Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Диабетът - пръв приятел на нездравословния живот


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Диабетът се оформи като бич през последното столетие - социален, битов, финансов.

За 2010 година се регистрирани 220 милиона случая, а за 2030 година се предвижда броят им да нарастне на 280 милиона.

Диабетът стои на четвърто място по отношение на брой смъртни случаи, настъпили в резултат от различни усложнения.

И не на последно място - финансово и социално бреме - от финансова гледна точка диабетът консумира 10% от разходите за здравеопазване.

Не зная дали ви е интересно да разказвам за диабета, просто не намерих такава тема и реших да се пробвам къде на шега, къде на сериозно, да събера малко информация?

Продължавам...

Знаете, има два вида диабет... Понеже T1DM се среща при 10% от всички болни от диабет, ще започна с втория тип захарен диабет /няма да говорим за воден диабет, сори/, изписван съкратено T2DM. От него страдат останалите 90% от болните от захарен диабет хора.

T2DM

=====

До скоро се е смятало, че се дължи на т.нар. "инсулинова резистентност" - намалена възможност за инсулина да оказва своя ефект върху прицелните клетки. След това се заговаря за връзката между затлъстяването и диабета, без да се вземе предвид, че липидите и глюкозата директно потискат нормалното функциониране на бета-клетките /глюко- и липотоксичност/. Нарушеното фунциониране води до намалено отделяне на инсулин и намаляване на бета-клетките /спорен въпрос все още/.

Резюме: Т2 захарен диабет се характеризира с инсулиновата резистентност на таргетните органи и недостатъчност на инсулинова секреция от панкреатичните бета-клетки.

...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Емил от Льонеберя

В Мексико има много случаи на диабет. Но това е така и в други големи държави - Индия, Китай, Франция, САЩ.

В Мексико, обаче, диабетът се дължи главно на неправилно хранене - един лекар от Мексико ми го сподели - самите мексиканци ядат захар в огромни количества - а чрез консумация на рафинирана захар най-лесно се възпроизвежда заболяването в лабораторни условия при лабораторните животни /мишки и плъхове/. Имах чувството, че я ядат заедно с хляб и масло? Не успях да го попитам дали правят сладкиши, дали я консумират с лъжицата или по някакъв друг начин, но захарта си е захар.

Естествено, това е полиетиологично заболяване - факторите, които го причиняват са многобройни и неразривно свързани - стрес, недоспиване /като не спим достатъчно организмът влиза в състояние на стрес и вдига адреналина, който пък веднага вдига кръвната захар - глюкотоксичност!/, нездравословни храни и напитки, като тук трябва да добавим и мазните храни с наситени мазнини, липса на движение, затлъстяване.

...

При нормално движение човек консумира повече вода, отколкото ако не се движи - а консумацията на вода регулира апетита, тонизира организма, човек се изчиства от токсините, които трупаме ежеминутно ...

Попадна ми ето тази книжка, ще чета от нея и ще ви информирам ... http://www.amazon.co...17841021&sr=8-1

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Да, това е сериозна работа, заслужава си дискусията. Като работещ с компютър (кога ли ще го хвърля през прозореца! :) ) и аз съм в числото на застрашените.

Интересно ще ми е да науча за вътрешните причини на диабета.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Когато човек изгуби естественото чувство да изпитва сладост от живота, той се обгражда с едно изкуствено езеро от сладострастие - неговото собствено тяло започва да плува в езеро от кръвна захар... защото е изгубил възможността да се радва на истинските неща в живота и се обръща навътре, към себе си ... и започва да гради илюзии, за които заплаща със здравето си...

...

Наскоро си купих велосипед, понеже усетих, че липсата на движение ми се отразява негативно - липсата на нормална физическа умора води до затруднено заспиване, което пък веднага се отразява на апетита и емоционалното ми състояние на следващия ден... и се завърта една спирала, не ви е работа.

И затова - по-добре потен, но щастлив, отколкото с климатик и нещастен...

Линк към коментар
Share on other sites

Намерих една доста интересна статия, която поне за мен обяснява много неща за причините, имайки предвид етимологията на болестта, която означава "преминавам" (гръцки: διαβαίνω).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Тази статия съдържа някои опасни неточности, а описаните процеси в нея са прекомерно опростени.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2645629/pdf/nihms45608.pdf

Ето една хубава статия по въпроса.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ето една интересна статия, на която попаднах тази сутрин:

Обратимост на Т2ДМ – нормализиране на функциите на бета-клетките

======================================================

Хипотеза: Инсулиновата резистентност и дисфункцията на бета-клетките са обратими при спазване на хранителен режим с намалено количество калории.

Методи: Единадесет човека, страдащи от Т2ДМ на средна възраст 50 години са били изследвани в продължение на 2 месеца като са консумирали по 600 ккал/ден.

Резултати: Една седмица след началото на диетата нивото на кръвна захар се нормализирало /от 9 до 6 ммол/л/. Диетата имала положителен ефект и върху други показатели.

Изводи: Бета-клетките се възстановяват и фунционират нормално в резултат на приложената диета. Това е свързано с намалените запаси на триацилглицероли в панкреаса и черния дроб.

Коментар:

  1. Участниците в експеримента са заболели от диабет преди по-малко от 4 години. Не е ясно дали промените са обратими при по-дълго боледуване.
  2. Не се споменава каква е нормалната храна за всеки един участник. Не е ясно и какво е хапвал преди да заболее от диабет. Възможно е нивото на кръвна захар да е спаднало само и единствено заради по-здравословната храна, която е приемал в продължение на експеримента /да няма връзка с намаления прием на храна/?
  3. Като един от основните изводи посочват, че диабетът от тип 2 се дължи на натрупвания на липиди в панкреаса и черни дроб.

Като краен извод – Диабетът не е прогресивно необратимо заболяване при навременното му диагностициране.

http://www.springerlink.com/content/68rmr50h7j024525/fulltext.pdf

Линк към коментар
Share on other sites

интересно ми е мнението на Учителя, според него многото сладост и егоизъм водят до това заболяване. Цитирам по памет, вие искате да ядете много захар, много неща, ами така се натрупва захар и вие заболявате. Разделете тази сладост /захар И ЩЕ СЕ ИЗЛЕКУВАТЕ.

и аз яздя колело от известно верме и ми се отразява уникално :))

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък знам, че една от основните причини за диабета е стреса, което всъщност се вмества в моята хипотеза.

Освен това човек (изключвам децата) яде сладко (шоколад например), когато иска да си подслади живота, т.е. пак имаме стрес и несгоди.

Линк към коментар
Share on other sites

Съществува и генетична предразположеност към диабет.

Задължително е всички, които имат в рода си хора с това заболяване да следят редовно кръвната си захар и да водят здравословен начин на живот.

Правилната диета, двигателен режим и избягването на стресови ситуации могат да предотвратят появата на това коварно заболяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Вярно, че си стана модерно да говорим за "стрес" и ролята му при заболяванията, то и аз съм го сложил при факторите малко по-горе, но не бива да пренебрегваме, че стресът е отключващият механизъм. Не точно причина за всички болести - щото по тази логика всички студенти щяха да се разболяват от всички възможни болести по време на сесия...

Нямам предположение какво може да причини диабет на едно малко дете... бих могъл само да предположа, че родителите допринасят за това - и тревожната нота на доцентката от статията на Канел - е единствено доказателство за един разпадащ се семеен модел? А защо не и за едно разпадащо се общество?

...

Не вадя за довод нещо, прочетено във вестник - защото нямам нито нервите, нито времето да проверявам всичко - напълно е възможно едната половина на изречението да е вярна, а следващата - погрешна - и то не винаги нарочно - а с цел сензация журналистът да си позволи някои фриволности с фундаментален характер. Пък и от статията, която ни показваш, Канел, само първите три изречения споменават за стреса и диабета? Не те критикувам, но поне аз и околните, не гледаме какво пише по вестниците, стигнем ли до там да подпкрепяме тезите си с дадени факти.

И отделно от това, самите журнастили винаги опростяват прекомерно нещата, и от техните статии никога не може да се разбере еднозначно какво става.

...

Не зная дали добре се изразих по-горе, но с червените букви съм написал, че... Болни от диабет, след гладолечение - оздравели! /тук леко журналистически се изказвам, но простете/. Това е публикувано в броя за месец септември 2011 на списание Диабетология, едно от елитните списания по този въпрос.

...

За генетичните предпоставки към диабет трябва да проверя. Възможно е да липсва подобен механизъм, а да е налице само копиране в ежедневието на модели и навици /хранителни навици, поведенчески модели/, които да индуцират заболяването. Това ще го проверя. Засега изказвам само една хипотеза.

Има една огромна трудност при клиничните изследвания с хора - понеже повечето не са под наблюдение 24 часа в денонощието - и от тук - изследователите разчитат на добросъвестността на участниците да не лъжат за определени неща. Това не означава, че приветствам изследванията ин витро, защото последните пък са силно отдалечени от действителността, но пък са неизбежни понякога...

Линк към коментар
Share on other sites

Не зная дали добре се изразих по-горе, но с червените букви съм написал, че... Болни от диабет, след гладолечение - оздравели! /тук леко журналистически се изказвам, но простете/. Това е публикувано в броя за месец септември 2011 на списание Диабетология, едно от елитните списания по този въпрос.

...

За кой тип диабет става въпрос?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм съгласна със заглавието на темата. Така някак силно ги обвързваме двете неща - нездравословен начин на живот с диабет. Има толкова много хора, дето водят нездравословен начин на живот, но не са болни от диабет, ами от нещо друго - примерно хипертония или каквото и да е.

За мен при всички заболявания водеща е не физиката, а "надстройката" на тялото - мисли, чувства ... И в много-много по-малък процент са вродените заболявания.

Да, лечебното гладуване сигурно е довело до оздравяване (трайно ли, обаче?), както и при много други заболявания, защото:

първо е един процес на пречистване на тялото, а знаем, че има и обратна връзка - подобрението на материалното тяло влияе положително на "надстройката";

второ - то е индикация, че човек е решил активно да се занимава със себе си (тялото си и заболяването си), а не да чака да си вземе хапчето, което ще го оправи, т.е човекът е променил поне малко разболяващите го възгледи - започнал е да се обича повече, започнал е да обича живота повече, щом е предприел такива мерки.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Тип 2, Пламъче. Погледни по-горе, там съм описал, а и в посочената статия пише.

...

Заглавието оригинално беше друго, ама си го автоцензурирах и стана едно нескопосано...

Въпросът с трайното оздравяване - вероятно зависи какво ще ядат след края на клиничното изследване, за да бъде трайно.

Добавка - Понеже не сте такива ентусиасти щастливи като мен, може би трябва да поясня защо посочената статия ме прави много щастлив - Науката в световен мащаб харчи милиарди долари, евро, юани, рубли за изследването на това заболяване... а едни учени са направили клинично изследване, което може да сложи кръст на повечето разработки и усилия... Работи се по нови сензори за отчитане на необходимата доза инсулин, включително и биосензори, нови лекарства за терапия, стига се до създаване на специални трансгенни мишки, с които да се правят експерименти /а едни такива мишки струват по 5-6000 евро бройката/, апаратура, проекти, симпозиуми...

А в крайна сметка, ще признаят, най-накрая, че бистрата водица лекува най-добре!?

...

Малка част от учените, изследващи заболяването, се занимават клинично с него.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Неотдавна прочетох, че болестта на Алцхаймер може да се разглежда като форма на диабет и съм склонна да вярвам на това.

Болестта на Алцхаймер е форма на диабет?

Линк към коментар
Share on other sites

Това е то, лакомията води до болести. :)

Благодаря на Емил от Льоняберя, че ни предостави информация по въпроса. Надявам се да се включат и други.

Линк към коментар
Share on other sites

"Не питай учило, питай патило".

"Вода гази, жаден ходи".

Отстрани погледнато, един диабетик втори тип може да изглежда лаком, но това съвсем не е така. Човекът предоставя храна на клетките, но не може да оползотворява енергията, вложена в нея. Затова непрекъснато получава чести и силни пристъпи на глад. Когато помогне на клетките по един или друг начин да оползотворяват енергията, нуждата от храна намалява съществено.

Не съм съгласна и с твърдението, че диабетиците били егоисти и не споделяли сладостта от живота с останалите. Може да е така в част от случаите и моля за източника на такова твърдение. Често е точно обратното - диабетикът на съзнателно и подсъзнателно ниво си е отказал правото да се грижи за себе си и да се радва на живота, раздавайки се докрай за другите. Така и самите му клетки се "затварят" за сладкото в живота и боледуват. Човек трябва отново да се научи да обича себе си и да се грижи за себе си, да отделя достатъчно време за това.

Напълно съм съгласна с хипотезата, представена от Пламъче, че болестта Алцхаймер е форма на диабет - отново от личните ми опитности. Когато не съм в добра форма, коефициентът ми на интелигентност спада драстично, не съм в състояние да правя логични връзки, да запомням нова информация и да си припомням стара. Възможно е да не разпозная познати хора, да не си спомням думи и изрази на чужд език, които иначе зная. Възможно е дори мисълта ми да е накъсана, да "завалям" думите и да се дезориентирам в пространството. Иначе, благодарение на Природата, коефициентът ми на интелигентност е доста висок, мисля логично по-добре от повечето мъже, за кратко време съм способна да усвоя значително количество нова информация.

Все пак наистина зависи каква храна приема човек. След житен режим имам дълготрайно подобрение, но ако не се храня здравословно, симптомите се връщат.

Наскоро тук във форумите някой беше пуснал филмче за храненето и много силно ме впечатли в него фактът, че с приема на кълнове и сурова храна диабетът втори тип се лекува за седмица. Вярвам в това, защото кълновете носят в себе си много енергия, пречистват клетките, подмладяват ги и ги снабдяват с жизнено необходими вещества.

Цигарите са коктейл от клетъчни отрови, които съсипват клетъчната обмяна особено при диабетиците, при които тя и без това е сериозно нарушена.

Това е засега, не ми се пишеше, но явно липсваше мнение на "патило".

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото съм чела, Едгар Кейси не е прилагал универсални методи за лечение, а е предписвал на всеки пациент най-подходящите за него методи.

Кейси е имал клиника, в която лекари са лекували и изследвали пациентите според предписанията му.

Твърде вероятно е, самите лекари да са разработили по-универсални методи за лечение на различните болести въз основа на опита си.

При така проведеното лечение не се учудвам на крайния резултат.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Има много лекари , които работят с тълкованията на Кейси за различни заболявания. Например на българския пазар има книга за псориазиса на д-р Джон Пагано ,който също работи с предписанията на Кейси и много негови пациенти са излекувани .

За диабета има книжка в която се описва методиката на Кейси и тя е близка до програмата която е спазвал този пациент в гореспоменатата статия и неговата кръвна захар е влязла в норма.

Така ,че опитайте ако чувствате ,че това е вашия метод на лечение!

Линк към коментар
Share on other sites

Буди тревога нарасналия брой на децата с диабет или преддиабет.

Преддиабетните състояния се диагностицират трудно и се "хващат" едва когато се е появил диабет от втори тип.

Като профилактика на диабета е много е важно децата от малки да свикнат да се хранят и живеят здравословно.

Наистина, диабета е пръв приятел на нездравословния живот. :)

Какво включва здравословния начин на живот?

Линк към коментар
Share on other sites

Вървя си днес в един магазин да търся някакви съвсем други неща и случайно решавам да разгледам секцията с книгите. Попаднах случайно на една книга от един автор, когото не запомних, в която се твърдеше, че овесът лекува много болести, или по-скоро, че овесът и овесената диета лекуват направо всичко. Почти нарочно реших да не си направя труда да запомня името на автора, защото такива твърдения звучат освен всичко други и сензационно-несериозно, друг е въпросът, че много харесвам овеса като храна и нямам съмнения, че може да е полезен и да помага в различни случаи. Спомних си, обаче, че наскоро във форума се появи тази тема за диабета и реших да видя какво ще пише там за диабета. Естествено, според автора, той може да се излекува без никакви затруднения с диета на овес. Това не ме изненада, но друго, което прочетох, беше за изследванията на д-р Хулда Кларк върху диабета. И така отидох на този сайт, където пише за това какво тя мисли по въпроса за диабета: http://www.drclark.net/en/drclark_protocol/illnesses/diabetes.php.

Тези, които могат да прочетат текста на английски, ще видят, че нейното мнение е коренно различно от това на другите относно причините и начините да се излекува диабетът. Тя твърди, че е намерила връзка с един паразит - Eurytrema Pancreaticum. Този паразит се намира в панкреаса на всички, които страдат от диабет. А той идва от - месото на телета и млякото на крави, когато то е сурово. И така според нея излиза, че най-вероятно този паразит причинява диабет, а ако не е той, то тогава е вирусът, който живее в този паразит и който също си отива, когато се премахне паразитът (това го пише най-отдолу).

Този паразит може да се премахне с някакви средства, но при консумацията на телешко и неварено мляко се появява отново. Това, което обаче тази д-р Кларк е открила е, че той се размножава само когато има метанол в организма. Може да прочетете в статията, че тя стига до там, че твърди, че много от лекарствените средства, даващи се на диабетици, всъщност спомагат за диабета, защото съдържат метанол. В това число са както самите инсулинови инжекции, така и подсладителите, които заместват захарта. И така според нея, лекуването на диабет вкарва хората в порочен кръг, който не дава възможност за излизане от него, а истинските причинители не са тези, които се посочват, а се съдържат дори в средствата, които би трябвало да помагат срещу лечението от диабет.

Естествено, това е само нейната позиция по въпроса, не мога да кажа като неспециалист има ли право или няма, пък и да бях специалист, не знам доколко щях да мога да се произнеса по въпроса с някаква категоричност. Но това, например, би обяснило защо някое диета може да помогне при диабет (без мляко и месо). Естествено, овесената също би помогнала, следователно авторът на книгата, която видях, е прав:), но не съм сигурен дали би помогнала поради силните лечебни свойства на овеса, които той се опитва да изтъкне, или просто поради липсата на други храни в менюто. Трябва да призная, че в секцията за диабет в тази книга имаше бая много рецепти за борба с овеса, които не съдържаха само овес, дори и такива, които съдържаха съвсем други съставки. Накрая ще взема да си я купя, и без това наговорих, по-точно написах такова неласкателно мнение за нея в този пост.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Темата е опит за систематизиране на информацията, която плува в интернет - може на някого да му е полезна някой ден, а такава тема тук не видях друга.

д-р Кларк звучи направо фантастично невероятно - това трябва да се провери!

Аз сега погледнах една публикация за ефекта на газираните неалкохолни напитки върху здравето на човека - хванах се за главата!

Браво на братята евреи - http://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v16/i21/2579.htm

Нямам спомен да съм писал, че диабетиците са егоисти, или пък че искат да запазят всичката сладост за себе си.

Ние сега се явяваме като изследователи на диабета, нужно ли е да имаме диабет, за да имаме право да се обаждаме?

Моля, без драматизации!

Статията си заслужава да я прочетем!

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление причините за диабета не са напълно изяснени.

Мисля, че темата е интересна за много хора, независимо дали имат диабет или не.

Аз съм от вторите.

Ще продължавам да следя темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...