Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Моята приятелка


Recommended Posts

Здравейте! За първи път пиша в подобен сайт и нз дали е на точната тема, извинявам се ,ако не е така. На кратко на 25 години съм , завърших бакалавър , сега  тепърва ми предстои магистър, имам мн приятели , които държат на мен , нямам сериозна връзка , за момента и имам здравословен кожен проблем, поради което трудно допускам някой до себе си , комплекс ми е . Проблема , който ме мъчи от мн време обаче е предателство от приятел, знам , че за мн хора е детинско , но за мен тя ми е като сестра , познаваме се от 10 години , буквално винаги сме си помагали, един от малкото хора пред , които съм била себе си и не съм се срамувала да говоря за проблемите си , включително и болестта. Проблема е там , че тя почна да употребява наркотици от 7-8 години редовно трева, а от 5-6 амфетамини , метамфетамин , заобиколена е от хора само , които употребяват , др около нея които не употребяваме сме забравени . Историята е мн дълга и болезнена , накратко скандалите ни почнаха след като употребата на наркотици почна да става редовна , от подкрепящ приятел се превърна в егоист. Един ден просто си тръгна , спря да ми вдига , да ми пише , да ми отговаря , за последните 2 години се засякохме 10 пъти , но за мен продължава да е същото и не искам и аз да забравя , да си тръгна и да я оставя да пропада . Един път съм я вадила от тази " дупка" както тя сама я нарече , но сега тя просто не ми позволява , в малкото пъти, които сме се засекли , и говоря , без да викам , с часове и тя казва , че ме разбира , че ще спре , че държи на мен и после пак не я виждам с месеци , не ми вдига , само мълчание , каквото и да кажа . Последното , което ме накара да ви пиша е , че преди 2 месеца почина нейн близък приятел , който употребяваше наркотици , при катастрофа , аз разбрах от др хора и нз в продължение на часове , дали и тя не е била в колата . Бях като ударена от самолет 2 дни ... Слава на Бог не беше в колата , жива и здрава е , но това ме накара да простя и забравя всичкото досега безразличие и исках само да и помогна и пак да си бъдем близки както преди , защото имам чувството , че част от мен я няма . Писах и в продължение на месец и половина всеки ден , тя къде отговаряше , къде не , но ми споделяше и беше благодарна за куража , дойде време да се видим , пребрах се в нашия град , писах , звънях , молих , нищо. Само мълчание , без никаква причина, поне от моя страна. В града ни научих , че все още употребява наркотици , даже мн по - чести и с дни . Само притеснителни неща и нищо добро. Последно и написах , мн тежки думи и че не ме интересува какво ще става с нея от сега нататък, че бях с нея до тук. Казах го в яда си , тя разбира се не отговори , но на мен ми тежи , защото не го мисля в действителност. Въпросът  ми е как да и помогна ? Да се обърна ли към майка и ? Как да помогна след като тя ми мълчи ? И най- важното за мен , погледнато отстрани , има ли смисъл , от моите думи и дела , мн общи приятели ми казват да се откажа от нея и , че не и пука явно за мен вече,  но на мен ми е трудно . Нз грешката в мен ли е ? Нз дали не е време да се откажа ... , но знам , че мн ме боли и не искам да става така. Благодаря ви за отделеното време , нз колко добре успях да пресъздам ситуацията , имам нужда от съвет , защото търся грешката в себе си , че не съм я подкрепила достатъчно , че в началото я притисках и и поставих ултиматум и постоянно чувствам вина , а искам да продължа напред!!! 

Редактирано от Scorpion 222
Линк към коментар
Share on other sites

Ако майка й ще постъпи правилно и ще направи всичко необходимо да й помогне, говори с нея. Ако майка й е по-скоро част от проблема, отколкото от разрешаването.. не знам. Рисковано е.

Обаче ако тя си мисли че живота й така е добър,  не можеш да помогнеш за момента. Може би ако дойде момент на осъзнаване ще те търси сама. Но може състоянието и да се е влошило много до тогава. Не слушай приятелите ти какво ти казват, слушай себе си, но бъди разумна и не се подвеждай в крайности в опита си да бъдеш полезна. Ако можеш да й влезеш под кожата и да я убедиш да потърси помощ, избери си стратегия и действай.

Аз също съм на 25 години и губя много приятели защото избират този път, но вярвам че има Господ и всичко на тази земя може да бъде преболедувано, можем само да се молим да чуе молитвите ни, когато не ни е дадена възможност за повече. 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей! Благодаря ти за коментара . Относно майка и ... да . Там положението е нож с две остриета , като всяка майка тя би и помогнала най - добре , но нз до колко ще ми повярва , макар , че тестовете за наркотици няма как са излъжат , но има огромна вероятност аз да изляза черната , случвало ми се е , някой просто не вярват , че техните деца са способни да го правят . Това то обмислям , като вариант , ако реша да вдигна ръце , защото няма кой да и помогне , тези около нея я използват за пари и материал , те вземат наркотици , кой от тях ще е помогне да спре , не мисля. А дали мога да и помогна , винаги ще съм насреща , но може би си права тя за момента не иска и няма какво да направя , а и се изчерпах да се чувствам като шматка , да съм насреща постоянно и когато вече не и трябвам просто да млъква и да ме игнорира. Казват , че хората , които употребяват наркотици стават страшни манипулатори и тя мн добре си ме познава и знае , че няма да я оставя и затова си мисля , че просто млълва , защото знае , че ако ми каже в прав текст остави ме да се оправям , ще го направя. И съм я питала не един път , ако така ти е по- добре кажи , и те оставям, тя отрича и после не я виждам с месеци и само купони , друсане . Бяха я окрали , така наречените и " приятели " и тя пак е с някой от тях. Нз как, но успява да ми вмени някаква вина , и това мн ми тежи. Мн съм я била нареждала ,това и е общо взето оправданието, а аз не виждам как да и пляскам в случея . Просто нз дали да оставя нещата така или да се опитам за последно да и пиша , защото да се видим е изключено , аз не съм в града ни. Криво ми е и не искам последното нещо , което съм и казала да са упреци и че съм до тук. Но нз дали така не правя мечешка услуга , затова се надявам ако получа коментар и от някой професионалист от групата. Не е лесно да гледаш човек на когото държиш , да се превръща в нещо ужасно , и да не можеш да направиш нищо. Моля се за нея , винаги щом мога , особено след катастрофата , страх ме е , че може да се случи най - лошото , защото карат , пили, пушели, друсали... Благодаря за отделеното време ! 

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, за съжаление при хората употребяващи наркотици, особено по - тежката дрога, се наблюдава разпадане на моралната и ценностна система, разпад на личността. Това е процес, в по- голямата си степен необратим. Има хора, които излизат от тежката зависимост, но това се случва с много лична мотивация провокирана от нещо особено важно за тях. Вашето приятелство, не мисля че има такава стойност вече. 

Накратко, тази твоя приятелка, не е онази приятелка, която познаваш, във всеки смисъл, който можеш да сложиш това изречение. нито личността, нито морала, нито принципите, нито вярванията, нито поведението и е част от онова което познаваш в тази личност докато сте били приятелки. "Опаковката" на старата личност те използват обикновено с цел манипулация, до получаване на нужното. Някъде много дълбоко в подсъзнанието е останало ядрото на старата личност, заради която тези хора изживяват дълбока емоционална криза. Сблъсъкът между старото и новото става все по - болезнен и нуждата от наркотик става все по - голяма, за да притъпи мисълта и съпътстващите я чувства.

"Помагането" в тези взаимоотношения не е онова което разбираме = даване. Щом има родители те са тези, които трябва да се погрижат за нея, а това е свързано с изолацията и, с прекъсване на  контактите с хора които биха и дали пари или дрога, с целенасочено лечение от екип от специалисти, често в предназначените за това места. Това е "помагането" в тези случаи = в отнемането.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ви за отговора . Явно , просто трябва да я оставя и ако един ден реши да си помогне да ме потърси сама. Просто досега винаги намирах причина да я извиня дори пред себе си и нз защо си вменявам вина, не си обяснявах как може да избягваш и игнорираш , някой , който винаги е бил до теб , и го заменяш с хора , с които те свързват само наркотици. А относно майка и , бихте ли ме посъветвали дали да и кажа или да и подскажа по някакъв начин, благодаря ви още веднъж за отделеното време.

Редактирано от Scorpion 222
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...