от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 8 / 2001 г.

КОЛЕЖЪТ ШУМАХЕР

Във време, когато много ценности и системи се пропукват и разпадат, когато всички последици на нашите неразумни теории и практики изплуват от измислената секретност; когато се отказваме от ориентирите към „прогрес на всяка цена"; когато ядрените арсенали вече не ни трябват, но няма къде да ги сложим; когато примерите на насилие по улицата и от средствата за масова информация се допълват и подсилват взаимно, в югозападната част на Англия има едно място, където се събират като във фокус най-напредничавите и човеколюбиви идеи и научни изследвания главно в областта на екологията и духовните ценности.

Университетът на XXI век е наречен на името на видния британски икономист Ернст Шумахер, автор на световно известната книга „Малкото е красиво", която се превърна в емблема на борбата против де-хуманизиращия ефект на глобалистичните тенденции. Негова е крилатата фраза „Мисли глобално, действай локално." Шумахер нарече своите критерии за хармония и екологично съзнание „човешки мащаби" и точно те са в основата на обучението в този нов колеж. В него едни от най-напредничавите и свободомислещи учени на нашето време търсят отговорите на най- актуалните въпроси на съвремието. Някои от тези въпроси са: Каква е връзката между състоянието на околната среда и духовната криза? Каква трябва да бъде социално-икономическата система, за да не се получава дисхармония с параметрите на прогреса и да се заличат следите от глобалното замърсяване на околната среда?

Целта на този колеж е да отведе студентите си зад повърхността на явленията, отвъд видимите белези на дисхармония в съвременния свят и да ги предразположи да изследват духовните предпоставки на тези нарушения. С новаторски подходи се търсят и маркират основите на един балансиран и холистичен светоглед, базиран както на точните, така и на хуманитарните науки, както на икономиката, така и на екологията. И всичко това е осмислено от духовното разбиране за света и за мястото на човека в него.

Колежът е място, където хора от различни националности, възрастови групи, професии, произход и вероизповедание имат възможност да учат, работят и живеят заедно и така всеки един се научава да споделя своето време за учене, работа и почивка със съвсем непознати хора и да преодолява възрастови, расови, религиозни, характерологични и други бариери в това общуване. 

Колежът Шумахер отваря врати през януари 1991а. с 32 участника. Преподавател е прочутият, независим биолог от НАСА, създателят на хипотезата, че Земята Гея е живо същество, Джеймс Лавлък. Курсовете траят от три до пет седмици, като участниците живеят в колежа. През тази първа година започват три курса, които очертават насоките в развитието на колежа и които го правят толкова уникален. Това са: „Живот отвъд икономиката" на Хейзъл Хендерсън, „Земя, душа, въображение" на Рупърт Шелдрейк и „Древната мъдрост" на Хелън Норберг. Това са не само учени, извоювали си международна известност, но те са мислители, писатели и активисти, популярни в интелектуалното крило на зеленото движение.

„Образование, което не засяга и не откроява проблемите на околната среда в наше време, изобщо не е образование", казва Сатиш Кумар, основател и директор на колежа.

Тази година колежът Шумахер празнува своята десетгодишнина. Идеята, която в началото беше предизвикателство, получи своята реализация по начин, изглеждащ невероятен и за най-големите му привърженици. Напоследък във фокуса на колежа са екологичната икономика в развитие, връзките между психология, философия и екология, новите научни пробиви и прозрения и оформящият се от тях нов възглед за света.

От 1998 година се появиха две нови инициативи. Едната е програма за „Магистър на холистичната наука", а другата включва едноседмични курсове за бизнес-управители (мениджъри).

Уникалното при Шумахерколеж се състои донякъде и в невъзможността да бъде квалифициран: той е и академична институция, и общност за пребиваване, и обмен на идеи, и един вид интелектуален разсадник. Това без съмнение се дължи на обстановката в него, която предполага наблягане върху духовните практики и размишлението. До главната сграда има помещение за медитация, което е заслуга до голяма степен на основателя - Сатиш Кумар, бивш джайнистки монах, но и на духа, наследен от собствениците Елмхър, които са били загрижени за качеството на живота, целта на

Съществуванието и ценностите, надхвърлящи материалното благополучие.

За повечето от участниците е доказано, че колежът има способността да променя мисленето и живота. През вратите му са минали около 2000 участници и курсисти, от които 360 са идвали повторно. Половината са били англичани, а другата половина е била съставена от представители на 80 различни страни и националности. Средната възраст е варирала от 20 до 40 години, но пълният възрастов обсег е от 18 до 80 години.

На това място наистина се раждат зелените стръкчета на новото духовно течение, свързано със защитата на правата на всички живи същества. Жива е цялата вселена, стига да имаме очи да видим, уши да чуем и сърце да усетим нашето единство с всичко, с целокупния живот и любовта.

материалът подготви: Минка Петрова

За контакти:

Schumacher College, The Old Postern, Dartington, Totnes, Devon, TQ9 6EA, UK Tel.: (0)1803 865934, E-mail: schumcoll@gn.apc.org http://www.gn.apc.org/schumachercollege/