Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Разделно хранене, рецепти за разделно хранене


Recommended Posts

На мнение съм, че към всякакви универсални системи и диети трябва да се подхожда избирателно. Всеки организъм е различен, ако щете взаимодействието между фините човешки тела е различно, да не говорим, че всеки месец и при различните сезони физиологичните и психически необходимости са с друг ритъм. Има ръководни принципи, които могат да се намерят и в Аюрведа, и в препоръките на Учителя, и в Духовната наука, но всеки напълно самостоятелно, съзнателно и отговорно, държейки здраво юздите на примамливите гастрономични удоволствия трябва да намери личната си рецепта.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!Този принцип на разделно хранене не мога да го схвана...някак ми се вижда не логичен?!?

Ами я ако може да ми обясните например една супа от сух грах и картофи,как аджеба да я ям,да бодвам само граха с клечки за зъби и след 2 часа картофите?!?Или ястието мусака и други подобни?!? :lol:

Или пък месото не се консумира с хляб?Даже ми казаха че и кашкавал и хляб не било добре.Ами тогава за закуска ако ми се ядя я филия с пуешко месо или със кашкавал трябва първо едното и след 2 часа другото?То по тази логика хляба отпада въобще като потребност не мислите ли?Или според таблицата например пише че може хляб с зеленчуци,да ама марула и нагъване на хляб?!??!?

Много моля да ме светнете повече по въпроса защото адски не ми се връзват нещата....

Напълно сериозен съм по темата.Благодаря предварително!

Редактирано от VBNASD
Линк към коментар
Share on other sites

От какво идва изводът, че принципът е нелогичен? От това, че обичаме или просто сме свикнали да ядем комбинация от две или повече неща, която сега е желателно да се избягва :o ?

Ясно е, че следва да отпаднат някои от ястията, съчетаващи несъвместими продукти. Предимството на системата е, че човек не се лишава от нещо, а само го яде не едновременно с друго нещо - т.е сготвено е по друга рецепта, комбинирано е с други продукти.

Най-просто е човек да опита и да се убеди сам в това има ли полза от нещо или не.

Мога да помогна с няколко идеи, но мисля, че всяка книжка за разделно хранене предлага много рецепти и дори седмични менюта, разработени за всеки сезон, според наличните продукти.

Примерно ако за закуска човекът е бил свикнал да яде филия с масло и кашкавал или пуешко месо, следвайки системата за разделно хранене би могло да се закуси с филия с масло и мед или конфитюр; също филия намазана с течен шоколад и т.н. И защо не хляб със зеленчуци - аз често правех на моите деца сандвичи - филийка с масло и върху нея кръгчета домати, краставици, чушки, парченца репички, маслини и т.н.(ако искаме да се храним по-здравословно, следва да изключим конфитюра и течния шоколад, а филията да бъде пълнозърнеста, но тук наблягаме на разделното хранене и аз давам възможни примери)

А кашкавала и пуешкото месо могат да останат за обяд заедно с голяма порция салата от марули или примерно задушен грах и моркови за гарнитура.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Добър ден!

Смятам да започна разделно хранене,но ме интерсува:Трябва ли да се готви по някакъв специфичен начин? :3d_040:

Ако трябва ще съм ви много благодарна ако ми дадете някякви рецепти. :3d_040:

Мерси предварително на всички откликнали на въпроса ми

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте :)

Аз сега започвам с разделното хранене и искам да попитам дали има някакъв проблем ако пия кока-кола? :3d_134: А бихте ли ми казали за течностите-какво може да се пие и какво-не ;) .А и сега съм в "пубертета"-това проблем ли ще е ако почна с разделнто хранене?

................................................................................

Чух един начин как да разбереш дали си гладен-изпивате 1 чаша с вода и ако след 10-15 мин. все още чувствате глад,значи сте гладни,а ако не-не сте гладни.Защо се получава така-пиеш 1 чаша с вода и после не си гладен?Защото по хранопровода остава храна,която не е стигнала до стомаха и като изпиете водата,тя "избутва" храната до корема и така може да е достатъчна. 

Редактирано от алла
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Да, съвсем сериозно и категорично го твърдя - в резултат на разделното хранене аз качих може би 2-3 кг, а съпругът ми дори 5-6кг., но той все пак е доста висок. Аз, при ръст 164см съм около 50кг, +/-2кг, а тогава станах 53-54кг.

И на нас тогава ни направи впечатление, нямаше друга възможна причина, затова го споделих тук.

Здрасти! Аз съм на 15 и напоследък качих 3-4 килограма и сега съм решила да минавам на разделно хранене. Висока съм и тежа колкото теб - 163 / 50-51 кг . Обаче ти казваш че си качила килограми, а аз искам точно обратното. Дали ще стане ? :(

Линк към коментар
Share on other sites

По принцип разделното хранене облекчава храносмилането и позволява на организма да се върне лесно и сравнително бързо към оптимално състояние - в смисъл, ако човек е прекалено слаб, ще наддаде няколко килограма, за да се доближи до оптимума, а ако е пълен - ще отслабне.

Винаги когато съм спадала до 47-48кг при този ми ръст съм изглеждала чак грозно слаба и то при условие, че нямам масивна костна система.

Какво значи, че си наддала 3-4 кг? Това означава, че си била и искаш да бъдеш 46-47кг при този си ръст - сигурна ли си?

Мога да ти кажа и друго, за успокоение относно теглото. Точно на тази възраст май повечето момичета са най-дебели (заради пубертета), ако въобще може да се каже дебели. :) Аз на 15 години бях 160см/52кг; след това на 17г. вече бях 164см/48кг. Така че, спокойно :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато бях 47-48 кг ми беше супер. А и не съм била прекалено слаба - напълно нормална бях спрямо другите на моята възраст. Сега мисля че ми се появява вече някакъв целулит, макар че не се чувствам дебела. Майки ми също ми е казвала, че в пубертета станала 56-57 килограма и към 18-годишна станала 48-49 пак. Но аз не искам да ставам 56-57 килограма. Просто се изплаших че за 1 месец съм наддала 3-4 и ако продължавам с тази скорост .. лошо. Поне да си остана 50 ще е добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Аз сега започвам с разделното хранене и искам да попитам дали има някакъв проблем ако пия кока-кола? :3d_134:А бихте ли ми казали за течностите-какво може да се пие и какво-не ;) .А и сега съм в "пубертета"-това проблем ли ще е ако почна с разделнто хранене?

................................................................................

Чух един начин как да разбереш дали си гладен-изпивате 1 чаша с вода и ако след 10-15 мин. все още чувствате глад,значи сте гладни,а ако не-не сте гладни.Защо се получава така-пиеш 1 чаша с вода и после не си гладен?Защото по хранопровода остава храна,която не е стигнала до стомаха и като изпиете водата,тя "избутва" храната до корема и така може да е достатъчна. 

Няма начин по хранопровода да остава храна...

Една чаша вода обаче, разрежда солната киселина отделяща се от стомашните жлези- ако е в малко количество, при разреждането й се намалява въздействието на киселината като "апетитостимулант", а и една чаша вода е обем- механорецепторите в стоваха реагират на обема.

Гладът настъпва като сетивно усещане преди всичко според кръвнозахарното ниво.

Задръжка на храна в хранопровода е възможна само при патология на същия- а това е сериозен здравословен проблем...а и честотата на подобни състояния е много ниска.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Аз също искам да разбера подробност за Лунната диета...как може да разбера кога е пълнолуние (кой е точния ден)...какво се прави преди и след това...Много съм навита и искам да опитам..Благодаря Ви

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Здравеите..вси4ки.....

За първи път общувам тук. Относно темата за разделното хранене.....според мен има огромен ефект. Една позната свали за отрицателно нреме доста килограма....аз от 4 дни съм....на разделно хранене, чувствам се леко...удобно в кожата си.Надявам се да постигна резултат, тежа 66 кг., така че.....целта ми е коло 5-6, но....предполагам ,че повече ще сваля с тази диета.....

.

:3d_146:

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

Да, при това трайно.

А и това е най-щадящата диета, която познавам.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...