Jump to content
Порталът към съзнателен живот

evgenia_

Участници
  • Общо Съдържание

    8
  • Дата на Регистрация

  • Последно Посещение

Мнения добавени от evgenia_

  1. Здравейте,

    Работата ми е на компютър и в последно време съм започнал да увеличавам размерите си :D.

    Знам че движението е здраве... но може ли някой да ми препоръча конкретни методи освен разходките и фитнеса (не обичам фитнес).

    Иво.

    Здрасти,

    моята работа също е свързана с много седене на едно място, неприятно е знам . В училище си докарах много неприятности с това обездвижване. Стиганх до извода, че човек трябва да се грижи за здравето си, освен без да се пуши, пие и прочее трябва и движение. Намерих една интересна статия за тайдзицюан (тай чи), ако ти е интересно може да я погледнеш, може и да ти е от полза ;)

    чао и успех

  2. За Тайдзицюан - бойното изкуство... и нещо повече

    Съвсем спокойно можем да приемем за факт, че в един век, протичащ под знака на динамиката и стреса, обръщаме все по-малко внимание на своя дух и тяло, белязвайки по този начин цялото си същество, понякога и по фатален начин. В контекста на рамкирания си живот ние почти сме забравили какво е усещането от спокойствието, хармонията, усещането за единство със самия себе си и природата. Последиците от това са многобройни и допринасят негативно за цялостния растеж на човека.

    По света съществуват множество практики, които могат да подпомогнат процеса по установяване на Баланс в живота.

    Една от тези практики е тайдзицюан (тай чи чуан). Твърде много е говорено и написано за това изкуство, но сякаш твърде малко остава казано. Това се дължи на факта, че качествената практиката драстично се различава от всичко прочетено и преразказано. Защото едно нещо може да бъде опознато в дълбочина само ако бъде преживяно и изпитано. Всичко друго остава в сферата на притчите и поезията.

    Именно поради това тази статия има за цел само да щрихира тайдзицюан, а НЕ да обясни какво всъщност Е.

    Най-често срещания буквален превод на тайдзицюан е „Бокс/Юмрук на Великият Предел”. Все още продължават историческите спорове за корените на изкуството. Според една от легендите даоския монах Джан Санфън (13 век) получил наставления от Жълтия Император по време на медитация, които впоследствие поставили основите на тайдзицюан. Според други, всичко започва от планината У дан, където са създадени многобройни бойни системи, които също се практикуват в Китай до ден днешен.

    Първите документирани данни обаче разказват за генерал Чън Уантин (17 век), представител на 9-то поколение от фамилията Чън, който след предана и дългогодишна служба се завръща в родното си село Чъндзягоу, провинция Хънан. Там той решава да систематизира уменията и знанията си в нещо което да подлежи на преподаване с отговорност за бъдещите поколения. Това е и официалното начало, както на тайдзицюан, така и на Чън стил в изкуството, който се явява прародител на всички останали стилове познати днес (Ян, У, Хао, Сун и т.н.).

    В продължение на столетия тайдзицюан е преподаван само във фамилия Чън и не е излизал извън рамките на рода. За първи път това се случва чрез Чън Чансин, който приема за ученик Ян Лучан, който впоследствие става и основател на Ян стила. Малко по малко изкуството се отваря към публичност, секретността пада и днес тайдзицюан се радва на широка аудитория от практикуващи по цял свят.

    Какви са аспектите на тайдзицюан?

    Може би най-коректно е да се говори за тайдзицюан като за система. Бивайки многоспектърно изкуство, разглеждането само на някои от аспектите му отделени един от друг е невъзможно, тъй като те преливат в себе си и са Едно. Такъв подход би попречил на цялостното разбиране на нещата. А погледът отгоре би могъл да дойде след много години практика в дълбочина. Точно затова може да се каже в духа на даоизма, че тайдзицюан е много неща, но също така може да се сведе и само до едно. Но тъй като ние, хората от западния свят, сме свикнали да фрагментираме едно нещо, за да го разберем като цяло (за разлика от източния тип мислене, който е по-абстрактен), ще се опитаме да опишем що за изкуство е тайдзицюан с предварителната уговорка, че това може да бъде направено качествено само на индивидуално ниво.

    Тайдзицюан като бойно изкуство.

    Заради огромното му разпространение по света (тайдзицюан безпроблемно се практикува от хора в юношеска, средна и напреднала възраст), едва ли има човек който поне веднъж да не е виждал картина или репортаж по телевизията на хора сред природата, които изпълняват бавни и плавни движения, които хипнотизират със своята изчистеност, хармония и успокояващ ефект. Именно тези характеристики са повод за учудването на повечето хора, когато разберат че тайдзицюан всъщност е бойно изкуство и е възникнало именно като такова в своята зора. Той е едновременно мощен и деликатен, съдържащ твърди-меки и бавни-бързи движения обусловени от пълната отпуснатост и координация между тялото и съзнанието, което в по-напреднали етапи на тренировка води до абсолютен контрол над вътрешните процеси в организма. По време на бой един майстор на тайдзицюан може да направи тялото си меко и адаптиращо се като водата, но при нанасянето на удар внезапно да се втвърди като стомана. В един момент той е неподвижен като планина, в следващия – връхлитащ като океански вълни. Овладяването на принципите, заложени в това бойно изкуство води до непредсказуемост и не-съпротивление, които могат да изведат боеца на най-високите нива на бойните умения и да формират абсолютна доминация на бойното поле. Не случайно тайдзицюан е било едно от най-смъртоносните бойни изкуства в Древен Китай, всявайки страх у всеки боец. Едно от задължителните условия за успешна практика, е човек да постигне пълно спокойствие и отпуснатост на тялото и ума си, независимо дали става въпрос за тренировка или за реална бойна ситуация. Оттук произтича и една от трудностите в схватка срещу боец, практикуващ тайдзицюан. В разгорещеността на схватката мнозинството от практикуващите бойни изкуства се затрудняват да бъдат спокойни и отпуснати. Бавните и спокойни движения, които тренират принципите на тайдзицюан спомагат за абсолютната релаксация на духа, тялото и съзнанието и постепенно стопяват илюзорните стени между тях, градени с години от обремененото съзнание, като в резултат се спомага за постигане на Пустотата. Защото само от абсолютния покой може да се създаде перфектното движение и да се генерира удар с максимална сила. Фа дзин (експлозивна сила) е особено застъпена в Чън стил тайдзицюан и съблюдава гореописаните принципи. Други характерни практики спомагащи за цялостното разбиране на Чън стил са статичната медитация (джан джуан – в превод – позиция на стълба), която е преход към динамичната медитация (формите с голи ръце и оръжия), техниката „бутащи ръце”, комплексът от упражнения чансъгун (техника на копринената нишка), който тренира основните принципи на тайдзицюан и цинна (ключове и захвати), които представляват конкретни бойни приложения. Тайдзицюан е наистина едно безценно съкровище.

    Световна Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация – България предоставя възможността за практика на Чън стил тайдзицюан в България. В момента глава на фамилия Чън и пазител на традицията се явява Чън Сяоуан – 19-то поколение майстор. През различните етапи на своя живот той е бил обучаван от своя дядоЧън Факъ, баща си Чън Джаосюй, както и от чичовците си Чън Джаокуей и Чън Джаопи. Чън Сяоуан има значителен принос за популяризирането на тайдзицюан. Освен, че самият той е изключителен майстор на тайдзицюан, той успява да систематизира знанието, което носи тайдзицюан и да го предава по-лесно на учениците си. Чрез своята организицияWCTA (Chen Xiaowang World Taijiquan Association) Чън Сяоуан организира множество семинари по цял свят, които увеличават интереса към бойното изкуство тайдзицюан и го правят все по-популярно и достъпно. Най-накрая и у нас, официалното представителство WCTAСветовна Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация – България, предлага възможност за групово и индивидуално обучение на Чън стил тайдзицюан, благодарение на един от вътрешните ученици на грандмайстор Чън Сяоуан. За допълнителна информация и контакт http://www.taiji-bg.com

    Бивайки част от безценното културно наследство на Китай, надяваме се изкуството на тайдзицюан да има широк прием в България и да достигне до дълбините на повече хора. Защото макар и различен, Пътят на всички ни е общ.

  3. :v: Учителят ни е заръчал...когато слушаме музиката на Моцарт - да знаем че тя още и ...подмладява , Бетховен - да усилим вярата и смелостта си, Вагнер - музика на славата, Бах - тайните и величието на природата...

    :feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

    Здравейте,

    аз имам много любими композитори, не мога да кажа само 2-3 имена, много са. Всеки един от тях има своят принос към човечеството. Като се започне от Барок (Бах, Хендел) , та се мине през виенските класици (Хайдн , моцарт, Бетовен) и оттам към Романтизма - Шуберт, Шуман, и още мнооооооооооооого . Но все пак композиторът, който ми е най-близък е Сергей Рахманинов :)

    Доколкото за Бах , музиковедите свързват музиката му най-вече с Господ, тъй като той е написал голям брой произведения за църквата ....

  4. Който си е рокаджия по душа, винаги ще слуша и обича тази музика и ще се зарежда положително. На мен поне така винаги ми е действала и някак, ама хич не мога да се науча да слушам поп-фолк. Не осъждам тези, които го слушат, нооо на мен не ми идва от вътре :feel happy: Поздрави!

    Да, и при мен е така. Занимавам се с класика, но рока много ми допада. Има много стойностни неща , и не чак толкова, както във всеки стил!

    Всеки слуша такава музика , каквато отговаря на интелекта, емоционалните потребности

    итн

  5. Семинар Новите методи за работа с деца

    [Как да направим ученето лесно и приятно]

    На 31 юли, петък, от 16 – 20 часа, в конферентна зала II на хотел Железник в Стара Загора ще се проведе семинарът Новите методи за работа с деца в епохата на Водолея. Поканени са учители, социални работници, психолози, родители, възпитатели – хора, които работят с деца.

    Семинарът включва практични занимания, игри и обмен на идеи за работа с децата на новото хилядолетие, чрез прилагане духовните методи завещани ни от Учителя Беинса Дуно и Рудолф Щаинер- Валдорфската педадогика.

    Срещата ще бъде с участието на издателя на списанието за деца „Хели Мели”, която завършва Валдорфска педагогика в Лондон.

    Вход: свободен

    Допълнителна информация:

    http://jitnoslantze.org/ - интернет платформа за новото образование

    http://helimeli.org/ -списанието за деца Хели Мели

    За контакти:

    Цвета Христова - skype:saverila, cveta.hristova@gmail.com

    Димитрина Ангелова - angelova_didi@yahoo.co.uk

    Интересно, въпреки че не съм родител би ми било интересно да чуя за какво става дума!

  6. На 22 септември 2009 г. от 8,30 до 11 часа в парк „Аязмото” в Стара Загора ще се състои среща на тема „Учителя за образованието”. Преподаватели, родители, социални работници и психолози ще обсъдят опита и идеите си за работа с деца, които са почерпали от книгата „Учителя за образованието”. В този труд Боян Боев е събрал многобройните идеи на Учителя Петър Дънов за образованието и възпитанието на децата. Книгата може да намерите в интернет на адрес: Учителя за образованието.

    За контакти: Цвета Христова – cveta.hristova@gmail.com, skype:saverila и тел. 0886 87 07 19.

    “Главната задача на образованието е събуждането на Божественото в детето. Атмосферата на любовта е най-подходящата среда за това... Любовта ражда любов! Любовта на учителя към детето ще роди непременно любовта у последния.”

    От “Учителят за образованието”

    Звучи добре, доколкото аз съм запозната с детската психология и педагогика :) Сетих се да попитам, тази книга има ли я по книжарниците и на каква цена е ?

    Успех

  7. Любезни братя и сестри,

    Каним ви в петък в 18.30 ч. в София на празничен концерт по случай есенното равноденствие и началото на духовната учебна година

    С участието на струнен квартет „Рилски настроения”

    Радостина Няголова – пиано

    Пламена Гергинова – солист

    Зала: НТС, Раковски 108, ет. 2.

    Заповядайте!

    Тъй като и аз се занимавам с музика ми е интересно каква програма изпълниха :) ?

  8. Съобщение от Живко Стоилов, списание "Житно Зърно"

    Скъпи приятели,

    тази година възникна идеята да реализираме една фотографска изложба на тема

    “Магията на Рила”. Всеки, който има сполучливи кадри от Рила и живота на Братството e добре дошъл да участва.

    Фотографиите ще бъдат групирани в три теми:

    1. Пейзажи от Рила – снимки не само от района на 7-те езера, а и други красиви места, които сте посетили и фотографирали през четирите сезона на годината.

    2. Екология – тема, добре позната и болна. Идеята е чрез фотографиите си да помогнем на хората да осъзнаят екологичните проблеми на планината, да станем по-съзнателни за нашия контакт с Природата и нейните нужди и проблеми.

    3. Братски живот – снимки на Паневритмията, упражненията, изгревите, съвместната работа в планината и други красиви моменти от живота на Братството по време на Лятната духовна школа в Рила.

    Добре дошли са също и творби създадени чрез компютърна обработка /Фотошоп и др./ Дайте воля на вдъхновението и въображението си!

    Всеки може да изпрати до 15 снимки – по 5 снимки за всяка обявена тема!

    Изисквания към снимките:

    Снимките трябва да са с размер на дългата страна минимум 2000 пиксела. Предпочитаният формат е JPG с високо качество. Ако изпращате снимки, които са сканирани, минималната резолюция трябва да е 300 dpi (точки на инч).

    /Може да изпращате и снимки с по-малки размери, особено ако са сполучливи, но вероятността да бъдат отпечатани на хартия и включени в изложбата намалява, тъй като размера на снимките ще бъде 30/40 см./

    Ако имате готови копия в съответния размер може да ги оставите в Бялата къща в София /за Галя Герасимова/ или в центъра на Бялото братство в Пловдив /за Живко Стоилов/.

    Относно авторските права:

    Всеки, който е изпратил снимка автоматично се съгласява тя да бъде показана в изложбата, която ще се организира от Общество Бяло братство, публикувана в сайтовете на Братството, използвана за целите на издателство “Бяло братство”, списание “Житно зърно” или вестник “Братски живот”.

    Забележка: ако искате да запазите авторските права върху снимките си, т.е. те да бъдат използвани само за изложбата и за нищо друго, моля уведомете ни с текст към мейлите, с които ще изпращате снимките си.

    Снимките изпращайте на следния е-мейл: photo@bialobratstvo.info

    с текст “Относно”: за изложбата “Магията на Рила”.

    В писмото напишете също имената си, е-мейл за обратна връзка и телефон.

    източник

    Интересна тема! Не съм фотограф, но ако бях щяь да се запаля. И без това ме канят да ходя в Рила :P Успех на всички и пожелавам трудна работа на журито в избора, дано има много хубави снимки :)

    Поздрави

×
×
  • Добави...