от ПорталУики
Версия от 20:07, 2 декември 2008 на Хирон (Беседа | приноси) (Нова страница: ==Развиване на дарбите== - Само светлият път на мъдростта води към истината. - В истината е скри...)

Направо към: навигация, търсене

Развиване на дарбите

- Само светлият път на мъдростта води към истината.

- В истината е скрит животът .

Представете си, че имате две наклонни шюскости, АВ и АС, – фиг. 1., които се срЪ-

фиг. 1.

щат в една точка – А. Ако пло^костите са две рЪки, т ще се срещнат в точка А и ще се слЕят. По закона на падането мо-


169

же да се изчисли, каква енергия се развива при спущането на ръките към точката А. По същия начин може да се определи, доколко енергичен е даден човек. Както инженерът може да изчисли енергията, която се развива при спускането на водата по из-вестен наклон, така и психофизикът може да определи количеството енергия, която даден човт>к проявява. Когато водата слиза по наклонна плоскост, развива се известно количество енергия. Какво става с човека като слиза по наклонна плоскост? Ако слиза внимателно, и наклонът не е гол^м, той ще стигне най-низката точка, без да си причини никаква пакост. Обаче, ако наклонът е голям, и той се спуща стремглаво, катастрофата е неизбежна. Изобщо, катастрофите ста-, ват по наклонните плоскости. Колкото повече наклонът се намалява, толкова повече се на-маляват опасностите и мъчнотиит-в. С намаляване на мъчнотиите, намалява се и количеството на образуваната енергия. Най-после, когато двет наклонни плоскости се слЬят в една права, хоризонтална линия, мъчно-тиите се намаляват до нула. Тогава човек се намира вън от всвкаква опасност.

Какво представят в съвременното общество точкигб А, В и С? Точкиг В и С са. длъжници, които внасят дълговет си в касата на кредитора А. Един ден длъжниците В и С решават да се съюзят и престават да внасят капиталите си в точка А. По този


170

начин наклонните плоскости изчезват и се образува правата ВС. Тт> образуват едно кооперативно сдружение. Хората се коопери-рат, когато искат да улеснят живота си, да минават без мж.чнотии и страдания. Та-къв живот е лек, лесно се управлява. Ще кажете, че се стремите към лек живот, като този на капелмайстора, който, само с махане на ръка, управлява 1тел оркестър. Когато капелмайсторът излъзе на сцената, работата му е лека, но той е употръбил десетки години усилия, работа и труд, израз-ходвал е много енергия, докато дойде до резултата на своята дейност, да маха с ръка или с прж.чица, да управлява всички музиканти. В вст>ка машина има два капелмайстора : единият тегли напред, другият бута отзад, и колата върви.

Кога движението е праволинейно? – Когато не среща на пж.тя си никакво съпротивление, никаква мъчнотия. Можете ли да имате живот без мъчнотии? – Не може. Каквото и да правите, вие не можете да избегнете от мж.чнотиит, но можете да ги превернете. Техниката преодолява много трудности при превръщане на мъчнотиит. Както горивото изгаря, за да се използува енергията му в топлина, така и при превръщане на мж.ч-нотиит, енергията им трябва да се увеличава. Енергията на мъчнотиите трябва да се преверне от потенциална в кинетическа. Този процес в науката е известен иодъ


171

името „горение". При горението става разре-дяване. Каквото представя горението на физическия свет, такова нещо са мъчнотиите в духовния свет. При мъчението се развива топлина, която сгръва. Ако не знае за-конит, чрез които да се справя с мъчнотиите си, човек може или да изгори, или да се удави – зависи докъде е стигнал. Попадне ли по наклониата плоскост, по която се стича водата, той може да се удави; натъкне ли се на енергията, която се развива при движението на водата, той може да изгори. За да не се удави, нито да изгори, трябва да дойде никой разумен човек, да впрегне енергията на водата или за каране на воденица, или за осветление.

Може ли човек да живее без мъчно-тии? – Не може. При сегашните условия на живота би било страшно да живее човек без мъчнотии. – Защо? – Защото щъше да бъде грозен. Красив човек е онзи, който е минал през голями мъчнотии. Красивите хора са толкова опасни, колкото красивите и високи планински верхове. Който трътеа на път към високите верхове, трябва да носи вжже, тояга, за да се справя с мъчнотиит, които среща на пътя си. Ето защо, когато срещнете красив човек, ще се въоржжите, като турист, с вжже и тояга, да не пострадате. Красивите и високи верхове са студени, там човек може да измръзне. Такива са и красивите хора. Красив е Монт - Еве-


172

рест, но, който не знае условията, които сж~ ществуват там, ще стигне до известно мъ-сто и няма да се верне назад.

Сегашните хора живЬят в един култу-рен и красив свет, но, въпръки това, срещат голями мъчнотии. Защо са мъчно-тиите? Могат ли да се премахнат? – Мо-гат. Достатъчно е да знае човек, как да впрегне енергията им, да създаде нещо ценно и полезно от нея, за да се освободи от тях. За да се постигне това, знание! е нежно на човека. Какво може да придобие човек на една равнина, като Тибетската, която се намира на височина четири -пет хиляди метра над морското равнище? Там жито, царевица не виреят. Тамошните жители са повече овчари, отглеждат стада. Можете ли при тези условия да бъдете вегетарианци? Друг е въпросът, ако се прекарат шосета, железници, да свержат високите мъста с низи-нит, да пренасят благата на низините горе, а благата на висините – в долинит.- Тибет-ските високи мъста са добри, но за разумни, културни същества, а долините – за обикновените хора. Най-устойчивото м^сто засега е точка А – фиг. 1. Тук човек може да складира капитала си и да очаква голями приходи.

Помнете: Колкото по-голями мъчнотии има човек, толкова по-добри са условията за неговото развитие. Кои работи са мъчни? – Не-разбранит. Всички разбрани работи са лесни. Например, когато хората са просветени ду-


173

ховно, по-лесна работа от музика, художество и поезия не съществува. Цигуларьт взима цигулката и лжка си и свири; художникът взима четката и боите и рисува; поетът взима перо и хартия и пише. Попаднат ли в ср^да, която не ги разбира, т срт>щат го-л&ми мъчнотии и препятствия. Хората разби-рат цигуларя, когато се веселят; т разби-рат изкуството и художеството, когато дой-дат свЬтли моменти в живота им и трЬб-ва да се облЪкат добре; тб разбират поезията, когато искат да предадат своите чувства.

Има специфични моменти в човешкия живот, когато човек може да прояви своята дейност и развие своите дарби. Всеки трябва да се запита, кога се проявяват тези специфични моменти и по какво се отличават. Който губи гбзи моменти, той всвкога прави погр-Ьшки. Всяко нещо е ценно, когато се направи на време, в неговия специфичен момент. Кой чов-Ьк грт^ши? – Който има капитал. Същевременно, той става причина, и другите хора да гр^шат. Понеже е богат, мнозина се домотеат до него, с намерение да го оберат. Никой не може да обере сиромаха, но богатия – всички. Кражбата не е естествен процес, но, въпреки това, става. Казано е в Писанието, че крадецът не иде, освен да погуби, заколи и да открадне. Значи, той нарушава естествените закони на Битието. Той взима, без да е дал нещо от себе


176

^. Крадецът сам се излага на опасности, Представете си, че той се намира в точка А,

А М в

на лоста М и се стреми към В, да открадне нещо. Докато е стоял в точка А, лостът се намирал в равновесие. Щом се подвижи към В, лостът изгубва равновесието си, и човек пада. За да не губи равновесието си, той трябва да тури на мъстото на А друга тежест, равна на измъстената, и тогава да се отправи към В. Значи, доброто тръб-ва да се уравновесява с злото, и обратно: злото – с доброто. Не става ли това, човек може да се обърне с главата надолу и да падне в пропастта. Оттук виждаме, че жи-вотът се проявява между полюси, т. е. между контрасти. Тази е причината, дето при гениалния всякога има по един глупец. Колкото по-мъдър е човек, толкова по-го-лъми глупци го обикалят. Следователно, не се (Ямаквай, че днес сърцето ти се свило, че си притьснен. След 24 часа сърцето ти ще се отвори и разшири. Ако днес си невежа и мислиш, че от тебе нищо няма да стане, ти си на крив път. Тръгни да тър-сиш по-невежи от себе си, да те подтикнат към наука и знание. Като работиш известно време върху себе си, ти ще станеш учен човек. И мъдрецът, и глупецът мо-гат да подтикнат човека, да събудят въ-него любов към знанието и светлината.


Като разглеждаме жтъла ВАС, фиг. 1, ждаме, че той има граници, т. е. верхът А мо же да стигне най-много до центъра на земята. С други думи казано: всека мж.чнотия може да стигне най-много до центъра на земята – по-долу не може да отиде. Колкото по-долу слиза една мъчнотия, толкова по-големи възможности носи в себе си за развиване на дарбите и добродетелите. Като знаете това, радвайте се, че имате мъчнотии, изпитания, изкушения, страдания, падания. Чрез тех вие обработвате и развивате дарбите си. Не съжалявайте, че сте паднали, но използувайте падането си за своето повдигане и възяизане нагоре. Така се е създала културата. Адам и Ева паднаха, но създадоха условия за повдигане на човечеството. Който мисли право, той вижда доброто, което се крие в мъчнотиите и изпитанията. Ученикът на Божествената школа трябва да знае, че на всички отрицателни сили в природата отговарят положителни сили, т. е. добродетели и дарби. Това е закон, който трябва да знаете. Човек се учи не само от положителното, но и от отрицателното. Важно е, да използува човек разумно всички условия, при които живее. И непослушанието, което е спънало първите човеци, дава добри уроци.

Един професор по химия дал на един от своите любознателни студенти да носи шише с амоняк, силно концентриран, като го предупредил да внимава да не го отваря.


176

Отудентът не послушал професора си: от-ворил шишето и го помирисал толкова дълбоко, че миризмата на амоняка проникнала в дробовет му. Той се задушил от силната миризма и паднал на земята. След това, колкото пъти виждал професора си да носи шише с амоняк, той се отдръпвал назад – научил урока си. Какво представя шишето с амоняка? – Това е злото, което събаря човека на земята, с цел да го обере. Пазете се от крадци и разбойници, които оби-рат. Ако не можете да ги избъгнете, поне ще научите един урок, да бъдете внимателни и послушни.

Работа се иска от ученика. Каквато задача му се даде – мъчнотия, изпитание, изкушение - да я реши правилно. Природата го удостоила с внимание, за което той трябва да благодари.

Когато професорите ви дават задачи, т имат пред вид събуждането на съзнанието ви. Колкото по-мъчни задачи ви дават, толкова по-голяма вера имат в вас. Т виждат, че сте талантливи, че от вас може да излъзат добри ученици и съдействуват за пробуждане на съзнанието ви, както и за развиване на вашите дарби. Природата е обширно, велико училище, в което работят способни професори. Т имат пред вид повдигането на всички души и работят усърдно за тяхното развитие. Не казвайте, че сте остаръли, че не можете да работите. Това е


177

криво разбиране, т. е. разбиране на личността. Гледайте на нещата с очите на Великото. Считайте, че възможностите на Щ.лото са. и ваши възможности. Постиженията на едного са. постижения на всички. Радвайте се на успехите на своя ближен, за да се радва и той на вашите успехи.

Да се вернем пак към въпроса за мъчнотиите. Ще знаете, че колкото по-големи мъчнотии има човек, толкова по-големи са. и придобивките му. И обратно: колкото по-малки са. мъчнотиите, толкова по-малки са придобивките. Като се вглеждате в жгъла ВАС на фиг. 1, точките В и С представят очите,- точката А, дето достига мъчнотията, е устата, а правата ВС – разстояниего между двете очи. Колкото по-големо е това разстояние, толкова повече впечатления получава човек. Ако разстоянието е малко, човек получава малко впечатления. Ако впечатленията са много, мъчно се обработват. Щом са малко, лесно се обработват.

Когато говорим за мъчнотиите, ние имаме пред вид тези, които природата дава на човека, а не ненежните, които той сам си създава. Как се разрешават правилно мъчнотиите? – Според Христовия закон, който гласи: „Ако те ударят от едната страна, дай и другата." Този закон има смисъл само тогава, когато те удари мъдър, разумен, любещ човек. Енергията, предадена чрез неговата ръка, носи бла-


178

гословение за човека. Следователно, радвайте се, когато разумната природа ви наказва и изпраща мъчнотии. Казано е в Писанието, че праведният ще влЪзе в Царството Божие с голями мъчнотии и страдания. В този смисъл, мъчнотиите представят път към. пробуждане на Божественото съзнание в чо-в-Ька. Колкото по-голями мъчнотии има, толкова по-голями С/к. възможностите му за превръщане на потенциалната енергия в кинетиче-ска. Не бягайте от мъчнотиит, но използувайте разумно енергията, която се развива в вас и кажете си: Ще работя върху себе си, ще вервя в съгласие с природата, за да стана истински човек.

— Само светлият път на мж-дростта води към истината.

— В истината е скрит животът.

9. Лекция от Учителя, държана на 19 октомврий, 1928 г. София. – Изгрев.