Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цветовете


Recommended Posts

Здравей Ради,

Всичките цветове на светлината са отразени...а освен това, слънчевата светлина е също материя, материя е и етертното тяло, и астралното, е причинното...все е материя...

Първичната Божествена Светлина няма аналог в света на материята.

Б материалният свят Бог се проявява като Любов, но това е само една от проявите Му. Ако смеем да ограничим Бог само в Любов...въпросът е в това наистина, да посмеем ли?

Текстовите еквиваленти на цветовете в писанията представлява филтри, улавящи и отразяващи диапазон, който представлява специфична енерго-информационна матрица....

....има един закон, на Айнщайн, едно уравнение....в което колкото повече се увеличава масата, толкова по-силно е нивото на изкривяване на времето и пространството, и отраженията стават значително по-контрастни. На този принцип се основава това, че черните дупки, "светят" в червено например...те не излъчват светлина, нито отразяват....но все пак по това, че имат специфично "светене", стават видими...

Това, че в света на трите измерения оределен символ привлича определен цвят, който оказва благотворно въздействие върху материята, не означава, че Бог излъчва тази светлина. Аз твърдя, че Бог не присъства в материалния свят, в диалектическия свят, дори и на най-фино ниво - атвическото, или будическото ниво са все още твърде груба материя....

В света на диалектиката присъства само Христос, или Гносис, както Го наричат още.

Знанието на човека, и възможностите му, са единствено в света на диалектиката, и там човек може да хармонизира материята на своето тяло, чрез принципите и законите на трансформацията.

Христос затова казва, че никойне може да познае Отца, освен чрез Христа. Бог може да "призове" някой...а Христос е Пътят, по който този някой може да достигне до Отца. Този път не е на трансформацията, а на трансфигурацията- моделът на трансфигурация е основният "сюжет" на евангелието....

Трансформацията и човешките постижения в тази насока, имат отношение към духовния свят, т.е. към света на йерархиите, който представлява основната диалектична структура, и аз ни най-малко мога да отрека или оспоря това; но трансфигурацията енещо извън човешката воля и възможности, трансфигурацията е Христовия Принцип, чрез който се постига Божествената Природа....

Човек може, и трябва да познава и използва законите на диалектиката, т.е. в хоризонталната равнина дотолкова, доколкото да сведе до минимум съпротивата си като материя спрямо еволюцията, която е процес, протичащ във вертикална посока....но, едва ли точно аз бих могъл да обяснявам тези принципи и закони, това е направено вече, при това по възможно най-добрия начин от Учителя....

Във всеки случай, не е възможно човек да познае Бог, а да бъде познат от Бог....

Знаете ли колко изследвания са необходими да си направи човек, за да познае кой е баща му....тук на земята, и пак никое не се счита за 100% вярно, защото присъства и майката като принцип, която не винаги знае кой е бащата....това е вярно както буквално, така и в преносен смисъл....

Най-меродавно е това, бащата да припознае детето като свое.....Хермес затова е Триждивелик, защото е свел отраженията на диалектиката до възможния минимум във формулираните от него принципи, единият ок които е "Каквото е горе, такова е и долу...."

Няма цвят, нито символ, нито дума или каквото и да е друго в света на диалектиката, което да привлече Божествена Светлина.....привлича се само отражение, чрез постижение на трансформация и различна степен на отражение и поглъщане....това се отнася и до емоциите, и до мислите.....

Иначе, лечител може да бъде само този, в чието сърце Бог е написал закона за лечителството, в чийто ум е подпечатал и подписал този закон-диплома, след което е окачил на видно за всички място в човека- по средата между двете (ума и сърцето)....само такъв човек може да лекува, само такъв човек знае кое отличава лекарството от отровата.....

Днес има всякакви лекарства, всякаква информация, всякакви разбирания, всякакви лечители, гурута и прочие....хората са информирани, знаят много, информацията се разпространява на длъж и на шир (!!!) свободно и без ограничения....

Аз питам, колко оранжево е необходимо, за да излекува болен от крупозна пневмония, на възраст примерно 52 години, с ръст 175см, с тегло 75 кг, от мъжки пол? Ако нямаше отговор, не бих питал....

И не питам за това, защото знаейки отговора, да се правя на голяма работа, питам заради друго....Днес много хора се самолекуват, въпреки това много от тях попадат в болницата, не че там ще бъдат излекувани напълно, но в идеята за самолечение има нещо, с което аз пък не съм съгласен....липсата на знание....

Не искам да създавам спор, и искрено се надявам Ради, че разбираш основното на което обръщам внимание, а то не е отричането на това или онова, въпросът е в друго- разбирането, и в разумното прилагане, в разпознаването на отражението и реалността....

Приятен ден от мен, надявам се, формата на обръщение "ти" да се приеме не като липса на възпитание, а като такава, която не търси дистанция, и като такава, която "уравнява", изключвайки неравнопоставеността... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Кристияне,

благодаря ти за дългия и обстоен отговор. Виждам, че имаш знания и интереси в определени области, както се и радвам че ги използваш за доброто на хората.

Аз не съм лекар, нито имам претенции или интереси в тази област. Още по-малко лечител.

Завете на Цветните Лъчи на Светлината, даден от Учителя е директно свързан Христос и не подлежи само на интелектуално разбиране. Извън нанашите възможности е и да го обясним в този форум.

Но тук на помощ ни идва един друг ключ в Духовното познание - а именно приложението. Опита и преживяването. Органичното знание, станало част от нас .

Аз също не искам да спорим, напротив, радвам се че обсъждаме този въпрос. Ако ти прилагаш своите знания, имаш резултати и помагаш на хората - това е! Всеки работи в своята сфера. Аз също имам своите опитности в други области.

Мен винаги ме интересува приложението, реализацията на знанията, методите и законите.

Желая все така да помагаш и да лекуваш!

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

:) всеки слънчев ден в стаята ми се образуват/появяват от 3 до 6 дъги - медитирам си с тях :D и малко инфо :

"Всеки, който поне веднъж е присъствал на богослужение в православна църква, със сигурност е обърнал внимание на красотата и тържествеността, която излъчват свещеническото облекло.

Цветовото разнообразие е част от църковно-литургичната символика, то въздейства върху чувствата на молещите се. Цветовата гама на свещеническото облекло обхваща всички цветове на дъгата: червен, жълт, зелен, светлосин, син, виолетов, белия цвят и неговата противоположност — черния. Всеки празник или дни на пост има своя цвят.

Белият цвят, който обединява в себе си всички цветове на дъгата е символ на Божествената несътворена светлина. В бели одежди се обличат свещениците, когато служат на великите празници — Рождество Христово, Богоявление, Възнесение, Преображение, Благовещение и Възкресение Христово — по време на сутрешната Пасхална литургия.

Червеният цвят продължава Великденските богослужения и е основен богослужебен цвят 40 дни след Пасха до Възнесение Господне (Спасовден). Той е символ на неизречената, пламенна Божия любов към човешкия род. Но това е и цветът на кръвта и затова в този цвят преминават службите в чест на християнските мъченици.

Жълтият (златножълт) и оранжевият цветове са цветовете на славата, величието и достойнството. Те се падат по право на неделните богослужения, защото в православието неделният ден е денят на Господа — Царя на Славата. Освен неделните богослужения, в златни одежди се отбелязват дните на пророци, апостоли и светители.

Зеленият цвят е получен при сливането на жълтия и небесносиния. Той е за дните, когато се отбелязват празниците на преподобните светии и свидетелства за техния монашески подвиг, оживотворил човека чрез съединение с Христос (жълтият цвят е Негов символ) и въздигнал го на Небето (небесносиньото). Във всички оттенъци на зеления цвят според древната традиция преминава службата на Цветница (Връбница), в деня на светата Троица и в Понеделник на Светия Дух.

Небесносиният или синият цвят е цветът на празниците, посветени на Пресвета Богородица. Това е цветът на Небето, той отговаря на учението за Божията Майка, родила Спасителя.

Виолетовият цвят е за дните, когато се почита Кръстът Господен. В него се съчетават червеният цвят на кръвта Христова и Неговото Възкресение и синият, подсказващ, че именно Кръстът ни е отворил пътя към Небето.

Черният или тъмнокафявият цвят е най-близък до дните на Великия Пост. Той е символ на отричането от светската суета, цветът на покаянието и скръбта. "

Източник: сп. Маргарита, брой 2 (8), 2002

За виолетовия цвят и за Кръста :thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодарско за инфото :feel happy: .

Ето малко посъкратено и от мен:

В древните мистични религии червеният цвят се свързва със земята и тялото, еднакво осмислени. Земята се счита за ирационален свят, в който душата се спуска от небесата, а тялото е формата, в която се измъчва заключената душа.

Цвят на жертвата, символ на страданията и смъртта на тленното тяло. Да се прилага изключително внимателно в цветотерапията при отоци, немощ, анемия, при всички възпалителни заболявания, за изтегляне на болка през ходилата.

Оранжевият цвят символизира славата, добродетелта и плодовете на земята. Стимулира растежа, дава живот.

Жълтият цвят в ранното християнство е цветът на светеца и учителя. Тонизира, пречиства.

Разумът се асоциира с жълтия цвят на Слънцето, а духът със синия. В някои метафизични системи за истински цвят на Слънцето се приема синият.

Символ е на висшите постижения на духа, съзерцанието. Успокоява, въздейства върху менталните процеси.

В ранното християнство зеленият цвят символизира младостта и плодородието.

Изумруденият, с преливне в синьо е цветът на лечителството. Прилага се за пречистване на ефирното тяло и на кръвоносния поток, също за намаляване на възпаления.

Виолетовият и лилавият означават унижение и скръб. Присъства в аурите на хора, които търсят призвание или вяра, хора, тръгнали по верния път.

Приложение - при сърдечни заболявания и ниско кръвно налягане.

Белият цвят е най - съвършен и ако душите бяха хармонични, цветните вълни щяха да се слеят и аурите ни щяха да бъдат бели, от нас щеше да струи чисто бяло сияние. Такава аура е имал Христос.

източник - Тайните на тибетската медицина от Акад. Виктор Востоков

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Аз самата много обичам оранжево и жълто, но не мога да си обясня каква е моята наклонност винаги да се обличам в черно. Веднъж ми го обясниха така, че понеже съм много слабо защитена енергийно подсъзнателно винаги се обличам в тъмни тонове, защото така съм се предпазвала от негативното енергийно влияние на околните. А аз наистина винаги когато попадна в помещение с много хора сякаш ми се изсмуква енергията и моментално ми става лошо. Възможно ли е да има толкова енергийни вампири?

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно е.

След като има такива хора като теб (енергийни донори), със сигурност съществуват и енергийни вампири!

Страх, вина, тъга, несигурност. Това са "камъните”, който тежат на повечето хора.

Например съм забелязал, че колкото е по-тъмно в човека толкова по-голяма красота на външността си придава - грим, дрехи, обувки, аксесоари, парфюми, прически, ...

Белият цвят е цветът, в който съществуват всички цветове, в равни количества. Бялото лекува всичко.

Хубаво е да се прави следната визуализация:

Сяда се удобно за тялото, с изправен гръбначен стълб. Избира се време на спокойствие (да няма никакви външни дразнители). Успокоява се дишането с представата за уют, опора и защита. Визуализира се (представяш си), че мека, топла, любяща и оздравителна бяла светлина облива цялото ти тяло и отвътре и отвън. Бялата светлина идва от Бога. Белият Лъч.

Това е. Проверете го.

Оранжевото е цвят на насладата - втора чакра.

Жълтото е цвят на мъдростта и защитата - трета чакра.

Гладът за оранжево показва липсата на наслада от самия живот. Такъв човек е жив, ама не съвсем. Той постоянно обвинява себе си и се наказва сам като си причинява страдание, даже понякога има нужда да бъде нараняван и предизвиква другите хора да го нараняват, за да спечели съжалението им в последствие, а от там и нужната му сигурност.

Гладът за жълто е знак за неувереност и несигурност, както и липсата на знание за живота. Това е знак, е човек все още не е открил Истината и Мъдростта. Хубаво е те да бъдат търсени непрекъснато.

Истината лекува!

"Аз съм Пътя и Истината и Живота"

По Пътя вървим, търсейки Истината, с която да си спечелим Живота.

Нека има за всички, Преизобилно!

Поздрави!

:smarty::):smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Синева така като си обяснила гладът за оранжево абсолютно и на 100 процента отговаря за мен. Интересното е че не изпитвам потребност към този цвят , а просто имам най-голям афинитет към него. Даже съм си боядисала една от стаите вкъщи в оранжево. Наскоро си купих една книга на Едгар Кейси - Силата на цветовете, камъните и кристалите, но все не намирам време да я прочета.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

...студените цветове като синьо, зелено и виолетово .... мога да определя като емоционални, естествено достигащи до сетивата и по този начин достъпни.

Любимият ми цвят е зеленият; възприемам го като равновесие и възможност за Споделяне :sorcerer:

/всъщност той наистина уравновесява

червено, оранжево, жълто .... и .... синьо, индиго и виолет/.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами , аз работя с цветовете постоянно .Дори всъщност работя с цели симфонии от цветове , защото така наричам картините си , симфонии от цветове. Експресията и движението на една симфония има едно енергийно въздействие ,другата функционира по различен начин . И всъщност всяко едно енергийно съчетание от цветове е уникално във функцията си .

Да уточним: черното и бялото не са цветове . Те са просто тъмнина и светлина .

Всичко останало между тях е цветове.

Сивото е ахроматичен тон . Тоест не съдържа цвят в себе си . Не е нито студено , нито топло . А просто неутрален тон на бялото и черното .

Бялото е съвкупност от всички цветове. Ако си направим спектър от всички основни и допълнителни цветове и го завъртим ще се получи бяло . Това е така нареченото оптично смесване на цветове.

Ако физически смесим всички цветове /като изключим бялото и черното , защото те не са цветове / , ще получим неминуемо черно .

Та значи има ахроматични ,нецветни стойности / бяло , черно и всички тонове на сивото /и хроматични стойности /цветни/, на 3 -те основни цвята /жълто ,червено и синьо/, 3- те допълнителни /оранжево,зелено и виолетово/ и всички нюанси между тях .

Студената и топлата гама от цветове има различно енергийно присъствие . Смесената и контрастната съвсем друго и т.н.

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

А какво е според вас значението и влиянието на електриковите цветове?Напоследък забелязвам някаква тенденциозност в консумацията им и масово разпространение.Аз ги намирам за доста натрапчиви,агресивни и неестествени,но може и да бъркам.

Поздрави!

Редактирано от ТЕТРАБИБЛОС
Линк към коментар
Share on other sites

Когато са твърде много на едно място , действат агресивно , но ако се балансират , ако се хармонизират , могат да бъдат звънките акценти в нашата цветна импресия .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

А доколкото знам в определен ден от седмицата се къпеш в съответния цвят, носиш дрехи със съответния цвят, четеш пасажите за него от "Заветът на цветните лъчи", но и ядеш определен вид храни.

Къде мога да намеря кои храни съответстват на съответния ден и цвят?

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим ето тук можеш всеки ден да видиш кой цвят и коя храна са подходящи :)

http://www.bratstvoto.net/vehadi/fr1n.html

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Много интересна тема!:rolleyes:

Лично при себе си забелязвам , че доста съм изменила предпочитанията си към определени цветове .През последните години, черното преобладава в облеклото ми.Харесвам се в него, него нося само навън.В къщи нося оранжево, червено , топли цветове.Просто така се случва.забелязвам,че синия цвят е най-малко застъпен в облеклото ми.Иначе така ми харесва, но да не кажа ,че почти нямам сини дрехи. Интересно ми е какво ли означава това..

Други цветове, които имам предпочитяния- лилаво, тъмните нюанси, розово, бяло, зелено, червено, кафяво.

Какво би трябвало да означава това?

Линк към коментар
Share on other sites

:)Здравей,Сингониум!Човек подсъзнателно усеща какъв цвят липсва в аурата му.Щом даден цвят те привлича, обличай дреха с този цвят,а ако не ти отива можеш просто да си носиш парченце плат или камъче в джоба или чантата и да ги гледаш отвреме навреме.

Черният цвят е необходим,когато човек има нужда да се предпази от енергии които му вредят.Също така е необходим,ако са ни нужни заземяване и подсилване.Но за да не причини депресия при продължително носене е нужно да се освежава с разноцветни аксесоари и бижута.

Черният цвят успокоява свръхчувствителните натури.Той активира женските енергии в тялото.

Можеш да се обличаш в черно щом ти харесва,но го освежавай с другите цветове които те привличат.Така и ще изглеждаш добре и ще се чувстваш добре!:)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

Мисля си,че ,ако успеем да разчетем езика на цветовете в живота си,ние ще сме успели да разберем какво ни казва нашата пробудила се душа. Как да разберем посланието?В нашата съвременност има т.нар. аура-сома .Това е метод за терапия и консултация по въпроса.Най-обща информация за Ауро сома.Това е варианта,в който бихте се доверили на подготвен специалист,нека го наречем преводач на този загадъчен за нас днешните хора език на цветовете.

Другият вариант в малко по-дълъг,но пък тогава ние сами ставаме откриватели на тайната,без посредници учим този език.В беседите на Учителя и в "Завета на цветните лъчи на светлината" има много ценна информация,която стига до дълбочини в нас,до които никой външен няма достъп.

Говоря и за двата пътя от личен опит.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Какво се случва,когато има излишък от краските?

Знам само за оранжевата-при излишък в човека има много страхове.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво се случва,когато има излишък от краските?

Знам само за оранжевата-при излишък в човека има много страхове.

Из съм си задавала подобен въпрос... :)

Харесва ми отговора на Ина:

Когато са твърде много на едно място , действат агресивно , но ако се балансират , ако се хармонизират , могат да бъдат звънките акценти в нашата цветна импресия .

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми е трудно по някога даже и често да нося червено и оранжево!

Обичам особено много бялото и не само лятото, а и зимата.

Също имам афинитет към розовото и бежево кремавото!

Обичам и лилаво!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...