Jump to content
Порталът към съзнателен живот

НЛП моделиране


Recommended Posts

НЛП-истите се учат на умението да "свалят модели". Моделът представлява главната структура на даден човек, система, школа, организация и т.н. Вместо бавното въвличане в определени системи и напредване според техния ход, можем вещо да "сканираме" основните им функционални и стратегически параметри и да ги утилизираме в собствените си планове както намерим за добре! За това се изисква висока визия и добър ум. Например ако една школа по психотерапия се учи 5-7 години, един добър в моделирането специалист би свалил главната структура на терапията за, да речем един или няколко месеца, ако не и за часове в някои случаи. За това е нужен известен опит и предварителното детайлно запознаване с поне няколко подобни системи, в случая визирам психотерапията, но важи за всяка друга област! Умението за сваляне на модели осигурява много по-бърз напредък в дейността ви, поради поглеждането и от различни ъгли. Моделирането разрешава и бързото 'влизане в кожата" на желан от нас модел на поведение, примерно този на успешен или спокоен или решителен човек и т.н. Ако се прилага в бизнеса, свалянето на модели позволява прилагането опита на другите без излишно лутане чрез проба и грешка или погрешни модели.

Линк към коментар
Share on other sites

НЛП-истите се учат на умението да "свалят модели". Моделът представлява главната структура на даден човек, система, школа, организация и т.н. Вместо бавното въвличане в определени системи и напредване според техния ход, можем вещо да "сканираме" основните им функционални и стратегически параметри и да ги утилизираме в собствените си планове както намерим за добре! За това се изисква висока визия и добър ум. Например ако една школа по психотерапия се учи 5-7 години, един добър в моделирането специалист би свалил главната структура на терапията за, да речем един или няколко месеца, ако не и за часове в някои случаи. За това е нужен известен опит и предварителното детайлно запознаване с поне няколко подобни системи, в случая визирам психотерапията, но важи за всяка друга област! Умението за сваляне на модели осигурява много по-бърз напредък в дейността ви, поради поглеждането и от различни ъгли. Моделирането разрешава и бързото 'влизане в кожата" на желан от нас модел на поведение, примерно този на успешен или спокоен или решителен човек и т.н. Ако се прилага в бизнеса, свалянето на модели позволява прилагането опита на другите без излишно лутане чрез проба и грешка или погрешни модели.

Аз имам следния въпрос.

Защо НЛП няма никакъв успех сред затворници, там имаме установени схеми на поведение, съответно и такива схеми на и за регулация. Какъв е опитът на подобен род специалисти сред затворници.

И изобщо някой от вас доближавал се е до този род обвързаности. Аз имам и мога да уверя аудиторията, че там нито НЛП, нито друг тип съвременна терапия има успех, с икзлючение на една - онази, за която още Мишел Фуко говори. Във времето, когато престъпниците и лудите са били приравнявани и когато болниците за луди в Европа са били и приюти за прокажени.

Къде е разликата и къде е напредъка?

Изобщо някой мисли за болните? Според мен никой.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мислех, че това се отнася само за сваляне на поведението. Тоест модела на комуникация. Да кажем, че и за психотерапия става.

Но как ли става това за бизнес модел на фирма?! Там не става въпрос само за комуникация.

Мона, а с каква цел да се прилага НЛП при затворници. Мисля, че ако говорим за психотерапия, то основното е свободната вола и желанието да се промениш. А това при затворниците няма как да се постигне. Хем си имат срок за излежаване, а хем искаме да ги променим, но без да им намаляваме срока, ако се променят наистина :) Е как да са навити.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мислех, че това се отнася само за сваляне на поведението. Тоест модела на комуникация. Да кажем, че и за психотерапия става.

Но как ли става това за бизнес модел на фирма?! Там не става въпрос само за комуникация.

Мона, а с каква цел да се прилага НЛП при затворници. Мисля, че ако говорим за психотерапия, то основното е свободната вола и желанието да се промениш. А това при затворниците няма как да се постигне. Хем си имат срок за излежаване, а хем искаме да ги променим, но без да им намаляваме срока, ако се променят наистина :) Е как да са навити.

Нали не говорим за животни :)

Знам от опит, че всички които говорят много умно нямат никакъв досег с реалните проблеми.

Аз пък имам един уклон - искам да знам и как се чувстват хората, осъдени за убийство ... Не са много такива затвори в България, малко са. Там има подчинени на статуквото хора, и други хора, които са посветили живота си на това да изследват престъпната писихика, защото тя е нещо твърде различно от това, което ще се научи в някакви учебници. Т.е. ако човек няма вътрешен стремеж към човешката душа, ще наизустява готови фрази и готови схеми.

Да, но светът е многолик и за мен огледалата са много. Ако ти не познаеш човека в неговия най-ужасен вид, не може да го познаеш и в божествения. И ако не се справиш, значи не си за :) тази професия - т.е. да оцелееш.

Изобщо тезси хора са оставени сами да се оправят и никой не мисли за тях ...

В диалога си с убиец аз оцених коя съм, кой е човекът срещу мен, различията ни, всеки жест, сбогуването ... Не е лесно.

Линк към коментар
Share on other sites

Принципно е така, Мона! Защото най-честата характерова структура на склонните към престъпления попада в личностовите разстройства, преди наричани психопатия или характеропатия: социопатия, нарцистично, параноидно личн. р-во и т.н. В психотерапията е добре известно, че личностовите разстройства са по-трудни за повлияване дори от психозите. Притежаващият характеропатия се чувства добре с нея и по правило рядко допуска, че има нужда от промяна. А от социопатията му страдат околните, не и той. Когнитивно поведенческата терапия има добри успехи с личностовите разстройства. Терапията обаче е с години. Човекът никог не идва заради психопатията си, но най-често поради депресията, която възниква, когато не успява да си я наложи над околните. Ако е достатъчно интелигентен и осъзнае реалния мейанизъм на проблемите си, фокусът може да се премести от симптомите на депресията в актуалната причина за възникването и - психопатните характерови особености. В терапията добре се знае обаче, че такова желание за по-дълбока работа при характеропатиите е изключение. Тоест, както казва и Божидар, човекът не иска сериозна и дълбока работа, просто не смята, че му е нужна. Но, това е за темата за личн. р-ва. Разбира се, далеч не винаги ако си в затвора си психопат - понякога човек греши. А понякога и бива набеден, въпреки, че е невинен. Затова наистина в затворите е нужно да има психотерапевти. Доколкото знам, в Бълг. затвори има по един психолог. Ходят и стажанти студенти по психология.

Бях чел някъде из интернет, че в някои затвори се прилага комбинация от трудотерапия, суровоядство, молитва и медитация като ежедневни занимания.

Божидаре, може би си прав, че свалянето на модели се отнася предимно за комуникацията. Но, като комуникация може да бъде погл3днат всеки фирмен процес - всяка логистика, организационна структура, лидерски стил, всичко е комуникиране, свързване и всичко идва от съзнанието на лидерите. Но, аз съм извън фирмения бизнес...

Мога да дам пример за сваляне на модели от психотерапията. Вече познавам когнитивната такава - а тя сама по себе си е много интегрална и широка, включва от психоанализа до рационалност и стига до медитацията, дишането, молитвата и т.н. Имайки опит в тази психотерапия, когато се запозная с друг стил в терапията, аз далеч по-бързо виждам основната структура на другата терапия. Например между НЛП и когнитивната терапия съществуват наистина много паралели на структурно ниво, като разликите са в термонологията и повърхностната система на приложение. Това, което в нлп се нарича метапрограми, в когн терапия е когнитивни схеми. Филтрите от нлп са правилата/ допусканията на когн. терапия. Закотвянето от нлп в когн. терапия се нарича обуславяне/ кондициониране. Влизането в транс в когн. терапия се нарича водено въображение и макар, че теоретично се обосновава различно, на практика е същото: хипноза. Мета моделът от НЛП в когн. терапия е фокусираното в решение задаване на въпроси. рефреймингът на нлп в когн. терапия е когнитивното реструктуриране - дори някои когнитивни терапевти използват "когнитивен рефрейминг" вместо реструктуриране. Имайки базата на когн. терапия, навлизането ми в нлп става бързо, защото се оказва, че вече съм го практикувал, само че под различна термонилогия... Навлизайки в позитивната терапия на Носрат Песешкиян, само за няколко семинара и две три книги човек схваща основните параметри на терапията - позитивното преформулиране(рефрейминг), актуалните способности недоразумения (когн, схеми, метапрограми), петте стъпки в терапията, през които така или иначе си минавал вече хилядократно, приказките и притчите (метафори, аналогии) и т.н. Отново под различн атерминология, фокусираният в решения подход всъщност си е чиста проба метамодел, но в по-детайлен вид. Милтън моделът от нлп се оказва, че било по-абстрактното и некатегорично говорене с бавен темп при рапорт и утилизиране на ставащото, което така или иначе се учи и практикува в хипнозата, без да се нарича точно милтън модел обаче. Психодрамата например не е някаква уникална школа, защото зад специфичната и терминология стоят просто ролеви игри, които разбира е, че са неразделна част от всяка добра психотерапия. Накратко, за успешното сваляне на модели е нужно доброто познаване на няколко модела - след това човек много лесно прониква в структурата и на другите модели, зад термонологията и външните им формални разлики. Това свяляне на модели е ценно, защото представлява поглеждане под различни ъгли, акцентиране върху различни аспекти от процеса. А и винаги във всяка терапия има уникалности, които обогатяват. Почти сигурен съм, че при бизнеса ситуацията е много подобна - при доброто запознаване с даден икономически пазарен процес и опит с фирмената организация и при гувкава психика и добър ум, такъв лидер лесно може да си свери часовника "сваляйки моделите" на успяващите фирми и на неуспяващите такива.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...