Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Слънцето като малефактор


Recommended Posts

Идеята че Слънцето е малефик е странна, особено, като се има предвид практиката да се съставя карта на слънчева революция с цел очертаването на важните събития през предстоящата година. Свикнали сме да възприемаме аполоновото Слънце, като тъждествено на аз-а, личностната цялост и самоопределение. Потвърждение за това което са написали индусите има и в нашата древна западна традиция по един индиректен начин. Става дума за Х. К. Агрипа, който в своя труд очертава съответствия на планетите с ред от растения, минерали и животни. Разглеждайки растенията, групирани, без всякаква логика от гледна точка на съвременната систематика, прави впечатление изключително отровните представители на растителното царство свързани Сатурн и Марс. Това до известна степен е очакван резултат, като се има предвид естествената им репутация на зловредни планети. Разглеждайки останалите планети и съответстващите им растения нямаше нищо фрапиращо. Венера управлява валериана, а растенията на Меркурий действат противокашлично, стимулират бронхите, помагат при астма, задух, магарешка кашлица, пресипнал глас, гърлобол - типично. Подобни резултати, по пътя на логиката, се очакват и при Слънцето, но за моя изненада в списъка имаше три силно отровни растения - божур, бръшлян, росен, дори много по-силно изразени отколкото при Сатурн. Подобна характеристика на подвластните на Слънцето растения, му отрежда място до малефиците. Това не се споменава в западната астрологична традиция, но интуитивно идеята е прокарана в старите текстове. Това може да даде материал за работа в подобна насока, а именно изследванията на описаните кристали – тяхната решетка, животните – хранителни, ловни и други обединяващи ги навици, както и ареали на обитаване, но това е друга тема.

Но идеята на темата е да се открият, покажат и обосноват действията на Слънцето, на база на интуитивни предпоставки, като малефик или точно обратното – да се опровергае такава теза и доведе до рационални изводи.

Линк към коментар
Share on other sites

Написаното тук ме подсеща и за Хамбургската школа, където Ебертин споменава и Арсеника , иащ структира на знаците от телец до скорпион, т.е. включва и лъва.Мисля си, че Слънце малефик би трябвало да бъде такова в своята слабост, на падение, например и да е в 8 дом.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Но идеята на темата е да се открият, покажат и обосноват действията на Слънцето, на база на интуитивни предпоставки, като малефик или точно обратното – да се опровергае такава теза и доведе до рационални изводи.

Познанията ми по Астрология са скромни ...само си мисля, по повод на написаното: нали Слънцето, знака и дома, в който е в картата се разглеждат с особено внимание; чела съм, че Слънцето "осветява" дома, в който попада в хороскопа и концентрира вниманието, усилията и фокуса в делата на този дом. Също се съди за възможността, дадена на родения, да достигне до по-високо обществено положение и/или богатство.

Линк към коментар
Share on other sites

Но идеята на темата е да се открият, покажат и обосноват действията на Слънцето, на база на интуитивни предпоставки, като малефик или точно обратното – да се опровергае такава теза и доведе до рационални изводи.

Познанията ми по Астрология са скромни ...само си мисля, по повод на написаното: нали Слънцето, знака и дома, в който е в картата се разглеждат с особено внимание; чела съм, че Слънцето "осветява" дома, в който попада в хороскопа и концентрира вниманието, усилията и фокуса в делата на този дом. Също се съди за възможността, дадена на родения, да достигне до по-високо обществено положение и/или богатство.

От гледна точка на астрологията, Слънцето не се отличава особено от останалите планети. Ситуацията се обостря още повече, ако разглеждаме едно нощно раждане, където Слънцето не е решаващ фактор. В подобна ситуация Сатурн има решаващата дума :)

Линк към коментар
Share on other sites

Психилогията, и в частност - юнгианската школа, ни дава богати сведения, за това как можем да приемем Слънцето в ролята му на малефактор.

Аполоновата природа на тази планета, митовете свързани с този персонаж, са достатъчно показателни. Многобройните "възлюбени" на Аполон, могат да се приемат, като проекция на вътрешните му противоречия, една Сянка, изтласкана от безсмъртната му природа, намерила почва в смъртни младежи. Често изхода от отношенията е трагичен, мъката е велика, а поуката не е научена, след време инфантилното намира нова жертва.

От тази гледна точка, Слънцето е една безсмъртна инфантилна същност, търсеща собствената си смърт, преход и стремеж към израстване, точно чрез тази смърт. Такава ситуация обяснява, битуващата в алхимията, връзка между Слънцето и Сатурн.

На практика, при синастрията, когато чужда планета аспектира нашето Слънце, трябва да се замислим, какво обичаме, същността или илюзията :)

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема! провокира ме да разгледам по-внимателно хороскопа си. Още повече - родена съм през нощта. Наистина Сатурн е много важен и през живота ми е играл далеч по-сериозна, решаваща рола от слънцето ми - да добавя, че той се намира в 5 дом.

При едно слънце във втори дом в Дева с още куп планети много близо до него - ами давам си сметка, че твърде много и на твърде висока цена беше през по-голямата част от живота ми някакъв от самосебе си разбиращ се стремеж към стабилност, самоконтрол, достигащи до непрекъснато самоукоряване и самосъжаление. При Аройо съм чела, че негативните прояви на слънцето могат да се изразят в скрита или проявена гордост и високомерие и желание за изключителност. Признавам си ги. Всъщност при мен по-скоро са обърнати навътре - високо вдигната летва, толкова висока, че да не мога да я прескоча и да се критикувам за това.

Слава богу - преодоляла съм го макар и след 45тата си година.

Въпрос:

- има ли връзка със слънцето позицията на сатурн - 5 дом, но в своя козирог - 0гр. 29'?

- ако слънцето е в 10 дом, почти до МЦ, но в квадратура със сатурн, в какво биха се изразили негативните му влияния? Възможно ли е да предизвикват перфекционизъм?

Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

- има ли връзка със слънцето позицията на сатурн - 5 дом, но в своя козирог - 0гр. 29'?

Доколкото разбирам, Слънцето ти е във втори дом, а Сатурн в пети.

Такова положение поставя Сатурн в четвърти дом, спрямо Слънцето, отношение има по презумция, без пряк аспект, дори такъв да има. Дилемата в тази "връзка" насочва към образа на бащата, колкото и клиширано да звучи, но устоите са изключително важни. Хромия Сатурн, говори за рана, "скелет в гардероба", нещо недоизказано, което се предава във времето и отново се преоткрива в отношенията с брачния партньор.

Сигурността е жизнено важна за теб, понеже споменаваш и градуса в който се намира Сатурн, тази позиция говори за тежкия товар, който ти самата трябва да понесеш за да я постигнеш.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Съвсем точно - мога да го потвърдя вече от минал опит.

Имам още куп въпроси по тази тема, ще се опитам да формулирам най-важните засега:

- какви са негативните влияния на слънцето върху планетите, които са в непосредствена близост до него в наталнта карта - например - в Дева - 2°35' Венера / 4°24' Плутон / 6°16' Слънцето / 11° 15' Меркурий

- как се съотнасят с положителните влияния в същата позиция и какви варианти на реализация имат, в каква зависимост са от свободната воля на човека?

- вторият е от синастрията:

Какви затруднения би създало слънцето на майката ( свекърва респективно), ако се намира в четвърти дом на детето

- същият въпрос - ако слънцето на детето и на майката са почти в една и съща позиция - разлика 1°, но моето слънце се намира заедно с нейното в нейния 10 дом?

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup1: Съвсем точно - мога да го потвърдя вече от минал опит.

Имам още куп въпроси по тази тема, ще се опитам да формулирам най-важните засега:

- какви са негативните влияния на слънцето върху планетите, които са в непосредствена близост до него в наталнта карта - например - в Дева - 2°35' Венера / 4°24' Плутон / 6°16' Слънцето / 11° 15' Меркурий

- как се съотнасят с положителните влияния в същата позиция и какви варианти на реализация имат, в каква зависимост са от свободната воля на човека?

- вторият е от синастрията:

Какви затруднения би създало слънцето на майката ( свекърва респективно), ако се намира в четвърти дом на детето

- същият въпрос - ако слънцето на детето и на майката са почти в една и съща позиция - разлика 1°, но моето слънце се намира заедно с нейното в нейния 10 дом?

Благодаря предварително!

За първия въпрос, понеже втория не го разбрах :), мога да говоря само символично, понеже не разполагам с карта.

Слънцето е претопило Плутон и Мерурий в себе си, като по този начин се явява техен основен носител и проектор. Меркурий е свикнал с горещината на Слънцето, затова може да се приеме че е отчасти автономен, но сизигията на Плутон/Слънце в съчетание с Меркурий, може да говори за изключително подмолно поведение, проучване зад кулисите, кардинала в сянка, Меркурий е копиеносец на Слунцето, изключително комуникативен, премерен и благ, но търсещ скритото и компрометиращото. В случая Слънцето проявява отрицателната си природа, като припознава несвойствени за него поведенчески модели. Венера е твърде далече за да балансира ситуацията, но все пак динамиката на Плутон/Венера, дава положителен аспект, Целият парад от планети, започвайки с Венера и приключвайки с Меркурий има за цел да преоткрие същината в собствената си динамика. Венера трябва да презкочи бездната на Плутон/Слънце и подобно на Ищар, да свали старите си дрехи, за да може да се заяви като Нова и Преобразена, обичаща с нова сила :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...