Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как се отменя обет


Recommended Posts

Как може да се отмени обет, обещание дадено в известна степен ритуално и с подобаващо ниво емоции?

Този обет може да се съпровожда с използване на собствена кръв, изрязване на значи по тялото с нож и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Как може да се отмени обет, обещание дадено в известна степен ритуално и с подобаващо ниво емоции?

Този обет може да се съпровожда с използване на собствена кръв, изрязване на значи по тялото с нож и т.н.

Ами по същия начин- ритуално отменяне ще да се нарича...и понеже обетите са нещо символично, може да се използват и символични заместители на кръв...За знаците по тялото- има редица хирургични процедури, чрез които може да се заличат "следите" ...но не ритуалностите са най-важното нещо в поемането на обет, или в отказванвето от обет.

Линк към коментар
Share on other sites

Обетът няма никаква стойност извън тази която правещият го и хората към които е отправен му придават. Това разбира се никак не е малко, защото ако дадеш обет за нещо на което разчитат много хора и не го изпълниш, това си е форма на предателство. Не обаче защото си дал обет, а защото не си изпълнил това, което се е очаквало от тебе. От друга страна, ако не си бил дал обета, може би въпросното задължение щеше да бъде прехвърлено на някой друг. С обета просто си поел отговорност и си се задължил да изпълниш нещо. Но не всички обети са от голяма важност. Всичко се свежда до действия от наша страна и съответстващите им последствия.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, всичко е в ума ни. Ако съвестта и ума ни са спокойни, то просто от самосебе си обета се отменя. Но ако има вътрешен дискомфорт... не знам. :feel happy:

Понякога даваме обещания, непосилни за нас. За това е добре да имаме вярна преценка за себе си, за възможностите си. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Обетът няма никаква стойност извън тази която правещият го и хората към които е отправен му придават. Това разбира се никак не е малко, защото ако дадеш обет за нещо на което разчитат много хора и не го изпълниш, това си е форма на предателство.

Мисля, че е това и че "всичко е в ума ни".

Проблемът е, че "хората към които е отправен" вече ги няма така да се каже. Но самия обет е изградил някаква структура, която кара психиката да проецира други възможни обекти за отправяне и което е по-лошо в тази структура хората, към които е отправен обета са още живи. Самата структура си ги държи вътре и неизпълнението на обета към тях поражда маса противоречия. Да не забравям и противоречието като вината за това, че докато са сеществували хората, към които е отправен обета, то тогава той не е изпълняван качествено.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Все пак е добре да анализираме причините, за и против. А след това и да си прощаваме, все пак сме само хора :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

И мен подобен въпрос ме вълнува. Преди години съм дала обет за курбан. Няколко години го правих със месо, но вече това не съвпада с моето усещане и разбиране за света. Мога ли да го продължа като постен курбан?

Линк към коментар
Share on other sites

И мен подобен въпрос ме вълнува. Преди години съм дала обет за курбан. Няколко години го правих със месо, но вече това не съвпада с моето усещане и разбиране за света. Мога ли да го продължа като постен курбан?

Специално в този случай, мисля че неизпълняването на обета няма да засегне други хора и спокойно можеш да не го изпълняваш ако желаеш.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен в една църква ми бяха казали, че като курбан е добре питка да замеся и изпека и да я раздавам. Тъй че може да го правиш Eshavt. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...