Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какъв е правилният въпрос?


Иво

Recommended Posts

Не усещам необходимост да се обяснявам и да бъда правилно разбирана. Нека всеки си мисли каквото иска.

мисля че понякога обичаш да провокираш реакции :)

"не знам какво ще напиша в следващия момент", ех?

ние си те знаем добре, така че е ок

Още не сме стигнали да зададем и да отговорим най-важните въпроси :) .

Например на въпроса от Латина:

Защо Съм? Why Am I?

Защо Сме? Why We Are?

Мисля че на руски е по-точно:

Зачем Я? Зачем Я живу?

За-чем По-чему Чем

icon14.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Например любовта може да е духовна, синовна, родителска, физическа и т.н.

:hmmmmm: Според мен това е любовта - зависимост от човешките взаимотношения. Като моя лична бивша диагноза, мога да я опиша доста точно. Както и агресивния и характер. Както и последствията, до които води. Както и "лекарството".... :)

Има и друга Любов - свободна. Тя няма разновидности, не се губи, нито се започва... Нея човек може само да освободи от себе си, а тя освобождава него...

Тя не е любов насочена към някого или нещо, не е любов, излъчена от някаква наша "роля" (син, родител, любовник...). Аз например не обичам децата си като тяхна майка - за мен те са Божии деца - като всички други и като мен самата.

Тази Любов е на Божията искрица в нас към Бог... и когато благодарение на духовното ни развитие, осъзнаем, че Бог е всичко около нас и ние самите, Любовта ни се излъчва във всички посоки и към всичко около нас - Любов-Благодарност, Любов - спокойна радост...

В моя личен Път това е връзката между Любовта и духовността. Любовта е водещата, Смисълът на Живота - духовността е езикът, на който Любовта направлява ума и личността ми в ежедневието и взаимоотношенията ми със света около мен.

Затова ми се струва, че ако дадем прекалено голяма тежест на духовността, хипертрофираме Егото и това, както каза и Латина води до възгордяване, съдене, поучаване, критика, забележки, ирония с конкретен адресат, както и обяснения, оправдания, очакване да ни "послушат" :D:D обидчивост...

И все пак общуването тук според мен и за мен е отлична школа - има и нагледни уроци, и теория, и практически упражнения, и тестове :D:D:D

Линк към коментар
Share on other sites

:D:D:D:D

ахиииииииииииих , абстрактна е любовта , без форма и параметри :D:D

/не можах да се сдържа /

И същевременно как намира пътя до материята , как се изявява само , едновременно във физическото ниво ,в емоционалното ни тяло и духовното ни същество .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

"Любящата доброжелателност е плодоносната почва, от която може да израсне единен духовен живот. При наличието на обичащо сърце всичко, което се опитваме да направим, всичко, което срещаме, ще се отвори и ще потече по-лесно. Макар и при много обстоятелства любящата доброжелателност да може да възникне в нас естествено, тя може също да се култивира." (Джек Корнфиилд)

"Любов може да съществува само между две разумни души. Между един разумен и един глупав човек никаква любов не може да съществува. Между тях може да има само отношение като между господар и слуга. Любовта между разумните души е широка, тя е Космичната Любов, която обхваща целия свят. В Космичната Любов, Космичното Начало ни оставя свободни да се проявяваме както разбираме."

Беинса Дуно

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Космичната Любов, която обхваща целия Свят

icon12.gif

Включва ли Света и Бог? Does the Universe include God? :D

Линк към коментар
Share on other sites

The Universe is God . The Love is God .

Вселената /универсума / е Бог . Любовта , космичната любов е Бог . Ти само може да Го допуснеш в себе си .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

мисля че понякога обичаш да провокираш реакции :)

"не знам какво ще напиша в следващия момент", ех?

ние си те знаем добре, така че е ок

icon14.gif

:D:feel happy::thumbsup:

Исках да усетите настроението ми - спокойно ви приемам и обичам без значение какво точно мислите или правите. Почувствах същото към себе си от ваша страна. Ответните реакции ми показаха и още някои неща. Почувствах се правилно разбрана, което е чудесно. Не от всички, но това не ми пречи. Благодаря! :thumbsup2::feel happy::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Май само Любовта към Бог е независима :)

към твоя "любим" Абстракт

или ...?

abstract - отвлечен, въображаем, теоретичен

За мен Бог нито е отвлечен, нито е въображаем, нито е теоретичен. Отвлечени, въображаеми и теоретични са човешките мъдрувания и модели за Бог. Зависимостта от тях е една от най-агресивните. В името на такъв абстрактен Бог се водят кръстоносни войни, джихади, хора горят на клади...

Любовта към Бог за мен означава Любов към всяко нещо около нас - камъче и планина, кокиче и вековен дъб, детенце беззъбо и прегърбен старец, човек лъчезарен и намръщен и недоволен негов събрат.... Не мога да изпитвам Любов само към Идея, Идеал, теория, морал... - към абстрактните построения на нашия ум и его. Мога да ги разбирам само , но не и да заместя с тях Бог около мен и в мен самата. :)

Може би не е в тази тема но искрено препоръчвам книгата на Дийпак Чопра - "Как да познаем Бога" Спиралата - Как да познаем Бога

Линк към коментар
Share on other sites

абстракта е подобен на екстракт :)

substance

Чел съм Дийпак, но това е само за началото, нещо като обзор

Предполагам ти дава комфорт, както и на западните любознайковци

Ако искаш нещо по-сериозно като знания за Бог,

или практически методи към самоосъзнаване, препоръчвам ти

Шивананда Сарасвати или Шри Юктешвар Гири

Учителят също е най-високото ниво, но обикновено хората не разбират

Линк към коментар
Share on other sites

ахиииииииииииих , абстрактна е любовта , без форма и параметри 

Абстрактно е желанието ни да наложим свой модел на мислене и поведение(аз съм съвършен, а вие ще ми вЕрвате :D )

В Любовта няма нищо абстрактно! Или Обичаш(камъче, цветенце, тревичка, ручейче.....ВСЕЛЕНАТА), или НЕ!

Който може да ползва Любовта, не се замисля на какво Ниво ще я ползва! Любовта е навсякъде!

Не съм само аз можещия да раздава ЛЮБОВ! :harhar::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:):D:thumbsup2:

:D Аз мисля, че аз и Донка мислим едно и също. Максим мисли, че той и Донка мислят едно и също. Следователно аз и Максим мислим едно и също. :D  :feel happy:  :angel:

:) ми много умно пишете всички + Всичко е Любов + Любовта е навсякъде + като ви чета и аз с всеки един от вас :1eye:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

abstract - отвлечен, въображаем, теоретичен

Може би не е в тази тема но искрено препоръчвам книгата на Дийпак Чопра - "Как да познаем Бога" Спиралата - Как да познаем Бога

"Пророкът на холистичната медицина", както му казват там, има значителен принос за отваряне на западните лекари към природното и духовно лекуване. Макар че иначе той е достатъчно искрен, за да не претендира за просветление, той си позволява да пише книги на подобни теми, просто защото вече е известен и публикациите му бързо се разграбват. Склонен съм да се съглася с Вальо, че има и по-сведущи в духовнотта автори (не само цитираните от него), които не се издават или отдавна не се преиздават - просто не могат да разчитат на огромни и печеливши тиражи по съвсем прозаични причини. Иначе Чопра си пише хубави нещица и за медицината, и за духовността, макар че за мен на доста места прозира именно липсата на собствен усет. Само два примера: в иначе доста добрата си книга за Аюрведа той се подвежда да препоръчва, макар и умерено, бялата захар, като я класира полезна за две от дошите (дали така са мислели преди 5000 г, когато е създадена системата?); и на едно ама много очевадно място (не си спомням точно в коя книга за духовността) ни насърчава ето така: поставете като цел на живота си да се превърнете в чудотворци (да правим екстрасензорни магарии и да си изпълняваме магично прищевките - духовните Учители, поне така си мисля, никога не биха ни посъветвали такова нещо). Изобщо Дийпак е 100% адаптирал се индиец към западното течение Ню Ейдж. Но за последното може да поговорим по-обстойно в рамките на друга някой тема...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

той се подвежда да препоръчва, макар и умерено, бялата захар,

Чувал съм(не съм много сигурен), че всичко прекалено е вредно!

Еееееееееее, по тази логика(ако я приемате де), всичко умерено не е вредно!

Тъй, че, Дийпак добре обяснява, но............трябва да можем да го схванем.

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е навсякъде
:thumbsup::)

Абстрактно е желанието ни да наложим свой модел на мислене и поведение(аз съм съвършен, а вие ще ми вЕрвате

за мен това е примитивно и "конкретно" желание

освен това е скучно и глупаво желание :)

Хубаво абстрактно желание е да помогнем на някого да стигне до Себе си и

да прояви Божественото в пълната Му сила в своята душа.

Той е уникален като Свръхнова и друг светец не може да го замени.

Тогава човечеството ще има още един Свободен човек, светец.

Всички в този ден стават по-силни и добри.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Аз досега се бъзиках, ама да си призная честно, наистина не зная какъв е правилният въпрос. :hmmmmm::huh::blink:

Може би кое е наистина важно в този живот? Понеже си губим времето, мислите, чувствата и енергията за какви ли не излишни или дори вредни неща. И пак стигам до извода, че лично за мене е най-важно да разбера как да съм в Хармония с Всичко, да се усещам спокойна, хармонична, в точното време и на точното място, изпълнена с енергия, даваща най-доброто от себе си, простила и простена, щастлива и обичаща вся и все, както Някога. Въпросът е Как?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз досега се бъзиках, ама да си призная честно, наистина не зная какъв е правилният въпрос.
Не се притеснявай. Малко хора знаят това. Аз лично....не! Карам на инстинкт!

Хармония с Всичко, да се усещам спокойна, хармонична, в точното време и на точното място, изпълнена с енергия, даваща най-доброто от себе си,
Че друго нужно ли ти е?
Линк към коментар
Share on other sites

абстракта е подобен на екстракт :)
abstract и extract са коренно различни понятия, макар и да използват един корен на думата.

extract - извличам....

abstract - въображаем, теоретичен

Мисля, че периодите от развитието на човешката култура, в които понятието Бог е било "извлечение", "теория" отдавна са отминали (слава Богу). :D

Учителят също е най-високото ниво, но обикновено хората не разбират

:thumbsup::thumbsup:

Напоследък работя над последното творчество на Учителя и ще си позволя един по-обстоен цитат от книгата Изворът на Доброто.

Всичко е от Бога.

Питат къде е Бог. Във въздуха. Чрез въздуха, който влиза в тебе, Бог ти дава живот. Бог - Великото Разумно Начало - е във водата, в светлината, в хляба. Вие в Бога живеете. Бог ви обича със светлината си, Той ви милва. Бог ни се изявява чрез Слънцето, чрез плодоветe

Има един тих, приятен ветрец, който наричаме диханието на Бога. За мене денят има смисъл дотолкова, доколкото виждам Бога - скрит в Природата.

При Бога ходил ли си? Не съм ходил, но живея с Него и го изучавам във всичко: в камъните, в растенията, в животните, във  водата, във въздуха, в светлината. Той е във всичко живо. Виждам Го и в най-малкото, и в най-голямото. Радвам се и се веселя когато чуя Неговия тих глас.

Всичко, което е извън нас и вътре в нас, което ни заобикаля, представлява форма, чрез която се изявява Великото Разумно Начало. Зад мен, над мен и около мен е Бог. ..... Привилегия е за човека да общува с камъните, растенията, животите, вятъра, с цялата Природа. Защо? Защото всичко е излязло от Бога. Докато човек живее в Божествения кръг, той вижда Бога навсякъде и във всичко. Излезе ли вън от този кръг, той се обърква.

Когато говоря за Бога, имам предвид Свещеното, Реалното, което може да се опита навсякъде.

Ако Го търсите, ще го опитате н в човека, в животното, в растението, във въздуха и във водата.

Бога първо ще намерите в най-малките неща: в кристалите, в изворите, в цветята, а после в големите.

Хората схващат Бога като абстракция, а Бог е Реалност. Въздухът и светлината са условия, чрез които може да имате преки, свободни отношения с Бога.

Великото Разумно Начало се развива и изявява в множеството.

Ако искаш нещо по-сериозно като знания за Бог,

или практически методи към самоосъзнаване, препоръчвам ти

Шивананда Сарасвати или Шри Юктешвар Гири

Продължение на цитата от Изворът на Доброто:

Методите на източните народи са били добри, но сега не могат да се прилагат, понеже сме в началото на еволюционния процес, а не в инволюционния, когато са били дадени тези методи. Прийомите, с които си служат в индийската философия, са инволюционни, а сега за европейските народи трябва да се дават нови прийоми -еволюционни.

На границата на инволюционната и еволюционната епоха е Христос. Идването на Христа ознаменува началото на еволюционната епоха, но болшинството от съвременните хора продължават да слизат надолу, т.е. още са в инволюционния път

Простете за дългия цитат... но на Учителя и Словото му дължа своя и на децата си щастлив и пълноценен живот. Поклон пред Мъдростта му.

Линк към коментар
Share on other sites

абстракта е подобен на екстракт :)

substance

Ако искаш нещо по-сериозно като знания за Бог

Учителят също е най-високото ниво, но обикновено хората не разбират

Tractus на латински език означава ПЪТ.

Частицата " а " поставена пред която и да е дума, обозначава отрицание, липса на нещо. А " ех ", както е известно, указва на външното, на изявеното. Екстракт - изваден отвън, извлечен от пътя.

Абстракт - безпътен, нещо където липсват пътища, неопределен, неограничаван от пътища.

Знания за Бог?!

Едва ли ще можем да Го познаем теоретично.

Сигурна съм, знаеш :) как Бог се познава.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен където и да са, истинските Учители трябва да знаят как да съобразят учението си и с епохата. Колкото и да съм радостен, че земното пребиваване на Учителя Беинса се е случило точно в България, не мога да бъда чак толкова екзалтирам, че да съм сигурен (а откъде?), че други истински Учители изобщо няма в днешно време... Всъщност, като гледам сегашните йога школи, те доста усилено се отказват от методи, които, предполагам, сега не са подходящи - абсолютно отшелничество, самобичуване, дълго висене с главата надолу и дълго принудително задържане на дъха... Другото и като общи принципи на поведение, и като конкретни техники дори - раздвижване, дишане, молитва, медитация - ми изглежда доста подобно на нещата, които Беинса е препоръчвал. И след това, нали "по плодовете им ще ги познаете"? Както вече писах в друга тема днес, за мен са по-важни конкретните човешки същества, а не идейното течение, което те изповядват (често само на теория). За техниките и методите въпросът е много щекотлив... включително от медицинска гледна точка... Голяма тема.

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Хубав цитат, Донка :D:thumbsup:

екстракт - мислех значение от беседа на учителя, в която се казва

"Вие още не сте започнали да изучавате истинската наука. Тази наука, която сега изучавате в университета, е само предговор, приготовление за онази велика наука на бъдещето. Сегашната наука представлява тухличките, необходими за строежа на онова велико здание на бъдещето. Това знание, което всеки от вас придобива в продължение на шестдесет-седемдесет годишен живот, ще се постави в котлите на бъдещата наука. В тия котли тя ще вари знанията, придобити от всички хора, и ще ги събере в едно малко мускалче, както събират гюловото масло в такива малки мускалчета. Малко, но ценно е това мускалче! Всеки ще го носи в джоба си и ще каже: “Много работих през живота си и едва изкарах това малко мускалче.” И Природата по същия начин вари в своите котли нашите опитности, знания, придобивки и изкарва от тях нещо малко, но ценно. За една душа, която отива на Небето, и най-малката игла да й се закачи, е тежка. С тази игла тя едва ще достигне до Второто небе и там ще спре – толкова тежка е тя. И най-малката игла от този свят е в състояние да ви спре във вашия път. "

Изцяло съм съгласен с мисълта

Докато човек живее в Божествения кръг, той вижда Бога навсякъде и във всичко.

Би ли предложила твоето разбиране що за Божествен кръг е това и защо повечето хора никога не са в него? :lol:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

abs освен липса може да го мислим и като Абсолютен

Абсолютният Път води до Абсолюта :lol::angel:

Божият Духъ!

Едва ли ще можем да Го познаем теоретично.

Сигурна съм, знаеш smile.gif как Бог се познава.

Да, трябва здрава практика освен теорията. :)

Теорията без практика е мъртва.

"Зелено е дървото на Живота" с Бог.

Добърият наръчник по градинарство е много полезен. :lol:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...