от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 8 / 2001 г.

ПАНОРАМА НА ЕСЕННОТО ЗВЕЗДНО НЕБЕ

Надя ДАНКОВА

Да разгледаме панорамата на звездното небе на 24 ноември в 22 часа по местно време. На неголямо разстояние от зенита - точката от небесната сфера право над главата на наблюдателя, в югозападна посока откриваме голяма геометрична фигура - квадрат. Този квадрат (без горния ляв ъгъл) е главната част на съзвездието Пегас. Най-голя- мата забележителност на това съзвездие е яркият кълбовиден звезден куп М15. Ако погледнем с бинокъл, ще видим светещо мъгляво петънце с кръгла форма. Звездният куп М15 е един от най-отдалечените - разстоянието до него е 40 000 светлинни години. В съзвездието Пегас е радиантът на метеорния поток Пегасиди.

От горния ляв ъгъл на големия квадрат на изток и малко нагоре се простира верижка от три звезди. Тази конфигурация (изключително горния ляв ъгъл на квадранта) изобразява съзвездието Андромеда.

Андромеда принадлежи към големите съзвездия. Най-добре се вижда от септември до януари. В старинните звездни карти и атласи Андромеда е нарисувана като красива девойка с протегнати настрани ръце. Най-интерсният обект в съзвездието Андромеда е спиралната галактика Н31. Това е единствената звездна система, която се вижда с просто око. Тя се намира на 2,9 милиона светлинни години от Земята.

Според древногръцката легенда майката на Андромеда - царица Касиопея, навсякъде се хвалела с красотата на единствената си дъщеря, по-хубава дори от морските нимфи, което разгневило бога на моретата Посейдон. Той изпратил на гордата царица ужасно чудовище - страшен Кит. За да го умилостивят, трябвало да бъдат пожертвани най-красивите девойки в царството. Само Андромеда можела да спаси царството си като бъде предадена на кита. Дълго плакали родителите й, но все пак една сутрин приковали красавицата на морската скала, за да бъде предадена на чудовището. Храбрият Персей зърнал красивата девойка и я спасил в двубой с чудовището. Всички герои на тази приказна история и до днес блестят като съзвездия на северното небе.

На изток от съзвездието Андромеда, като продължение на верижката от звезди се вижда и още една - главната звезда от съзвездието Персей. Най-добре съзвездието

Персей се наблюдава през нощите от ноември до март. В съзвездието има интересни обекти, които могат да бъдат видяни добре и с невъоръжено око. На първо място е звездата Алгол - променлива двойна звезда с период, приблизително равен на три денонощия. В ясна и безлунна нощ в съзвездието може да бъде наблюдавано светло петънце с неправилна форма - разсеяните звездни купове НГЦ 869 и НГЦ 884. Те са забележителни с това, че съдържат най-много звезди от всички ярки разсеяни купове. В зрителното поле на далекогледната тръба тези купове изглеждат удивително красиви. В съзвездието Персей между 25 юли и 20 август всяка година може да се наблюдава метеорен поток Персеи- ди с максимум на 12 август.

Високо над южната част на хоризонта и близо до съзвездието Андромеда намираме зодиакалното съзвездие Овен. В ясна и безлунна нощ в съзвездието могат да се видят с просто око 50 звезди. Най-ярките от тях са съответно от втора, трета и четвърта звездна величина. Разположени във формата на неголяма дъга, те привличат погледа на фона на околните по-слаби звезди.

Преди повече от 2000 години в съзвездието Овен е била пролетната равноденствена точка. Поради прецесията сега тя е в съседното зодиакално съзвездие Риби. Тя отново ще се върне в съзвездието Овен след 24 000 години (след като направи пълна обиколка по зодиакалните съзвездия - б. ред.).

С изключение на малката дъга, която образуват трите най-ярки звезди на съзвездието Овен, другите по-слаби звезди са хаотично разпръснати и не образуват характерна геометрична фигура. Учудващо е въображението на древните гърци, които в тези слаби звезди са виждали митичния Овен със златно руно, който спасил близнаците фрикс и Хела, а в дъгата, образувана от трите ярки звезди, виждали неговите рога.

В близост със съзвездията Овен и Андромеда можем да различим малкото съзвездие Триъгълник. В него наблюдаваме една от най-добре изучените галактики - МЗЗ. Нейната повърхностна яркост е малка и си струва да се наблюдава само през най-тъмните звездни нощи. Галактиката в Триъгълник е почти два пъти по-малка от галактиката в Андромеда. По своя състав тя наброява приблизително 100 пъти по-малко звезди, а 

между тях са открити петдесетина променливи, предимно цефеиди.

Ако продължим пунктираната линия от Касиопея към Пегас, достигаме до т.н. малък кръг от съзвездието Риби. Най-добре то се вижда от началото на октомври до края на януари. Главната звезда на това съзвездие е едновременно и негова главна забележителност. С бинокъл се вижда добре, че алфа от Риби е синкава гореща звезда с повърхностна температура около 10 000°С. Наблюденията показват, че това е кратна звезда - четири слънца, свързани физически едно с друго, са се разделили на две двойки и се движат около центъра на тежестта на системата. В тази далечна група от четири слънца действат същите закони на небесната механика, както в нашата Слънчева система.

В ясна и безлунна нощ в съзвездието Риби могат да се видят с просто око около 75 звезди. Съединени с линии, те образуват тъ- поъгълен триъгълник. В старинните звездни карти и атласи това съзвездие е нарисувано като две риби, на разстояние една от друга, но свързани с дълга и широка лента.

Една легенда, достигнала до нас от древността, разказва, че когато Слънцето при своето видимо движение по еклиптиката влизало в съзвездието Риби, започвали да валят силни дъждове. Тогава на небето се появили две риби.

Съзвездието Кит е едно от най-крупните съзвездия на небосвода. То включва около 100 достъпни аз невъоръжено око звезди. Най- забележителният обект в съзвездието Кит е звездата О (омикрон) Кит, която се нарича още Мира. В превод от латински това означава „дивна" или „удивителна", физическите свойства на тази звезда напълно оправдават това название - тя е дълго-периодична променлива със средна стойност на периода приблизително 332 денонощия. В максимума на своя блясък Мира от Кит е една от на- светлите звезди в съзвездието, а в минимума е недостъпна за наблюдение дори с бинокъл.

Още една звезда от съзвездието Кит 1фивлича вниманието на специалистите - Тау, със собствено име Дифда. Тази звезда притежава много бързо собствено движение, като за една година се придвижва почти две дъгови секунди по небосвода. Това е признак за близостта на звездата до Земята. И наистина, разстоянието до нея е само 12 светлинни години.

Дифда от Кит е жълта звезда-джудже, подобна на нашето Слънце. Предполага се, че около нея кръжат обитаеми планети. С помощта на радиотелескоп американските астрономи изследваха звездата. Засега космосът е безмълвен, но някога ще получим сигнали от родствени на нас цивилизации. Една от тях може би населява пространството около Тау от Кит.

Още едно съзвездие от есенното небе привлича нашето внимание - съзвездието Гущер. То е в Млечния път и е заобиколено от съзвездията Андромеда, Касиопея, Пегас и Цефей. През 1936 година в съзвездието Гущер избухна нова звезда. Нейният блясък достига втора видима величина. Оттогава тази типична нова започна да помръква и сега може да бъде наблюдавана само с помощта на мощен телескоп.

Съзвездието Гущер е въведено от Хевелий и за пръв път е отбелязано в неговия звезден куп през 1690 г. Той поставя гущера, защото е малко животинче - слабите му звезди са сякаш искри от нежните люспици, които покриват изящното му тяло.

Пленителна е панорамата на есенното небе. Все още топлите есенни нощи оставят в нас незабравим спомен за красотата и очаованието на звездния купол.

Библиографска справка: Бонов, А., Митове и легенди за съзвездията, Наука и изкуство, С., 1976

Зигел, ф., Съкровищата на звездното небе, Нука и изкуство, С., 1970

Майлс, Смит, А., Астрономия и космос, фют, 1991

Мюрдън Дж., Звезди и планети, Хермес, 2000

Съзвездието Андромеда, в. Телескоп, бр. 1, 1999.