Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да учим с радост


Recommended Posts

Малко , но хубаво начало - поздравление

към всички, учещи английски:

http://www.vbox7.com/play:5ad08e33

Една красива песен със субтитри на български.

Какви са другите начини да учим с радост, със смях, с усещане за красота и неповторимост?

Тук визирам не само чисто педагогическите похвати,

а и случайните опитности, на които всеки се е натъквал в живота си.

Попътен вятър на всички учещи и на всички, които се учат от своите ученици!

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Човек учи с радост това, което му е интересно и го влече. А това, което ни преподаваха в училище, поне на мен не ми беше интересно. На времето си мечтаех да уча в училище на Щайнер - знаех, че има такива училища в много държави в Европа. Познавам човек, който е завършил такова училище в гр. Есен, Германия. Казва, че най-хубавите години от живота си е прекарал там.yinyang.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Едно мнение по друг повод ме връща в тази тема. 

colgate.gif

 
 Специално благодаря за детските книжки по Прана, аз съм учителка в начален курс и водя секция по здравословен начин на живот и ги използвам. Благодаря.

Бях приятно изненадана!

 

Става въпрос за тези 3 книжки, които дават леко и по детски представа за фината енергия, която е в основата на всичко.

Не ги търсете в книжарниците, печатат се в Германия по настояване на авторката, която е лечителка от Южна Америка и работи с деца.

Има ги в наличност при мен.

 

Поредицата се казва "Игра с Прана"

отделните заглавия са:

 

"Енергията на нашата земя"

"Човекът и неговата енергия"

"Целият свят на дъгата"

 

Могат да се ползват и поотделно.

http://pranabg.webnode.com/products/djetski-knizhki/

http://pranabg.webnode.com/products/djetski-knizhki/

 

http://www.playingwithprana.de/  -  на немски

 

В края на всяка книжка има практически занятия, които учителят може да ползва и променя по свое усмотрение. Като цяло книжката може да се ползва много креативно. Още повече, че може да се набави на 2 езика - чужд ( английски, немски, испански) и български.

 

Авторката разработва още уъркшопове и ще ги демонстрира в Европа най-късно догодина. Може и в България.

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасна тема и незаслужено без внимание... С тъга си мисля понякога, че ни е по-лесно да се джавкаме за нещо, отколкото да творим добри неща... Дай боже да не съм права..

 

Ученето с радост е естественото учене, което почти сме забравили за съжаление. Подменили са ни го с учене за успех и състезание, конкуренция, убеждавайки ни, че в това се състои еволюцията и естественият отбор. Радостта и вълнението  от победата е заменила радостта и вълнението от срещата с нещо ново и непознато досега. Радостта от "назначаването" на доходно място с несериозни претенции към трудови усилия е заменила радостта от овладяването на някакво ценно за нас и другите умение и от практикуването му. Радостта от банковата сметка, с която мога да си задоволя алчността и лакомията и суетата е заменила радостта да виждаме как сътвореното от нас оживява и служи на хората... 

 

И как да върнем истинската радост?

Линк към коментар
Share on other sites

моята практика сочи по-скоро обратното - ученето е адекватно стимулирано и организирано, ако радостта от него е адекватна на самото учене  (не на странични социални мотиви и ценности). Малко по- ясно ще опитам - ако ученето (не обучението) се регулира и осмисля от постигането на радостта от самото учене като цел и основен ефект, тогава ученето е адекватно. 

Линк към коментар
Share on other sites

Точно това е имал предвид проф. Лозанов - да учим смеейки се и забавлявайки се; да станем като децата, в процеса на обучение да превключим мозъка си в такова състояние (не си спомням медицински какво беше - алфа, бета ... :) няма значение), тогава всичко попиваме бързо и лесно, точно както като сме били малки.

Линк към коментар
Share on other sites

Точно! Само че педагозите се опасяват, че ако тръгнем по тази пътека, ще се окаже, че децата регулират процеса на учене вместо възрастните да налагат своята представа за процеса на обучение. 

Линк към коментар
Share on other sites

За 8ми март  с 1ви клас ползвахме картинка от този сайт http://krokotak.com/2013/02/8-mart-kartinki-za-otsvetyavane-i-zanimavki/ ( точно нашата обаче сега не се вижда). Оцветихме я, сгънахме я, написахме на чужд език: Мила мамо, обичам те!

Така комбинирахме с названия на цветове, названия на цветя, действия и ... една почерпка за малчуганите от разтопените мами. ;)

 

Сайтът  krokotak  наистина има творчески идеи!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Учението е с радост, когато ... НЕ  е учение или някаква подготовка за нещо, а когато е самото ЖИВЕЕНЕ. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...