Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Професионализмът, обективността и хладнокръвието


Recommended Posts

Наскоро в темата за негативността на медиите се повдигна въпросът дали цинизмът е характерен за професионализма?

Тъй като често фалшифицирането на истината в живота е свързано с подмяна и фалш в концепциите и мисленето, ще изложа част от своята гледна точка за размисъл.

Виждал съм цинизъм в мисленето на различни хора.

За мен цинизмът в обществения му смисъл е отношение към живота, изразяващо се в материализъм като върховни ценности, необремененост с вяра и идеали, или дефиниране на собственото си поведение независимо от каквито и да било такива.

Малко реални примери

Лекар който е дал клетва на Хипократ отказва да лекува болен че нямал пари.

Свещеник обикаля да ръси по къщи за здраве но от безпарични обръща мерцедеса си назад.

Депутат предава идеалите заради декларирането на които е избран, дори не ходи на работа.

Журналист пише за живота на обществото, търси и излива помия върху съзнанието на хората.

Друг журналист се чуди какви по-красноречиви слова да подбере за новата паста за зъби.

Бивши приятели се скарват и сбиват за пари и стават смъртни врагове.

Във всичките примери поведението се определя от ценностите на човека. И, следователно след сато нито приятелските чувства, нито клетвата на хипокрит работят, има други, много по-значителни ценности, които са в ход.

Тези ценности са желанието за пари, слава, власт, наслаждения, егоцентризмът, голямата ценност е собственият имидж, авторитет, статус, комфорт.

За мен цинизмът вреди на професионализма??

Линк към коментар
Share on other sites

Цинизъм е също да говорим за Бог, за Любов, за братство, а да сме безучастни към страданието на хората, защото то не ни засяга лично. Или още по - зле - защото сме в света, но не от света. Цинизъм е също да отвръщаме очи от неприемливи за нас гледки в медиите, а да се взираме в сламката в окото на брата си, защото той не е от нашето братство. Цинизъм е също да учим децата си как да правят добро, а ние да поставяме подобни теми.

Темата за медиите е закрита, поради достатъчно изпълване с циничност, а с това за мен въпросът е приключил.

Разбира се, че цинизмът вреди и не само на професионализма, а най - вече на духовното ни израстване.

Господи, моля те от цялата си същност, запази кръвта ми топла!

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.
×
×
  • Добави...