Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е смирение?


Иво

Recommended Posts

:thumbsup:

Марк 9

33 И дойдоха в Капернаум; и когато влезе вкъщи попита ги: Какво разисквахте из пътя?

34 А те мълчаха, защото по пътя бяха се препирали помежду си кой е по-голям?

35 И като седна, повика дванадесетте и каза им: Който иска да бъде пръв, ще бъде от всички последен и на всички служител.

:angel: Любов +Светлина+Мир+Радост :angel:

Йоан 13

3 като знаеше Исус, че Отец, е предал всичко в ръцете Му, и че от Бога е излязъл и при Бога отива,

4 стана от вечерята, сложи мантията Си †, взе престилка и се препаса.

5 После наля вода в умивалника и почна да мие нозете на учениците и да ги изтрива с престилката, с която бе препасан.

6 И тъй дохожда при Симона Петра. Той Му казва: Господи, Ти ли ще ми умиеш нозете?

7 Исус в отговор му рече: Това, което Аз правя, ти сега не знаеш, но отпосле ще разбереш.

8 Петър Му каза: Ти няма да умиеш моите нозе до века. Исус му отговори: Ако не те умия нямаш дял с Мене.

9 Симон Петър Му казва: Господи, не само нозете ми, но и ръцете и главата.

10 Исус му казва: Който се е окъпал няма нужда да умие друго освен нозете си, но е цял чист и вие сте чисти, но не всички.

11 Защото Той знаеше онзи, който щеше да Го предаде; затова и рече: Не всички сте чисти.

12 А като уми нозете им и си взе мантията седна пак и рече им: Знаете ли какво ви сторих?

13 Вие Ме наричате Учител и Господ; и добре казвате, защото съм такъв.

14 И тъй, ако Аз, Господ и Учител, ви умих нозете, то и вие сте длъжни един на друг да си миете нозете.

15 Защото ви дадох пример да правите и вие както Аз направих на вас.

16 Истина, истина ви казвам, слугата не е по-горен от господаря си, нито пратеникът е по-горен от онзи, който го е изпратил.

17 Като знаете това, блажени сте, ако го изпълнявате.

Линк към коментар
Share on other sites

трябва да сведеш себе си до нула, доброволно да се поставиш на най-последното място сред себеподобните си.

:)))))))))))))))) ХА,ХА!

Колко удобно за злоупотреба, когато това твърдение не е придружено с нужното обяснение(всеки път)!

Линк към коментар
Share on other sites

:D:D:D

Изгрев ,

Абсолютно си прав. Обяснението е мнооооооого просто , но съществено. Коментара ти е в десятката по време и място и ...

Обяснението е ...:

... Смирението е пред Бога - вътрешно, насочено е към вътрешната гордост и никой плътски човек да не си позволява да го иска спрямо себе си. Точно така се "проси" доверие и после .... .

Изгрев прав си , много удобно е когато хората не са просветени по въпроса, нали ? :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

За да се смириш, трябва да сведеш себе си до нула, доброволно да се поставиш на най-последното място сред себеподобните си.

"себе си до нула" - нулата е точката на абсолютното равновесие.

Точката е състояние на душевна хармония с Цялото.

Равновесието е процес на съвършенство в Цялото.

"доброволно да се поставиш" - съзнателно познание на и в Цялото.

" най-последното място" - последните в земното състояние на съществуване са първи в Духовната Йерархия.

Най-последното място е присъствие в Христа.

"себеподобните си" - ние сме с еднаква същност но с различно качество на същността.

Качеството е съзнателно придобито ниво в съществуването.

Цялото е ... :)

Линк към коментар
Share on other sites

... Смирението е пред Бога - вътрешно, насочено е към вътрешната гордост и никой плътски човек да не си позволява да го иска спрямо себе си.

Така си е, абсолютно СМИРЕН само пред Божията Воля , след туй ...СМИРЕНО - МЪДЪР , но не излишно търпелив ( дълготърпелив е само Бог, ние се упражняваме в разумното търпение) във взаимоотношенията със своенравните ' ближни' , изисквания към себе си високи + към другите и себе си взискателност + отговорност също..най вече и само ако гребем/или ще гребем... заедно в една лодка. :v: Тук вече не експериментирам.

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

абсолютно СМИРЕН само пред Божията Воля , след туй ...СМИРЕНО - МЪДЪР , но не излишно търпелив ( дълготърпелив е само Бог, ние се упражняваме в разумното търпение) във взаимоотношенията със своенравните ' ближни'

Напълно съгласна :thumbsup2: като под излишно търпелив разбирам толерирането на поведение, което ни причинява дискомфорт, но ние подтискаме инстинкта си да се отдалечим или да сложим Стената в името на идеята за Търпението. Изживявайки се като светци, ние забравяме, че нашите човешки инстиктивни, а не преднамерени реакции са всъщност коректив за поведението на хората около нас.

Колкото до взискателността към себе си и другите - отскоро промених мнението си. Смирих желанието си да бъда По-добра, Достойна, Правилна. Приех с любов факта, че съм просто човек и ми е позволено да съм несъвършена и да греша.

Смирих и взискателността си към учениците си - просто с любов казвам как ще е по-лесно и по-бързо ще постигне това, към което се стреми, но винаги им повтарям, че избора е техен. Не изпитвам разочарование, когато не виждам реални резултати - може би Господ е пратил това дете при мен, за да му дам любов, а не знания.... :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Смирението е свързано с щастието, радостта, нали? Когато нещо ти е криво колкото и да се насилваш да си смирен :angry: -вътрешно си така. Като си мученик, още не си ученик, а като си весел, де факто си Всемирен Учител. Засягат ли се двама влюбени от някой ядосан? А когато си влюбен, виждаш навсякъде възлюбения/ата, разликата между Бог и обикновен влюбен е, че Той е привързан не към "да имам", а към "да бъда". :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Всички!

От скоро се запознах с тази страница.

Искам да Ви попитам: Нима не сме различни във възприятията си и нима на всеки не е дадено по различен начин да стигне до истината?

Та в последно време се убедих: Няма правилно и неправилно... Има Мое, Твое... т.е. различни възприятия...

Аз самия незная какво значи думата Смирение... Търся я и знам, че трябва да бъда Смирен... И ако целта ми е смирение, то в пътя към нея ще открия необходимото... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели! Здравей, Сахиб - чудесно казано, благодаря, така е...в пътя го намираме...Смирението!

Аз самия незная какво значи думата Смирение... Търся я и знам, че трябва да бъда Смирен... И ако целта ми е смирение, то в пътя към нея ще открия необходимото... 

тихичко ви казвам...намерих я...думата СМИРЕНИЕ...не в обикновения речник..в сърцето си я намерих...СМИРЕН = благо тихичък + мъдро кротичък + изцедено слабичък + ииизцяло ДОВОЛЕН ( никак не роооптаещ!) от определената/дадената ти съдба :thumbsup2: който много иска и/или бърза да "променя"/влияе на даденото му от Горе...все още не е СМИРЕН...та...винаги всичко посрещам с усмивка :) вътрешната - да :) стабилно , външната...понякога е мааалко крива :lol: и със стиснати зъбки...но е все пак - усмивка :D това е положението!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Опитвам, но не мож те разбра в това отношение - то от много време... Как аджаба:

благо тихичък + мъдро кротичък + изцедено слабичък + ииизцяло ДОВОЛЕН
го съвместяваш с:
външната...понякога е мааалко крива  и със стиснати зъбки...но е все пак - усмивка
Ако всичко тук е наред - значи аз не съм. :hmmmmm::unsure:
Линк към коментар
Share on other sites

А може би именно това е смирение.

Да обясняваш позицията си с мир, с-мир. Да не се опитваш да я налагаш над другите, а да я излагаш спокойно, уворено, позитивно...

А също и когато видиш, че нечия друга позиция ти харесва и има какво да научиш, да я подкрепиш, без да внасяш обаче разделение. Да я подкрепиш с-мир.

А може би също... ако разбереш, че не си прав по даден въпрос, да изправиш мисленето и действията си тук и сега. Отново с-мир, смирено. Без много шум, а само работа и благодарност.

Линк към коментар
Share on other sites

Иво Публикувано на Днес, 12:10

  А може би именно това е смирение.

Да обясняваш позицията си с мир, с-мир. Да не се опитваш да я налагаш над другите, а да я излагаш спокойно, уворено, позитивно...

А също и когато видиш, че нечия друга позиция ти харесва и има какво да научиш, да я подкрепиш, без да внасяш обаче разделение. Да я подкрепиш с-мир.

А може би също... ако разбереш, че не си прав по даден въпрос, да изправиш мисленето и действията си тук и сега. Отново с-мир, смирено. Без много шум, а само работа и благодарност.

Напълно съм съгласен. Ще добавя само крайно необходимото допълнение- Почтенност

Заета позиция с почтенни средства е Почтенност. И тази позиция заслужава уважение и С- МИР-ЕНИЕ.

Уви ...имам много горчив опит от хора заели позиции и информация с непочтенни средства и после искат смирение и почтенност разчитайки на забравата, даже си позволяват да си просят и Любов.

Ааааа... НЕ ! Точно по законите на Любовта ... ще получат каквото са дали. Иначе се обезсмисля труда на почтенните хора. Другият вариант е покаяние.

Денонощно се моля на Бог да ми дава ум и разум да разграничавам думите и нещата. Дано мъничко съм успял ???

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което Иван казва за ПОЧТЕНОСТТА бих обобщил с "Добри помисли"... Защото в нашия свят относителността на понятията, които не са свързани с материата е много явна...

Стигнах до някои изводи за Смирението: Трябва да имаш Търпение, трябва да приемеш нещата такива каквито са и да се поучиш от тях, това, което беше казано за излагане на позицията без да се налага и излушване на чуждата...

Осъзнавам за себе си, че съм поел пътя към Смирението, но по това, че все още се бонтувам срещу някои факти и че съм от малко припрян съдя за себе си, че все още не съм... Продължавам да търся :D

Линк към коментар
Share on other sites

Заета позиция с почтенни средства е Почтенност. И тази позиция заслужава уважение и С- МИР-ЕНИЕ.

Да, и аз мисля така. Също мисля, че почтената и смирена позиция означава също да не нараняваш съзнателно с думите си, със словото си. Да използваш думи, които внасят хармония и мир в хората. Думички, които помагат на човека сам да потърси отговор на въпросите, които го вълнуват, да разшери съзнанието си и сам да намери своя отговор. На един въпрос може да име повече от един отговор в зависимост от хората, тяхното развитие, моментно състояние и нужда и т.н.

Въобще мисля си, че истинското смирение е сборно понятие на голям брой добродетели, сили и способности в човека. Важното е все пак човек да има стремеж и да търси с чисто сърце, с мир и спокойствие, а другото ще дойде с времето и практиката.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Венци!

Dec 13 2005, 19:54 Пост #35 

Опитвам, но не мож те разбра в това отношение - то от много време... Как аджаба:

QUOTE

благо тихичък + мъдро кротичък + изцедено слабичък + ииизцяло ДОВОЛЕН

го съвместяваш с:

QUOTE

външната...понякога е мааалко крива  и със стиснати зъбки...но е все пак - усмивка

Ако всичко тук е наред - значи аз не съм. 

Важното е , че аз го разбирам и живея. Състоянията в случая не се "съвместяват"...те си се случват.

Това са четири състояния...на сърцето+ума+тялото и душата ми, които така мога да предам с думички...имат си още и вътрешно и външно...стиснатите зъбки са когато ти се случи да се потиш в състояние на "изцедено слабичък".

Никак не смея да определям качеството на твоя РЕД , при мене всичко си е уж... наРед :thumbsup2:

Изгрев...благодаря за позицията ти :thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

стиснатите зъбки са когато ти се случи да се потиш в състояние на "изцедено слабичък".

Разбирам позицията на Благост.... като своя собствена... преди "прераждането" си.

Така ме учеше баща ми. И аз стисках зъби и търпях - мислех си, че това е благородството и смирението.

Сега го разбирам по-различно. Когато съм "изцедено слабичка", не стискам зъби и не кривя усмивка, а се радвам. Опитвам се да разбера какво си отива от мен, защото му е изтекло времето и за какво ново да отворя себе си.

Мисля, че когато стисках зъби, търпях около себе си и в себе си неща, които ме нараняваха. Сега вместо да стискам и търпя се отдалечавам от това, което ме наранява и "поправям" вътре в себе си програмата, което не е успяла да "обработи" постъпващата информация с Любов.

Колкото до леко изкривената усмивка.... и в нея вярвах 45 години. Сега предпочитам да почакам и да поработя над нея - не се усмихвам докато усмивката ми не стане чиста и искрена "как поцелуй ребенка" :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Крива усмивка? Усмивка през зъби?

Разбирам позицията ти, Благост, но не я одобрявам! Преживял съм подобни състояния, но мир не получих и не намерих!

Бях в позицията на " прекаления светец"---но, както всички знаем, "прекален светец и Богу не е угоден"!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:)

Разбирам позицията ти, Благост, но не я одобрявам! Преживял съм подобни състояния, но мир не получих и не намерих!

Бях в позицията на " прекаления светец"---но, както всички знаем, "прекален светец и Богу не е угоден"!

"Христос е казал: “Много има да ви се каже, но не може всичко изведнъж”. Това подразбира, че умовете и сърцата на хората още не са готови да възприемат всичко изведнъж. Каквото днес не възприемат, то ще остане за бъдещите времена.

Като ви наблюдавам, виждам, че мнозина от вас мислят, че много знаят. Те се самоизлъгват. Няма по-опасно нещо от това, човек да мисли, че много знае или че малко знае. Всеки трябва да се познава и да каже: Някои неща зная, защото съм ги проверил; други неща не зная, но сега ги уча – един ден ще ги приложа в живота си. Човек трябва да знае, че има много задачи, които не е решил, но трябва да реши. Те ще му бъдат дадени като вътрешни задачи за разрешаване. Всеки ще се стреми да разреши тия задачи в живота си, защото те ще го повдигнат. Това не показва, че нищо не сте направили, но още има да работите. Една жена туря на стана 100 метра платно да тъче, а изтъкава 10 метра. Значи тя е изработила една част, но има още да тъче. Тя не трябва да се обезсърчава, но да работи, да изтъче платното си. Краят увенчава работата. Вие ще бъдете свободни само след като завършите работата си, която е дадена за сегашната еволюция. Не свършите ли работата си, вие ще се натъкнете на ред противоречия, съмнения, подозрения, ще се блъскате на една и на друга страна и нищо няма да придобиете.

Мнозина ще дохождат при вас и ще ви казват, че не вървите в правия път, че нямате ясна представа за Бога. Каква трябва да бъде представата ви за Бога? Бог не е нещо, което може да се определи с думи. Бог е Любов. Когато дойдете във връзка с тази Любов, когато изпълните Божията Воля, ще имате Неговата Светлина. Когато човек разбере Бога като Любов, за него е безразлично чрез кого Бог му се е изявил, дали чрез някой ангел или чрез най-обикновения човек. За него е важна Божията дума, а чрез кого е дошла, това не е важно. Това значи да бъде човек смирен. Всяко Божие Слово е в състояние да отвори ума и сърцето на човека, да го направи свободен, силен да понася всички трудности и мъчнотии в живота. Човешкото тщеславие иска да чува Божиите Слова направо, а смиреният е доволен, че Бог му е проговорил, без да се запитва чрез кого е станало това. Той за всичко благодари. Той различава Божиите думи от човешките. Всяка Божия Дума носи Живот, Светлина и Свобода на човека. Когато Бог проговори на някой човек, всички ангели, всички възвишени същества се радват. Този човек казва: Сега разбирам живота, сега намирам в него Идеал, смисъл да се живее. Без Бога животът няма смисъл, няма никаква цел.

И тъй пазете Божественото в себе си! Няма по-страшно нещо от това, човек да изгуби Божественото. Достатъчно е той да се отклони с една милионна част от пътя към Божественото, за да се подложи на големи страдания. Казано е в Писанието: “Които Ме чакат, които Ме търсят, те ще Ме намерят”. Христос казва: “Ако думите Ми пребъдват във вас, Аз и Отец Ми ще дойдем и жилище ще направим във вас”.

Сега желая на всички Божиите думи да пребъдват във вас, да бъдете силни, мощни, да разбирате Истината, без да я доказвате отвън. Истината не се нуждае от никакви външни доказателства."

Беинса Дуно, "Неразрешеното"/"Което оправя" /,Варна,1998

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::smarty:

Обичам да разговарям ! Колкото са по-осведомени събеседниците ми, толкова повече ме радват! Контактите с умни и интелигентни хора винаги са ми доставяли удоволствие!

Имах обаче един колега (заедно завършихме института), който ми стана началник след 2-3 години. При срещи ми цитираше учебниците, които заедно бяхме усвоявали! Така и не успях да чуя собствените му мисли по темите, които обсъждахме понякога! ;)

Желая на всички весели новогодишни приключения и много щастие!

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Изгрев, прав си до някъде.

Според мене търсиш златното сечение.

Няколко пъти се опитвам да ти го подскажа, но като, че ли не успявам. Е какво да се прави няма съвършенни хора на тази земя и аз не съм такъв. Не е необходимо да си прекален светец за да го намериш златното сечение. Но определено е необходимо ..."тишина".... "тишина" и .... "тишина" и много инат, проявен като смирение ако искаш.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравей Изгрев,

Разбрах намека ти относно собственото мнение и мисли по темата.

Собственото ми мнение по темата за смирението е, че няма нищо по- силно и сигурно от вярата ни в Бога и когато се оповаваме на Него,т.е. се смиряваме, Той ни помага да направим това, което е най- добро за нас на дадения етап от нашето развитие-емоционално,ментално,духовно и Божествено.

Ще ти разкажа една моя опитност в този аспект.

Беше преди време.

Имах много силно желание да осъществя една моя мечта и направих каквото трябваше, според степента на моето съзнание в този момент, но за застраховка се помолих на Бога:"Господи, нека да бъде Твоята воля".

Тъй като мечтата ми не беше реална, Господ направи необходимото за мен и аз съм му много благодарна за това.

Сега продължавам да се смирявам, правя опити да придобивам качествата на Духа и когато постигна и най- малкото в тази насока, се чувствам изключително добре.

Пожелавам на всички през Новата година да се смирят и да работят върху качествата на Духа- Христовите добродетели.

Нека тази работа да им донесе желаното щастие и благополучие! :angel:

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Привет на всички !

СМИРЕНИЕ=?

Темата за това качество ме занимава от доста години и не бих казал, че бих могъл да бъда пример за тази добродетел, макар и смътно да осъзнавам, че тя е от фундаментално значение както за мен, така и за всеки пътник. Ако позволите ще ви разкажа накратко един случай който преживях неотдавна и който разпали у мен искрата на едно невероятно прозрение. И тъй, седим с моя добра приятелка и си говорим на трудни и кахърни теми. По повод на някаква несправедливост от служебен характер която аз разпалено коментирах, тя внезапно ме прекъсна с думите: "Смирение ти липсва". Взех да викам още повече, докато най сетне почти й изкрещях: "Но какво означава смирение". Отговорът: СМИРЕНИЕТО Е СЪЗНАНИЕТО ЗА НИЩОЖНОСТТА НА СОБСТВЕНОТО ТИ ВЕЛИЧИЕ. Останах като гръмнат от математическата прецизност и универсалност на отговора, който съотнесох не само към собствената си персона, но и към всеки търсач изобщо. Моментално се усетих, че такъв отговор беше "подарък свише", казан чрез устата на моята близка. Тя самата тутакси призна, че не знае как е изрекла тези думи но потвърди категорично увереността си в "прецизността на математическата формулировка". За мен това беше, е и ще си остане невероятен урок и тема за размисъл, работа и промяна. Бих се радвал, ако някой би могъл да се ползва, макар и малко, от въпросната опитност.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...