Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Многото аспекти на паневритмията


Светла_Б

Recommended Posts

Здравейте! Паневритмията за някои е медитация, за други здраве, за трети - добиване на повече енергия, а за някои хора е чудесн социален контакт. Тя е многостранна. Кой аспект от нея най-много харесвате?

Линк към коментар
Share on other sites

Паневритмията е прекрасен метод ,чрез който можем да изграждаме,развиваме отношението си към Цялото.Онези ,които играят,пеят и свирят свещенния танц,имат привилегията да се доближат до -живата вода;непресъхващия извор на живота:Любовта. 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

Светла,сигурно ще мога съвсем точно да отговоря на така поставения въпрос ,ако имам възможността в продължение на една година ежедневно от 22.03. до 22.09 да играя.

За сега само съм изкарала един курс.И съм играла през всички възможни дни(но това съвсем не са всички дни) от сезона за игра през 2009 г.

Т.е като съвсем начинаещ ,първо открих ,каква огромна енергия получавам и как с лекота преминавам през дните ,след като съм играла до следващата игра.Второто, което открих беше ефекта върху цялостното ми физическо състояние,т. е това което ти наричаш здраве.С напредването в практикуването се приближих и до медитацията.

Но осъзнавам,че това са само отделни ефекти върху играещия.Честно казано много ми се иска да изпитам върху себе си всички възможни ефекти ,което е възможно с постоянство в практикуването.А, за да се постигне това,за което пише Томи ,е добре да има кръг от участници.Човек може да играе сам.могат да са и двама,но ефекта се получава ,когато са повече хора.Това понякога е проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, всъщност си натрупала доста личен опит. Не мисля, че е задължително да се играе всеки ден. В периоди, когато не съм играла по някаква причина по-дълго време, играя с много голама концентрация и радост. Има хора, които играят паневритмия всеки ден, но го правят механично и губят свежестта на възприятияата. А има други, които играят като за последно, защото знаят, че дълго време ще им липсва. Такива са например някои наши приятели в чужбина. Наистина е привилегия да си в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, всъщност си натрупала доста личен опит. Не мисля, че е задължително да се играе всеки ден. В периоди, когато не съм играла по някаква причина по-дълго време, играя с много голама концентрация и радост. Има хора, които играят паневритмия всеки ден, но го правят механично и губят свежестта на възприятияата. А има други, които играят като за последно, защото знаят, че дълго време ще им липсва. Такива са например някои наши приятели в чужбина. Наистина е привилегия да си в България.

Не е задължително разбира се.По- скоро на принципа -апетита идва с яденето,ми е любопитно какъв би бил ефекта,ако успея да практикувам Паневритмия максимално .Така да се каже да направя опит със себе си.

Аз ,установих,че когато направя прекъсване от няколко дни,след това играя като за пръв път.Т.е имам проблем с концентрацията .Навярно се дължи на факта,че наистина съм новак и не съм овладяла добре техниката и себе си в тоя красив многоспектърен като въздействие танц.Но както се казва що е време ,пред нас е.Паневритмия влезе в живота ми и се радвам,че това се случи.Улавам се в ежедневието си,сега,извън сезона на Паневритмия ,да си напявам мислено песните и тогава получавам вдъхновение и се усещам различна.Това ме спохожда толкова непринудено спонтанно,че ми е малко странно,но пък хубаво.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Паневритмията за някои е медитация, за други здраве, за трети - добиване на повече енергия, а за някои хора е чудесн социален контакт. Тя е многостранна. Кой аспект от нея най-много харесвате?

За себе си бих степенувал аспектите по важност така:

1. Паневритмията като метод за духовно развитие и динамична медитация

2. Паневритмията като социален контакт

3. Паневритмията като метод за поддържане и възстановяване на здравето и придобиване на енергия

През различните дни, месеци, години този ред разбира се може да се променя.

Ако трябва да избирам кой аспект харесвам най-мнного, ще ми е трудно. Всичките ги харесвам :)

И най-вече Паневритмията внася радост, спокойствие, мир в съзнанието ми и денят минава в приповдигнат дух.

Какви други аспекти на Паневритмията има? Нали не са само тези :)

Линк към коментар
Share on other sites

В паневритмиятя най-много ми харесва жизнерадостния дух. Тя изразява едно доволство и благодарност от живота. Да, тя е преди всичко медитация и колективна молитва, защото "Там където са двама или трима в Мое име и Аз Съм между тях".

Линк към коментар
Share on other sites

Да, паневритмията е радост. Но понякога за да стигнем до радостта, преминаваме през катарзис, вътрешно пречистване. Присъствала съм на случаи, когато някой се разплаква и дори напуска кръга. Нещо се размърдва в душата, нещо се разчупва. Това ми напомня на нещо, случващо се при психоанализата, когато пациентът минава през катарзис и дори не желае да продължи в един момент, защото усеща, че ще се конфронтира с нещо в себе си. Виждала съм подобен процес и при някои хора, започващи да практикуват паневритмия. Да, радостта идва. Но понякога я изстрадваме. А след това е хармония, мир и вътрешно равновесие.

Линк към коментар
Share on other sites

 Паневритмия -1941 год. Учителят говори за различни аспекти на музиката и движенията. "Паневритмията е разумна обмяна със силите на живата природа." " Поставя човека в контакт със същества на висша интелигентност.""Събужда силите,заложбите,дарбите,вложени в човека." "Паневритмията събужда Божественото в човека.""Паневритмията има още по-висши форми,които ще се дадат по нататък в развитието на човечеството."  "Велико оръжие е Паневритмията ,която ви дадох.От вас зависи къде,към кого ще го насочите,и от това зависи хармонията и мирът не само между вас,но и в света.Ако правилно изпълнявате движенията на паневритмията,положителните сили в природата ще текат чрез вас и Божията Любов ще ви свърже един за друг в безкрайния път на Всемира.Обаче ,правите ли грешки в паневритмичните движения,вие насочвате оръжието си към Великото-към Бога,и спъвате собственото си развитие.И казвате после,че този или онзи е крив за сегашното ви положение в света.Никой не е крив,а само вие,защото погрешното изпълнение на паневритмичните движения предизвиква отрицателно движение на силите в природата и те именно разбъркват кашата в света.А виновни за това сте вие." 

Линк към коментар
Share on other sites

Томи,много строго звучи този цитат.

Аз разчитам написаното така:Учителят е искал да заостри вниманието на учениците си, да бъдат прилежни и добросъвестни в отношението си към упражненията.

Когато гледам упражненията на запис,се възхищавам на хармонията в ритъма на играещите.Старая се също,но още на третото упражнение усещам,че спирам да мисля върху точността на изпълнението и се оставям да ме води някакъв вътрешен усет .Не мисля,че мога да играя с напрежение да не сбъркам,защото тогава би се объркало всичко.

Отново посещавам курс.Всички сме на едно ниво .Т.е сме във втори клас образно казано.Понеже не сме достатъчно, миналия ден играхме не по двойки,а поединично .На упр.Тъкане някои от нас започнаха да изпълняват ролята на вътрешния играч ,а други на външния.Това разстрои симетрията на кръга.Но как да спреш за уточнение?Давам тоя пример само за да кажа,че едва ли в тоя момент на обучение нещо генерално бъркаме.Но това може да се случи не само в залата,нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, паневритмията е радост. Но понякога за да стигнем до радостта, преминаваме през катарзис, вътрешно пречистване. Присъствала съм на случаи, когато някой се разплаква и дори напуска кръга. Нещо се размърдва в душата, нещо се разчупва. Това ми напомня на нещо, случващо се при психоанализата, когато пациентът минава през катарзис и дори не желае да продължи в един момент, защото усеща, че ще се конфронтира с нещо в себе си. Виждала съм подобен процес и при някои хора, започващи да практикуват паневритмия. Да, радостта идва. Но понякога я изстрадваме. А след това е хармония, мир и вътрешно равновесие.

Изпитвала съм го това вътрешно пречистване. при това идва постепенно - всяко упражнение последователно изчиства нещо. Първите сълзи ми се стичаха по лицето, след като за пръв път сложих ръце на раменете и ги отворих настрани. Отначало се стеснявах, макар и да бях съвсем сама в гората, после усетих, че нещо вътре в мен се срамува да сложи ръцете на онази малка ямка на раменете. Преодолях срама си и си поплаках малко, после усетих страх от отварянето - страх от някакъв удар, нараняване. По-късно си дадох сметка, че това е било по-скоро страх от новото, което постепенно идваше, за да измести стария ми начин на мислене и старите ми ценности. На третата сутрин вече се "отварях" без тези усещания, и тогава усетих такава свобода и лекота, каквато не бях усещала от много малко дете и.... се разплаках....

Приблизително същото се случваше и със следващите упражнения по-късно - до края на първата част. След летенето вече не плачех, започнах да работя съзнателно над мислите и чувствата си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Паневритмия -1941 год. Учителят говори за различни аспекти на музиката и движенията. "Паневритмията е разумна обмяна със силите на живата природа." " Поставя човека в контакт със същества на висша интелигентност.""Събужда силите,заложбите,дарбите,вложени в човека." "Паневритмията събужда Божественото в човека.""Паневритмията има още по-висши форми,които ще се дадат по нататък в развитието на човечеството."  "Велико оръжие е Паневритмията ,която ви дадох.От вас зависи къде,към кого ще го насочите,и от това зависи хармонията и мирът не само между вас,но и в света.Ако правилно изпълнявате движенията на паневритмията,положителните сили в природата ще текат чрез вас и Божията Любов ще ви свърже един за друг в безкрайния път на Всемира.Обаче ,правите ли грешки в паневритмичните движения,вие насочвате оръжието си към Великото-към Бога,и спъвате собственото си развитие.И казвате после,че този или онзи е крив за сегашното ви положение в света.Никой не е крив,а само вие,защото погрешното изпълнение на паневритмичните движения предизвиква отрицателно движение на силите в природата и те именно разбъркват кашата в света.А виновни за това сте вие." 

От една страна този цитат наистина звучи строго и може да доведе до страхове. Обаче според мен основно правило за да се играе паневритмия правилно е да се отнасяме с респект и свещено чувство към нея. Има хора, които в желанието си да я разпространят в приемлив за обществото вид наблягат на "просто гимнастика" или я обявяват за "артистичен танц". Как мислите, до къде може да се напарви компромис?

Линк към коментар
Share on other sites

Права си Светла_Б.Днес вече чета по различен начин тези думи на Учителя,които признавам ме смутиха преди време.

Не следва да се прави никакъв компромис.Не и с цел разпространение под скрито и изопачено представяне.Дори си мисля,че ако наистина се ползва тоя приъом,то има действие на бумеранг.

Според мен ,най-добре ще се разпространи паневритмия ,като повече хора от вече играещите, излизат в сезона.Ако на всички места ,освен столицата,където има хора играещи,се играе по-често и по-масово ,това е достатъчен пример,за да се породи интерес.От там насетне е добре да има възможност за курс.Най-доброто разпространение е чрез личен пример.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Много е важно да осъзнаем, че Паневритмията и изобщо цялото Учение, на Беинса Дуно са, да прилагаме и израстваме, и да се свързваме вътрешно. С високо съзнание, чувство за отговорност и Любов!

Паневритмията не е просто гимнастика, от която ще ми се подобри ишиаса и болката в коляното ;)

Тя е танц, който ни свързва със Земята и Космоса, променя вътрешните ни енергии.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: ... да се свързваме вътрешно...

и да свързваме външните отделности в едно хармонично цяло.

Тя е танц, който ни свързва със Земята и Космоса, променя вътрешните ни енергии.

и ни кара да работим за хармонията във Вселената, а съвсем между другото като малък бонус ще ни премахне и ишиаса, болката в коляното или каквото друго там. Ще удължи живота и ще увеличи енергията, за да работим по-дълго време.

:wub:

Светлина, Сила и Любов за всички практикуващи!

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Ако всички българи биха играли сутрин Паневритмията съзнателно,никакво зло не би постигнало държавата ни.Не биха боледували.Всяко упражнение е привличане на сили.Ако упражненията се извършват правилно,с ритъм,те ще развият много добродетели в нас.Движенията ще привлекат известни същества на светлината,на Любовта,на щедростта,на милосърдието,на вярата и други.Упражненията са най-добрите наши лечители.Когато се играят съзнателно,със своите положителни мисли и енергии ще ни свържат със силите на невидимия свят,от който ние черпим сили за поддържане на живота,за избистряне на мислите,чувствата и волята за възстановяване на прекъснатите съобщения с Бога.

Паневритмията е велика сила,която ще даде нов подем на света.

Изт. "Българската душа" П.Дънов

изд."Астрала",2000 стр173

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...