Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какъв е правилният въпрос?


Иво

Recommended Posts

Доста категорично утвърждение.

Тази "действителност" ме изпълва със състрадание. Защо ли?

Защото някои хора искат да са "Богоподобни"!

Не им харесва истината, че са си само хора! Нали е важно да се търси? Някои дори са готови да сменят основните си задължения с професията "търсач"! На Истината! Но тя винаги боли и ако не е готов да я посрещне........!

А идеалите свършиха с комунизма! Стига идеали! Идеалите не ме интересуват. Щастие е нужно на всеки. Който го няма, го търси....ако знае, че него търси! Ако ли не....е, ставаме "търсачи". "Истинолози"! :harhar: Перманентни!

твоят идеал би трябвало да е оцеляващият на всяка цена дори с безскрупулни средства.

Ето така май, някои "изгонени" четат Евангелие! Изглежда наистина е вярна приказката...."всеки съди по себе си"!

Линк към коментар
Share on other sites

"твоят идеал би трябвало да е оцеляващият на всяка цена дори с безскрупулни средства."

Ето така май, някои "изгонени" четат Евангелие! Изглежда наистина е вярна приказката...."всеки съди по себе си"!

Всички помним добре съветската епоха и характерното за нея демагогско разминаване между думи и практика. Ако знаеш по-голяма истина от представената, макар и в областта на чувствата, приятелството и другите общочовешки ценности, те трябва да намерят път и в мисленето ти. Или ...?

Теориите в които човек вярва водят неминуемо до практически следствия.

Теорията която представяш като "голяма истина" е като от устата на Ницше.

Малко "подобрена" доведе до нацизма и учението за висши и нисши раси.

Следствията ги знаем добре.

"Нещата трябва да са прости колкото е възможно, но не повече от това" Айнщайн

Човек не е бръмбар или робот с генетично и кармично заложена предопределеност.

Но той може да деградира до ниско положение промит с прости и гибелни доктрини. <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Но той може да деградира до ниско положение промит с прости и гибелни доктрини.

Да, това е вярно!

Толкова, колкото и с разни "нестандартни", нехристиянски источни "мъдрости"!

Линк към коментар
Share on other sites

"нестандартни, нехристиянски, източни мъдрости"

:D

с доста хора от село съм си поговорила. Човек много неща може да научи от подобни разговори, стига да не подходи предубедено.
:thumbsup:

Животът на село е изключително труден. Трудният живот поражда търсенето, лесният ограничава. Лесно е да се говори.

Бил съм и в трудни, и в лесни условия. Различни неща се отработват, да.

В някои трудни условия абстрактното мислене просто се забравя и все едно никога не го е имало.

Други го изострят, някои условия водят до засилване на интуицията.

Някои от отсъждащите тук ще клекнат на втория ден, поставени в подобни условия. Бог най - добре знае къде да постави хората, за да придобият едно или друго познание за живота. Произнасянето ни върху това е показател за степента на вярата ни.

:)

http://frankl.hpsy.ru/publication.php

Линк към коментар
Share on other sites

:D:D:D абе животът на село и на мен ми харесва , ама мен Господ ме е направил художник , че и учител , и на село тъй и не ми се е случило да живея . А пък иначе имам баба в Малко Търново , където чакам с нетърпение да замина всяка ваканция и ако нямах "търсенията си " със сигурност щях да замина за там , да си медитирам , да съм само щастлива и да практикувам любовта . А пък аз какво правя , задавам си въпроси , търся , осъществявам се , заминавам за Москва на 18 януари , участвам на международни фестивали и такива ми ти работи . Нещеш ли срещам само търсещи хора , дето много въпроси си задават . Прасета , наденици , лютеници, оране на ниви , не мога да ги съвместя с любовта някакси . А пък за любовта тук специално , отдавна съм заговорила и от много хора се е чуло и видяло. Ако живееш на село , не означава , че живееш в любовта , доста елементарно ми се вижда да се разсъждава така. Ние за любов говорим ,за въпроси , за отговори , а пък извевднъж селото , как се намърда не ми стана ясно. ако живееш в Ню Йорк също не ти дава гаранция , че живееш в любовта . Може ли да изпростяваме до степен N-ta само и само да си кажем мнението .

Бил съм и в трудни, и в лесни условия. Различни неща се отработват, да.

В някои трудни условия абстрактното мислене просто се забравя и все едно никога не го е имало.

Други го изострят, някои условия водят до засилване на интуицията.

-цитат Валентин . :D:):D с Валентин както винаги си се радваме . А пък хората на село , ако искат да си задават въпроси . :angel::)

Поздрави за всички търсещи , задаващи си въпроси , "бедни духом "

хора !

Да се надявам , че тук в този форум има много такива и аз съм горда да ги познавам !

Любов , живот в Любовта на всички вас !

Линк към коментар
Share on other sites

Ако живееш на село , не означава , че живееш в любовта , доста елементарно ми се вижда да се разсъждава така.

:thumbsup:

Би трябвало хората на село като по-близо до природата да са по-чувствителни и извисени, но де факто не е така. Коленето на животни, псуването по тях, липсата на стремежи, одумването на комшии и сплетниченето не могат да бъдат оправдани от тежката работа на нивата.

Линк към коментар
Share on other sites

Между другото , винаги след като попадна в такава среда , където много много въпроси не се задават и много много търсещи хора няма , след комуникацията помежду ни , винаги започват да ми задават въпроси и да се питат сами тези хора разни въпроси , а пък и като се замисля , винаги като вляза в подобна ситуация , излизам с празни ръце , всички ценности дето съм имала съм ги раздала и подарила , така че аз от себе си съм доволна в това отношение .

Задавайте си въпроси драги приятели , търсете , не бъдете сити и заспали духовно !

Бъдете будни и търсещи !

А пък на село винаги е хубаво , когато и да съм имала възможност винаги съм се радвала да замина далече от града и голямата суматоха !

Пък и толкова се радвам на природата !

Пък и на хората се радвам !

Особено балканджиите хора , са толкова големи души , че направо със сълзи на очи си тругвам всеки път от моето си райско кътче дето си го имам в Странджа.

Поздрави на всички непредубедени приятели , които имам тук , защото аз знам , че имам такива . :hypocrite:<_<:):D

Линк към коментар
Share on other sites

хората на село като по-близо до природата да са по-чувствителни и извисени, но де факто не е така. Коленето на животни, псуването по тях, липсата на стремежи, одумването на комшии и сплетниченето не могат да бъдат оправдани от тежката работа на нивата.

:lol::)

Развесели ме добре, Максим :D

:thumbsup:

Това което описваш, Ина, да дадеш всичко без остатък, е идеалът.

icon12.gif

"Даром сте взели, дарам давайте" Господ Исус Христос

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Господ Исус Христос е казал още, че не е важно това, което влиза в човека, а това, което излиза. Не си спомням на кого го беше казал, на фарисеите май.

А хората на село може и да не са вегетарианци, да се хранят с месо, да сплетничат с комшии, но наричат непознати " сине " или " чедо " ...

Но, простете, забравих, че сме граждани на света, къде тука селото, че и любовта. Тя е само в нас и извън нас никъде другаде я няма... :D

Линк към коментар
Share on other sites

:D Или любовта е навсякъде . На село , на връх Шипка , в Африка ,на върха на Биг Бен и в Австралия , и така си е ние сме всички граждани на планетата Земя . Щем не щем трябва да живеем в любовта . :D

Ама не е от най- лесните неща да се живее в Любовта . Любовта е такава сила , че всичко помита покрай себе си , трябва да й се подчиниш , да живееш в нея.

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Силвия,

Един приятел йога даде следната дефиниция за вяра в Бога

"човек който не може да убие живо същество".

Подкрепям напълно това.

А ти?

Аз съм виждал отблизо домашни животни.

Те са доверчиви и добри като децата. Виждаш как се радват, как плачат като са ранени или как се страхуват от смъртта. Що за човек е този който може да убие тези животни които е отгледал от малки пиленца или агнета? :(

Виждал съм много мъдри и природно интелигентни хора на село.

Виждал съм и идиоти, крадци, хулигани и пр., пак на село.

Основното в човека е интелекта. Какво можеш да очакваш от селските зрители на съвременната телевизия и читатели на вестниците? В мас-медиите се трудят хора с добро познаване на технологията на промиване на мозъци на бъдещи консуматори.

Нетренираното съзнание поема нефилтрирани тези източници, които дори трениран йоги не може да неутрализира лесно.

Какъв може да е резултата? Закономерният резултат.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:D Или любовта е навсякъде . На село , на връх Шипка , в Африка ,на върха на  Биг Бен и в  Австралия , и така си е ние сме всички граждани на планетата Земя . Щем не щем трябва да живеем в любовта .  :D

  Ама не е от най- лесните неща да се живее в Любовта . Любовта е такава сила , че всичко помита покрай себе си , трябва да й се подчиниш , да живееш в нея.

Щем не щем ако живеем в Любовта каква Любов ще е тогава? :hmmmmm:

:D Може би от това и идва трудното на това да живеем в Любовта - или "щем" или "не щем". Ако "щем", а не ни стане - страдаме. Ако "не щем" а то стане - пак ревем. :D Все търсим начин как да "подобрим" света и себе си по измислените си мерки за "добро и зло". Вместо да се подчиняваме се на Волята му, защо не я посрещнем и пуснем през себе си с радост като Дар... :feel happy:

За Правилният Въпрос:

Спомних си като четох за селото думите на отдавна покойната ми пра-баба Елена - полуграмотна селска женица - доживя 99 години - през 2 войни вдовица с 4 деца - голямата и челяд я обичаше и слушаше....Та тя ни завеща нейния Правилен въпрос:

"Деца, каквото и да ви се случи, първом си кажете - какво му е хубавото на това дето Господ днес ми праща?... после си го сложете да ви води това добро и да се трудите да го увеличите.... И като си лягате вечер си кажете Благодаря за Доброто дето ми прати днес..." :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ние за любов говорим ,за въпроси , за отговори , а пък извевднъж селото , как се намърда не ми стана ясно.
Именно! Да! Именно за това иде реч. За ГОВОРЕНЕТО! Докато някои ГОВОРЯТ, останалите намират... без да са "истинотърсачи"!

Нетренираното съзнание поема нефилтрирани тези източници, които дори трениран йоги не може да неутрализира лесно.

Защо толкова сме се загрижили за съзнанието на другите? От къде сме толкова сигурни, че само ние сме с добър "филтър"? А на Йогите...евала. Щом само те могат....!

Редактирано от izgrev
Линк към коментар
Share on other sites

"Деца, каквото и да ви се случи, първом си кажете - какво му е хубавото на това дето Господ днес ми праща?... после си го сложете да ви води това добро и да се трудите да го увеличите.... И като си лягате вечер си кажете Благодаря за Доброто дето ми прати днес..."

Благодаря Ти за този хубав изгрев днес . icon12.gif

и за въпросите ти, изгрев, също :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Деца, каквото и да ви се случи, първом си кажете - какво му е хубавото на това дето Господ днес ми праща?... после си го сложете да ви води това добро и да се трудите да го увеличите.... И като си лягате вечер си кажете Благодаря за Доброто дето ми прати днес..."

Това е мъдростта на хората, живеещи на село или по махалите високо в планината. И на тази мъдрост ги е научил самият Живот. На тях не им трябва да се питат 'кой е правилният въпрос?'. Именно тоя живот им е дал отговора и не е необходимо да са ходили на училище за да го знаят.

Не съм съгласна с някои участници, че хората на село едва ли не са затънали в 'духовна' мизерия. Свекърва ми е от старото поколение (времето на което се различава от нашето)- трудно чете, но такъв е бил животът на онези години - без книги, без ТВ, без нет. Казва, че говори по ДжиЕсМена, но е толкова мъдър и прекрасен човек!

А колкото до сплетните - май в града също се намират нечистоплътни душевно хора, живеещи само от сплетничене - всички Граждани сме ги виждали.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

И Той ни праща добрини, но с нашите си очи като ги гледаме, какво ли не ще видим...

Валентин, съгласна съм много с теб, защото и на мен така са ми мили животните, че ако някоя мухичка се обърка и влезе в стаята ми, я ловя и пущам навън, на което много ми се смеят околните. Но ти едва ли ще отречеш, че в света в който живеем, убийства има навсякъде и не само с оръжия. Търсенето на доброто, според мен, не се изразява във фиксация върху злото. Злото е това, което заобикаля доброто. Навсякъде е така в нашия дуален свят - доброто е скрито от злото. А търсача го търси и намира и под външни обвивки, стига да не го идентифицира с тях и да се отчае, а отчае ли се, означава, че не търси както трябва или не му достигат сили да продължи под повърхността.

Поздрави! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Отговорът на Учителя е че ние трябва да станем святи и добри.

Тогава спасяваме и своите предци и това не са празни приказки.

Те са оправдани от нас и от нашия живот с Бог.

Спомням си веднъж как баба ми и дядо, Бог да ги прости,

ми разказваха за наш разговор като съм бил на 3-4 години,

смътно си спомням този разговор.

Те ми казали, "ние ще умрем също"

На което след доста рев съм им бил казал нещо като

"ще отида на Слънцето и ще ви донеса живота за да оживеете"

това е точно така за мен. :angel::)

Често съм ги виждал във видения и разговарял с тях.

Те са добре и аз съм щастлив от това. :feel happy:

Лека нощicon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

"Вместо да се подчиняваме се на Волята му, защо не я посрещнем и пуснем през себе си с радост като Дар... 60.gifцитат Донка

Да ето това точно ни е най - трудното .

Повечето пъти се получава точно подчиняване , защото не знаем колко по - силни сме , ако допуснем , любовта в себе си . Ако станем едно с нея .

И точно когато не щем да живеем в любов страдаме .

Изгрев , ако те дразни как говоря и не одобряваш това , което съм написала без да ме познаваш , аз ти прощавам . :)Аз пък няма да се издразня от това , което се опитваш да коригираш или рецензираш , ще се съглася с това , което казваш . Когато бях много по - малка още в гимназията доста се замислях за това , което ти говориш и това вече съм го открила , разгадана ми е тази карта . Ходила съм дотам и обратно . :D

Сега вече ме е грижа за съзнанието на хората .

Трябва да се говори за нещата , които всеки го притесняват , аз изказвам моите притеснения .

Виждам последствията в детските мозъчета от точно това доволно сито съществувание от материалните ценности , от липсата на каквито и да било търсения и мечти . Тъй , че ще продължавам да пробуждам колкото мога и както мога , без да нарушавам законите на любовта и пространството на личността .

Дали съм достатъчно мъдра за това ?

Уча се да бъда мъдра колкото мога , търся , задавам си въпроси и хич не ме е срам от това . :huh::v::king::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Той ако не е станал голям учен или музикант, или писател, може да отгледа и отхрани дете или внук, който да постигне много за Човечеството. Не мислете, че такъв принос е нищожен, напротив! Именно чрез ролята на Гена, способността му да оцелява и да се развива, Човечеството върви напред, именно затова еволюцията е възможна, затова може да дойде следващата човешка раса. Не мислете само за собственото си развитие, в живота предимство има оцеляването и развитието на Вида. А това става постепенно, през живота на много индивиди, Генът се усъвършенства. Благодарете се,че Генът съществува!

Точно!

Това мислех, когато говорех за "генната машина"!......Ако не можем да сме "гении", можем да ги отгледаме!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодарете се,че Генът съществува!

Знанието не е в едно събитие. То е отвъд събитията. Когато преминеш през едно събитие, само тогава истината ще изгрее. Едно определено събитие ни дава погрешна представа. Отвъд събитието е знание. Какво наричаме човек? Човекът е тяло, ум, комплекс от модели на държание които се променят. Отвъд човека няма гени, няма нищо, освен Любов. Ние сме Любов. Отвъд всеки предмет е безкрайност. Един предмет е ограничен. Смали един предмет до атоми и ще откриеш, че всеки атом съдържа безкрайно пространство. Отвъд предмета е безкрайност. Илюзия е да си заклещен в събитието, в самоличностт, в предмета, в гена. Мъдрост е да виждаш отвъд всички тези неща. Предметът зад предмета е безкрайност. Личността зад личността е Любов. Така че, нека не абсолютизираме начимостта на някакъв си ген. :)

Линк към коментар
Share on other sites

нека не абсолютизираме начимостта на някакъв си ген.

:D:thumbsup2::D

Да, ама без този някакъв си ГЕН, нямаше да ни има! Нямаше да има нищо....защото нямаше да има КОЙ да разсъждава върху нищото и Любовта отвъд....там, в НИЩОТО!

Линк към коментар
Share on other sites

:D  :thumbsup2:  :D

Да, ама без този някакъв си ГЕН, нямаше да ни има! Нямаше да има нищо....защото нямаше да има КОЙ да разсъждава върху нищото и Любовта отвъд....там, в НИЩОТО!

Колко струва този ген, ако зад него я няма Безкрайността, Пространството и Любовта? :):hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Генът е фактор само за физическият свят. Има друг носител на информация, който е определящ

Колко струва този ген, ако зад него я няма Безкрайността, Пространството и Любовта?
:thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Горната дискусия не показва различни ценностни системи, самият факт, че тя се състои в този форум е доказателство за ценностите на участващите. Горните мнения показват само нива на израстване на съзнанието. А отхвърлянето не е най - удачното постижение за един духовно извисен човек.

Съзнанието е термин с по-голяма степен на общност от "ценностна система". Какво ни помага той тогава? Заменяме един термин с друг и решаваме въпроса? Да ама не, защото различните степените на съзнанието са много по-трудни за дефиниране. Ценностната система е по-конкретен термин, в случая на спора ставаше дума за това кой как избира да използва времето което му е отредено: предимно за духовно търдене или предимно за обезпечаване на материалното съществуване на него и близките му. Кое съзнание е по-извисено? Ни най-малко не може да се каже. Може да се каже само че става дума за избор на що е правилно, което зависи от съответните ценности.

Оттам и дефинирането на "правилен въпрос". По начало, въпроса сам по себе си не е нито правилен, нито неправилен. Той може да стане такъв само ако се отнася към вече дефинирана система на "правилното" и "неправилното". Тази система не може да бъде глобална, нито фиксирана във времето. Дали я наричаме "йога", "кръвна връзка", "духовно отдаване", "религиозен дълг" и прочие, нищо не се променя принципно, винаги става дума за възприета ценностна система. Тя не се възприема случайно, нито от днес за утре. Тя дава стабилност на личността. Съзнанието е термин доста по-голям и от личността и в случая само внася неопределеност.

А за духовна извисеност нямам претенции от доста време, нито оценявам чуждата. През първите години и аз режех наедро, големите термини като "Любовта", "Мъдростта", "Истината" и т.н. ми бяха дежурни. Сега се старая само да мога да кажа най-точно малкото което знам в действителност, защото ако не го изкажа прецизно, има опастност да загубя и него в потока от големи думи.

Затова моето мнение е че ползата от форума е малка. Вече смятам че бъбривостта е най-тежкия кръст за българите. Ако не украсявахме толкова много действителността с думи, можем много да подобрим в нея. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...