Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Misanthrope

Участници
  • Общо Съдържание

    3
  • Дата на Регистрация

  • Последно Посещение

Мнения добавени от Misanthrope

  1. И все пак има ли начин да се преодолее социалната фобия, но наистина? Много съм изчел по темата. Години наред... но резултат никакъв. Много неща съм опитвал и опитвам, но в края на краищата само става все по-зле и по-зле. А уж можело, съвети много.... Та искам да попитам има ли някой, който напълно се е преборил със социалната фобия. Ще се радвам, ако такъв човек ми пише. Нужна ми е информация от първа ръка. Благодаря предварително!

  2. ...

    Като се замисля практически абсолютната свобода е смъртта.

    ...

    Как правиш този извод? Май правиш някакви допускания за смъртта ...

    Иначе по никакъв начин не би решил, че точно смъртта е абсолютната свобода. Ако тя въобще може да се нарече някаква свобода, то това ще е една свобода от ... (и изброяваме :) )

    Човек винаги е зависим от нещо или някой. В почти всички случаи сме слуги на вещите, които си мислим, че притежаваме. Да изкараш пари, за да платиш телефона, тока, нета. Или да внесеш вноската за компютъра, колата, телевизора и т.н. Нали се сещаш? От друга страна дори и да ги няма тези неща, постоянно трябва да вършиш нещо, за да съществуваш и пак му робуваш един вид. А това са само малко примери... Сам ще откриеш други като се замислиш.

    Според вас човек може ли да бъде свободен? Свободата не е ли просто една абстракция, вид утопия.

    Абсолютната свобода е утопия. Тя предполага да имаш абсолютен контрол над всичко съществуващо, власт над всички проявени сили в природата, вкл. над природните/Божетсвените закони. Ако допуснем, че някой има абсолютна свобода, то това задължително означава, че свободата на всички останали ще бъде ограничена.

    Сега като се замислих май само Бог има такава.

    Нисшето его се заблуждава че управлява, докато в действителност е зависимо от обекта на управление. Да управляваш означава да си независим от това, което управляваш. Това не бива да се разбира, че трябва задължително да караш нещо или някой да ти се подчинява, но означава че това е във способностите си, които сам решаваш дали и как ще използваш. Свободата е власт. Примерно за каква свобода може да говорим, ако нямаш власт и контрол над мислите си или желанията си? Не знам защо трябва да се противопоставя духовното развитие и властта. С духовното развитие се увеличава сферата на влияние, разбира се това върви ръка за ръка с отговорността.

    Много ми допадна разсъждението ти!

  3. Според вас човек може ли да бъде свободен? Свободата не е ли просто една абстракция, вид утопия. Като се замисля практически абсолютната свобода е смъртта. Ако разсъжденията ми са вярни, излиза че е най-добре човек сам да избере оковите си и май точно това наричаме свобода.

×
×
  • Добави...