Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Повечето врачки лъжат ли?


Recommended Posts

Не знам на коя наука се позоваваш, но според бащата на дълбинната психоанализа К. Г. Юнг, астрологията въплъщава цялото психологическо познание на древността. :)

Именно! Ключовата дума тук е древността ;)

Уважавам това познание, но лично аз смятам, че все пак науката напредва достатъчно, за да гледаме и напред и да се позоваваме и на по-точни знания :)

Дощя ми се да публикувам част то интервю със Станислав Гроф.

http://nezavisim.net/index.php?option=com_...iew&id=1980

...................................

Всъщност психеделичните растения са познати от дълбока древност, те са били упоребявани от много култури за сакрални нужди, били са основно средство за достигане на необичайни умствени състояния, за осъществяване на връзка с космическото съзнание, за артистично вдъхновение. Но това, което бе пренебрегнато от младежите на Запад през 60-те години, бе фактът, че тези растения са били употребявани винаги от посветени и в точно избрани моменти, никога не се е стигало до злоупотреба. Безотговорното използване на психедилиците е много опасно и води до негативни резултати. Професор Тимоти Лиъри, един от героите на ЛСД-изследванията в САЩ през 60-те години, открива прилики между ЛСД-пътуванията и менталните състояния, описани в Тибетската книга на мъртвите (Бардо Тьодол)... какво е вашето лично мнение за тази идея?

Мисля, че съществува подобна връзка, но моето лично мнение е, че по-скоро трябва да говорим за прилики между психеделичните пътувания и менталните състояния, описани не само в Тибетската книга на мъртвите, а и в повечето древни мистични текстове и учения - например, Египетската книга на мъртвите, шаманските практики, елинските мистерии, африканската митология, аборигенските мистични практики и т.н. Изглежда цялото колективно несъзнавано, описано от Карл Густав Юнг, става напълно достъпно в подобни състояния на съзнанието.

Доктор Гроф, вие сте един от най-известните съвременни учени, които изследват тайните на човешкото съзнание... В някои от вашите книги, казвате, че съвременната западна наука няма адекватно обяснение за множество ментални феномени, които вие наричате "необичайни състояния на съзнанието"... Бихте ли обяснили по-подробно какво имате предвид?

За 50 години изследвания в тази област се убедих, че ако западната наука реши сериозно да обърне внимание на "необичайните състояния на съзнанието", това би довело до научна революция, сравнима с тази, която бе направена в сферата на физиката през 20-ти век - това би бил огромен скок, сравним с преминаването от Нютоновата теория за физическите закони към квантовата физика... За съжаление, все още съвременната западна психология и психиатрия се базират на философски теории и научни парадигми от 18-ти век. Единственият начин да преодолеем това изоставане е като насочим научните изследвания към малко познатите за академичната мисъл "необичайни състояния на съзнанието": близките до смъртта преживявания, пътуванията извън тялото, наблюденията от дълбинните психоаналитични сесии, и въобще всичко, което е в полезрението на парапсихологията и психеделичната наука...

Според вас, една от основните причини за емоционалните, психически и физически болести се корени в най-ранния вътреутробен период на нашето съществуване, в начина, по който сме били родени... Една от вашите идеи е, че поведението ни като възрастни е много силно повлияно от условията, в които сме били поставени в майчината утроба... Обяснете какво точно имате предвид...

Както вече споменах, "необичайните състояния на съзнанието", включително психеделичните опитности, поставят множество теоретични предизвикателства пред съвременната наука. В момента ние имаме един прекалено изкуствен, прекалено неадекватен модел на човешката психика. Това всъщност е основното предизвикателство пред съвременната психиатрия и психология, които до момента са ограничени само до постродилната биография, тоест до момента, след като вече сме били родени, и до фройдисткото лично несъзнавано... моите изследвания през последните 50 години (независимо дали с псхиделици или със специфични психотерапевтични дихателни методи) показаха, че този модел и тези представи са твърде ограничени, за да обяснят цялата сложност на човешкото психè и да доведат до ефективно и пълноценно лечение.

Колкото и парадоксално да звучи за съвременната наука, често пъти хората, по време на дълбинна психотерапевтична сесия, си спомнят за минали съществувания или за усещания и преживявания от престоя си в майчината утроба. Този психически материал се оказва умишлено пренебрегван или изолиран от съвременната психология и психиатрия. Открих, че именно престоя в майчината утроба носи огромен пласт от потисната психо-соматична и емоционална енергия, много силна програма, която оказва огромно влияние върху човешкото здраве... Изваждането на този несъзнаван материал на повърхността и успешното му интегриране от съзнанието води до изключително обнадеждаващи перспективи за лечението на нелечими досега психични и физически заболявания.

Световноизвестният швейцарски психиатър Карл Густав Юнг откри и описа "колективното несъзнавано"... Във вашите книги вие говорите за фило-генетична памет. Какво представлява тя?

Филогенетичната памет е нещо, което отива отвъд колективната памет на човечеството. Ще ви дам един пример, за да ме разберете по-добре. Представете си човек, които има усещането, че е орел, че тялото му има форма на орел - той вижда през оптичната призма на орела, преживява какво е за един орел да движи крилете си, да забива клюна си, просто знае, какво означава да бъдеш орел... И усещането е изключително автентично, а не просто имитиране на видяното по телевизията или прочетеното в книгите... Под влияние на психеделици или на други специфични мистични или психотерапевтични техники подобни "необичайни състояния на съзнанието" не са рядкост. Това ще рече, че при определени обстоятелства ние можем да изпитаме преживявания и идентификации, които са характерни за други биологични видове - животни, растения, насекоми и т.н.

........................

Сега започвам да си фантазирам как психолозите, прочитат Кастанеда. :D

Имам в момента един проблем. Чудя се какво да кажа за врачките, за да може поста ми да не отлети в мистериозна посока. Освен да дам гадателско предположение дали това ще се случи или няма да се случи? :D Но мисля, че е удачно да направя социологическо проучване на мнението на администраторите, като предложение за количествено натрупване и логичен научен подход.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Искам да кажа още нещо и за Ванга, защо в пост на психиатър беше ограничена до "врачка". Според нея,тя често си говори с растенията.

Лельо Ванге, откъде знаеш това?

"Това цветенце ми го каза", "Билките ми говорят, но те са толкова много, и аз малко успявам да запомня".

Нейно е и "култовото" изказване (за мен): "Ако успеете да замълчите дори и за миг, ще чуете как и камъните говорят за Бог".

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, mecholari!

С интерес следя мненията ти, поради противоречивият им и провокативен характер :D

Ако под "психиатър" имаш преедвид мен - то, вероятно ти не правиш разлика между психотерапевт, психиатър, психолог и парапсихолог. По въпроса - можеш да прочетеш повече в групата по "Психология и психотерапия" тук, където има такава тема с разяснения.

Относно "феномена Ванга" - има толкова противоречиви мнения, като например това:

http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=1346

Затова, надали е уместно точно аз да преценявам качествата й. Мога само да излагам лично мнение и да споделям знания.

А относно начинът, по който ни говори Бог - то, имайки предвид, че Той е навсякъде... няма спор по въпроса. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

A, Чебурашка, чел съм я темата. Но оставям хората сами да се самоопределят. Има някои са три в едно, четири в едно, неочаквано добра комбинация. Надявам се, че не съм те ограничил в понятието. Цъвти във много посоки.

Колкото за мненията, в линка с интервюто, Станислав Гроф споделя, че е употребявал ЛСД. Ако свържеш този факт с предишно мое мнение по темата може и да извадиш някое заключение, което да не ти носи противоречие.

Редактирано от mecholari
Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

mecholari нали знаеш онази приказка за керванът който си вървял … skype-06.gif Бъди търсач на съкровището. Tърси и се стреми към същността и остави хората да се занимават с техните си дела. :3d_064:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Ами тема няма нужда да се открива. Фройд е описал т.нар. религиозна невроза- тя напълно изчерпва явлението религиЬОзност...

Линк към коментар
Share on other sites

Великият Оракул :3d_075: на Дзиндзибария- Алабалалай предрича, че отново ще се запилеем между думите и понятията алабалалайствайки :3d_142: и ще изпуснем златния пясък да изтече между пръстите ни.

P.S. Leka skype-19.gif:sleeping:

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Ами тема няма нужда да се открива. Фройд е описал т.нар. религиозна невроза- тя напълно изчерпва явлението религиЬОзност...

Сетих се за книгата на д-р Добран Гарвалов, психиатър, "Социална психопатология", ама мистиците не щат да я четат и бягат от нея като езотерик от наука. :3d_068:

http://www.helikon.bg/books/155/22011_sotc...%29%3B-t.1.html

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Ами тема няма нужда да се открива. Фройд е описал т.нар. религиозна невроза- тя напълно изчерпва явлението религиЬОзност...

Сетих се за книгата на д-р Добран Гарвалов, психиатър, "Социална психопатология", ама мистиците не щат да я четат и бягат от нея като езотерик от наука. :3d_068:

http://www.helikon.bg/books/155/22011_sotc...%29%3B-t.1.html

Може би е суховатичка затова. Аз за пръв път я чувам, но начинът по който я представихте не може да предизвика интереса ми. Между другото подходът ви е "завиден" сигурно е точно като на добър специалист в своята област.

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Ами тема няма нужда да се открива. Фройд е описал т.нар. религиозна невроза- тя напълно изчерпва явлението религиЬОзност...

Сетих се за книгата на д-р Добран Гарвалов, психиатър, "Социална психопатология", ама мистиците не щат да я четат и бягат от нея като езотерик от наука. :3d_068:

http://www.helikon.bg/books/155/22011_sotc...%29%3B-t.1.html

Може би е суховатичка затова. Аз за пръв път я чувам, но начинът по който я представихте не може да предизвика интереса ми. Между другото подходът ви е "завиден" сигурно е точно като на добър специалист в своята област.

Добран Гарвалов е ученик на Всемирното Бяло Братство. Починал е на ок.50 г. Името му можете да го срещнете в материалите за Съборните дни от времето на Учителя - П. Дънов. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се за книгата на д-р Добран Гарвалов, психиатър, "Социална психопатология", ама мистиците не щат да я четат и бягат от нея като езотерик от наука. :3d_068:

http://www.helikon.bg/books/155/22011_sotc...%29%3B-t.1.html

Преди време във форумите изричах нещо, и след това изчаквах интерпретациите, които то ще възбуди у хората. Личните им предположения, обикновено не отговаряха на смисъла, който бях вложил във словата си. Това е опознавателен процес, изнесен навън. Струва им се, че виждат нещо у някой, което е дело на собственият им мисловен процес. Не говоря от позицията, че съм надраснал този вид интерпретация самият аз, но когато говоря нещо за някой, същото съм приел, че е част от самия мен. Хората много лесно могат да сгрешат в нещата, които говорят, особено ако се изказват от позицията на твърдоглавата истина. Това, което ми прави впечатление е , че в процеса на общуване, малко хора задават въпроси, а са с готови отговори от позицията на завършеност. Завършеността за мен е форма на ограниченост, която не позволява придобиването на нови знания и умения. Така, че харесва ми позицията да се разглеждам като ученик, с широко отворени очи, която реално предлага Учителят Дънов. Иначе, подценяването на интелекта е един от критериите, по които класифицирам дадена личност, която го прави , като ограничена. Независимо дали се самопричислява към "науката" или към "езотериката" и двете за мен са форма на описателност, неподлежаща на завършеност.

Когато сложиме бариери на един поток, изкуствени запори, получават се "язовирите от знания". Но водата не е само в тях.

Харесвам книгите , които сами ме намират. Тези, които са били наистина важни за мен, съм се сдобил със тях с лекота. Отговорили са на нуждите ми, които в момента са били актуални. Важни въпроси без отговори.

Имам желани тук и сега да разкажа, за срещата ми с един "енерготерапевт", защото е оставил една значима следа в съзнанието ми. Той се казва Влад Савенков и присъствах непланувано на един негов сеанс. Последния ми беше даден като подарък от майка ми, на която същия ден играех ролята само на придружител, колкото да намери в "голямаТа София адреса".

Та седях пред този човек и не можех да му определя годините. Стори ми се много "светъл". Делеше ни маса със запалена свещичка. Погледна ме и ме попита "Димитре, кажи ми сега какви проблеми имаш?". Тука се случи нещо много интересно-изведнъж спряха всичките ми мисли, и нямах никакви проблеми. След малко се "усетих" и започнах да се напъвам, мисловният ми процес се възобнови и "със триста зора" се сетих и му казах: "Има един човек, който като го видя ми се "обръща корема" от отвращение". Тогава той ми каза едно упражнение да изпълнявам, и с това сеансът приключи.

Изключително съм впечатлен, от състоянието на съзнанието в което бях и катализира този човек. Той ми го показа. Това за мен е терапевт.

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Това определение да ти е познато отнякъде ;)

Май то е писано точно за темата, която предлагаш.

Шизотипно личностно разстройство

- Странни вярвания или магическо мислене, които влияят на поведението и не съответстват на нормите за дадена култура (суеверие, приписване на способности за ясновидство, телепатия или “шесто чувство”; при деца и подрастващи – странни фантазии или занимания).

- Необикновени перцептивни усещания, включително илюзии, свързани със собственото тяло.

- Странно мислене и реч (неопределеност, обстоятелственост, метафоричност или стереотипност).

- Подозрителност или параноидни мисли.

- Неадекватност или бедност на емоциите.

- Странно или ексцентрично поведение, чудатост.

- Липса на близки приятели.

- Свръхтревожност при общуване с другите, която не намалява при по-близките контакти, и по-скоро е свързана с параноиден страх, отколкото с негативна самооценка.

Линк към коментар
Share on other sites

22. Ал-Хадж (Поклонението Хадж)

62. Така е, защото Аллах е Истината, а онова, което зоват вместо Него, е лъжата. Аллах е Всевишния, Превеликия.

....

68. А ако заспорят с теб, кажи: “Аллах най-добре знае вашите дела.”

69. Аллах ще отсъди между вас в Деня на възкресението за онова, по което сте били в разногласие.

70. Нима не знаеш, че Аллах знае всичко на небето и на земята? Всичко това е в Книга. За Аллах то е лесно.

71. И вместо на Аллах те служат на онова, на което Той не е дал довод, и на онова, за което нямат знание. За угнетителите няма избавител.

.............

75. Аллах избира пратеници и сред ангелите, и сред хората. Аллах е всечуващ, всезрящ.

76. Знае Той какво е било преди тях и какво ще бъде след тях. При Аллах ще бъдат върнати делата.

77. О, вярващи, прекланяйте се и свеждайте чела до земята в суджуд, и служете на вашия Господ, и вършете добро, за да сполучите!

78. И се борете в името на Аллах с подобаваща Нему борба! Предпочете ви Той и не ви наложи притеснение в религията - вярата на баща ви Ибрахим. Назова ви Той отдадени - и [в Писанията] преди, и в този [Коран], за да бъде Пратеника свидетел за вас, и вие да бъдете свидетели за хората. Затова отслужвайте молитвата и давайте милостинята закат, и се придържайте твърдо към Аллах! Той е вашият Покровител. Колко прекрасен Покровител е, колко прекрасен Избавител е Той!

.......

В "Завета на цветните лъчи на светлината" не съм срещал думата лъжа. Това е единственото целокупно "религиозно" писание с такава рядка особеност. Обичам Пратениците-свидетели на Истината.

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да открием тема "Психология и психопатология на религията и мистицизма". :smarty:

Това определение да ти е познато отнякъде ;)

Май то е писано точно за темата, която предлагаш.

Шизотипно личностно разстройство

...

Познато ми е от DSM - Диагностичен и статистически наръчник за психичните болести. :P Нали знаеш, че шизотипията, шизофренията и параноята са често срещано явление сред религиозните и "езотеричните" кръгове? :harhar:

В последно време ме вълнува въпросът за "братската" прикритост, двуличие и "духовно" лицемерие. Ти имаш добри наблюдения из тези среди. Защо не спретнеш някоя нова темичка? :rolleyes:;)

Линк към коментар
Share on other sites

В последно време ме вълнува въпросът за "братската" прикритост, двуличие и "духовно" лицемерие. Ти имаш добри наблюдения из тези среди. Защо не спретнеш някоя нова темичка? :rolleyes:;)

Ами, да спретне темичка - лошо няма...

Но, да не станем после всички под модераторски контрол - от опит знаеш, че тук така се процедира с твърде откровените хора :D , особено ако се вадят компромати из братския живот :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Хммммм :hmmmmm: няма лошо, но аз си мисля че Психотроник има желание да свърне към Мракон - али вместо да върви по Диагон - али ;) . В това няма нищо лошо ако човек е достатъчно силен, за да изучава тези неща непривързано + да изважда ценното и да го превръща в еликсир :3d_133: въпреки че неминуемо ще се оцапа по пътя, но ако му липсва сила и устойчивост най- добре е да не задълбава, но да работи за своята собствена чистота и повдигане докато узрее дори и за това :). Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Думата "врачки" не ми харесва и ще използвам "ясновидци"!Хората които притежават дарбата ясновидство не са много.Имала съм щастието да познавам истински ясновидци.Те са съвсем обикновени хора и не обичат да се афишират.Тези,които виждахме в ТВ2001,сега по Канал3 и други телевизии в повечето случаи са шарлатани.Ако в техните среди се появи някой истински-смачкват го.Какво да се прави,и те трябва да си изкарват хляба!!!Всеки човек има правото да показва какво може(или не може!),както всеки има правото да вярва или не.Аз лично знам на кого да вярвам,но и мен са ме лъгали преди да открия истинските.И все пак,предпочитам да вярвам на себе си!

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не ходете на врачки:)

Просто можете да развиете себе си в такава степен, че да нямате нужда от предсказване на бъдещето.

На последен етап от еволюционното развитие на личността (постижим в един човешки живот) стигате до степен, че каквото искате да стане и става. Тогава информация за бъдещето не ви е нужна :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами не ходете на врачки :)

Просто можете да развиете себе си в такава степен, че да нямате нужда от предсказване на бъдещето.

На последен етап от еволюционното развитие на личността (постижим в един човешки живот) стигате до степен, че каквото искате да стане и става. Тогава информация за бъдещето не ви е нужна :)

Аз си мисля, че е по-скоро обратно - стига се до степен, в която каквото ще става става и човекът иска то да стане, защото знае и е съгласен/приема хода на събитията.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...