от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 8 / 2001 г.

ИЗЦЕЛЕНИЕТО НА ЕВРОПА

Izcelenieto-na-evropa.jpg

Хари Салман, изд. Кибеа, 2001 г, 317 стр., цена 7 лв.

Книгата на холандския културолог и изследовател на духовността Хари Салман, чиито статии сме публикували в няколко броя на списанието, изгражда образа на Европа като живо същество, състоящо се от дух. душа и тяло. Зад географските измерения авторът дири духовните ландшафти и извежда духовните причини, формиращи биографията на европейския организъм. В първата част на книгата са разгледани духовните импулси от миналото, борбата за запазване духовното наследство на Европа. Специално място е отделено в тази и в следващите глави на малките духовни общности от хора, които са представлявали духовни огнища, осветяващи територията на континента и сега. Сред тях авторът упоменава и ролята на българските богомили. Във втора глава авторът представя картината на Европа от 20 век като се спира на някои основни тенденции, обуславящи политическото и икономическо развитие на съвременността - преоткриването на Средна Европа, моралните ценности на съвременното общество, германската душа, навлизането на „Ню Ейдж" културата и др., за да достигне до Духовната задача на Европа, на която е посветена трета глава. Мястото на стария континент сега е по-важно от всякога, като духовно средище между мъдростта на Азия и експанзията на Америка, това е аргументираният извод, до които авторът ни извежда. Но за да изпълни тази задача, Европа, която след Втората световна война е била разкъсана на две части - източна - Евро-Азия и западна - Евро-Америка, трябва да бъде изцелена, постигайки своята цялост.

Хари Салман, изследвал задълбочено славянските култури, многократно подчертава важната мисия, която славянските народи, славянската душа имат в този процес на изцеление и обединение.

Той се обръща в края на краищата към руската идея, изразена и от Соловьов, която съдържа в себе си призива да бъде произнесена една свещена дума, обединяваща народите - дума на помирение. Коренът на тази социална идея авторът намира при богомилите.