Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какви средства ползват светлите и тъмните сили?


B__

Recommended Posts

Какви средства ползват светлите сили?

На мен ми се струва: светлите сили ползват светли и тъмни средства.

Нали разбирате, светли и тъмни средства е това, което разбираме като добро и зло.

Тук идва въпросът: какви средства ползват тъмните сили?

Отговорът за мен е очевиден: тъмните сили ползват светли и тъмни средства.

Че нали са тъмни сили. Ще ползват светли средства, а уж тъмните средства в началото ще сработват инстинкта ни за бягане от неприятности и няма наистина да ги усетим. В началото.

Още по-интересното е, че светлите сили май ползват предимно тъмни средства, а тъмните сили предимно светли. Човекът е странно пристрастен към светлите средства. Много удобно е за тъмните сили да го манипулират чрез тях. Светлите сили не манипулират чак толкова.

Както казва Учителя, висшите учители ползват и тъмни, и светли средства.

Както казва Учителя, светлите сили и учители отначало ще дойдат при нас със страдания, а после може да стане добре; но тъмните сили и учители идват първоначално при нас винаги с добро, винаги със светли средства....после идват страданията, които всъщност идват от светлите сили любовно грижовни към нас да се върнем в пътя.

Човечеството избра пътя към любовта през страданията. Това е наш избор. Съзнателен избор в миналото. На всеки от нас.

Абе какво си говорим. Та светлото и тъмното е едно. Всичко е средство.

Какво мислите? Мислите ли? Защо точно сега мислите? Ако не мислите, защо не мислите?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Искаш да спечелиш пари. Светло средство: намираш си работа или започваш честен и почтен бизнес. Тъмно средство: ставаш наркопласьор. Харесваш някое момиче и искаш да си с нея. Светло средство: поканваш я на среща, държиш се учтиво с нея (което съвпада и с истинското ти отношение), търсите общи теми.... Тъмно средство: напиваш я до неузнаваемост, може да и дадеш и нещо допълнително.... Съседът ти вдига всекидневно много шум. Светло средство: опитваш се да му обясниш положението и да се разберете; ако не стане се обръщаш към полицията. Тъмно средство: заплашваш го, ако не стане го причакваш с някое приятелче и го пращаш за няколко дена в болницата (откъдето вече няма как да вдига шум, а и като се върне ще бъде по-кротък.

Та не знам как си представяш някое светло същество да ползва подобни средства. Изключвам тези, които са свързани с кармата на човека, но там причината си е в самия човек (хора), а и нещата там са по-сложни, отколкото можем да разберем.

Кое е основното, което отличава светлите от тъмните? Едните се стремят към това човек да вземе съзнателно и свободно решение, да разбере доколкото е възможно защо взема решението. Светлите поемат отговорност за действията си и очакват същото и от всички с които са в някакви отношения. Тъмните се стремят да подчинят чуждата воля на своята, да замъглят съзнанието и да го направят зависимо, да го използват за своите цели, без отсрещната страна да разбира това, без да се досети или да мисли много. Другата разлика е в целите. При едните целите са изцяло егоистични, докато при другите личните цели са на втори план (т.е. изпълняват се, ако могат да се съвместят с надличностните цели).

Всъщност много автори говорят за силите на злото доста произволно. Има сили в природата водещи до разрушение и т.н. Но това не са сили на злото. Има сили, свързани с инертността и съпротивлението на материята. Това също не са сили на злото, въпреки че често са спирачка за развитието, ако човек не ги преодолее. Сила на злото е омразата. Да, тя има в основата си стремежа за разрушение, но злото е в омразата, а не в разрушението. Последното може да се направи целенасочено за да бъде построено нещо ново на мястото на нещо вече ненужно. Във вселената няма вечни форми и добре, че е така.

Лично за мен най-сложен остава въпросът с лъжата. Просто не успявам да открия аналог на лъжата в силите на природата. Всички сме чували за противоречивото понятие „благородна лъжа“, но мисля, че вече е писано във форума по тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хаотично начало. Не знам светли или тъмни, но силите на хаоса са се намесили май. :)

Иначе имам конкретни отговори за средствата, например тъмните сили предпочитат да отблъскват енергийните нападения , ползвайки други същности - бижута с едри камъни или остри ръбове, животни ... Светлите разчитат на високата си вибрация и носят добро дори на враговете си. Но не е грях, ако някой бял носи камъни, просто той ползва други техники.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би не разбирам добре темата, но ми се струва, че всеки опит математически да се систематизират енергиите води до познатото безкрайно дуално огледало, от едната страна на което е материалната вселена, която можем да пипнем физически, а от другата - метафизическата, която е над пределите на нашето нормално възприятие, където се намира и Хаосът - информационната структура, в която се намират вариациите от сценарии, които според нивото на енегетиката си могат да бъдат материализирани или не.

Всъщност за това говори Владимир Зеланд в книгите си от поредицата "Транссерфинг реальности". Това е бивш квантов физик, който изследва процесите на метафизично ниво.

Поне от неговите книги разбрах, че няма тъмни и светли сили, а има излишни потенциали, създадени от неосъзнати енергоинформационни същности, които нарича "махала". Те се хранят с нашата енергия, когато сме неосъзнати, и точно това ни отвежда встрани от нашата цел .

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен тъмни и светли сили няма.

Съществуват просто сили.

Определяме ги като тъмни и светли в зависимост от целта, която трябва да бъде постигната като резултат от прилагането им.

Целта е тъмна или светла.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Искаш да спечелиш пари. Светло средство: намираш си работа или започваш честен и почтен бизнес. Тъмно средство: ставаш наркопласьор. Харесваш някое момиче и искаш да си с нея. Светло средство: поканваш я на среща, държиш се учтиво с нея (което съвпада и с истинското ти отношение), търсите общи теми.... Тъмно средство: напиваш я до неузнаваемост, може да и дадеш и нещо допълнително.... Съседът ти вдига всекидневно много шум. Светло средство: опитваш се да му обясниш положението и да се разберете; ако не стане се обръщаш към полицията. Тъмно средство: заплашваш го, ако не стане го причакваш с някое приятелче и го пращаш за няколко дена в болницата (откъдето вече няма как да вдига шум, а и като се върне ще бъде по-кротък.

Та не знам как си представяш някое светло същество да ползва подобни средства. Изключвам тези, които са свързани с кармата на човека, но там причината си е в самия човек (хора), а и нещата там са по-сложни, отколкото можем да разберем.

......

А не е ли всичко подчинено на закона за причината и следствието, т.е. закона за кармата?!

Станимир, ще трябва лично да говоря, тъй като иначе няма да ме разберат.

Ти разсъждаваш от гледната точка на Човеко-центризма, а аз говорех от гледната точка на Бого-центризма.

Ти казваш "Тъмно средство: напиваш я до неузнаваемост, може да и дадеш и нещо допълнително". Защо да е тъмно?! Свободната воля на този мъж му е дала правото да постъпва по този начин, но не е негово избирането на жената, на която го причинява. Божията воля е избрала жената, на която това се причинява и това е по законите на причината и следствието. А това й е дадено, за да научи уроците, т.е. това е "светло" средство.

...си мисля аз.

Линк към коментар
Share on other sites

Както казва Учителя, светлите сили и учители отначало ще дойдат при нас със страдания, а после може да стане добре; но тъмните сили и учители идват първоначално при нас винаги с добро, винаги със светли средства....после идват страданията, които всъщност идват от светлите сили любовно грижовни към нас да се върнем в пътя.

Човечеството избра пътя към любовта през страданията. Това е наш избор. Съзнателен избор в миналото. На всеки от нас.

Абе какво си говорим. Та светлото и тъмното е едно. Всичко е средство.

Какво мислите? Мислите ли? Защо точно сега мислите? Ако не мислите, защо не мислите?

Би ли дал цитата ако се сещаш къде е, защото като да съм го чела, но така както го казваш нещо се губи.

Човека избрал пътя на любовта през страданията - имаш в предвид изборът на Адам, първият човек ли?

А последният Адам?

Линк към коментар
Share on other sites

Лично за мен най-сложен остава въпросът с лъжата. Просто не успявам да открия аналог на лъжата в силите на природата. Всички сме чували за противоречивото понятие „благородна лъжа“, но мисля, че вече е писано във форума по тази тема.

За лъжата скоро при мен дойде едно разбиране. Когато има любов, няма защо човек да лъже. Когато любовта липсва, липсва доверието и лъжата се превръща в необходимост.

Линк към коментар
Share on other sites

А не е ли всичко подчинено на закона за причината и следствието, т.е. закона за кармата?!

Станимир, ще трябва лично да говоря, тъй като иначе няма да ме разберат.

Ти разсъждаваш от гледната точка на Човеко-центризма, а аз говорех от гледната точка на Бого-центризма.

Ти казваш "Тъмно средство: напиваш я до неузнаваемост, може да и дадеш и нещо допълнително". Защо да е тъмно?! Свободната воля на този мъж му е дала правото да постъпва по този начин, но не е негово избирането на жената, на която го причинява. Божията воля е избрала жената, на която това се причинява и това е по законите на причината и следствието. А това й е дадено, за да научи уроците, т.е. това е "светло" средство.

...си мисля аз.

Дай цитата и ще те разберат/който се сеща в коя беседа е, нека да го сейфне/. Аз съм го чела и за малко да не те разбера, просто липсва нишката която я имаше в думите на П. Дънов.

Всъщност не е ли човекът, който пише закона на кармата? А кармата била затова, за да се променя.

По-скоро всичко е подчинено на Закона за Равновесието.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хаотично начало. Не знам светли или тъмни, но силите на хаоса са се намесили май. :)

Иначе имам конкретни отговори за средствата, например тъмните сили предпочитат да отблъскват енергийните нападения , ползвайки други същности - бижута с едри камъни или остри ръбове, животни ... Светлите разчитат на високата си вибрация и носят добро дори на враговете си. Но не е грях, ако някой бял носи камъни, просто той ползва други техники.

Имам един въпрос.

Ако се срещнат тъмен/този с ниски животински вибрации/ - със светъл /този с високи вибрации/,

светлият дали ще бъде "над нещата", че да не усети, че тъмният ще му опасе градинката? :3d_151:

Линк към коментар
Share on other sites

Ти казваш "Тъмно средство: напиваш я до неузнаваемост, може да и дадеш и нещо допълнително". Защо да е тъмно?! Свободната воля на този мъж му е дала правото да постъпва по този начин, но не е негово избирането на жената, на която го причинява. Божията воля е избрала жената, на която това се причинява и това е по законите на причината и следствието. А това й е дадено, за да научи уроците, т.е. това е "светло" средство.

...си мисля аз.

Да, свободната воля му е дала правото да действа по избрания от него начин, но това не прави подобен начин на действие светъл. Освен това мисля, че избора на жената също в огромния брой случаи си е на човека (и на самата жена разбира се, ако приемем, че тя е има възможност да не се напие), а не на Божията воля.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хаотично начало. Не знам светли или тъмни, но силите на хаоса са се намесили май. :)

Иначе имам конкретни отговори за средствата, например тъмните сили предпочитат да отблъскват енергийните нападения , ползвайки други същности - бижута с едри камъни или остри ръбове, животни ... Светлите разчитат на високата си вибрация и носят добро дори на враговете си. Но не е грях, ако някой бял носи камъни, просто той ползва други техники.

Имам един въпрос.

Ако се срещнат тъмен/този с ниски животински вибрации/ - със светъл /този с високи вибрации/,

светлият дали ще бъде "над нещата", че да не усети, че тъмният ще му опасе градинката? :3d_151:

Ха, а защо тъмният да е с ниски вибрации?! :)

Дяволът е същество с най-високи вибрации от всички хора. Най-интелегентен, най-можещ, най-надарен......

Линк към коментар
Share on other sites

Ти казваш "Тъмно средство: напиваш я до неузнаваемост, може да и дадеш и нещо допълнително". Защо да е тъмно?! Свободната воля на този мъж му е дала правото да постъпва по този начин, но не е негово избирането на жената, на която го причинява. Божията воля е избрала жената, на която това се причинява и това е по законите на причината и следствието. А това й е дадено, за да научи уроците, т.е. това е "светло" средство.

...си мисля аз.

Да, свободната воля му е дала правото да действа по избрания от него начин, но това не прави подобен начин на действие светъл. Освен това мисля, че избора на жената също в огромния брой случаи си е на човека (и на самата жена разбира се, ако приемем, че тя е има възможност да не се напие), а не на Божията воля.

Извинявам се, но пак бъркаш нещата от Човеко-центрична гледна точка. Пак твърдиш, че човек си твори всичко и че няма Божия Воля (визирам другите теми, където сме я обсъждали)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, просто изтъквам разликата в позициите ни (без разбира се да те ангажирам с моята).

Позициите ви могат да се окажат еднакви в последствие.

По принцип тъмнина и светлина, добро и зло са относителни понятия, както и духовете/те се обръщат, страните на монетите/.

Ще се опитам да преразкажа това, което съм разбрала от П. Дънов.

Смисълът беше такъв. Първоначалното изглеждащо добро и привлекателно нещо в последствие се оказва разрушително, руши и обратното. Нещо което в началото може да ни изглежда мъчно и трудно в последствие се оказва градивно.

Един вид не винаги когато избираме лесното и изглеждащото добро в последствие е добро.

Но тук е нужна мъдрост и познаване на Божията воля, за да се вземе правилното решение в определена ситуация.

Но в Библията пише и друго, което е свързано със закона на Равновесието.

Имаше една молитва на Давид, където се казваше "Господи, развесели ме съразмерно с дните които си ме наскърбявал" или нещо подобно.

Не е нужно цял живот човек да се изживява като страдалец или отшелник. А в случая с Исус - да той е бил отхвърлен от човеците и навикнал на печал.

Какво излиза, че Божиите хора предимно идват в този свят, не за да се радват, а за да страдат ли?

Звучи ми странно, но примерът с Исус го потвърждава. Мислех си, че човек преди всичко трябва да се радва в Господа.

Линк към коментар
Share on other sites

Много хаотично начало. Не знам светли или тъмни, но силите на хаоса са се намесили май. :)

Иначе имам конкретни отговори за средствата, например тъмните сили предпочитат да отблъскват енергийните нападения , ползвайки други същности - бижута с едри камъни или остри ръбове, животни ... Светлите разчитат на високата си вибрация и носят добро дори на враговете си. Но не е грях, ако някой бял носи камъни, просто той ползва други техники.

Имам един въпрос.

Ако се срещнат тъмен/този с ниски животински вибрации/ - със светъл /този с високи вибрации/,

светлият дали ще бъде "над нещата", че да не усети, че тъмният ще му опасе градинката? :3d_151:

Ха, а защо тъмният да е с ниски вибрации?! :)

Дяволът е същество с най-високи вибрации от всички хора. Най-интелегентен, най-можещ, най-надарен......

Значи има също високи вибрации, но какво прави? Отблъсква, воюва, разделя...

Аз затова питам кой на кого ще опасе градинката? Според мене лошият е винаги с предимство. Тъй наречената светла страна няма никакви инструменти, понеже всеки инструмент се явява вид съпротивление.

Линк към коментар
Share on other sites

"Търсете първом царството Божие, всичко останало ще ви се придаде"

Всеки от нас има определен път в живота си. За това идваме на Земята. Нищо случайно няма. Раждаме се точно при определени родители, учим определени уроци, срещаме точно определени хора и старадаме точно за определени неща. И за всичко това ни помагат светлите сили. За да се пробуди съзнанието ни, за да развием Любовта...

Има тъмни, които черпят от нас, имат си средства... Имат знания, но ги ползват за манипулиране, да ни отклонят от нашият си път... Сигурно всеки се е чувствал ненамясто, усещал е дисхармония, когато каже/направи някои неща... Ето, тогава действат тъмните... Светлите ни оставят свободни, но леко, фино ни показват къде грешим и как да се поправим... Оставят ни свободният избор...

У всеки от нас има тъмничко, и, колкото повече към светличкото се стремим, изчистваме, толкова повече светличкото отвън се приближава към нас.

Чели сме за силата на положителното мислене... Изобщо хубаво е да следваме онзи тих, вътрешен шепот и да правим това, което ни носи радост, удовлетворение, постепенно чуждата радост става и наша...

П.П. Нормално е и противоположни вибрации да се срещнат. Но Бог е, който ни учи. Т. е. пак ще спечелим нещо, знание, че трябва да се пазим и да не допускаме "да ни опасат градинката" :3d_146: Вече ще знаем, с какви методи си служат другите и ще можем да не допускаме грешки, да им се поддадем.... А може би и така ще сме си платили стара карма...

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Много хаотично начало. Не знам светли или тъмни, но силите на хаоса са се намесили май. :)

Иначе имам конкретни отговори за средствата, например тъмните сили предпочитат да отблъскват енергийните нападения , ползвайки други същности - бижута с едри камъни или остри ръбове, животни ... Светлите разчитат на високата си вибрация и носят добро дори на враговете си. Но не е грях, ако някой бял носи камъни, просто той ползва други техники.

Имам един въпрос.

Ако се срещнат тъмен/този с ниски животински вибрации/ - със светъл /този с високи вибрации/,

светлият дали ще бъде "над нещата", че да не усети, че тъмният ще му опасе градинката? :3d_151:

Градинката на светлия не е вкусна за тъмния.

Или пък той въобще не вижда, къде е градинката.

Например има ли съдържател на публичен дом, който да се увличаа от паневритмия? Той не пасе в тази градинка. Макар че никой от практикуващите паневритмия не би му отказал да влезе в кръга ( предполагам). Нито нещо би могло да бъде откраднато от някого, ако се включи още един.

Висока вибрация не е равнозначно на можещ и надарен.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Какви средства ползват светлите сили?

На мен ми се струва: светлите сили ползват светли и тъмни средства.

Нали разбирате, светли и тъмни средства е това, което разбираме като добро и зло.

Тук идва въпросът: какви средства ползват тъмните сили?

Отговорът за мен е очевиден: тъмните сили ползват светли и тъмни средства.

...

Човечеството избра пътя към любовта през страданията. Това е наш избор. Съзнателен избор в миналото. На всеки от нас.

Абе какво си говорим. Та светлото и тъмното е едно. Всичко е средство.

Какво мислите? Мислите ли? Защо точно сега мислите? Ако не мислите, защо не мислите?

Да - отговор с три думи - едни и същи средства.

Ама то това, дето казваш и ти е очевидно. Учителят също многократно го е казвал, последно четох в беседа от ООК.

По-важно според мен е това, което съм удебелила.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

От Свобода и ограничение(Утринни Слова, 09.10.1932 Неделя, София)

"...Не мислете, че ако сте добър, ще имате повече любов. Всъщност, ако не сте нито добър, нито лош, любовта ще има по-голямо влияние върху вас.

...

Да остане у вас мисълта: Ограничени в доброто и в злото; свободни в доброто и в злото..."

Благодаря Лъчезарна!!!

Благодаря Диана!!!

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Има нещо много съществено, характерно за силите, съществата на светлината. Никога не ползват знанията и уменията за лична изгода. Може за своя защита, /спомнете си Христос и нисшите духове/, но толкова...

Линк към коментар
Share on other sites

Манипулирането определено е средство. Ясно е как тъмните използват това средство. Но ако допуснем, че и светлите го използват, как става това? Примери?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами това което в момента ми идва на ум - светлите биха използвали манипулация с цел изпитание - да проверят (а и човекът сам да си го осъзнае в последствие) доколко силни са устоите ти, доколко си податлив на външни влияния.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...