Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Озеленяване. Попитай специалист по озеленяването тук


Recommended Posts

и още кога трябва да го наторя след първото косене или не и с какво

защо райграса ми поникна на кълба.Възмажно ли е причината да е, че не го покрих цялостно с почва и ако е така каво да направя/останаха семена не покрити/

За да поникне неравномерно, най-вероятно семената са били така посяти, или в последствие са били придърпани с греблото, или при поливката (ако е била с насочена надолу и по-силничка струя, дори и с душ/пистолет, пак могат да се смият/сметат семената на купчинки. Това, че са останали открити не е проблем. Те и в природата така си никнат. И сега е тъкмо на време - често превалява и с подходящи температури :)

Понякога се случва и мравки да си извлекат семена от някои части, докато не са поникнали още.

С времето, тревата брати и там, където е поникнала по-нарядко, ще се сгъсти. Едва след втората или третата коситба, ако още има части, които да не ви харесват, може да подсеете само тях.

Първата коситба е желателно да се направи, когато тревата е пораснала поне до 8-10, та дори и 12 сантиметра.

Поне през първия месец, може да не се занимавате с торене. И след това, през първата година може да направите подхранване само с листни торове. Другият вариант е да правите естествено торене - т.е след първото косене, да косите по-често (откоса да е 1-2см), като махате коша на косачката - така окосеното ще се разпръсква пак върху тревата, като мулч, ще си изгнива и подхранва почвата отново.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте, Диана Илиева :)! Аз искам да ви попитам кои растителни видове (цветя, декоративни треви) са полезни при присъствието на малко дете. Знам, че доста растения са отровни и миналата година изживях истински ужас, когато бебето ми (вече малко детенце) откъсна един листо от мушкатата на баба си и в бързината го сдъвка и глътна. После като луда рових из нета да видя дали не е отровно и какво да очаквам като реакция... Сега където сме с бебето имаме само една саксийка със здравец, и една коледна звезда ,която е много на високо, защото за нула време и дръпна листенцата (когато имаше) и потече отровният сок. Аз искам да си озеленя малко стаите - не ми е много хубаво така. Затова и ви питам, кои стайни растения ще са подходящи за нашия случай. Може би ще ви е от полза, че стаите ни са север-юг изложение. Ще чакам с радост отговорът ви! :)

А, мушкатата са супер - на южна тераса особено, включително висящите такива, на които им казват сакъзче/дъвки. Можете да си купите също каланхое, стаен клен (който обаче да бъде вътре в стаята - обича ярка, но непряка слънчева светлина), китайски рози (хибискуси) - те пък на ярко слънце :)

Коледната звезда е отровна наистина. Внимавайте с нея.

Също така може всички видове фикуси, палми - вашингтон, феникс, трахикарпус...

На север всички видове бегонии - цъфтящи или декоративно-листни, циганчета (импациенс), пълзящите фикуси, драцени също ...

Успех с озеленяването!

П.П. Сетих се още нещо. Може да се посеят от семенца или да се купи готов разсад на различни подправки и билки - на северната тераса: мента, магданоз, на южната: мащерка, риган, копър ... а босилека има хубавото свойство да отпъжда разни насекоми, вкл. комари. А една саксия с невен на южната тераса може да ви бъде живата аптечка за първа помощ при ухапване от комари, пчели/оси, ожулване, порязване ... :)

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, Диана Илиева :)! Аз искам да ви попитам кои растителни видове (цветя, декоративни треви) са полезни при присъствието на малко дете. Знам, че доста растения са отровни и миналата година изживях истински ужас, когато бебето ми (вече малко детенце) откъсна един листо от мушкатата на баба си и в бързината го сдъвка и глътна. После като луда рових из нета да видя дали не е отровно и какво да очаквам като реакция... Сега където сме с бебето имаме само една саксийка със здравец, и една коледна звезда ,която е много на високо, защото за нула време и дръпна листенцата (когато имаше) и потече отровният сок. Аз искам да си озеленя малко стаите - не ми е много хубаво така. Затова и ви питам, кои стайни растения ще са подходящи за нашия случай. Може би ще ви е от полза, че стаите ни са север-юг изложение. Ще чакам с радост отговорът ви! :)

А, мушкатата са супер - на южна тераса особено, включително висящите такива, на които им казват сакъзче/дъвки. Можете да си купите също каланхое, стаен клен (който обаче да бъде вътре в стаята - обича ярка, но непряка слънчева светлина), китайски рози (хибискуси) - те пък на ярко слънце :)

Коледната звезда е отровна наистина. Внимавайте с нея.

Също така може всички видове фикуси, палми - вашингтон, феникс, трахикарпус...

На север всички видове бегонии - цъфтящи или декоративно-листни, циганчета (импациенс), пълзящите фикуси, драцени също ...

Успех с озеленяването!

П.П. Сетих се още нещо. Може да се посеят от семенца или да се купи готов разсад на различни подправки и билки - на северната тераса: мента, магданоз, на южната: мащерка, риган, копър ... а босилека има хубавото свойство да отпъжда разни насекоми, вкл. комари. А една саксия с невен на южната тераса може да ви бъде живата аптечка за първа помощ при ухапване от комари, пчели/оси, ожулване, порязване ... :)

ОО, много благодаря за отговорът ви. Част от растенията ги имам, но са при майка ми и ще си ги взема. За подправките/билки съм с двете ръце "ЗА", защото ги обожавам. Дано да успея да си ги завъдя от семенца, че май веднъж опитвах и не стана... Още веднъж ви благодаря за насоките в озеленяването и ви пожелавам успех в цветните цветарски приключения :) :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте Диана,

Малко предистория: живея близо до парк "Герена" в София. Паркът беше хубав с големи, високи дървета, сенчест и прохладен.

Тази събота си заведох детето там и за мое огромно учудване видях, че от хубавия парк, почти нищо не е останало - 50 % от дърветата са отрязани. Паркът е толкова гол и светъл в момента, някак си "ограбен" ми изглежда - изобщо жалка картина, от парк стана поляна... Предполагам, че масовата сеч е "санитарна" - дърветата, които са рязали (мисля, че са били букове, но не съм сигурен, материята с градинарството ми е много далечна) бяха изгнили, вътре в дънерите им има кухини. Най-вероятно са отрязани, за да не стане някоя беля.

Както написах по-горе идея си нямам от градинарство, но имам голямо желание да направя нещо добро, да залеся парка.

На прима-виста ми идва идеята да посадя конски кестен, защото от това което прочетох разбрах, че дървото живее до 200 години, лесно се прихваща, вирее добре в София и което е най-важно идеално дърво за парк - хвърля дебела сянка и расте бързо. Избрал съм кестен и по още една прозаична причина - нищо не струва "разсадния материал" - събираш кестени и ги бодеш в земята. Работа за няколко часа, която не изисква средства.

Въпросът ми е следния - бихте ли ми обяснили как точно и кога трябва да стане засаждането? През колко метра се садят тези дървета, колко дълбоко се засждат и има ли нещо специфично при тях? Изобщо моля да споделите цялата информация, която ще ми е необходима да доведа своята идея до успешен край.

Има ли по-подходящо дърво за тази цел от конския кестен(парково насаждение)?

Предварително благодаря,

Димитър

Редактирано от mitkosan
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, Mitko san!

Моля, погледнете и тук:

http://ozeleniavane.start.bg/ ...

Все нещо полезно може да откриете или да ви дойде интересна идея, докато разглеждате и четете...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

На прима-виста ми идва идеята да посадя конски кестен, защото от това което прочетох разбрах, че дървото живее до 200 години, лесно се прихваща, вирее добре в София и което е най-важно идеално дърво за парк - хвърля дебела сянка и расте бързо. Избрал съм кестен и по още една прозаична причина - нищо не струва "разсадния материал" - събираш кестени и ги бодеш в земята. Работа за няколко часа, която не изисква средства.

Въпросът ми е следния - бихте ли ми обяснили как точно и кога трябва да стане засаждането? През колко метра се садят тези дървета, колко дълбоко се засждат и има ли нещо специфично при тях? Изобщо моля да споделите цялата информация, която ще ми е необходима да доведа своята идея до успешен край.

Има ли по-подходящо дърво за тази цел от конския кестен(парково насаждение)?

хмм...ами всъщност той не се чувства чак толкова добре в София...страда от липса на въздушна влага, освен това вече бая години го мори миниращият молец - листата им покафеняват на ивици още преди есента.

Смятам, че разните видове Кленове (Явор, Шестил, Полски и Гиналски Клен и т.н.), Ясени, Габър са добър избор :)

Линк към коментар
Share on other sites

Диана да те питам ,от миналата година си засадих в няколко свободни саксии от костилки и семки всеки плод който ми беше харесал ,някои съм ги съдил в зависимост от Луната ,и в крайна сметка ми тръгнаха 3 саксии ,но забравих къде ,какво съм сложил ,но и трите дръвчета са различни ,а вдургите саксии ми поникнаха някакви цветя а бях сложил костилки ,явно преди това в почвата е имало цветя ,за тази една година дръвчетата са ми пораснали към 9-10 см ,разбрах наскоро ,че трябва да се облагородят ( ашлайдисат :) ) ,въпросът ми е задължително ли е това облагородяване ,какво ще стане ако не го направя ,биха ли дали плод ?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, биха дали плод, но някои видове доста късно (например цитрусите) и плодът ще е с неочаквано качество. Т.е може да бъде много близо до този плод, който си изял, но може и твърде далеч. Също така не бива да остават в саксийките през зимата, ако са местни видове плодове, а не някакви субтропични или тропични; по-добре на есен ги засади някъде в градина, за да си презимуват при нормалните за тях условия.

Не са поникнали всичките, защото често плодовете се късат преди да са напълно узрели и семката/костилката не е била съзряла. А някои хибридизирани видове дават нежизнеспособни семки/костилки.

Облагородяването при теб не знам как ще стане. По принцип се ползва някаква по-силна и устойчива подложка, понякога дори от друг вид плодно дърво и на нея се присажда калем от желания сорт вече плододаващо дърво.

Така че я опитай така какво ще излезе, аз имам на вилата едни кайсийки, дето са от костилка и са с достатъчно добро качество :)

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговорът Диана ,мисля да си ги оставя така без да ги облагородявам :) ,иначе не са цитрусови де .Ами смокинята тя ми е любима ,нея от семките на плод как мога да си посадя ? Има ли нещо специфично при нея ,при засаждането и отглеждането и ?

Линк към коментар
Share on other sites

Моля!

Ох, със смокинята ще ти е по-трудно. Пробвай да изсушиш хубаво узряла смокиня или пък направо прясна добре узряла, раздели семчиците и както са с месото ги засади на плитко. Можеш да ги оваляш предварително в счукани дървени въглища. След това също е трудно. Дано да живееш в топъл район, че иначе е хубаво поне 2-3 години да е в саксията, да зимува на закрито - светло, незамръзващо място и като стане доста дебела фиданката (например 1см диаметър стеблото), тогава в градината. И пак на заветно, южно място. Много по-лесно е да се извади издънка, които смокините охотно пускат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте отново,

Продължавам с моята тема (пост номер 54) и питане ...

След като смятате, че конския кестен е неподходящ за парк - какво ще кажете за ореха? Ако считате, че там ще имам успех - моля обяснете ми как точно да го засадя. Нямам никакъв опит с такъв род дейност, така че всеки Ваш съвет ще бъде от голяма полза за мен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте,

 

 

бих искал да ви попитам по следния въпрос - имам бързо растящ кипарис с височина от около 15 метра, на около 50-на години. От скоро съм забелязал накланяне - върхът на кипариса се отклонява с около половин метър от вертикала. Така кипарисът се оказва наклонен към къщата ни. Въпросът ми е: има ли как да се укрепи дървото за да се гарантира безопасността на къщата, или единственият начин е да се отреже (което бих желал да избегна ако е възможно)?

 

 

Благодаря,

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Е, че колко е висока къщата? Или това е блок?

Кипарисите са склонни да си растат вертикално, едва ли ще се изкриви значително. За мен тези 50 см съотнесени към 15 метра са нищо, просто дървото се е устремило към светлината, а има ли защо да бяга към нея, вие знаете - в смисъл каква друга растителност (забележете! - по-висока от него) или по-висока сграда има край него. Няма смисъл нищо да режете, аз не виждам с какво и как би могло нещо да повреди.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

 

първо благодаря за отговора :) второ на въпросите - къщата е висока 4 етажа, т. е. около 13 метра, дървото стърчи до около два метра над покрива (съвсем близо около него няма кое да му закрива светлината за най-горната му част) и все пак се видимо се забелязва наклона. Текущо може би не би имало проблем, но опасенията са при много силни бури или снеговалеж да не би да се получи още по-силен наклон и да опре върху къщата (кипарисът отстои на 3 метра пред къщата). Досега сме получили само съвети за рязане, но аз не бих изобщо да се  стига дотам :(

 

Благодаря,

Иван

Линк към коментар
Share on other sites

Сега, ако е cupressocyparis leylandii, а най-вероятно е това, наистина става твърде високо дърво, но е и дълговечно, няма как току-така да падне примерно върху къщата. По-скоро не е приятно това, че е близо засадено, а короната му не е от най-прибраните, но не е и много разперена, мисля че става тъкмо около 6 метра в диаметър максимум, като естествено най-широка е в основата. Затова твърдя, че няма нужда от рязане (нали е на 3м от къщата, т.е тъкмо ще му стигне пространството, просто долу ще превземе плочника, ако има такъв около него).

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте пак :)

 

много благодаря за отговорите и вниманието и наистина се радвам, че не се налага да се стига дотам. Засега няма да предприемаме нищо - само ще го държим под око :)
 

Благодаря,
Иван

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте, преди няколко месеца ми подариха Anthurium Alabama, който имаше хубави зелени листа и червени цветове, но наскоро забелязох, че на някои от листата има малки кафяви петънца и дупки точно, където са петънцата. Исках да, Ви, попитам това на нараняване на самото растение ли се дължи или не полагам правилни грижи за растението. Благодаря, Ви, много за отговора, просто нямам никакъв опит с растенията, а това цвете е изключително красиво и се старая да успея да го си го опазя. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако може снимка, ще е по-лесно.

Иначе на прима виста подозирам евентуално някаква бактериоза, получена евентуално от преполиване и сравнително хладно помещение.

Линк към коментар
Share on other sites

Ммм, да, погледнах снимките. На първата повредата категорично е чисто механична, на втората - съм почти сигурна също, само третата леко ме съмнява именно за бактериоза, която пак може да е дошла от предварителна механична повреда/раничка на листа на растението. Това се е получило най-вероятно при транспортирането му, имам предвид най-вече от оранжерията до магазина.

С  една дума - добре си е растението, това са дребни проблеми, дори не са проблеми. Това листо на третата снимка за всеки случай е добре да не се мокри и пулверизира с вода или др. течности, а ако кафявото тръгне да се увеличава, да се премахне листото заедно с дръжката; да не се пипа кафявото петно и след това да се докосват други части на растението или други растения. Това е, успех с отглеждането!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, отново съм аз  :D  и имам още един въпрос, нормално ли е орхидеята да има тъмни точици по цветовете като тези на снимките и ако не е, какво мога да направя, за да предотвратя появата им. Благодаря!

WP_20131118_001.jpg

WP_20131118_002.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не е нормално. Оросяваш ли цветовете на орхидеята и ако да, кога? Може би там е грешката.

Ще вметна, че повечето орхидеи, предлагани за домашно отглеждане, чудесно се справят без никакво оросяване, въпреки многото изписано, колко изисквали влажни условия; този фаленопсис е много издръжлив, имаме си го у дома и в момента тъкмо го "кандърдисахме" да цъфне отново :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...