Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какъв е правилният въпрос?


Иво

Recommended Posts

логиката която разви че ако нещо се прави с нежелание има в крайна сметка негативни резултати е невярна.

Не знам как е с логиката, но знам как е в живота - този, който не се говори, теоретизира, абсолютизира, а който се Живее:

Всяко нещо което се прави с нежелание има негативни резултати.

Друг е въпроса как се отчитат резултатите!

Ако аз направя нещо с нежелание, колкото и голяма да е ползата за мен или за другите, тя ще бъде заредена с "насилието" и ражда насилие

- очакване за оценка, благодарност, възвръщаемост;

- очакване другите също да правят за нас неща, които може и да са им неприятни, но са полезни според нашите критерии; ...

И ако си остане само с очакването пак добре... но след като ние веднъж сме наложили волята си над себе си стоманено и се гордеем с тази си "сила", дали няма и на другите пак "стоманено" да я налагаме, гордеейки се с взискателността си??

И какво пише в книжките не знам, но знам как с Любов се помага на хора да повярват в силите и способностите си - да започнат да правят с Любов и желание и удоволствие това, което са дошли да правят, притиснати от нуждата си. Знам и разликата в резултатите... Дали радостта в очите и на лицето от първото собствено изречение :D са по-незначителни от верните отговори в теста, научени под натиск и за отлична оценка? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

От една страна е така. От друга - пропуска се фактът, че човек много често има противоречиви желания и изобщо не може да му се угоди. Ако прави едно ще го прави с нежелание поради една причина, но ако тръгне "с желание" да прави друго - пак ще го прави с частично нежелание - вече поради другата причина. Т.е. и в двата случаи ще "излъчва негативност". И освен това едва ли ще се помогне много на затъналите в егоистично и интелектуално недоволстване просто като им се посочи колко добре са ония, които (на ниско или високо ниво) са успели да постигнат вътрешно единство на стремленията. Това блажено вътрешно непротиворечие е характерно или за много слабо, или за твърде много еволюирали люде. Но все повече хора са по средата, в усложнените кълчища на неоправданите претенции и противоречивите желания. Когато тези хора правят или не правят каквото и да е, винаги ще има и от двата вида резултати - и външно, и по отношение на тях. Затова, ако трябва да направим нещо повече от тяхното неодобряване, трябва да видим кои методи работят именно при тях. Едното според мен е изясняване и по-нататъшно развиване на разума, за да може, макар и не така съвършено като интуицията да ги ръководи по-правилно и един ден да стигне до собствените си ограничения и дай боже, човек да "прогледне" през тях. Но дотогава ще му се налага да прави и разни неща с нежелание (понякога пристрастяванията на практика не могат да се надвият без този период, нали по време на абстиненцията човек няма желание да отказва наркотика или предмета на зависимост). Друг вариант: ако на съответния индивид му се занимава със психологични и духовни практики, да тръгне от там, за да усети и другото, което надвишава разума. Иначе ако само му говорим на тоя разум, че не постъпва правилно, едва ли нещо конструктивно ще постигнем...

Линк към коментар
Share on other sites

човек много често има противоречиви желания и изобщо не може да му се угоди.
:lol::lol::thumbsup:

Не забравяй че нашата Донка е 20-30 години напред. Да се поучим от нейната мъдрост, много пъти спасява положението. :)

Дали радостта в очите и на лицето от първото собствено изречение biggrin.gif са по-незначителни от верните отговори в теста, научени под натиск
icon12.gif

Няма ли да се включиш в разискванията как се оправят черния дроб и жлъчка?

Аз знам 2 външни начина и 1 вътрешен.

За леките случаи йогът Петко Кърпачев препоръчва сока от един лимон в който се сипва чаена лъжица сода. Започва да става на пяна и тогава се пие.

Предполагам ефектът е още по добър ако се пие първо лимоновия сок и после се "залее" с чаша вода със содата. :D

нещо подобно беше в детската песничка:

"....

яжте кисело млеко

после пийте H20

и кореми разтърсете

мътеница получете...."

Друг начин е да се глътне жлъчен екстракт от бик. :lol:

Изпитвал съм го на гърба си веднъж когато моят научен ръководител проф. д-р Ю.П. Пытиев ми го даде в Крим - станах :blink: за няколко часа :):thumbsup1:

Вътрешен начин съм виждал добре описан при Малахов.

icon14.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes:

Ма и аз ли? :whistling:

Мир+любов+светлина+добре да ви е! :harhar:

:):D:feel happy: всички пишещи + разбира се, че и ти + даже невидимо те изцитирах щото ме вдъхнови :P

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Класове като Person съдържащи само указател към неописана реализация понякога се наричат класове дръжки :lol:  (Handle) или, по поетично Чеширски котаци.

Друг подход е да се направи Person абстрактен основен клас (Abstract Base Class - ABC) наричан понякога клас - протокол. По дефиниция ABC нямат реализация, техният "raison d'etre" е да опишат интерфейса за производните класове. В резултат, типично са без данни, без конструктор, виртуален деструктор и множество абстрактни функции определящи интерфейса...

class Person {

public:

virtual ~Person() ;

virtual char * Name()      const = 0 ;

virtual char * BirthDate()  const = 0 ;

virtual char * Adress()      const = 0 ;

virtual char * Nationality() const = 0 ;

};

... класът Person може да има производен клас RealPerson който вече може да се сътвори.

Скот Майерс, Effective C++, стр. 114

така могат да бъдат обяснени и появите на земята на някои по-специални персони :):lol:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Истинският Учител е съвършено свободен в пълния смисъл на думата и той е достигнал това състояние по свръхестествен начин, а не като мнозина знаменити адепти- отшелници, чрез отказване от живота, страданията, чрез убиване на своите желания и чувства. Истинския учител не бяга от света: той живее посред съблазните, приема с благодарност всички страдания  и изпитания, които Небето му праща и одухотворява всички свои желания чрез оная психическа алхимия, която превръща материалното, естественото,променливото в духовно, Божествено съвършено. Свободен е само онзи, който може да избяга от връзките на времето, който преминава границите на пространството; онзи, когото законите на правосъдието, неумолимите отношения на причините и следствията, индивидуалните задължения не могат да докоснат. Ето този е свободният човек, Ръководител на своята съдба, който може и има власт, както над себе си, тъй и над ония, които е повикан да ръководи.

източник: Учителят; автор: Седир

цитат -Hameleona

Ето това е вътрешната сила , която всеки един от нас притежава , без значение от местоживееннето му , социалния му статус и духовните му ценности . :D

Аз мисля , че всички ние сме учители и ученици едновременно .

Ако само изискваме от себе си , естествено , че ще престанем да правим всичко с любов . Естествено , че това как прилагаме всичкото си знание за Любовта е много , по - важно от това какво казваме . Или теоритизираме , интелектуалничим .

Но вътрешното стремление , вътрешния порив , намерението , отвлечената идея и желание за полет на духа , пробуждането и желанието за духовно осъзнаване , са именно почвата от която ще израстнем и ще се развием като духовни същества.

''но след като ние веднъж сме наложили волята си над себе си стоманено и се гордеем с тази си "сила", дали няма и на другите пак "стоманено" да я налагаме, гордеейки се с взискателността си??", цитат - Донка

Абсолютно съм съгласна Донка с теб , с всичко , което казваш .

Бих прибавила към всичките ти думи тук в тази тема :) , обаче , че е много , много важно какво отношение имаме и към вътрешните пориви на хората около нас , и на самите себе си . С какво съзнание откликваме един към друг по отношение на вътрешните ни желания , свързани с потребностите и мечтите .

Много лесно е да приземиш някой , да го накараш да се сблъска с триизмерността на материалния свят , да бъде потушен всякакъв опит за вътрешно горене и порив за мечта , отколкото да отвориш клетката на птицата готова за полет , или да дадеш криле на всички попаднали в обкръжението ти .

Аз си мисля , че достатъчно са трудни условията на живот в България , достатъчно "трудно" е да постигаш каквото и да било. Дори толкова е трудно , че едва ли не всичките желания и потребности , се превръщат в мечти ,т.е. стават почти недостижими , ефимерни . И в тази реалност на първично отцеляване , ако ние сами едни други се възпираме от всякакви желания , пориви и мечти , и не направим тъкмо обратното "с Любов да се помага на хора да повярват в силите и способностите си ", то обричаме се на абсолютното живеене по течението без план - карта за бъдеще и стремежи , доволни от четиристенното ни битие , сглобено от последствия и чужди желания .

Радвам се , че в крайна сметка толкова много хора си зададоха въпроси , поискаха да си зададат въпроси и ще продължават да търсят истинските ????????за :smarty::P:D за Живота , Вселената и всичко останало. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен най-важните въпроси са следните: Кой съм аз? Откъде идвам? Къде отивам? Защо съм тук? Какъв е смисълът на човешкия живот? Какво представлява истинското щастие? Същите въпроси могат да се зададат и в множествено число естествено.

Когато някой попитал Шри Шри относно отговорите на тези въпроси, той му отговорил:" Сам потърси отговорите, не чакай някой наготово да ти ги даде. Ти си щастливец дори само от факта, че тези въпроси са се породили в теб. Търси сам и не бързай да получиш готови отговори."

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

И моите съвсем съзнателни :D въпроси са такива . Като прибавим и как да живея максимално , целесъобразно ? Или какви са целите на духа ми? Какво искам да осъществя като духовно същество ? Как да помагам и на другите хора около себе си да се осъществят ? Дали прилагам действително знанието за Любовта в живота си ? Дори това е един дежурен въпрос в последно време . Колко от нещата в живота ми са резултат от прилагането на законите на Любовта . И постоянно си регистрирам разни "несъзидателни , неградивни действия "от моя страна , които могат да се превърнат в позитивни и съзидателни . Кои неща са плодоносни , помагат ми да култивирам и излъчвам любов към останалите и кои точно обратното , спират вътрешния , естествен поток на взаимност с хората около мен . Колко съм жива духовно ?

Колко съм спяща ? И колко много искам да съм будна и разширяваща обсега си на осъзнаване . И разбира се поздравявам се за всичките си духовни успехи , които съм постигнала в последно време , преглеждам набързо какво е новото във вътрешния ми свят и си набелязвам нови , неизследвани :sorcerer::) територии .

Линк към коментар
Share on other sites

И моите съвсем съзнателни  :D  въпроси са такива . Като прибавим и как да живея максимално , целесъобразно ? Или какви са целите на духа ми? Какво искам да осъществя като духовно същество ? Как да помагам и на другите хора около себе си да се осъществят ? Дали прилагам действително знанието за Любовта в живота си ?  Дори това е един дежурен въпрос в последно време . Колко от нещата в живота ми са резултат от прилагането на законите на Любовта . И постоянно си регистрирам разни "несъзидателни , неградивни действия "от моя страна , които могат да се превърнат в позитивни и съзидателни . Кои неща са плодоносни , помагат ми да култивирам и излъчвам любов към останалите  и кои точно обратното , спират вътрешния , естествен поток на взаимност с хората около мен . Колко съм жива духовно ?

Колко съм спяща ? И колко много искам да съм будна и разширяваща обсега си на осъзнаване . И разбира се поздравявам се за всичките си духовни успехи , които съм постигнала в последно време , преглеждам набързо какво е новото във вътрешния ми свят и си набелязвам нови , неизследвани  :sorcerer:  :)  територии .

:feel happy::thumbsup:

icon12.gif

:):angel:

буден ~ беден :)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Ахам , ето как ставал номера със сърцето :D и аз много исках да се науча да го правя ! :Dicon12.gif

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

:lol:  :lol:  :thumbsup:

Няма ли да се включиш в разискванията как се оправят черния дроб и жлъчка?

icon14.gif

Това е в друга тема, ще видя къде да го вмъкна. Малахов не е оптималният вариант, а Петко го познавам много добре, ако всички се хранят и тренират като него, за малко от тях ще се налага да оправят каквото и да е...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Като прибавим и как да живея максимално , целесъобразно ? Или какви са целите на духа ми? Какво искам да осъществя като духовно същество ?

Моите въпроси, които посочих, включват в себе си точно и тези твоите :)

Линк към коментар
Share on other sites

Много неща се правят по необходимост - искаме или не, но при дадени условия трябва да ги свършим. Дали правим тези нещата с желание или нежелание е въпрос на нашата собствена нагласа и също доста зависи какво се налага да правим. Още в началото дадох пример с Христос и горчивата чаша, но този пример явно се изплъзна от коментарите. Искаме или не, но "заземяването" ни е една необходимост, с желание или нежелание все едно, сметките трябва да се плащат и задълженията трябва да се посрещат защото сме дошли да работим на Земята. Ако житното зърно не се "заземи" и не изстрада това заземяване, какъв плод ще донесе, във въздуха например? Въздушните копнежи са по-красиви, но не са в този свят и но не носят плод в този свят. Духовният символ на това заземяване е котвата която ни държи в този свят, тя е и в подписа на Учителят.

Както и да е, това е само моето мнение. Аз лично искам да знам безжалостната реалност на нещата и точно колко са сметките за плащане, не чета ню-ейдж алабализмите и не ползвам кредитната карта на въображението си и илюзорната свобода която той дава със закъснелите си дати на плащане и съответните лихви. Предполагам че при другите нещата са по-лесни, но всеки знае себе си и не ми се гадае. Желая ви успехи!

Редактирано от Диан Георгиев
Линк към коментар
Share on other sites

Много неща се правят по необходимост - искаме или не, но при дадени условия трябва да ги свършим. Дали правим тези нещата с желание или нежелание е въпрос на нашата собствена нагласа и също доста зависи какво се налага да правим. Още в началото дадох пример с Христос и горчивата чаша, но този пример явно се изплъзна от коментарите. Искаме или не, но "заземяването" ни е една необходимост, с желание или нежелание все едно, сметките трябва да се плащат и задълженията трябва да се посрещат защото сме дошли да работим на Земята.

да :)

Ако житното зърно не се "заземи" и не изстрада това заземяване, какъв плод ще донесе, във въздуха например? Въздушните копнежи са по-красиви, но не са в този свят и но не носят плод в този свят.
То трябва да поникне и да излезе от пръстта. Събужда се за живот. Пробива почвата и се разлиства. Всеки ден посреща изгрева на слънцето. Радва се на електрическите токове на дъжда, на облаците, на залезите и на пеенето на птичките. Шуми и танцува с вятъра заедно с другите класове. През август се свежда под тежестта на узрялото златножълто жито.

Духовният символ на това заземяване е котвата която ни държи в този свят, тя е и в подписа на Учителят.

Би ли разяснил смисъла на котвата? Винаги съм се питал.

Както и да е, това е само моето мнение. Аз лично искам да знам безжалостната реалност на нещата и точно колко са сметките за плащане, не чета ню-ейдж алабализмите и не ползвам кредитната карта на въображението си и илюзорната свобода която той дава със закъснелите си дати на плащане и съответните лихви. Предполагам че при другите нещата са по-лесни, но всеки знае себе си и не ми се гадае. Желая ви успехи!

Благодаря. :)

И аз ти желая успех в живота и по-натам. :angel:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

То трябва да поникне и да излезе от пръстта. Събужда се за живот. Пробива почвата и се разлиства. Всеки ден посреща изгрева на слънцето.

цитат - Валентин

:) да

Спокойна нощ на всички форумци !

Поздрави :Ина

Линк към коментар
Share on other sites

:D Зрънцата не поникват, защото така трябва, не се разлистват по задължение - щат не щат. :D:D:D

На зрънцата това им е програмата и те са щастливи, когато я реализират - те не се жертват в името на растението си - те СА растението!

Ние не живеем защото за това сме пратени, а защото СМЕ самият Живот - Любовта и Радостта. :feel happy::feel happy:

Ако живеем живота си с Любов и радост и благодарност - не по задължение - той няма да бъде жестока реалност, а Любов, Радост и Благодарност. :feel happy::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Право казваш, Донка, от "нежна" гледна точка :)

но и другата гледна точка работи, мога да те уверя

братята сме някой път по ян енергиите :)

или искаш да изхвърлиш "force" от английския:lol:

На английски "order" означава заповед и ред -

заповедта трябва да съответства на разумния порядък в света

има още и "command" съответстваща на заповед и приказ в руския

заповедь е по-силна дума със забранителен смисъл пояснен от "заповедьник"

сочи мотив и космическата йерархия

"Корабът Трябва да излети" Иван Ефремов, "Часът на Бика"

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Ние не живеем защото за това сме пратени, а защото СМЕ самият Живот - Любовта и Радостта.

Ако живеем живота си с Любов и радост и благодарност - не по задължение -  той няма да бъде жестока реалност, а Любов, Радост и Благодарност.

:feel happy::thumbsup2::feel happy:

Валентине, понякога съм привърженик на правилата. Без тях в настоящата действителнаст, съществуванието е трудно. Да вземем дори закона за движението по пътищата-представяте ли си ако всичко бъде оставено на съвестта на шофиращите? На старозаветния човек order и трябва са му необходими.

Но това което пише Донка много ми хареса, това е бъдещето, новата раса. :angel: Колко хубаво би било ако се увеличи процентът на хората, живеещи живота си с Любов,Радост,Благодарност. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

бъдещето, новата раса.

Колко хубаво би било ако се увеличи процентът на хората, живеещи живота си с Любов,Радост,Благодарност.

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня:

Помнете: всички стари досегашни системи ще рухна. Няма да остане нито една от тях. Вие ще видите всичко това, ще бъдете Свидетели. Всички църкви, всички обреди ще рухнат. Те са изиграли вече своята роля. Ще се създаде нещо ново. Не е важно как мислят хората сега, но как ще трябва да мислите. Ако си птица, ще прехвръкнеш над реката; ако си риба, ще преплуваш реката; ако си човек, ще минеш през моста. По който начин и да минете, важно е разумно да минете. Обикновено в живота хората се групират, но яко това става по закон на Любовта, светът щеше да се оправи.

:feel happy::smarty::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Зрънцата не поникват, защото така трябва, не се разлистват по задължение - щат не щат.  :D  :D  :D

На зрънцата това им е програмата и те са щастливи, когато я реализират - те не се жертват в името на растението си - те СА растението!

Ние не живеем защото за това сме пратени, а защото СМЕ самият Живот - Любовта и Радостта. :feel happy:  :feel happy:

Ако живеем живота си с Любов и радост и благодарност - не по задължение -  той няма да бъде жестока реалност, а Любов, Радост и Благодарност.  :feel happy:  :feel happy:

:sorcerer::thumbsup2::angel:

Живот по задължение, това си е карма.

задължение = за дълга = заради дълг, който има да се изплати

Такъв живот тежи.

Христос ни освобождава именно от това - от живот по задължение и ни дава Живот по Любов. Кое е по за предпочитане - брак по сметка ( изплащане на дългове ) или брак по любов. Ако питате мен, против всякакъв брак съм от как се помня като съзнателно същество, но след като съществува все още бракуването ;) , то поне да е по любов, че покупко - продажбата нещо не ми се съвместява.

А брак по любов на всякакви бури издържа.

Много се смях веднъж, когато бях с приятели на морето и един от тях каза на друг: Ей, еди - кой си, знаеш ли, че си ми длъжник от снощи от картите, когато залагахме. На което първият отговори: Приятел, аз съм длъжник само на баща си. :D

На Баща си сме длъжници само за едно - да се обичаме един друг, както и Той ни обича.

" Аз съм лозата, вие сте пръчките, който пребъдва в мене, и Аз в него..."

Хубава вечер!

Линк към коментар
Share on other sites

"Настоящето е Божественото. Значи, Божествените идеи действуват в настоящето. Бог ни говори в настоящето, но Той никога не повтаря. Той говори вендъж на ума, втори път на сърцето и трети път - на волята. Ти ако не си слушал, ако не си възприел, въпросът е свършен. Тази идея ти не можеш да възприемеш друг ден. Тя е само за днес. За друг ден друга идея; за трети ден - трета идея и т.н. В края на краищата като събереш всичко Божествени идеи, които си възприел в един цикъл на живот от 50-60 години, от тях ще може да се оцени, какъв е бил твоят характер на земята. Пита някой: как да прогресирам? Казвам: доколко си прогресирал, ще познаеш по това, колко Божествени идеи си възприел от Бога и колко от тях си реализирал. В това седи ценността на човешкия храктер. Качествата на идеите и броят им определя характера ти. Дойде ли при теб една Божествена идея, това е един знаменит ден, това е един велик ден, ако я възприемеш. Няма по-велико нещо от това. Тази идея може да се разрасне дотолкова, че да направи от теб една велика душа."

-Беинса Дуно - карта на мъдростта icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...