Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Озеленяване. Попитай специалист по озеленяването тук


Recommended Posts

Не, досега не съм, но я имам от около седмица, за преди това не знам как са я третирали. Само я поливам, веднъж в седмицата, наливам престояла вода в чинийката й и след около половин час изливам водата, която е останала.

Редактирано от breakaway
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не, не бива така. Орхидеите живеят по дърветата, усукали дългите си и здрави корени около клоните им, но не паразитират, само се крепят така. Не случайно листата са събрани в розетка, макар и двустранно сплесната, за да може да се събира водата от всеки дъжд (а в джунглите вали почти всеки ден), както и за да може съборени от дъжда и вятъра листа и цветове от други растения да попаднат в същата тази розетка и изгнивайки в нея, да отделят хранителни вещества. Затова полезно за орхидеята е да се потапя до горния ръб на саксията за няколко часа в торов разтвор, който да се налива в розетката, като се постави саксията на орхидеята в друг съд, малко по-висок и широк от нея. Така тя ще може да всмукне колкото й е необходимо вода и храна. После се изважда саксията и се поставя върху суха подложка. С останалия торов разтвор може да се полеят други цветя. Може да не се слага тор всеки път, а само веднъж седмично, или веднъж месечно, ако растението е в покой след цъфтеж. Потапянето на саксията на орхидеята във вода или торов разтвор се прави съобразно температурата, при която се отглежда - през лятото на 2-3 дни, а ако е по-хладно (но не под 18 градуса) в стаята - на 2 седмици, но не по-рядко. Също така саксиите на повечето орхидеи е важно да са прозрачни. И да се ползва специален субстрат за орхидеи.

Точиците може да са и от пряка слънчева светлина. Орхидеята харесва ярка, но непряка/разсеяна светлина.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравейте,имам спешна нужда от съвет!Живея в Лондон и наскоро се преместихме в къща с градинка,в нея има три големи увивни растения и един храдт(прилича на Бенжамин).Всички те се бяха вплели едно в друго в търсене на светлина,с цел да ги разредим малко и да освободим храста орязахме едно от увивните(мисля че е жасмин),което беше на прецъфтяване.Проблема е,че горкото растение не спира да сълзи вече четвърти ден и листата му взеха да увисват:( Как да го спася???

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

Нормално е да сълзи, но вижте дали не сте прерязали, без да искате, ключово стъбло. Тогава може да спасите част от растението.

 

И е важно да се знае, че растение, което цъфти, не се подрязва.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за отговора!

:/Да,ще си вземем поука!

Как да разбера дали е кючово,ствола преди разклоненията ли имате предвид?!Мисла,че са по-скоро дебели клони.А трябва ли да направя нещо за да спра сълзенето..?

Извинявам се, но съм съвсем начинаещ "градинар",градинката е с чудесни стари растения,но не е пглеждана с години!Ще кача снимка за да онагледя проблема :)

Линк към коментар
Share on other sites

Тинтява, жасминът не се реже по това време на годината, защото вече е заложил пъпки, но след като си го направила и сълзенето не спира, опитай да накапеш прополис върху среза, така че да го запечата. И стискаме палци да спре сълзенето. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,така е да,прекрасно е да виждаш как се разлиства природата за нов живот:)

Взех прополис и сега лекуваме раните.

 

Опитвам се да кача снимка на градинчето,за да ме посъветвате как да действам за напред,но не успявам!?Как да кача снимки?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...