Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво бихте променили в света


vorfax

Recommended Posts

Ясно е, че всеки иска един по-добър свят, да няма войни, всички да са нахранени, да няма престъпност, да тържествува правдата и любовта. Някой има ли идеи как точно да постигне това.

Ако имахте влиянието да променяте законодателството, да градите или разрушавате, какво бихте направили за света?

Линк към коментар
Share on other sites

....

Ако имахте влиянието да променяте законодателството, да градите или разрушавате, какво бихте направили за света?

Нищо.....защото почнахме по схемата "ако беше баба мъжка" и "дайте да дадем".

Светът си е точно перфектен. И ако нещо не ни харесва, това сме самите ние. А ние сме тук и сега. Ако искаш да промениш нещо, го променяш сега. Без "ако" и "може ли".

Линк към коментар
Share on other sites

Темата няма за цел да дава рецепти. Въпросът ми е повече имаме ли на идея как да направим света по-добър? Всички сме чували да се критикуват управниците, шефовете, учителите, родителите... а ако бяхме на тяхно място, ако имахме техните правомощия, всъщност знаем ли какво искаме?

Линк към коментар
Share on other sites

Те китайците са дали рецептата преди хиляди години - всеки си почиства и подрежда своя собствен двор и улиците около него.

Линк към коментар
Share on other sites

Светът си е точно перфектен. И ако нещо не ни харесва, това сме самите ние. А ние сме тук и сега.

Да, Светът е съвършен и повече не може да бъде.

Повече накъде :)

Линк към коментар
Share on other sites

Темата няма за цел да дава рецепти. Въпросът ми е повече имаме ли на идея как да направим света по-добър? Всички сме чували да се критикуват управниците, шефовете, учителите, родителите... а ако бяхме на тяхно място, ако имахме техните правомощия, всъщност знаем ли какво искаме?

Да се промени света или да се промени обществото?

Май имаш предвид второто. Отговорът е лесен, щом говорим за обществото, то е ясно, че следва да се променят хората, защото обществото се състои от хора. Как се променят хората - трудно :) , също - бавно, но най-вече - само и единствено по тяхно собствено желание. Е, все нещо може да помогне, например образованието. Та ако нещо ще се прави, най-добре там да се пипне.

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно е, че всеки иска един по-добър свят, да няма войни, всички да са нахранени, да няма престъпност, да тържествува правдата и любовта. Някой има ли идеи как точно да постигне това.

Ако имахте влиянието да променяте законодателството, да градите или разрушавате, какво бихте направили за света?

Тръгваш с теза, която поражда безброй антитези.

Равни няма, не и всички са нахранени, не тържествува нито правдата, нито любовта. Мечтата за едно презадоволено битие от еднаквости ражда чудовища от езотеричен порядък.

Затова този свят е такъв, какъвто е - съвършен в своята нецялост. Разбирайки това, преставаш да търсиш уравниловки и общовалидни ценности.

А ентропията се увеличава. Останалото са наши разсъждения.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, да, за да обществото имам предвид. Дали можем да го променим, ако нямаме всички онези пречки - липса на правомощия, време, съдействие. Може ли от човек филантроп с власт да се подтикне цялото общество към по-добър живот?

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета, не те разбрах. Училището, библиотеката, болницата, транспорта, науката, медиите... това не са уравниловки. Това са работещи механизми подобряващи живота на човека. Не за налагани на собствени ценности говоря.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Vorfax, на мен ми е ясно какво питаш и какъв род инфо искаш. Аз съм убедена, че овластяването на хора с капацитет и морални принципи е най-доброто за всяка държава. Както виждаш, реалността е друга. И като не става отгоре-надолу, става по обратния път. Лошото е, че при ескалирало напрежение и увличане на масите, не се работи пунктуално и конструктивно, със съблюдаване на стотичите елементи на държавния организам, от които и най-свободните имаме нужда.

Към днешна дата според мен решението е едно - обединяване на събудените граждани в сдружение. След това, с механизмите, предвидени от нормативната уредба, може да се предявяват искания, да се внасят подписки, както и да се инициира референдум. Ако не работят законовите методи, ще се излезе отново и на Орлов мост, а може и границите да се блокират по гръцкия модел. Но е важно да се представят ясни, професионални и аргументирани искания. Аз не мога да разбера защо разни организации продължават да пишат отворени писма например. Плеснал го на сайта, адресирал го до Премиера и...толкова. Има разлика между мрънкане, искане и изискване. За последното се иска акъл, липса на шубе и организация.

Много ни влачи инерцията. България е парламентарна република - избираме народно събрание и кабинет за 4 години. А какъв е механизма народа да "уволни" "народните представители" за несправяне например след 2 години? Няма такъв, освен бунтове и революции, което е смешно. Но по-смешна е нашта тъпота и инертност. Дори да си доволен, трябва да знаеш, че имаш опция за разтрогване по искане на мнозинството.

А когато говорим за гражданско общество, не приемам съвети за положително мислене - те са за лична, не за обществена употреба. Има онкоболни без лекарства, има пенсионери с по-малко от 150лв доход, фекални води се изливат в Черно море и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Питам тези, които знаят как не трябва да бъде, знаят ли как трябва.

А когато говорим за гражданско общество, не приемам съвети за положително мислене - те са за лична, не за обществена употреба.

Това ми хареса.

Линк към коментар
Share on other sites

Има оптимални решения за всеки проблем. Важно е да има механизъм за предлагането и/или налагането им. И според мен той е активното гражданско общество. А вече за всеки отделен въпрос съм сигурна, че дори и само хората в този форум можем да формулираме най-точната стратегия или конкретна промяна (има инженери, юристи, лекари и т.н.). Но ако не излезем с искания и масова подкрепа, разработката ще си остане все едно сме правили моабет на бира :)

Редактирано от Mia15
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Вчера попаднах в измамна схема на телефонна компания, в следствие на което беше нарушено моето лично пространство, възпрепятствани контактите и работата ми. Костваше ми и продължава да ми коства, тъй като проблема не е решен, много нерви. В един момент си зададох въпроса Как може да се случва това?, къде живея?,какво мога да направя?,

Отговора до който стигнах: Аз не мога да направя нищо, ако всеки не направи най- доброто за някой друг в дадена ситуация.

 

 Събудих се с мисълта, че отдавна съм над нещата, че съм намерила начин да приемам хората, да ги разбирам и уважавам.... получава ми се сякаш. Отдавна съм спряла да търся в ситуациите, символика, скрит смисъл, знаци и подобни екстри. Днес ставам и за пореден път се убеждавам, че хората са деформирани от системата, толкова деформирани, че не си дават сметка, колко могат да навредят с дребните си действия върху психиката на някой, който не познават. Не си дават сметка, че всички сме навързани като "свински черва " и не знаци, а физика има във всичко, прости физични закони. И ако някой дръпне не където трябва става възел на непредвидимо място. Възел който може да задуши, да унищожи хиляди нервни клетки в нечий мозък. И не знаци свише ще са отговори, не планети или други незнайни обекти, а Личната отговорност на всеки, към света и към човечеството като цяло. Ако всеки стане днес с идеята да направи нещо добро, нещо за друг, а не да обслужва само собствения си дребен и много важен интерес, ще задвижи различна физика, ще пренареди планети, ще съдейства за изгрева на някой друг, много ли е сложно? 

Та какво бих променила в света? - Себе си. Но много често това съвсем не е достатъчно, ако тази промяна на Себе си включва само моите интереси.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Къде точно? И как ще го разпознаете? 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Бих изкорени егоизма!

 

Всяко нещо има две страни, висша и низша. Това е просто наричане за удобство, но често желаем нещата да ги разделим на добри и лоши.

 

Например обонянието. Низшето му проявление, чрез което познаваме развалената храна, пак е добро за нас. Висшето му проявление, когато вътрешно "подушим" нещо, някого или ситуация, също ни върши работата и го наричаме добро. Изразът за висшето проявление е "да имаш нюх".

 

Обаче, за някои неща сме решили, че низшето им проявление е лошо....може би е така. Егоизмът.

Низше проявление на егоизма - искам другите да правят така, както искам и както очаквам от тях.

Висше проявление на егоизма - обичам себе си, затова ще постъпвам само така, както ми казва Богът в мен, независимо как изглежда това за другите.

 

Ти искаш да изкорениш егоизма. Искаш другите хора да се държат така, както ти би желал желал. Това кое проявление на егоизма е?

Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема според мен напълно се покрива по смисъл с темата "Ако бях Бог". Ползата от подобни теми е в това, човек да си представи себе си в позиция, в която има определена власт и да се опита да вземе адекватни решения според светогледа и възможностите си.

 

Конкретно по отношение на изкореняването на егоизма, на последния трябва да се гледа като на етап от развитието на човека и човешкото съзнание. Не можеш да достигнеш до осъзнатата любов към всички прояви на живота, ако не преминеш през егоизма. Това е етап, който може да бъде преминат по-бързо, но не може да бъде прескочен. В бъдеще хората няма да са егоисти и това ще е в следствие от собственото им убеждение, че така трябва, а няма да бъде нещо наложено.

 

Земята и цялото битие се управляват в съответствие с определени правила, които не разбираме напълно, но в дългосрочен план дават най-добрите възможности за духовно развитие. От друга страна е човекът, който следва да пожелае, да се научи как и да се възползва от тези възможности.

 

Ние на можем да променяме реда във вселената - той е абсолютно съвършен. Желания от типа: ще направя всички хора щастливи; ще направя така, че никой да не прави зло и др. под. не само че нарушават човешката свобода, не само са невъзможни за изпълнение, но и ще се окажат спънка за развитие на хората. Това, което можем да решим имайки определена власт е справянето с конкретни проблеми, които се появяват неминуемо в живота ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Иска ми се, да мога да спра света за момент и само за ден, да поставя всеки в тялото и мисълта на най - големия му враг, на човека, който не понася, на онзи който го дразни. Връщайки нещата на местата им, мисля че нищо вече няма да е същото.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си, че ефектът ще е доста кратковременен при повечето хора. При една част може би ще има сериозен ефект, но също толкова според мен ще са и хората, които ще изпитат още по-негативно отношение към човека в чието съзнание (мисли) са влезли.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

А не е ли това прошка!?

Да погледнеш себе си през очите на, онзи който не можеш да приемеш. Да разбереш как се чувства. Да видиш кое е онова нещо в теб, което предизвиква това отношение в другия. И усещайки го в цялата му сила , нима няма да се промениш? 

Между другото това е сходно с един от етапите на междинното състояние на душата, което описват Розенкройцерите. Когато съзнанието преминава през етап, в който усеща върху себе си емоционалната болка, която е причинил на хората с които е контактувал.

В един такъв свят сякаш, ще се  живее по качествено.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е прошка според мене.

Да прощаваш, това не е да гледаш през очите на другия и да мислиш през главата му

Да прощаваш е да забравиш, да неутрализираш, да отминеш без злоба и без агресия, и без нерви

Аз поне така разбирам прошката

А да гледаш на себе си и на света през душата на някой друг,

това е вмешателство, никому ненужно.

Нека всеки  възприема битието си, своето и чуждото  - както иска

На мене ми се струва излишно,... някой ме дразнел,.... ако можех да му вляза в главата

И защо ми е нужно това? Нека си живее както иска, не е моя работа да го променям, и да се мъча да го разбирам, щом и така не мога да го разбера

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...