Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Егрегорите на религии и езотерични учения


Ани

Recommended Posts

  • Отговори 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Хриско, има едни още по-хард от християните. Предполагам, че се сещаш кои са. Извинението им е, че са още млади, такива каквито са били християните през средновековието. Болшинството езотерици според мен са по отворени за чуждото мнение. :)
Не съм сигурен, че се сещам, но може да намекваш нещо за у_раж ? За кришнари ли става дума.
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, благодаря ви.

А откъде да намеря притчата за Буда и астралната змия.

А какво трябва д аозначава астралната змия?

Дала съм линк към беседата. Може би думата притча да не е подходяща...? Но според мен астралната змия си е точно егрегор. Поне така смятам. :)

Хриско, малко си далече от истината, но не ми се обсъждат различните религии тук. Има си кой да се грижи за тях.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже някои неща ми се виждат "странни" за приписване на Буда

и понеже се засегна темата за "добрите" егрегори,

бих желал да дам един цитат, който със сигурност можем да отнесем към Него:

"Ако тази земя беше всичко, за което мечтаят поетите, ако цялото зло бъде унищожено, всяка болка престане да съществува, всяка радост бъде изживяна, всяка красота - възвишена, дори и ако всичко тук би било издигнато до съвършенство, то душата пак ще се умори от всичко това и, освободила се от всички желания, тя ще се отвърне."

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже някои неща ми се виждат "странни" за приписване на Буда

За Буда и астралната змия Учителя е говорил в много беседи. Това са според мен по-скоро притчи и не бива да търсим точно съответствие в будизма. Колко такива притчи се разказват за Христос например, без да ги има в Библията...? Всички тези примери за Буда и астралната змия са обобщени в книгата „За мистичните учения (Тематични извадки из словото на Учителя)”

Тук примерът с Буда е не само за егрегорите, а изобщо за освобождението ни от много неща, които ни пречат било във физическия, било в астралния и други светове.

Във връзка с опасните заблуди на астрала ми се иска да цитирам едно мнение от 2006 г. в този форум:

Но някои пасажи на Елена Рьорих ми дадоха, според мен съдържателни съвети, които бих искала да споделя с всички онези, които бързат да изучат всички онези неща "оттатък" без да са успели все още да се справят с нещата "тук".Астралът е опасно място, нужна е защита, нужни са сили, които се набавят само чрез духовно усъвършенстване. Изкуственото предизвикване на такова астрално пътуване подлага физическото и душевно здраве на непредвидими рискове.Ако е толкова естествено събитие, нямаше да е трудно достъпно за повечето хора.Може би тази способност у някои просто показва степен на чувствителност, която ще пробуди други способности след подходящо по време и начин развитие. Някъде четох, че астралът изглежда понякога като рай, но под всяко цвете може да е навита смъртоносна змия.А ако това не ви допада, то поне Ницше го е казал най-добре: Ако дълго се взираш в бездната и бездната ще започне да се взира в теб.

Umami

Не знам дали цитатът "Ако тази земя беше всичко, за което мечтаят поетите, ако цялото зло бъде унищожено, всяка болка престане да съществува, всяка радост бъде изживяна, всяка красота - възвишена, дори и ако всичко тук би било издигнато до съвършенство, то душата пак ще се умори от всичко това и, освободила се от всички желания, тя ще се отвърне." даден от Венцислав е от Буда, но според мен наистина има общо с неговото учение? И не само с неговото. И според Учителя ние сме дошли на Земята не за да се наслаждаваме и почиваме, а за да се учим. Само не мога да разбера за желания на душата ли става дума в цитата...Според мен това са по-скоро желания на личността?

Колкото до добри егрегори...аз поне мисля, че няма такива. Колкото може да е добър един капан или затвор...? :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, този цитат е доста интересен. Дали Буда би казал "Ако тази земя беше всичко, за което мечтаят поетите", защото поетите творят най-големите илюзии на тази земя.

Целия цитат звучи в стил: "Ако беше баба мъжка"......Нищо не се казва, но се цели внушение.

И какво като някой е казал така? :) Ако баба беше мъжка, то щях да й викам дядо :)

P.S.

И какво значи това "бих желал да дам един цитат, който със сигурност можем да отнесем към Него:".

Със сигурност можем да предположим, че е от Него?! :) Ех, ако беше баба мъжка :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ани, този цитат е доста интересен. Дали Буда би казал "Ако тази земя беше всичко, за което мечтаят поетите", защото поетите творят най-големите илюзии на тази земя.

Целия цитат звучи в стил: "Ако беше баба мъжка"......Нищо не се казва, но се цели внушение.

И какво като някой е казал така? :) Ако баба беше мъжка, то щях да й викам дядо :)

P.S.

И какво значи това "бих желал да дам един цитат, който със сигурност можем да отнесем към Него:".

Със сигурност можем да предположим, че е от Него?! :) Ех, ако беше баба мъжка :)

Божидаре, май въпросът ти не е към мен, а към Вецислав. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...