от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 8 / 2001 г.

САТИШ КУМАР

Минка Петрова

Сатиш Кумар е роден в Индия през 1936 г. Семейството му принадлежи към джайнистката религия и се състои от вегетарианци и пацифисти.

На деветгодиидна възраст той пожелава да стане монах и тръгва да пътува с джайнистки монаси из страната. Тези монаси не притежават нищо - подслоняват ги и ги хранят хората, през чиито селища минават. Сатиш изучава санскритски и учи наизуст писанията и ритуалите на джайнизма. Седемнадесетгодишен се запознава с идеите на Ганди и неговия най-верен последовател Виноба Бхаве. Това го кара да напусне монашеския живот и да се присъедини към движението на Бхаве, чиято цел е да съдейства за раздаване на земя на безимотни селяни по цяла Индия.

През пролетта на 1962 г. заедно с един негов приятел и съмишленик решават да предприемат мирен поход - „поклонничество" против въоръжаването и студената война. Походът завършва успешно през 1964 г. във Вашингтон, като привлича вниманието на пресата и обществеността.

По-късно той пътува из Европа като участник в мирни протести. През 1969 г. основава заедно с Колин Ходжетс „Школа за ненасилие" към църквата „Сент Мартин ин дъ фийлд". В тази школа преподава видният икономист Ернст Шума- хер. Там се придържат към теорията за сатияграха - съпротива без насилие. През 1971 г. Сатиш Кумар се установява да живее постоянно в Англия.

През 1973 г. започва да издава списанието „Рисърджънс" (Възраждане) и досега е негов главен редактор. В списанието се търсят конструктивни решения на екологични проблеми с помощта на примери от древната мъдрост на народите. „Рисърджънс" става форум за духовни и „зелени" идеи, за поезия и изкуство. На страниците му често намира място дискусията по въпросите за опазването на околната среда и лекуването на планетата Земя.

В 1982 г. Сатиш Кумар основава т. н. „Малко училище" в Хартланд, което успешно съществува почти 20 години и има международна известност. Малко по- късно се заражда идеята за колеж към Дартингтън Хол, старо имение, стопанисвано от „Дартингтън Хол тръст". Колежът е създаден на мястото на стара школа и според Сатиш Кумар там съществува идеална възможност за изучаване на екологични и духовни ценности: "Сега навлизаме в новото време на духовност и екология. Нужни са нови институции, които да реализират тази трансформация. Добре е да се създаде база за видни и прогресивни мислители и учени, чиито идеи и изследвания да очертаят бъдещето ни. Трябва да се положат здрави интелектуални и философски основи на нов вид общество.Този колеж трябва напълно да се посвети на изграждането на екологичен светоглед за устойчива икономика, земеделие и индустрия."

И наистина, след дълги преговори и обсъждане на програми и организация, на 13 януари 1991 г., пред тридесет и двама участника, била изнесена първата лекция в новия колеж от Джеймс Лавлък, основателя на хипотезата за Гея.