Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имат ли животните самосъзнание?


Виктор

Recommended Posts

Ако дойде едно животно при вас и ви каже: "Аз имам самосъзнание", значи има. И не се заблуждавайте - папагалът няма самосъзнание. : )) Тук се сещам за един от любимите си вицове:

* * *

"Един горещ летен ден дядо Пейо се връщаше от нивата, седнал в писаната си каруца с впрегнато доресто конче. Дядо Пейо провлачено промълви:

- Ех, колко е горещо и сухо!

- Да, наистина! - добави конят.

- Я! За първи път чувам кон да говори! - учуди се дядо Пейо.

- И аз! - обади се каруцата."

* * *

Всяко животно си има свой Аз (т.е. по човешкому самосъзнание), но той не е въплътен на земята. Всичко живо, от минерала до най-възвишения човек има всички съставки от Аз надолу, защото Христос е Азът на Азовете, Космическият Аз на нашият Космос и не може нещо да бъде живо, без да е в Христос, Духът на Земята. "Всичко чрез него стана; и което е станало, нищо без него не стана" (Йоан 1:3).

Линк към коментар
Share on other sites

Това е добър критерий за живост,

но не и за самосъзнание,

което условно е свързано с посоката на оживяването -

колкото повече е отвътре - толкова по осъзнат си.

А всъщност, на земята само човек бива оживяван с христовия дух (и) отвътре (и това е условно, пък и отчасти, пък едно разредено... бе мани).

Линк към коментар
Share on other sites

:D Извинявай би ли дошъл да надхитриш моето кутре щОтО трябва да му изстискаме жлезите и ни прави диви и щастливи 3 жени барабар с докторката ;) . Ако успееш да се справиш с моичкият тарикат в живия живот шА Та чЕрПа една бира по братски, може и натурален сок, ако не щеш биричка- летен еликсир :P . :hmmmmm: Голям професор е, нищо че не може да се изразява по човешки и по- добре, щото ако можешеееее леле майко, клета ни душа :1eye: .Ей го на ,и сега се почесва мъдро зад ухото :rolleyes: . Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Спомням си една интересна случка, може би е свързана със самосъзнанието на животните. Преди време даваха по БНТ репортаж за известния ни борец Армен Назарян. Той си гледа маймунка в двора. Тя се оказа доста ревнива маймунка. Показаха как когато Армен влиза в двора с приятелката си, маймунката започва ожесточено да скача и да квичи, а при други обстоятелства това не е характерно за нея, не се държи когато приятелката на Назарян я няма. И го изтълкуваха като ревност. :) Явно тази маймунка има самосъзнание щом различава мъжете от жените и може да ревнува своя стопанин мъж от човешката му приятелка.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако манипулирането означава наличност на самосъзнание, значи котките го имат. :D Ето какво са открили научните изследвания за тях:

Учени от университета в Съсекс са открили, че котките използват специално мъркане, предизвикващо жал, за да размекнат стопаните си и да получат внимание и храна.

За разлика от обикновеното мяукане, този звук наподобява плач на човешко бебе.

...

Докато с обикновено мяукане рано сутрин котките лесно могат да бъдат изритани от спалнята, жалното мъркане е в състояние да вдигне стопаните им от леглата, за да напълнят купичките на любимците си.

...

Способността да мъркат по такъв начин развиват най-вече котки, които живеят сами със стопанина си, а не в големи домакинства, където такова мъркане може да остане незабелязано.

"Не знаем какво точно се случва в главите им, но те се учат как да ни манипулират и после го правят нарочно", казва д-р Маккомб.

По-подробно тук.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Самосъзнанието при кучетата се оказа най-високо? Всъщност може ли да се говори тук за самосъзнание? :hmmmmm:

Ето някои факти:

"Някои породи кучета притежават математически способности.

До този извод стигнаха учени от университета на Британска Колумбия във Ванкувър.

Те използвали човешки тестове за интелигентност, за да определят способностите на кучета.

По принцип и досега се смяташе, че четириногите домашни любимци са умни, но вече е установено, че интелектът им е сходен с този на 2-годишно дете.

Хлапе на тази възраст разбира около 165 думи или жестове. Кучето също толкова, но има породи, които разпознават до 250 думи.

Много кучета умеят да броят и лесно събират например едно плюс едно.

След направените тестове учените стигнали до извода, че колитата са най-умните кучета. Втори по интелект са пуделите. След тях се нареждат немските овчарки, златистите ритривъри и доберманите.

Афганските хрътки, басенджи, булдозите, чау чау и хрътките борзои пък са най-глупавите домашни любимци."

(тук) :3d_137:

Гледайки как уличните кучета изчакват да светне зелено за да пресекат булеварда до нас, си мисля, че май те са доста по-умни в това отношение от домашните, на които ако им отпуснеш каишката, хукват между колите. А и от някои хора май...? :3d_138:

-Господин старшина, има ли умни кучета?

-Има редник. Понякога има и кучета, които са по-умни и от стопаните си. Аз имах такова.....

още вицове - тук :)

:3d_038: Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Ако човека не беше самоосъзнат (макар и частично), той щеше да е много по-възприемчив към информационното съдържание около себе си. Нямаше да може да го асимилира, но щеше да го осезава. Общо взето, земната изява на човешката система преди доста време е била такава, но е "еволюирала".

Повърхностната познавателна способност и нагаждането към условията, които са достатъчно натрапени, няма потенциал да се отнася към самосъзнанието. Те са си психо-физично естествени. Иначе ще намерим и достатъчно белези в "неживата" материя, че притежава самосъзнание.

Животните не са еволюционна вълна като човешката. Материалната човешка еволюция се дължи на доближаването на тялото носител и микрокосмичната изява, слизаща към същото тяло (процес на отражаване). Нищо друго на земята не притежава микрокосмос с централен житейски принцип, а е възникнала пак като отражение на различните активности на нашите микрокосмоси.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми е интересно, ако нямаше хора на тази планета, кучетата щяха ли да пресичат на зелено, слоновете щяха ли да носят дървета, маймуните щяха ли да смятат, котките щяха ли да си пускат водата в тоалетната, и други любопитни примери.

И аз съм виждал куче, което се качва в автобуса и на следващата спирка си слиза, дори са ми казвали за такова, което е слязло при една баничарница. :) Това е еволюиралата групова душа на животните, съобразно нашата собствена еволюция.

Да кажеш, че животните имат самосъзнание и да не развиеш тези мисли в една стройна космогонична, антропо-обективна и логически-свързана система, и да спреш само до това си твърдение, си е живо кощунство, което не е далеч да отъждестви човека с животните и да не признае никакво развитие на нищо. Това си е чист материализъм от типа на Кауцки.

Бау бау.

Редактирано от Деян
Линк към коментар
Share on other sites

Ако нямаше хора, нямаше да я има и планетата, какво остава за животните...

Аз пък мисля, че планетата няма да я има скоро благодарение на хората. Дано съм лош пророк. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Тя си има авторегулиращи механизми. Именно те ще направят така да се освободи от почти целия си човешки товар... (това не е лошо пророчество, съвсем добро си е)

Линк към коментар
Share on other sites

Бях гледал един филм,в който учени направили изследване и казват така:На умствено развитие,един папагал се равнява на три годишно дете и ако не му говориш или не му обръщаш внимание 1 или 2 месеца(не си спомням точно),папагала полудява и според мен това означава,че осъзнават околния свят.

Друг случай,беше отдавна на село,вуйчо ми имаше хубаво бяло теленце,което като се върна една вечер от паша,както си стоя и падна на земята.Вуйчо ми тръгна да търси една копанарка,и след като му побая,то се изправи-имало магия.Как разбра я питам,а та ми вика:ами то ми говори.Изводите оставям на вас.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако нямаше хора, нямаше да я има и планетата, какво остава за животните...

Аз пък мисля, че планетата няма да я има скоро благодарение на хората. Дано съм лош пророк. :)

Мила Ани.

Искаш ли да не пророкуваме ,а да вярваме,че Творецът има други планове за нашата красива планета и е заложил достатъчно сила в нея,та да издържи на действията на неразумните си деца още малко.Мисля,че човешкия ни пуберитет вече е към края си и идва младежката възраст .Идва пролетта .

Моето куче в момента се сърди,че отново трябва да яде кучешка храна.Като малко дете се сърди.Мисля,че има прекрасно самосъзнание. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Моя позната чака Бебче. Дай Боже всичко да е наред!

Как се отрази тази промяна на животинките вкъщи? Понеже имат няколко кучета и няколко котки.

Най-старата котка (котешката баба) не дава никой да се качи на леглото при нея. Много внимателно я следи как лежи и периодически ходи да си слага лапите на корема й там, където бебебто рита най-силно.

Голямото куче (около 85 кила) като излезе на разходка е на принципа: аз си тичам на воля, ти си шейната, която подскача след мен. При първата им разходка дръпнал повода. Тя само го попитала: Знаеш ли какво ще стане, ако падна? От тогава разходките с амирни и спокойни. Кучето се съобразява с нея и нейната скорост. Дали е самосъзнание или по-фини усещания, които ние човеците вече сме позагубили - не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Замислих се за нещо, което е може би извън темата на Александра, но ми се иска да го споделя. За умряло животно би трябвало да ни е най-тежко, тъй като според Библията – те са едва ли не неодушевени предмети. Нямат душа и за тях това е наистина край. Така е според трите основни религии на които се е изградила европейската цивилизация: юдаизъм – християнство – мюсюлманство. А също така и в много езотерични учения, пак със западна ориентация, на животните се признава най-много астрално тяло. В това отношение, като че ли индуизмът и будизмът са по-толерантни? :huh:

Това за животните... :(

Интересна тема загатваш Ани!:) (извинявам се, ако измествам основната тема, но ми стана интересен този въпрос)

Поправи ме ако греша, но аз съм срещала от Учителя, че животните са с колективно съзнание. Значи все пак има някакво съзнание, което ги управлява?:huh:

На мен лично, ми е много трудно да възприемам животните като бездушни същества. Просто много им се радвам и много ги обичам.Има нещо интересно в животните, че дори и в най-тежкия ден могат да те накарат да се усмихнеш и да забравиш тревогите си. За да имат такова голямо влияние върху хората значи има причина!?

Самата аз имах котка, която почина преди няколко години - умря на 19 години. В момента съм на 25 което означава, че почти целия си съзнателен живот съм прекарала с нея и говоря съвсем сериозно като казвам, че аз я възприемах като член на семейството. И си мисля, че когато човек се грижи за животно и му дава от любовта си толкова дълго време, тази любов не се изпарява просто, а може би помага на самото животно да повдигне своята еволюция!?

Сега се сетих и за нещо което Учителя казва в една своя беседа "Една похвала" - ООК 1932г.:

"Вчера се чуваше крякането на един петел, готвеха се да го колят. Казвам на един брат: '' Откупи този петел." - "Нямам пари.Аз сам имам толкова дългове, че не мога да се движа свободно из града." - Твоята работа е лесна. Можеш да отложиш плащанетона дълговете си а петелът не може. Той ще плати с живота си. Както и да е откупихме петела. Ще кажете, че животът на петела не е важен, той е низше животно, няма знания, не страда много. Вярно е, че животните страдат по-малко от хората, но придобивките и благата на хората са големи. Положението на животните е въпрос, който очаква разрешение от хората."

За какво разрешение става въпрос според вас? Ще ми е интересно да споделите какво мислите! :rolleyes:

ПП Ако преценят модераторите нека изместят мнението ми в отделна тема - аз не знам как да го направя :3d_111:

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото знам, еднa израстнала свиня има повече от интелигентността на 3 годишно човешко дете. Така че животните имат наченки на самосъзнание, според мен (най-вече най-развитите - бозайниците). Виждал съм как слон рисува автопортрет, и как свиня играе успешно проста електронна игра с ръчка (джойстик)...

Относно "Положението на животните е въпрос, който очаква разрешение от хората." - става дума за цивилизовано отношение към по-малките ни братя животните. Ако имаме претенция че сме самите цивилизовани. Много философи и психолози са се изказвали в този смисъл по въпроса, че отношението към животните е показателно за психиката и напредналостта на цивилизацията ни.

:)

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

При животните липсва понятие за бъдещето. Те например не могат да си правят планове и да си поставят цели. Те живеят единствено в настоящето и то в тази ограничена част, която е видима за тях и им въздейства по някакъв начин. Всичко което правят е да реагират на външната среда, на астралните си нужди и на инстинктивни импулси.

Факт е също така, че едно дете, отгледано от животни (има такива случаи) след връщането си при хората само за кратко време може да бъде научено и възпитано като човек. Едно животно обаче, ако ще и хиляда години да бъде възпитавано от най-добрите специалисти, няма да постигне нищо повече от животинското си съзнание. Единствено може да бъде дресирано, но в това няма нищо човешко. Разликата в съзнанията е милиони години и тя не може да бъде преодоляна изкуствено по никакъв начин.

Линк към коментар
Share on other sites

А не е ли животинската форма просто едно стъпало към по-нататшно израстване и еволюция?! Може ли едно животно, ако успее да преодолее животинския си нагон, да повдигне своята еволюция. Или - може ли човешки дух да се въплъти в животинска форма? Тези въпроси възникнаха в мен докато четях тази статия:

http://ecovege.org/duhovnost/210-vegetarianski-lav

Вие как мислите?:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Съмнявам се, че е необходимо, т.е. че това по някакъв начин ще подпомогне животинската еволюция. Животните се учат изключително от собствените си преживявания. Те не могат да следват чужд пример, не могат да следват идеал. Могат да копират това, което човекът примерно прави, но само външно – механически, без разбиране.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Каквото животно човек обича, той е в състояние да възприеме качествата на туй животно, влияе се, понеже съзнателните сили, като минават през животните, те внасят и добри и лоши качества. Запример, от котката може да научиш чистотата, но същевременно може да научиш тази алчност, тя няма търпение да очисти жертвата си, много нечиста е, от лакомство изяжда мишката с козината...Сега всичките животни, като кучето, котката, лисицата, мечката, вълка и т.н., всякога упражняват влияние върху хората. И от астралният свят често си служат с тия форми. Когато вие спите, във време на сън те ви ги представят...Един символ на животно, не е лош, той означава известна Божествена идея или в положителна или в отрицателна форма.

Живите сили в природата

А не е ли възможен и обратният вариант - човек да припише свои качества на животните - като лакомство, например. Подозирам ,че това е човешко качество, не животинско.

И не бих уеднаквявала животни като котка и лисица, мечка или вълк - те са твърде различни по своята същност, най-малкото едните са растеноядни, а другите не са (като изключим мечките гризли), но това са подробности.

И още нещо: символ на животно винаги значи неосъзнат човешки комплекс и нищо друго, който ние - или инашият Аз сме принизили до подобен символ - на животински, непозволявайки си да бъде интегригран от осъзнаването. Това са елементарни неща за психологията.

Ако насън виждате мечки, вълци или подобни животни, то не значи нищо повече от това, което значи - страх от интегририране на сянката и нахлуване на подсъзнателни символи. За съжаление - винаги са символ на архетипната майка.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...