, които нито децата, нито възрастните могат да видят. Някога виждала ли си феи да танцуват на поляната? Разбира се, че не, но това не значи, че те не съществуват. Никой не може да възприеме или да си престави всички чудеса на света, които са невидени и невидими. Ти можеш да счупиш бебешката дрънкалка и да видиш какво издава шума вътре в нея, но има един воал, който покрива невидимия свят, и него не може да го разкъса нито най-силният човек, нито обединената сила на най - могъщите хора, живели някога на този свят. Само вярата, поезията, романтиката, могат да дръпнат завесата и да съзрат и обрисуват върховната красота и великолепието зад нея. Реално ли е всичко това? Ех, Вирджиния, в целия наш свят няма нищо по-реално и трайно...

Нямало Дядо Коледа?

Благодарим ти, Господи, че той е жив и ще живее винаги, дори след хиляди години, Вирджиния! Нещо повече, след 10 пъти по 10 000 години той ще продължи да носи радост на детското сърце!...

дядо%20коледа.jpg

източник

Линк към коментар
Share on other sites

В днешния брой на "Стандарт" пише, че прототип на Санта Клаус ( Дядо Коледа) е Сатаната, обяснено е защо. Още не съм прочел статията,само малко погледна, но ще я прочета. Пише и за това че Коледа изтрива спомена за Рождество.

Линк към коментар
Share on other sites

В днешния брой на "Стандарт" пише, че прототип на Санта Клаус ( Дядо Коледа) е Сатаната, обяснено е защо. Още не съм прочел статията,само малко погледна, но ще я прочета. Пише и за това че Коледа изтрива спомена за Рождество.

Ето тук е он-лайн статията: Санта Клаус като Сатана

Ето и по-различната история:

На Запад и в Америка по традиция се смята, че подаръците носи свети Николай. През 1804 година в Ню-Йорк под патронажа на Свети Николай било основано историческо общество. През 1809 година във Вашингтон Ирвинг публикувал сатирическата "История на град Ню-Йорк", където иронизирал холандското минало на града (много традиции, включително и тази, свързана със свети Николай, пристигнали в Ню-Йорк от Холандия). Всяка година в деня на свети Николай на улицата изнасяли дървена статуя на светеца, висока, в дълга мантия, и пеели песни за свети Николай - Занкта Клаусе (Sinterklaas).

През 1822 година друг жител на Ню-Йорк Клемент Кларк Мур написал поредица от приказки, в които разказвал как Санта Клаус пристига с шейна, дърпана от осем северни елена. Именно Клемент Кларк Мур накарал Санта Клаус да влиза в къщите през комина.

През 1841 година във Филаделфия някой си търговец на име Паркинсон, за да привлече клиенти в магазина си наел човек и го облякъл като Санта Клаус. Първият жив Санта Клаус седял на покрива на къщата, където се намирал магазинът, до самия комин.

През 1863 година карикатуристът Томас Наст изобразил Санта Клаус с огромни бакенбарди облечен от глава до пети в кожи. През 1869 година излезли стиховете на Жорж Уебстер, в които посочвал, че жилището на Санта Клаус е на Северния полюс.

Издателят Луи Пранг разпространил в Америка английската традиция да се изпращат поздравителни картички на приятели и роднини. През 1885 година той издал картичка, на която бил нарисуван Санта Клаус в червен костюм.

Оттогава все по-често започнали да го рисуват в червена мантия, не в кожа или мантия от друга материя. Ето как вестник "Ню- Йорк Таймс през 1927 година описва Санта Клаус: "Пред младите жители на Ню-Йорк застанал Санта Клаус с внушителен ръст, червена мантия, шапка и бели бакенбарди, на гърба с чувал, пълен с подаръци, с червен нос и гъсти вежди.

Художникът по рекламата на фирма "Кока кола", Хадон Сандблом започнал да работи върху рекламната кампания "Санта Клаус също пие кока-кола" едва през 1931 година. Освен бутилката с кока кола в този колаж няма нищо ново в образа на свети Николай. Тя само го популяризира още повече благодарение но обширна рекламна кампания.

Сега Санта Клаус е част от празника в много домове в Западна Европа. Промъквайки се през комина или през малкото горно прозорче, той поставя подаръците в чорапчета, закачени най-често на камината, и звъни с камбанки, сякаш съобщава за пристигането на Нова година.

(http://margaritta.dir.bg/praznichen/sklaus.htm)

Доколото знам, компанията Кока-Кола е разпространила толкова много идеята за Санта Клаус използвайки го като рекламен похват.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Аз все още нямам деца, но не ми пречи като едно малко дете да вярвам в Коледните чудеса...Когато бях дете знаех, че реално Дядо Мраз/Коледа няма да дойде да ми донесе подарък, но моя дядо с толкова Любов и прикритие правеше така, че да ми поднесе подаръка самия Дядо Мраз/Коледа, че нямаше как да не повярвам, че той е факт...А може би всеки от нас е Дядо Коледа в Святата нощ?!?! Е, аз предпочитам да вярвам в хубавите неща, в Дядо Коледа, в коледните чудеса и със сигурност бих направила така, че и моите деца да вярват в едно такова съществуване!!! :angel::3d_117::3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Така, както вярвам в елфи, феички и други приказни същества, така вярвам, че има и нещо прекрасно в Коледната нощ. Ако искате нека е дядо Коледа/Мраз, ако искате в Рождество...

Всичко, което буди Любов в сърцата, всичко, което ни кара да сме по-добри, да раздаваме обич и доброта, то е прекрасно...

Да, някой ще каже защо сравнявам рождество с дядо Коледа? Ами това е само символ. Важно е вътре в нас, какво ще се роди. И най-вече да се проявява през цялата година. Не е важно количеството, цената на добрия жест. А с какво чувство, импулс сме ги направили. :3d_093::3d_118::3d_117:

Линк към коментар
Share on other sites

В днешния брой на "Стандарт" пише, че прототип на Санта Клаус ( Дядо Коледа) е Сатаната, обяснено е защо. Още не съм прочел статията,само малко погледна, но ще я прочета. Пише и за това че Коледа изтрива спомена за Рождество.

Ами нито Рождество има по това време на годината, нито коледа. Ако човексе придържа към библията- като основа на явлението християнство, ще открие, че всъщност в библията е заклеймено подобно празнуване, в което се отсича дърво и се кичи с разни кичове, както и езическия момент с баницата с късмети...

Естествено, който иска да празнува- да празнува, но да не забърква християнството в подобни празнувания. В живота на христовия ученик има едно единствено Рождество, и един единствен Великден...

Линк към коментар
Share on other sites

Как едно дете да вярва в Дядо Коледа ако вижда било на живо или по телевизията как различни хора се обличат като Дядо Коледа. Аз като малък съм се чудил по този въпрос и това че различни хора се правят на Дядо Коледа неизбежно е пораждало съмнения в детската ми душа.

" ще открие, че всъщност в библията е заклеймено подобно празнуване, в което се отсича дърво и се кичи с разни кичове, както и езическия момент с баницата с късмети...

Естествено, който иска да празнува- да празнува, но да не забърква християнството в подобни празнувания. В живота на христовия ученик има едно единствено Рождество, и един единствен Великден..." - Доколкото знам протестантите също отричат различните езически елементи в християнството ( свещи,икони, елхи и др.)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Христос-Спасение, Любов, Истина, Живот.

И всичко това е вътре в нас. Останалото е илюзия...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Кой е дядо Коледа?

Първообразът на добрия старец може да се търси в лицето на Свети Никола, роден и живял около трети - четвърти век във византийската провинция Кападокия днешнаТурция. Той станал епископ много млад. Останал е в историята като благороден, щедър, дълбоко религиозен и посветен на църквата човек. Дарил цялото си богатство на бедните и онеправданите. В памет на неговата щедрост е останала традицията хората да си разменят подаръци.

В Гърция не съществува традиционно вярване, че Свети Никола носи подаръци на децата.

Според някои версии българското название „дядо Коледа“ произлиза от латинското име Календи, с което се означават първите дни на всеки месец. В древността на Балканите са се чествали със специален празник Календите на месец януари, споменати като езически празник в каноните на VI (Трулски)Вселенски църковен събор през 692 г. От името на този празник произлиза името на българскатаКоледа, а оттам се пренася и върху митичния старец, носещ подаръци около Нова година. В традиционното празнуване на Коледа не е съществувал обичай на получаване на подаръци.

Изт.

Santa+Claus+ask+if+they+have+been+good+this+year+TLG.png

Прекрасно е децата да вярват в дядо Коледа!

Когато децата растат сред добри вълшебства,те се превръщат в добри вълшебници!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Емил от Льонеберя

Прекрасно разбирам Кристиян.

Няма нужда от лъжи. Няма нужда и от псевдосимволи. Свети Николай е погребан в Бари, Италия. Но днешната олелия с неговия първообраз имат толкова общо, колкото един парен автомобил с летяща чиния...

Вкарваме децата си в кофти коловоз.

...

Аз лично не бих се наел да лъжа деца за каквото и да било, защото... един ден те ще ми го върнат...

Може да не помнят конкретните лъжи от моя страна, но огорчението, че са били предадени от възрастните ще остане.

И тогава те просто ще отвърнат на лъжите им по абсолютно точен начин - чрез нови лъжи.

А вие искате ли един ден да ви лъжат?

Линк към коментар
Share on other sites

А не се ли отрича така цялото изкуство - от Червената шапчица до Евгени Онегин и от скалните рисунки до символизъм, модернизъм и т.н.

За мен дядо Коледа или дядо Мраз ( и дори няма особено значение как го наричаме!) е обобщен символ на добротата и Любовта.

В този смисъл -

докато някой някого обича и иска да му го покаже с жест -

има дядо Коледа.

Така го обясних и на децата и учениците си, когато вече бяха на възраст да разберат.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Изкуството си е изкуство. То няма нищо общо с това да те лъжат.

То е факт. И като литературни творби приказките са факт.

Приказките /или поне част от тях/ са носител на закодирано знание, което също е факт.

Но не бих обяснявал на деца, че Червената шапчица наистина е съществувала.

Евгений Онегин няма да пострада от липсата на дядо Коледа.

Лебедово езеро също ще е Лебедово езеро.

едит - от една страна ни карат да не вярваме в приказки -

Като бях малък, като почнех да питам майка ми защо е станало еди какво си в приказката - тя ми казваше - ами това е приказка!!!

И вероятно доста голяма част от майките и бащите днес дават подбни обяснения.

А в същото време карат децата си да вярват в един затлъстял, с проблемна простата /както каза Кристиян/ хилещ се очилат дедик с червен нос /вероятно от алкохол?/.

...

Човек трябва да вярва в приказките, да ги анализира, защото те са истински.

Сега чета едни суфи приказки - всяка една е като беседа на У.

Ето, такива приказки трябва да четат хората на децата и сами децата да четат.

И да разсъждават върху тях. И най-простият въпрос да бъде "Защо".

Това е истината.

Аз нямам нужда от Кока-Кола и американския символ, за да вярвам в доброто и в това, че някой ме обича.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Сега чета едни суфи приказки - всяка една е като беседа на У.

Ето, такива приказки трябва да четат хората на децата и сами децата да четат.

И да разсъждават върху тях. И най-простият въпрос да бъде "Защо".

:3d_146: За колко големи деца говорим? Ти чел ли си на дете под 10 години суфи? А можеш ли да му ги обясниш?

Идеята Дядо Коледа е прекрасна, нека не опорочаваме красивите неща, има си достатъчно грозота около нас.

Линк към коментар
Share on other sites

от една страна ни карат да не вярваме в приказки -

...

Човек трябва да вярва в приказките, да ги анализира, защото те са истински.

затлъстял, с проблемна простата /както каза Кристиян/ хилещ се очилат дедик с червен нос /вероятно от алкохол?/.

Аз нямам нужда от Кока-Кола и американския символ

Излиза, че майка ти неволно те е подвела. Какво знаем ние за истината?

Символът е европейски,

ако някой го експлоатира за комерсиални цели, трябва ли да се откажем от него?

Очилата, диагнозите и "Хо-хо-хо" са американски добавки.

В много филми европейската и азиатската религии, история и философия са обект на тъъъничка подигравка.

И в един филм Орфей беше негър. ( НИщо против която и да е раса!) Защо цялата бг общественост го гледа, без да обели дума ( и аз включително). Това беше филм, гледан в цял свят.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не се отказвайте от символа.

Обяснете го това на децата си.

Вие като знаете за един символ, вярвате в него - като символ. И децата ви да вярват в дядо Коледа като символ.

Не харесвам идеята за добрия старец и поради факта, че децата получават подаръци без да им е ясно защо точно ги получават. Аз отначало не вярвах в дядо Мраз именно поради този факт - че дядо Мраз не ме познава, а като не ме познава, не може да ме обича, а като не ме обича, няма как да ми подари подарък ...

Така в тяхното съзнание израства една идея, че дядо Мраз е отделно от техните родители, отделно от законите на природата и че той може би дори ги обича повече от тях самите.

Понеже аз не искам един ден детето ми да ме лъже заради подсъзнателните му спомени за моите собствени лъжи към него, съм взел определено решение за себе си. Естествено, това е моето лично желание - ако друг иска да го лъжат, то пътят е само един.

Аз на дете във втори клас обясних закона на Вебер-Хефнер заедно с математическия му израз с логаритмите.

Суфи приказките не ми се струват по-трудни. Много е възможно едно дете на 4 години да разбере по-чисто приказката от мен самия. Докато си докарам обратно съзнанието на ниво 4-годишен, може цял живот да трябва да въртя часовници из съзнанието си.

Не подценявайте децата. Те са малки, но всъщност са големи. Най-важната задача пред родителите е да не пречупват децата си.

Линк към коментар
Share on other sites

От Уикипедия:

Първо образът на добрия старец може да се търси в лицето на Свети Никола, роден и живял около трети - четвърти век във византийската провинция Кападокия, днешна Турция. Той станал епископ много млад. Останал е в историята като благороден, щедър, дълбоко религиозен и посветен на църквата човек. Дарил цялото си богатство на бедните и онеправданите. В памет на неговата щедрост е останала традицията хората да си разменят подаръци.

В Гърция не съществува традиционно вярване, че Свети Никола носи подаръци на децата.

Холандците съкращават тяхното Sint Nicolaas до Sinterklaas, което пък бива поамериканчено до Santa Claus (за първи път в пресата през 1773 г.)[4].

В Турция името му е Ноел Баба и се счита, че е живял в гр. Демре, провинция Анталия, където първоначално е бил погребан Св. Никола, преди да бъде преместен в Бари, Италия.

Нима само един човек е дарявал, че да ни се струва толкова далечно и невъзможно? Несъмнено познавате и други дарители. Припомнете си! :)

И хората с друга религия почитат един добър християнин!

Емил.

много ми хареса последния ти пост.

Обаче

това твърдение

е много тъжно:

" ...а като не ме познава, не може да ме обича..."

Дано вече да не вярваш в това!

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Прекрасно, късметче, че ни разказваш за историята на тази традиция.

Подкрепям думите ти абсолютно. Стоя зад теб относно идеята да се обясни на децата, че това е празник, традиция, при която хората си разменят подаръци и си спомнят за добрия Ноел Баба /дето французите му викат Папа Ноел/.

Ето, по този начин децата няма да очакват подаръци на готово, а ще трябва и те нещо да подготвят за родителите си. А за подобни подаръци има още 364 дни, както Крис е споменал по-горе.

...

Всеки се впечатлява от различни неща - обикновено се впечатлява от това, което няма. Аз като пиша, пиша разнопосочно. И по вашите реакции виждам какво ви липсва.

Линк към коментар
Share on other sites

Не помня да съм се чувствал излъган/предаден като съм разбрал, че няма Дядо Коледа. Не помня и кога съм разбрал - може да не е станало изведнъж, а постепенно. Може и да ми е казвано, че има различни дядо коледовци (всъщност, май ми е казвано).

Като че ли на 6 - 7 годишна възраст знаех или се досещах, че Той не съществува (или поне знаех, че не е истинският Дядо Коледа човекът дето е дошъл в детската градина да ни раздава подаръци пременен в дядоколедовска одежда; помня как с едно момче се смеехме и си казвахме, че може да му свалим брадата и мустаците на дошлия Дядо Коледа - явно се досещахме, че не са му истински и че това е човек дето само се прави на Стареца). Не мисля, че особено драматично съм преживял откритието, че няма такъв човек. А и по телевизията може д съм виждал много хора облечени като него (нещо като шествие) и да съм се досетил, че той е събирателен образ.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...