Jump to content
Порталът към съзнателен живот

"Мысли на каждый день" (05.05.14 - 11.05.14)


Recommended Posts

05.05.14

 

Учитесь всё ценить. Вы не цените малые дела, вы все страстно стремитесь к большим делам. Никто в природе не может достичь больших дел. Только Бог начинает с больших дел. Все другие существа начинают с малых дел, если не можешь сделать небольшую работу – большая немыслима. Начните с малых дел.

 

Динамичные движения

 

 

Учете се да цените нещата. Вие не цените малките работи, всички имате ламтеж към големите работи. Големите работи в природата никой не може да постигне. Само Бог започва с големи работи. Всички други същества започват с малки работи, ако една малка работа не можеш да направиш, голямата е немислима. Малките работи започнете.

 

Динамични движения

Линк към коментар
Share on other sites

06.05.14

 

Если создаёшь пищу для живущего в тебе Господа – будешь жить. Если не создаёшь пищу для живущего в тебе Господа – умрёшь, ничего более. Когда ты работаешь для Господа и Он работает для тебя. Когда ты работаешь извне, Господь будет работать изнутри. Ты будешь работать извне, Он будет работать изнутри. Это, работающее извне и изнутри, оно постигается.

 

Основная идея

 

 

Ако създадеш храна за Господа, Който живее в тебе, ще живееш. Ако не създадеш храна за Господа, Който живее в тебе, ще умреш, нищо повече. Ти, като работиш за Господа и Той работи за тебе. Ти отвън като работиш, Господ отвътре ще работи. Отвън ти ще работиш, отвътре Той ще работи. Туй, което работи отвън и отвътре, то се постига. 

 

Основна идея

Линк към коментар
Share on other sites

07.05.14

 

Кто-то говорит: у меня неврастения. Питайся горохом. Другой говорит: страдаю от ипохондрии. Питайся пшеницей! О ком-то говорят: этот человек очень вспыльчив. Дайте ему кукурузу! Некто не любит выполнять свои обязательства. Дайте ему рожь! Во ржи содержится нечто идеальное, она растёт на высоких местах. Рожь, входя в человека, создаёт высокий идеал. Мелкие растения создают людей с мелкими идеалами, а крупные растения создают людей с высокими идеалами. Крестьянам, живущим в Софийской области, необходимо питаться только рожью, чтобы стать бóльшими идеалистами.

 

Пришёл к своим

 

 

Някой казва: имам неврастения. Яж грах. Друг казва: страдам от ипохондрия. Яж жито! Казват за някого: този човек е много сприхав. Дайте му да яде царевица! Еди–кой си не обича да устоява на своите задължения. Дайте му да яде ръж! В ръжта има нещо идеално, тя расте на високо. Тя като влезе у човека, създава висок идеал. Дребните растения създават хора с дребни идеали, а едрите растения създават хора с висок идеал. Селяните в софийско трябва да се хранят само с ръж, за да станат по-големи идеалисти.

 

В своите си

Линк към коментар
Share on other sites

08.05.14

 

Кто-то говорит: у меня есть священный идеал, но не могу его реализовать. Если не можешь его реализовать – этот идеал материален. Другой человек говорит: я имею идеал. Какой? Построить большой дом из мрамора. И это называют идеалом! Идеал у третьего человека – занять какую-то высокую должность, стать премьер-министром в Болгарии. Каким идеалом может быть занятие должности премьер-министра? Я набрасываю эти примеры мимоходом. Идеал, о котором мы говорим и к которому стремимся, это нечто священное, нечто возвышенное и великое.

 

В малом

 

 

Някой казва: аз имам един свещен идеал, но не мога да го реализирам. Щом не можеш да го реализираш, този идеал е материален. Друг казва: аз имам идеал. Какъв? Да съградя една голяма къща от мрамор. И това наричат идеал! Трети има идеал да заеме някаква висока служба, да стане пръв министър в България. Какъв идеал може да бъде този, да станеш пръв министър? Аз нахвърлям тия примери мимоходом. Идеалът, за който ние говорим и към който се стремим е нещо, свещено, нещо възвишено и велико.

 

В малкото

Линк към коментар
Share on other sites

09.05.14

 

На Земле существуют православные люди, но какой человек может называться православным? Православный человек – тот, в сердце которого живёт Божия Любовь, в уме которого преобладает Божий свет, без какой-либо тьмы. Православный человек – тот, в душе которого владеет Истина и он везде свободен; он управляется не законами, написанными людьми, а одним великим, неизменным законом, написанным в его душе – такой человек правильно славит Бога. Если рассмотрите этот смысл слова православие, это я понимаю. Но если кто-то думает, что он православный только потому, что может прочесть Символ веры – так каждый человек может быть православным.

 

Избавленная душа

 

 

Има православни на Земята, но кой човек може да се нарече православен? Православен е този, в сърцето на когото живее Божията Любов, в ума на когото преобладава Божията светлина, без никаква тъмнина. Православен е този, в душата на когото Истината владее и навсякъде е свободен; той не се управлява от закони, писани от хората, а от един велик, неизменен закон, написан в неговата душа - такъв човек право слави Бога. Ако вземете този смисъл на думата православие, това разбирам, но ако някой мисли, че е православен само защото може да прочете Веруюто, така всеки може да бъде православен.

 

«Мисли за всеки ден 2013 – 2014», стр. 159-160

 

Избавената душа

Линк към коментар
Share on other sites

10.05.14

 

Болгарским священникам необходимо перестать погребать мёртвых. Христос говорит: «предоставь мёртвым погребать своих мертвецов». Если задача священников погребать мёртвых – мне их жаль. Когда им сообщается истина – они говорят, что я высказываюсь против церкви. Против какой церкви? Вы построили здание и называете его церковью. Это не церковь. Церковь это нечто очень красивое. Она представляет собой одного из возвышенных ангелов. Церковь – это человеческий дух. Бог живёт в ней. И тогда все священники, проповедники, владыки этой церкви будут служить великому, возвышенному. Так необходимо понимать эти великие идеи. Если вы их так не понимаете – будете жить только в заблуждениях.

 

[Пришёл] к своим

 

 

Българските свещеници трябва да престанат да погребват мъртвите. Христос казва: оставете мъртвите да погребват своите ближни. Ако задачата на свещениците е да погребват мъртвите, аз ги съжалявам. Като им се каже истината, те казват, че говоря против църквата. Против коя църква? Вие сте си направили едно здание и го наричате църква. Това не е църква. Църквата е нещо много красиво. Тя представлява един от възвишените ангели. Църквата, това е човешкия дух. Бог живее в нея. И тогава всички свещеници, проповедници, владици от тази църква ще служат на великото, на възвишеното. Тъй трябва да разбирате тия велики идеи. Не ги ли разбирате така, ще живеете само в заблуждения.

 

В своите си

Линк към коментар
Share on other sites

11.05.14

 

Кто-то говорит: мне необходимо сходить в церковь. Нет лучшей церкви, чем открытое небо. Самая красивая лампада в мире – Солнце. Есть ли что-нибудь лучше от того, чтобы в вечернее время выйти [на улицу] и посмотреть на все зажжённые Божии лампады? Ты молишься и везде чувствуешь Божие присутствие. И какой лучший священник, чем Божий Дух, Который начинает тебе говорить и пробуждает в тебе то Божественное, священное чувство к Богу? И что более красивое от того, чтобы видеть Бога выше гор, как Моисей Его видел?

 

Даёт плод

 

 

Някой казва: аз трябва да отида на църква. По-добра църква от отвореното небе няма. Най-хубавото кандило в света, това е Слънцето. Има ли по-хубаво нещо от това, да излезеш вечерно време и да погледнеш към всички запалени божии кандила? Ти се молиш и чувстваш навсякъде божието присъствие. И какъв по-добър свещеник от Божия Дух, който започва да ти говори и да събужда в тебе онова божествено, свещено чувство към Бога? И какво по-хубаво нещо от това, да виждаш Бога горе на планината, както Мойсей го е видял?

 

Дава плод

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...