Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Професията


Диана Илиева

Recommended Posts

То веднага може да се направи връзка с най-древната професия...

Прочее, четох по-горе за компромисите, на които е готов човек, за да се задържи и напредне в работата си. За съжаление познавам отблизо хора, които получиха повишение и бонуси към заплатата си не заради професионалните си качества, а заради други "заслуги". Плаща им се, де, все едно работят по съвместителство една легална професия и друга, не толкова легална, но пък най-древна...

Честно, от някаква гледна точка: хем колективът сплотен, хем се самоубеждават, че работят добре заедно. По стара българска традиция работят добре заедно тези, които ядат, пият и си "играят" добре заедно.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично имам нужда от много по-честа промяна в професията - трудно издържам на едно работно място повече от година - две, а за връзките с хората да не говорим - там и няколко месеца са твърде много...

Досега не съм намерила заниманието, което да ми дава достатъчно свобода и разнообразие, от каквито имам нужда.

Работодателите гледат отрицателно в повечето случаи на хора като мене, които са склонни да си сменят често работното място, че и професията като цяло. Прилича на разпиляване на енергия в различни посоки, но си признавам, че цитираното от Донка при откриването на темата в голяма степен ме успокои.

Животът е кратък, а има много интересни неща за учене и правене, интересни места за посещаване, интересни хора за опознаване, но не и за затъване в конкретни области, ситуации и отношения.

Линк към коментар
Share on other sites

Животът е кратък, а има много интересни неща за учене и правене, интересни места за посещаване, интересни хора за опознаване, но не и за затъване в конкретни области, ситуации и отношения.
Тъкмо защото животът е кратък, не би могъл да правиш и видиш всичко, което би правил и видял ако ти предложат и ако пожелаеш. Някой може да иска да се развива в конкретна област. Ако всеки си менкаше работите през няколко години, нямаше да има добри специалисти в конкретните области, нито учени в една или друга област. Да не говорим, че усвояването на някои професии е трудоемко и сравнително скъпо. Например аз лично не бих бил щастлив, ако лекарите решат да станат хигиенски, или библиотекари, или екскурзоводи. Същото предполагам в много по - голяма степен важи за много повече хора. От къв дерт да учиш като луд десет години за лекар, да практикуваш 5 години и после ей така заради разнообразяването на обстановката да почнеш да учиш друго висше или пък да се хванеш на работа, за която не ти трябва висше. Животът (настоящия ни) не е 1000 години и човек няма как да изживее и направи всичко дето може да се изживява и прави. Затова има и прераждане - преминава се през различни неща в различни животи, не може всичко за един живот.;)

Поне от неща, които съм чувал, излиза че в България става все по - трудно да си намериш работа по специалността, пък дори и да имаш две висшета. А изискванията за заемане на работно място свързано с по - неквалифициран труд, стават по - високи. Днес чух, че някъде търсели хигиенистка, която обаче да владее английски, да познава препаратите (висше образование по химия е предимство). За мястото са се явили 50 жени.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Слава Богу, хората не са еднакви и няма страшно, някои с десетилетия си работят едно и също. А може би аз просто не съм си намерила призванието. Или пък някой ден ще се окаже, че целият този разнопосочен опит ми е нужен, защото са нужни не само специалисти в определена област, но и хора, които интегрират в себе си повече професионални направления.

Линк към коментар
Share on other sites

Слава Богу, хората не са еднакви и няма страшно, някои с десетилетия си работят едно и също. А може би аз просто не съм си намерила призванието. Или пък някой ден ще се окаже, че целият този разнопосочен опит ми е нужен, защото са нужни не само специалисти в определена област, но и хора, които интегрират в себе си повече професионални направления.:)

Не отричам.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...