Jump to content
Порталът към съзнателен живот

07.07.2008 г. - Християнството е наука за обединение на духа с душата


Recommended Posts

Мисъл на деня - 7 Юли 2008 г.

"Теософията е наука за примирение на половете, а християнството – за сближение и обединение на последните. Християнството, в неговия вътрешен смисъл, е наука за обединение на духа с душата. Това, което сега учат, не е християнство, то трябва да претърпи преобразование. Ако бе християнството тъй, както ние го схващаме, светът сега щеше да бъде в друг вид. Но ние ще оставим това, защото то не влиза в нашата област."

Из Пояснения върху окултизма, спиритизма, теософията, мистицизма и християнството, 12.II.1920 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност какво разбира теософията под полове е дадено от Учителя малко преди този цитат:

Теософията е учение за примирение противоречията в света. Тя е наука за примиряване мъжа с жената. Нещо повече. Като казвам да примири мъжа с жената, подразбирам да примири човека с Бога. Онзи, който мисли, че е теософ, трябва да знае този закон: как да се примирява с този, когото мрази. Има противоречие между теб и Бога – трябва да го примириш; ако не можеш да го направиш, не си теософ.

И докато теософията е за примирение, то християнството е са обединение вече.

християнството е наука за обединение на духа с душата.

Това е вече една стъпка по-високо.

Беседата е много интерсна. В тази беседа Учителят дава много интересен сравнителен анализ на окултизма, спиритизма, теософията, мистицизма и християнството. :thumbsup: Учението на Беинса Дуно отрежда много висако място на християнството. Но:

Това, което сега учат, не е християнство, то трябва да претърпи преобразование.

От тези думи ми става ясно защо представителите на различните християнски религии не са много приятелски настроени срещу това учение. B)

Цитатите са от Пояснения върху окултизма, спиритизма, теософията, мистицизма и християнството.

Линк към коментар
Share on other sites

Великите Учители, които са говорили върху това, са имали много ясни разбирания по въпроса, но техните ученици са изопачили учението. И спиритизмът е учение, което е дошло от Бялото Братство, но и него учениците опетниха. Теософията е друго учение, пратено пак от горе, което учениците също така опетниха. Окултизмът е учение, също дадено от Бялото Братство, но и в него има черни и бели окултисти. Мистицизмът – и той е опорочен. Християнството – също е опорочено. Нека бъда ясен. Когато един свещеник или владика тури одежди, патрахил и корона, венчае някого и каже: „Плати толкова“, аз го наричам чер маг. Белият маг работи, без да му се плаща. Ако мома се облече в хубави дрехи, с намерение да оплете някой момък, тя също е чер маг; ако момък се нагизди, за да омотае някоя мома, и той е чер маг, ако правник, съдия си послужи със закона, за да обвини някого, той е също чер маг. Прочее както окултистите, тъй и теософите, и мистиците, и християните трябва да се делят на черни и бели. Някой ще рече: „Аз съм теософ…“ – „От кои – от белите или от черните?“ – „От белите…“ – „Може да се разберем…“ – „От черните…“ – „Ще остана на особено мнение.“ Били сте спиритисти, теософи, мистици или християни – ако сте от черните, светът е пълен с такива. 20-те милиона, паднали в сегашната война, показват какво християнство е днешното! Не казвам, че самото християнство е виновно – виновни са черните християни.

Беседата е прекрасна. Много неща се изясняват.

Няма "добро" и "лошо" знание, пак ние хората го делим и го ползваме за манипулиране, за изява на човешкото его...

Но много ми хареса определението за окултизма-че изучава нещата такива, каквито са...

Първото нещо за ученик, който иска да стане окултист, е да не мисли, че другите спъват неговия ум, понеже светът е толкова широк, че има място за всички, но че той сам се спъва. После, не трябва да мисли, че може някой да спъне неговото сърце, понеже светът на чувствата е толкова широк, че за всички има място. Ще рече, първото правило в туй положение на ученика – мъчението – е да мисли, че никой не може да повлияе на неговия ум, да го изопачи, че не може да повлияе и на неговото сърце в една или друга посока, защото светът е широк. Тази мисъл не ви е ясна, нали?

Аз разбирам така тази мисъл-щом някой ми каже нещо, направи нещо, аз да не му се сърдя, а да анализирам, да проявя разум и да проверя това, дето ми говори или ми внушава да направя. След натрупване на определен опит и познание, ще мога сама да преценя кой, какво ми говори и с каква цел... Щ е мога и себе си да опозная в различни ситуации, а и на другите да дам свобода да опознават света...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Как действува законът на влиянието? За да ви повлияе кой да е човек, добър или лош, трябва да ви снеме до своя уровен – само тогава той може да ви повлияе. Или той ще ви повлияе, или вие ще му повлияете. Щом не сте на неговото равнище, по никой начин не може да ви повлияе. Следователно, докогато държите ума си в безграничния свят, дето действува Божественият закон, вие сте свободен, невредим; щом помислите, че някой може да ви повлияе, вие сте слезли долу от този свят.

Този цитат го свързвам с разсъжденията на xameleona. С тези думи Учителят е казал как да се предпазим от вредно влияние. B)

Според християнството първото нещо, което трябва да имате предвид, е това: да признаете, че всичко, което имате, не е ваше, а на Бога. Когато някои говорят против мене, и аз казвам: Слушайте, това, което казвам, не е мое; аз не защищавам своя собственост. Този Бог, Когото аз зная, е много добър, но едновременно и много лош. Той е толкова добър, че няма по-добър от Него, когато вършим волята Му, но няма и по-лош от Него, когато не изпълняваме волята Му и вършим зло. В момента, когато кажем, че това тяло е наше, върху нас, върху децата ни, върху всички ни идва проклятие. Трябва да кажем: „Господи! Благодарим Ти, че си ни турил вътре в туй Твое тяло.“ Така трябва да мислят всички.

А смисълът на втория цитат при мен е вече в действие. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...