Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Огнян Кулев

Участници
  • Общо Съдържание

    67
  • Дата на Регистрация

  • Последно Посещение

Мнения добавени от Огнян Кулев

  1. Като сканирани страници я има в архива http://files.triangle.bg/triangle.bg-20100430-raw/Az_sam_istinnata_loza%20-%20Tarnobo%201922g.zip - от страница 44 нататък. Това е по-друго издание - 1992, а Кротките, което сте чели, сигурно е това от 1996.

  2. На думи всичко е мнодо лесно но,реално не се получава точно така.

    Това е, което получаваш от един форум в Интернет – думи. Понякога тези думи оживяват, но много зависи от предварителната нагласа.

  3. Матей 7:16

    От плодовете им ще ги познаете. Бере ли се грозде от тръни, или смокини от репеи?

    Матей 7:20

    И тъй, от плодовете им ще ги познаете.

    22 А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, space.gif23 кротост, себеобуздание; против такива неща няма закон. Галатяни 5 глава

    skype-58.gif

    Това, което масово хората виждат като плодове на Рейки, са плодовете на западната традиция на Рейки, основана от живялата в комерсиален САЩ Таката, а не на Рейки на Усуи.

  4. На тези, чрез които работи Божият Свят Дух, изобщо не им трябват символи, нито обучения от хора, нито нищо светско.

    На мен ми изглежда, че говориш за хора, които работят със символа на Божия Свят Дух. Възражения ще приема само ако ти самата твърдиш, че работиш с Божия Свят Дух.

    По скоро Латина искаше да каже чрез които Той работи, а не те с Него, а тези чрез които Духът работи са смирени. Другото което разбрах от това което тя е искала да каже, че много от символита са превърнати в идоли, а именно мъртви творения направени от човешки ръце на които се покланят търсейки външния илюзорен ефект пренебрегвайки същественото а именно Първопричината която стои зад всичко и която не е ограничнена от форми при все че формите загатват за нея провокирайки търсенето на Онази Велика безпределност, но много очи гледат външно и се спират там. Това отчете според мен Латина като проблем който обърква и заблуждава много души които търсейки се лутат и могат да попаднат в различни клопки и капани. От тези чрез които Духът работи, лъха мир, освобождение, светлина, Любов....Поздрави!

    Моят отговор не беше особено точен. Темата е за Рейки и там символите имат конкретна форма, но по принцип символи може и да са понятия, като напр. „Божия Свят Дух“. Разбира се, за едно истинско разбиране трябва да се мисли и отвъд понятията. И ако го направим по отношение на Рейки, ще се окаже че „чрез които Той работи, а не те с Него“ точно отговаря на цялата практика на Рейки. Едно от най-първите неща в Рейки-1 е обяснението, че Рейки не е възможно да причини каква да е вреда, а е разумна енергия, която винаги работи само за добро и която работи чрез инициирания.

    И ще напомня, че както се прави разлика между Дънов и „дъновисти“, така трябва да се прави разлика и между Рейки и „рейкисти“.

  5. На тези, чрез които работи Божият Свят Дух, изобщо не им трябват символи, нито обучения от хора, нито нищо светско.

    На мен ми изглежда, че говориш за хора, които работят със символа на Божия Свят Дух. Възражения ще приема само ако ти самата твърдиш, че работиш с Божия Свят Дух.

  6. Няма нито едно пряко доказателство за това, че Усуи е използвал рейки-символи...

    Тоест, "класическо рейки" явно няма.

    Доста смело твърдение, което не вярвам да е резултат на задълбочено проучване :)

    "Класиката" в Рейки е свързана с едно понятие, което у нас е особено популярно през изминалите 10-на години- МАГИЯ. Символите, употребявани в "класическото" рейки произхождат от китайски йероглифни "матрици", за които може да се твърди, че пряко свързани с магически практики- нещо, което би станало явно, ако се направи едно задълбочено проучване по този въпрос...а подобни резултати със сигурност не биха били изгодни за тези, които разпространяват рейки (инициират) или само ползват рейки.

    С повече желание всяка духовна практика може да се изкара магия – пеене, молитва, дишане, ... Всичко, което сменя енергии и психични състояния, може да се мисли като магия.

    Самия "рейки източник" е нещо, което повечето практикуващи, че и обучаващи, не могат да дефинират.

    Кой е производителя и дистрибутора на рейки в битието ни? Символа, който се използва в рейки за връзка с този източник не е анонимен- има си име и фамилия, и по нищо не се отличава било от някой си архангел, или пък барон едикой си от вуду, или някой от боговете в политеистичните западни религии- някой като Зевс, Один и т.н.- а това не само че свърза рейки с определена религия, но и я превръща в енергийна религиозно-егрегорна мрежа, обвързваща практикуващия в обслужване на нуждите на съответния идол. За това има и толкова много подобни системи, защото огледалната сфера предлага множество възможности за идолопоклонство.

    Ами и затова има толкова клонове на Рейки – който практикуващ се замисли над тия въпроси, си създава нов клон, а японците които са учени по Усуи си мълчат :)

    Но, някак си не мога да проумея за бай Усуи това- "открил" рейки, и след 4 години умрял...Ако не беше "откривал" рейки, току виж би доживял и до 99-100 годишна възраст (по онова време в Япония нивата на стрес, харакири и екологичен дисбаланс са били много по-ниски отколкото да речем у нас в България, която по онова време всъщност е лила доста по-индустриализирана от Япония. Най-разтърсващите явления в Япония са били земетресенията...които в наши дни се конкурират с всички икономически и политически трусове, които отнемат много повече животи отколкото природната стихия), или...може би след като е спечелил в играта на криеница, Усуи толкоз много се е въз-радвал на това, че е открил рейки, която, според твърденията, успешно се криела хиляди години, и когато най-накрая взел че я открил, току почнал да й хваща цаката и толкова се кефел, че сърцето му не издържало и получил удар.

    Ами и мене от време на време ме питат любопитно как така Петър Дънов изведнъж и в удобно време си е заминал.

  7. Глобално погледнато - енергията е една,

    независимо от многото й имена и начини за свързване!

    И всеки си носи отговорност как и за какво я използва.

    Е, все пак добре е да се направи уточнението, че при Рейки не се използва личната енергия на практикуващия, който при Рейки се явява само проводник. Затова няма изморяване, „зареждане“ и други такива. Енергията на Рейки има „собствена разумност“ и не е нужно точно да се инструктира какво как да прави. Както при молитвата, най-важното е осъществяването на връзка с тази разумна енергия и оставянето ѝ тя да направи най-доброто по нейна преценка.

  8. След като Усий е видял, че излекуваните прокажени се връщат пак на улиците, че хората, на които е дал пари са ги похарчили и пак са бедни и гладни, а и не работят. То той е решил да направи метод, с който те сами да си помагат и да не зависят от него.

    Това е към митовете и легендите за Рейки, създадени от разпространителката на Рейки извън Япония – Таката. Франк Арджава Петер има книги, които развенчават тези митове и рационализират защо са били създадени. За подсказка си представете: японка веднага след втората световна война учи на нещо западняци. Но това не е съществено за тема тук.

    Според мен е редно да се прави огромна разлика между класическото рейки и

    новите варианти, който нямат нищо общо с Микао Усуй.

    Както и да не се смесват интерпретациите на западните ню ейдж учители, които публикуват книги с оригиналните японски препоръки.

    Това е илюстрация, че тази енергия Рейки може да се използва за всякакви цели и системи. Има и друга система на виетнамци – „универсална енергия“ – която по същество пак е същата енергия, но с друго име.

    А за оригинала все още не може да се говори, просто защото организацията Usui Reiki Ryoho Gakkai, която е по пряка линия свързана с Усуи, е силно затворена и не дава никаква информация, все още.

  9. Като че ли рейки в БГ се превърна в бизнес,

    а се забрави, че е цялостна духовна и философска система за самоусъвършентване.

    Рейки е умение да се използва определен вид енергия, чрез инициация (Рейки-1) за тази енергия и използването на няколко символа. Затова върху това умение може и бизнес да се прави, и духовни и филосфски системи да се правят, но самото Рейки не е духовна или философска система.

  10. Още повече, че през 1922г. слушателите на тази беседа са имали жив Учител пред себе си.

    Четенето на книга ни свързва с автора, обсъждането с други хора ни свързва с тях. Когато четейки книга започне един вътрешен разговор с автора, знам че съм започнал да разбирам идеите на автора.

  11. Здравейте :-)

    Книгата http://triangle.bg/books/1923-10-21-19.1995/index.html е сканирана от друг човек, който ми прати DOC файлове, за да се качи книгата в сайта. В тези DOC файлове е написано 1 декември за въпросната лекция, но всички източници, които имам, показват, че датата е 2 декември. Също така тези лекции са от цикъл и е нормално да са се случвали през 7 дена. В случая например, следващата беседа е на 16 декември (2 + 14). Така че това „1 декември“ е грешка при OCR, която преди малко поправих.

  12. Ако се използва Firefox, инсталирането на правописен речник за българския език може доста да улесни обработката на текстовете. След инсталирането в контекстното меню на полето за текст (излиза с десен бутон върху полето) може да се избира автоматична проверка (spellcheck) и език (language).

  13. В беседите се засягат толкова много теми, а ако има основна тема, тя не е голяма част от текста, така че аз не съм убеден в ползата цяла беседа да се причислява към тема.

    Неделните беседи има особеност, че често са върху стих от Библията. В такива случаи наистина е уместно цялата беседа да се свързва със стиха и това (включително за беседи, които не са налични като текст в сайта) има реализация в библията на триъгълника. По отношение на библията това не е всичко – в беседите има места, които допълват стихове от библията, и ако те се отбелязват като допълващи конкретни стихове, може да се генерира „разширен“ вариант на Библията.

  14. Тематичният каталог е трудна тема. Като начало, наистина е субективно, дори и за такива неща от къде до къде да се цитира. Отдавна ми е желание всеки в triangle.bg да може да съставя лесно книги с цитати, използвайки просто маркиране в браузъра на части от беседа и натискане на бутон, който добавя цитата. От тук нататък тези цитати да може да се организират по начини, които са добре разработени за bookmarks в браузъри и сайтове – папки, етикети (тагове) и др.

  15. След като задълбахме в тази тема, ще предложа и още нещо. Едно от основните предназначения на тези кодове на беседи е цитирането на части от беседи, затова е добре да има начин да се описва и мястото вътре в текста на цитата. Номер на страница и номер на дума имат недостатък, че те са за конкретно издание. Друг вариант е процент (2 цифри) от началото на текста, което може да се добави примерно с точка и двете цифри, напр. Н1736.66. Това обаче ще изисква изданията да имат тази информация в себе си, т.е. освен номер на страница да имат и напр. пълния код Н1736.66 на първата дума в страницата. Но даже и на око да се изчисли този процент, пак ще е голямо улеснение в намирането на цитата. Косвен малък недостатък е, че такива издания ще съдържат колко процента досега си прочел от беседата :)

    Вариантът с кодиране като Н1736 (независимо как конкретно се кодира вида на беседата) предполагам ще е удобно на хората за цитирането, но лично за мен е недостатък, че това изисква централен каталог, към който всички да се обръщат, докато при дата+час няма централен каталог и е очевидно как да се търси. Трябва обаче да се предвиди случая на няколко беседи в един ден с неясен час. Донякъде добавянето на информация за вида на беседа (неделна, ...) улеснява това. И накрая да спомена че формата 2008-12-08 е ISO стандарт за дата и се използва много.

  16. Мисля че каквато и последователна номерация да вземем, няма да е пълна – просто не можем да бъдем сигурни дали в бъдеще няма да искочи нещо ново. Затова трябва по някакъв начни да се поддържат кръпки, или да се използва друг начин на идентификация (като напр. дата+час).

    В предговора номерацията на Елена Андреева не е представена като задача от Учителя, но се казва, че това е първо такова усилие и съм склонен да вярвам на това.

  17. Има няколко каталога със списъци с публикувани беседи, но този на Тодор Ковачев (който използвам) твърди, че номерацията е от Елена Андреева. (Даже мислех да добавя това номерче в описа на всяка беседа, но се сетих твърде късно и щеше да се наложи да минавам отново през хиляди описи.) На мене това ми се струва много добър кандидат за общоприета номерация, а за липсващите може примерно да се използва 123+3 за беседа, която е между № 123 и № 124 и е трета неномерирана такава. Друг вариант, който съм приел в triangle.bg, е базиран на момента на начало на беседата, но това има недостатък, че е сравнително дълго и е много чувствително към грешки в датата и часа. Към единната номерация не пречи да се добавя вида беседа, напр. НБ123+3.

    Ясно е, че съвместно ще съжителстват и прегледът на каталожните картички на беседи, както и прегледът на публикуваните книги. (Външно в triangle.bg изглежда, че книгите са водещи, но вътрешно/архитектурно водещ е каталогът на беседите.)

  18. Само искам да допълня, че каталогът на triangle.bg е изцяло взет от този каталог (още от 2005 г. е част от triangle.bg, близо 4000 описани беседи) и в този смисъл работата няма да е от нулата, а ще е по-скоро сравняване с други каталози, както и неща като добавяне на описание на книги и връзки към беседите в други места в Интернет. Разбира се, това ще е само началото – има още какво да се прави :)

  19. Имам желание triangle.bg да се използва за този каталог. Разбира се, това ще изисква преминаване към Drupal, което и без друго съм го започнал, но смятам, че ще мога да ускоря този преход.

    Каталозите в хронологичен ред и по заглавие покриват голяма част от публикуваните беседи. Всеки опис (наричан тук каталожна картичка) препраща към книгите, в които е тази беседа. Тези книги може и да липсват, а да са само описани, при което в момента се отбелязат с червен кръст. (Пример.) В допълнение трябва да могат да се добавят адреси в Интернет (URL-и) на беседата в други места в Интернет. Една такава каталожна картичка е формуляр, което е лесно в Drupal.

    Книгите имат библиографска част, която ще стане формуляр за редактиране. Въпреки че в сайта не си личи, библиографското описание има пълни метаданни за заглавие, година, издател и т.н. Връзката подробности съдържа и друга информация за книгата, освен библиографското описание – това също ще се редактира. (Пример.) Датата и времето на началото на беседата са идентификатор на беседата (напр. 1922-06-08-19) и използването им в книга автоматично свързва каталожната картичка на беседата с тази редакция на беседата. За добавяне на книга общо казано ще се изисква формуляри за библиографската част, други неща около книгата (бележки) и списък на беседи (заглавие и дата+час).

  20. Искаш ли да се включиш с помощ при администрацията и структурната организация на Уики?

    Мислих за това и виждам че е добре това да стане, но ако бях в състояние да полагам редовни усилия в тази област, triangle.bg щеше да е в много по-развито от сегашното си състояние. От доста време проучвам подходящи технологии и покрай обявяването на този проект за ел.библиотека включих и MediaWiki, така че най-малкото ще се обаждам.

×
×
  • Добави...