Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Озеленяване. Попитай специалист по озеленяването тук


Recommended Posts

В двора, пред къщата, където живея расте бреза, която е над 20 годишна.

2. Ако решим да я отсечем, какво трябва да направим като пост, молитва, засаждане на нови дръвчета и др. подобни?

А не може ли да се окастри силно - хем да не ви притеснява, хем да си остане там?

Не помня къде се разказваше как Учителят е отишъл на някой на гости, били са приготвени големи трапези, но пради разчистване на двора са били отсякли и едно плодно дърво.

Заради това П.Дънов не се е докоснал до богатите софри, а е постил 3 дни.

Погледни и тук:

Мисли на Учителя за Природата

Брезата е силно лековито растение....

Betula+pendula.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте!

Радвам се за хубавата тема и за това че има специалисти, които да ни отговарят на въпросите. Много обичам цветята и веднага имам въпрос.: Няколко от саксиите ми са нападнати от въшки. Опитах различни начини, но не се премахват, а не ми се иска да загубя точно тези растения. Как да ги спася?

Линк към коментар
Share on other sites

Нека първо да уточним какви са въшките, защото има много видове.

Обикновените са голeми колкото много дребна мравка, като са възпълнички спрямо мравката smile.gif , но все пак много по видимо приличат на насекомо, различават се крачка, могат да са зелени, черни, оранжеви, червени ... на цвят. Разполагат се обикновено по най-младите връхчета и листенца на растението или се налепват по цветните пъпки.

Щитоносните са като едни овални кафяви дискчета, около 2-3мм най-големите, приличат на кафяви корички, разположени обикновено по обратната страна на листа или по дръжките на листата и стъблата.

Памуковите въшки изглеждат като едни миниатюрни бели памучни тампончета, пак по обратната страна на листата.

Общото е, че всички въшки отделят един лепкав сок, който често го наричат медена роса.

При другите вредители - акари, трипсове, гъсеници, голи охлюви ... това липсва.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Дианче! Ами тези гадинки приличат на памукови топчици, бели пухкави и като че омотани в някаква паяжинка. Няколко пъти съм измивала растенията с вода и сапун, пръскала съм ги с препарат на" Гама" но нищо не им помогна.

Линк към коментар
Share on other sites

Аха, значи памукови въшки.

Предлагам ти два варианта:

- тютюна от една цигара се накисва за 24 часа в 1 чаша (150-200мл) вода, може да бъде и 1:1 вода:спирт, за да се получи воден или леко спиртен извлек и се пулверизира обилно, за да се напои пашкулчето й с тази течност;

- има едни спрейчета на Лаксиферт, едното от които е специално за памукова листна въшка, разредени са и сравнително безвредни. Все пак вече е топло и по-добре да се изнесе растението навън.

Растението се третира 2-3 пъти през 2-3 дни, защото има яйчица (а понякога и ларвите са защитени), които ще останат незасегнати от пръскането.

Ако имаш в градината растението пиретрум (многогодишна, цветна, розово-червена маргарита), от неговите листа също може да се направи много ефикасен извлек за борба срещу някои вредители насекоми. Въз основа на него после хората са създали изкуствено синтезирания инсектицид пиретрин и циперметрин.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравей Диана !

Преди около месец започнах с моята зелена градинка и въпреки че съм чел тук там, в процеса на развитие, изникват някой въпроси :)

Вече е време за косене и имам няколко питанки:

За първата коситба колко висока трябва да е тревата и на каква дължина да се коси? Това което съм чел аз е - от 12см на 7-8см, така ли е?

След това, трябва ли да се валира почвата, няма ли така да се намачка самата трева? (Vilmorin + още някаква смеска, спортни).

След това, колко често трябва да се коси, от каква на каква дължина? (Тревата се полива всяка вечер).

И имам още един въпрос (доста ме притеснява, между другото), понеже след като я засях, седмица две бяха все проливни дъждове, без слънце и земята се е напукала, следствие на което (а може би не е от това) има петна без изобщо никаква трева, какво да правя в този случай? Дали с косенето, тези петна ще се покрият? Приложил съм снимки по-долу. 

С червено са проблемите места:

http://prikachi.com/files/1568914w.jpg

http://prikachi.com/files/1568918f.jpg

http://prikachi.com/files/1568920L.jpg

Искрено благодаря за отговора! 

Поздрави!

Редактирано от belchev
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Погледнах снимките.

Наистина има места за подсяване.

Голите места могат да се получат по много причини - като се започне от неравномерно засяване (което може да се получи не непременно при разпръсването на семената, а после, при търмъченето или валирането, както и да се смият в някаква посока от дъжд, при поливането и т.н.), минем през вредители (изнесени от мравки, изядени от попови прасета, изкълвани от птици) и стигнем до влошена кълняемост на семената, но тогава е очевидно, защото липсват хубаво, гъсто поникнали участъци.

Общото правило е - ако има празно петно с ширина повече от 10см, то е нужно подсяване. Важно е или леко да се разрохне почвата с гребло или малко ръчно култиваторче, като за цветните лехи примерно, или върху новопосипаните семена да се насипе 0.5-1см слой почва, както и да се претъпче и полее внимателно, за да не се смият семената към краищата на голото петно.

Относно косенето - само при вървото косене се чака тревата да порасне към 12см и косачката се наглася на най-високата възможна степен, примерно 6-7 см. От втората коситба нататък не бива да се оставя тревата да става повече от 10см; включително започва да поляга и поради това се коси по-трудно и неравномерно. Обикновено като стане 8-9 см се коси, като оптималната височина е 4-4.5-5см. На 3 см се поддържат някои специализирани спортни терени, а 6см. е твърде високо. През активния растеж обикновено се налага да се коси всяка седмица, през останалото време - по-рядко, следи се височината.

Валирането е много полезна дейност. Прави се задължително след коситба, но може не след всяка. Противопоказна е само при първата и евентуално втората коситба - след това спокойно може да се прави. А санитарния минимум на брой валирания е поне 4 пъти през активната вегетация - т.е през месеците май-юни-юли-август.

П.П. И едно уточнение - по-добре да се полива примерно през ден, но обилно, отколкото всеки ден, но повърхностно. През период на много горещо и сухо време обаче, по-въможност наистина всеки ден. Също - през двата най-горещи летни месеци по-практично е да се полива сутрин, а не вечер, но не по-късно от 9 часа.

От перспективната снимка на двора бих препоръчала останалата градина да се отдели от затревената и декоративна част с някакъв жив плет. А дългата и тясна цветната леха, за да изглежда по-ефектно, може да се оформи на последователни еднотипни геометрични фигури (най-елементарното е шахматно разположени цветя в контрастни цветове и приблизително еднаква височина), или да се засадят групи/туфи от различни по вид цветя, като се спазва определена последователност на височината - примерно започваме с високи, постепенно към средата на лехата идват тези от най-ниския вид и продължаваме към другия край в обратен ред, а може и по-раздвижено, но тогава, за да не стане откровен миш-маш, е желателно подробна скица от специалист.

Успех с градинарстванетоthumbsup.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Привет Диана ,

Ще ме насочиш ли кога се сади един храст-орлов нокът.Изобщо как се вкоренява, мога да ти опиша, че е от рода на влачещите растения, цъфти с жълто-бели ситни цветове.Мисля, че началото на май е цъфтежа.

Друго искам да знам.Възможно ли е да се отглежда в градски условия папрат от планината.Говорим за растение, което достига до височина 90 см.Вирее до надморска височина 1500 м.Бях си взела едно стръкче, но незнам при пренасянето му ли нещо не направих както трябва.Почвата ли не му понесе?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Погледнах снимките.

Наистина има места за подсяване.

Голите места могат да се получат по много причини - като се започне от неравномерно засяване (което може да се получи не непременно при разпръсването на семената, а после, при търмъченето или валирането, както и да се смият в някаква посока от дъжд, при поливането и т.н.), минем през вредители (изнесени от мравки, изядени от попови прасета, изкълвани от птици) и стигнем до влошена кълняемост на семената, но тогава е очевидно, защото липсват хубаво, гъсто поникнали участъци.

Общото правило е - ако има празно петно с ширина повече от 10см, то е нужно подсяване. Важно е или леко да се разрохне почвата с гребло или малко ръчно култиваторче, като за цветните лехи примерно, или върху новопосипаните семена да се насипе 0.5-1см слой почва, както и да се претъпче и полее внимателно, за да не се смият семената към краищата на голото петно.

Относно косенето - само при вървото косене се чака тревата да порасне към 12см и косачката се наглася на най-високата възможна степен, примерно 6-7 см. От втората коситба нататък не бива да се оставя тревата да става повече от 10см; включително започва да поляга и поради това се коси по-трудно и неравномерно. Обикновено като стане 8-9 см се коси, като оптималната височина е 4-4.5-5см. На 3 см се поддържат някои специализирани спортни терени, а 6см. е твърде високо. През активния растеж обикновено се налага да се коси всяка седмица, през останалото време - по-рядко, следи се височината.

Валирането е много полезна дейност. Прави се задължително след коситба, но може не след всяка. Противопоказна е само при първата и евентуално втората коситба - след това спокойно може да се прави. А санитарния минимум на брой валирания е поне 4 пъти през активната вегетация - т.е през месеците май-юни-юли-август.

П.П. И едно уточнение - по-добре да се полива примерно през ден, но обилно, отколкото всеки ден, но повърхностно. През период на много горещо и сухо време обаче, по-въможност наистина всеки ден. Също - през двата най-горещи летни месеци по-практично е да се полива сутрин, а не вечер, но не по-късно от 9 часа.

От перспективната снимка на двора бих препоръчала останалата градина да се отдели от затревената и декоративна част с някакъв жив плет. А дългата и тясна цветната леха, за да изглежда по-ефектно, може да се оформи на последователни еднотипни геометрични фигури (най-елементарното е шахматно разположени цветя в контрастни цветове и приблизително еднаква височина), или да се засадят групи/туфи от различни по вид цветя, като се спазва определена последователност на височината - примерно започваме с високи, постепенно към средата на лехата идват тези от най-ниския вид и продължаваме към другия край в обратен ред, а може и по-раздвижено, но тогава, за да не стане откровен миш-маш, е желателно подробна скица от специалист.

Успех с градинарстванетоthumbsup.gif

Здравейте Диана,

Темата за създаване на зелени, тревни площи ме интересува живо, защото в момента се мъча да създам такава. Доста изчетох в Нета, но някой неща така и не ми се изясниха.

Райграса съм го засял преди окоро месец. Височината на тревното покритие е различно в различните участаци, но мисля, че е време за първата коситба - на места е около 10 см., а на други 3-4-5 см. От цитираното по-горе, става дума, че след първата и втора коситба не трябва да се валира. Цитирам ти публикация в Нета : "СЪВЕТИТЕ НА СПЕЦИАЛИСТА Ст.н.с. Илия Проданов - Площта се валира два дни преди първата коситба, а след това веднъж месечно.

http://www.newteck.b...=26&unit_id=158

Имам конкретен въпрос - да валирам ли преди първата коситба, или както ти казваш, чак след второто косене?

Предварително Ви благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте, искам да попитам някой може ли да ми каже какво е това растение?!?!?!?!?

Самозасяло се е само в градината още миналата година и тази пролет пак излезе, на мен ми прилича на див орех, но нямам никаква идея какво е? Ако ми помогнете да разбера ще съм много благодарна?!?!?!

Ето го и него:

019233770.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Създаването на тревна площ не е толкова лесно, колкото изглежда :)

Но, в България всички сме специалисти по всичко, а особено разбираме от политика, футбол ... :D

Това, че не е поникнал равномерно и дружно е донякъде нормално, особено ако т.нар. райграс е бил в същност тревна смес от почти равно съотношение най-често на райграс и червена власатка. Но такова неравномерно поникване може да се дължи и на поостарели семена (с понижена кълняема енергия - обикновено рядко е така), и на неравномерно изсяване в дълбочина (много често се случва), и на неравностойно положение спрямо светлината и влагата (ако има леко засенчени участъци, примерно откъм северната страна на храст, стена, ограда, под дърво и др.п., там семената са облагодетелствани откъм влага и ощетени откъм светлина и ще се източат по-бързо от останалите).

По принцип да, може да се окоси и сега, просто по-внимателно; възможно е и да се окоси първия път само на места, а втория цялата площ. За валирането - аз съм на мнение, че младите стръкчета са много крехки и неукрепнали, за да са прави такава процедура именно тогава. Би могло да се наложи само при някакви твърде специфични условия - примерно много пръхкава почва ... (линка не ми се отваря, за да прочета и да се информирам за аргументите на г-н Проданов, ако има такива в публикацията).

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото и да валирате, след 3-4 години ще се наложи пак да орете и сеете наново.

Всичко ще се изроди и терена ще загуби равност.

Има смески семена, които растат по-бавно. Част сега, част след година, част след 2 години. Така поне пълността и консистенцията ще се запази.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, искам да попитам някой може ли да ми каже какво е това растение?!?!?!?!?

Самозасяло се е само в градината още миналата година и тази пролет пак излезе, на мен ми прилича на див орех, но нямам никаква идея какво е? Ако ми помогнете да разбера ще съм много благодарна?!?!?!

Ето го и него:

019233770.jpg

На мен ми прилича на това

Линк към коментар
Share on other sites

60.gifZbelsrud , БЛАГОДАРЯ ти!!!

Точно това е цветето, даже го намерих в Уикипедията, и като сравнявам снимките е точно това!!!

Благодарности!

Ето повече инфо за него: http://en.wikipedia.org/wiki/Phytolacca_americana, името му е: Phytolacca americana

Линк към коментар
Share on other sites

Създаването на тревна площ не е толкова лесно, колкото изглежда :)

Но, в България всички сме специалисти по всичко, а особено разбираме от политика, футбол ... :D

Това, че не е поникнал равномерно и дружно е донякъде нормално, особено ако т.нар. райграс е бил в същност тревна смес от почти равно съотношение най-често на райграс и червена власатка. Но такова неравномерно поникване може да се дължи и на поостарели семена (с понижена кълняема енергия - обикновено рядко е така), и на неравномерно изсяване в дълбочина (много често се случва), и на неравностойно положение спрямо светлината и влагата (ако има леко засенчени участъци, примерно откъм северната страна на храст, стена, ограда, под дърво и др.п., там семената са облагодетелствани откъм влага и ощетени откъм светлина и ще се източат по-бързо от останалите).

По принцип да, може да се окоси и сега, просто по-внимателно; възможно е и да се окоси първия път само на места, а втория цялата площ. За валирането - аз съм на мнение, че младите стръкчета са много крехки и неукрепнали, за да са прави такава процедура именно тогава. Би могло да се наложи само при някакви твърде специфични условия - примерно много пръхкава почва ... (линка не ми се отваря, за да прочета и да се информирам за аргументите на г-н Проданов, ако има такива в публикацията).

Сайта за който говорих е http://www.newteck.bg/doitself/articles.php?issue_id=26&unit_id=158 Сега ще отвори. Ако искате го прочетете.

Поздрави и благодарности за вниманието.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет Диана ,

Ще ме насочиш ли кога се сади един храст-орлов нокът.Изобщо как се вкоренява, мога да ти опиша, че е от рода на влачещите растения, цъфти с жълто-бели ситни цветове.Мисля, че началото на май е цъфтежа.

Друго искам да знам.Възможно ли е да се отглежда в градски условия папрат от планината.Говорим за растение, което достига до височина 90 см.Вирее до надморска височина 1500 м.Бях си взела едно стръкче, но незнам при пренасянето му ли нещо не направих както трябва.Почвата ли не му понесе?

Извини ме, пропуснала съм този пост.

Лоницерата не е капризна, вкоренява се лесно, включително сама пуска корени, когато клонките са в допир до почва, дава издънки, въобще може по много начини (особено тази, която имаш предвид, че те са твърде много видове - има правостоящи, има увивни ...). Ако се купи растение от разсадник, щом е контейнерно, се прихваща целогодишно; ако е изкопано, пак вероятността е голяма - както казах не е капризна, нито претенциозна към почва, осветеност (развива се добре и на полусянка) и т.н.

За папрата - той е силно влаголюбиво растение от една страна и предпочита полусянката от друга ; забележи, че и в планината расте примерно покрай разни поточета, въобще влажни и засенчени места. Та в този смисъл някои градове, които са с по-топъл и сух климат не са най-подходящото място за папрат. Още повече, че не е аклиматизиран. Възможно е и да не е бил изваден с достатъчно голяма коренова система. Хубаво е да се засади в торф или широколистна листовка, да му се осигури както почвена, така и въздушна влажност (често пулверизиране с вода), да бъде в градина на полусянка или на северната тераса в апартамент ... такива мерки могат да се вземат, за да успее да оцееле това красиво, древно растение :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Мила Диана, може ли да ми осветлиш един проблем.Кога може да закупя руско кедърче, по кое време на годината?Кога може да се засади, колко трябва да е голямо на височина за да се вкорени, някакви по- специални грижи се изискват, каква трябва да е почвата? Ще се радвам, да ме информираш.Какви грижи се полагат за авокадо, на каква температура се отглежда през зимата, кога може да се очаква плод?Малко информация и за кафето би ли дала?Пак при каква температура да се отглежда зимата и изобщо какви грижи се полагат за това растение?  

Линк към коментар
Share on other sites

В Русия (и у нас) добре растат два вида кедри - атласки и хималайски. Първият със сиво-синкави, малко по-дълги от на смърча иглички и леко дъговидно извити (плачещи) клонки (включително върха), вторият с доста по-къси и масленозелени иглички, изправени, гъсторазклонени клонки, расте по-бавно от първия).

Закупено контейнерно растение се прихваща добре по всяко време на годината, стига да не е замръзнала почвата, което затруднява нормалното засаждане. Ако е отглеждано свободно в почва, следва да се изкопае от средата на август до края на септември - най-удачен период, при условие, че се засажда веднага. Ако ще се купи от магазин/градински център, като не е ясно преди колко време е било извадено растението, по-добре да се купи още по-късно октомври/ноември, когато е по-хладно времето.

Не са претенциозни като растения, но все пак няма да им хареса много тежката почва (която може да се "подобри" по отношение на тях, като се добави пясък и/или иглолистна листовка). Виреят нормално и на полусянка.

Авокадото лесно може да се "излюпи" от ядката/костилката на плода (дори и леко наранена/пукната - тъкмо по-лесно се събужда кълна). Пониква за около месец-два, при умерена температура и влажност (много е важно да не се преполива!). Израства стройно дръвче, което се развива сравнително бързо (има нужда всяка година да се сменя саксията с 2 номера по-голяма), има нужда от много светлина, ярка, но за предпочитане разсеяна и висока въздушна влажност; през лятото се полива обилно (без обаче да се задържа вода в подложката) и спокойно издържа високите температури 30-35 градуса, при условие, че се оросява често, а през зимата при нашите условия - къс ден и оскъдна светлина - желателно около 10-15 градуса и съответно намаляване подаването на вода. Плод от отгледано в саксия растение е трудно да се добие. Всичко казано за авокадото, важи и за кафето, с изключение на последното изречение. След 3-4 години кафения храст/дръвче цъфти и плододава. Почвеният субстрат и за двете - най-лесно и удобно е в чист торф с неутрална до леко кисела реакация и редовно храннене с комплексни, разтворими торове.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Диана!

През 2005 година от района на езерата си извадих 3 клека, а от района на хижа Вада 3 смърча. Още същия ден ги засадих в двора си по правилата познати ми от засаждането на овошките. Прихванаха се по 2 растения и от двата вида. Когато посадих смърчовете бяха високи 60 см. Сега единият надхвърли 3 метра, а другия върви по-слабо. Клековете бяха много малки по около 20 см. и те вървят добре, макар че не са много израстнали /зная, че растат много бавно и живеят дълго/. Всяка есен ги наторявам с оборски тор, а през лятото обилни поливки. Искам да попитам за особености при засаждането на такива видове на по-ниска надморска височина и грижите за тях? Кога трябва да подкастря смърчовете отдолу или да оставя тези клони за по-дълго време?

Много се радвам, че в градината ми има нещо зеленичко и живичко от Рила.

С най-сърдечни поздрави.

Alma

Линк към коментар
Share on other sites

Някои растения доста трудно се аклиматизират на много по-ниска от обичайната им надморска височина, да не кажа, че някои и не могат.

Клековете например са от трудните; радвам се, че при теб са се прихванали и растат. Иначе действително са бавнорастящи и с неголеми размери по принцип. Там, където е много сухо и горещо през лятото, на растения като клека им се отразява добре полусянката през топлия сезон, създавана от нещо широколистно, листопадно - примерно лоза или дърво, но с не плътна сянка, например бреза и ежедневното оросяване с вода.

Смърчовете се адаптират лесно. Чудесно е, че са се прихванали (това е по-трудното - една фиданка 60см висока има дори още по-дълга/дълбока подземна част). Смърчът е едно красиво дърво подходящо за декоративното градинарство, неговите клони не съхнат и не се оголва стволът му като на бора примерно; искам да кажа, че няма никаква нужда от подкастряне, смърчът обикновено си развива чудесна плътна, конусовидна корона. Отстраняват се само разни счупени от снега или силно невписващи се в общата форма клони.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, благодаря ти за съветите, много си обичаш професията, ценя твоите съвети и ерудираност!Особено за екзотичните видове помощта ти ми е много ценна!:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

защо райграса ми поникна на кълба.Възмажно ли е причината да е, че не го покрих цялостно с почва и ако е така каво да направя/останаха семена не покрити/

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, Диана Илиева :)! Аз искам да ви попитам кои растителни видове (цветя, декоративни треви) са полезни при присъствието на малко дете. Знам, че доста растения са отровни и миналата година изживях истински ужас, когато бебето ми (вече малко детенце) откъсна един листо от мушкатата на баба си и в бързината го сдъвка и глътна. После като луда рових из нета да видя дали не е отровно и какво да очаквам като реакция... Сега където сме с бебето имаме само една саксийка със здравец, и една коледна звезда ,която е много на високо, защото за нула време и дръпна листенцата (когато имаше) и потече отровният сок. Аз искам да си озеленя малко стаите - не ми е много хубаво така. Затова и ви питам, кои стайни растения ще са подходящи за нашия случай. Може би ще ви е от полза, че стаите ни са север-юг изложение. Ще чакам с радост отговорът ви! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...