Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вярвате ли в ЧУДЕСА?


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Здравейте!

Ето как един конкретен въпрос .../малко копиране/ :)

...

Накрая един въпрос /към Кристиян/: Кое е това нещо,което теб би те учудило или впечатлило със своята "невъзможност"...? Е ще те помоля за по кратък отговор с примери,...а не общи разсъждения,които между другото са ми много интересни и ги чета с удоволствие.Интелигентен и ерудиран човек си с добър изказ.Та... конкретно на въпроса: Кое нещо можеш да наречеш чудо?...Например: Ако аз съм на гости у вас в Пловдив...пием по кафе,поприказваме си и когато си тръгна мина случайно през блиндираната ви врата,без да си я отключил,това чудо ли ще е за теб или не ?

...

и един по-обстоен отговор ... /пак копираме/ :)

Днес, в понятието "чудо" включвам много малко неща, които нямат нищо общо с тази тема.

Ако е въпрос за оцеляване при обстоятелства, в които повечето хора не биха оцеляли- живота ми е пълен с такива, още от кърмаческа възраст- да, казваха всички че е "чудо" за това, че като 6-месечно бебе, което не може да пълзи дори, когато обърнах кошчето си върху мен- метално кошче, с дюшек, възглавници, завивки, дрънкалки и играчки, съвсем сам съм се измъкнал- т.е. повдигнал съм го, и съм пропълзял 3-4 метра, за да се скрия под спалнята, без да "надам глас"- е, вярно че от напъването цялото ми лице, врат и тяло, бяха в червени петна- спукани капиляри от напъване; наричаха чудо и това, че с луксирани 1 и 2 шийни прешлени (плюс други доста понатрошени кости)- паднах от височко като дете докато играхме на един строеж, и децата с които бях,спретнаха "индианска шейна", и все друсане и т.н., ме оставиха пред входа, звъннаха и избягаха, о после в болницата, ортопедът, преди да се заеме с "наместването" на шийните ми прешлени, беше казал на нашите, че се заема с мен само заради това, че след като не съм починал намясто, както всеки порядъчен хлапак на мое място би сторил, явно ми е ден, в който ми върви..та докато не се е изнизал този ден, да вземе и той да се пробва в наместванвето, защото според него шансове откъм страна на науката е нямало, но след като до тук нещата са тикова...кой знае, може пък и да извадя късмет....е, извадих- още едно чудо..Имам много "чудеса", на които им отнех статута на чудеса..

Чудеса няма- има неща,

има неща, които не разбираме по какъв начин се случват и защо- наричаме ги будеса, защото съзнанието ни няма нужното знание, и нужните инструменти с които да работи...но, ако човек започне да опознава себе си, и да оборудва съзнанието си с нужния инструментариум, "чудеса" наистина няма.

Единственото чудо на чудесата е Живота, а той няма нищо общо със съществуването- в добро физическо/психическо здраве, или в болест. Животът е чудо, което не познаваме- поради което, най-голямото чудо за мен е това, да видя човек, който Живее...такъв все още не съм видял....

Направо могат да си направят една нова тема. :) Мисля,че може да стане интересно,ако се включат други гледни точки!

Към модераторите - Видях,че има подобна тема за чудеса,но ако е възможно ще помоля настоящата тема да не се слива с другата.

Идеята е при така зададеният въпрос всеки желаещ да отговори и да даде конкретно личното си мнение,а след това да се мотивира или развива своята теза...

Благодаря на Кристиян за отговора му в другата тема и се надявам,че тук той ще допълни своето мнение,а именно: "в понятието "чудо" включвам много малко неща,..." и ще конкретизира какво друго има в предвид,освен чудото живот,за което споменава.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Чудеса няма- има неща,

има неща, които не разбираме по какъв начин се случват и защо- наричаме ги будеса, защото съзнанието ни няма нужното знание, и нужните инструменти с които да работи...но, ако човек започне да опознава себе си, и да оборудва съзнанието си с нужния инструментариум, "чудеса" наистина няма.

Единственото чудо на чудесата е Живота, а той няма нищо общо със съществуването...

...

Подкрепям. В крайна сметка нали придавайки на дадено събитие статуквото на "чудо", ние намекваме за проява на Случайност, за нещо излязло извън обичайното...Но това показва, че не разбираме произхода му...това е пример за незнание, погледът ни се плъзва по повърхността на явление, понесено от емоцията... :3d_086:

Линк към коментар
Share on other sites

Чудеса няма- има неща,

има неща, които не разбираме по какъв начин се случват и защо- наричаме ги будеса, защото съзнанието ни няма нужното знание, и нужните инструменти с които да работи...но, ако човек започне да опознава себе си, и да оборудва съзнанието си с нужния инструментариум, "чудеса" наистина няма.

:thumbsup::)

Линк към коментар
Share on other sites

Чудеса няма- има неща,

има неща, които не разбираме по какъв начин се случват и защо- наричаме ги будеса, защото съзнанието ни няма нужното знание, и нужните инструменти с които да работи...но, ако човек започне да опознава себе си, и да оборудва съзнанието си с нужния инструментариум, "чудеса" наистина няма.

:thumbsup::)

Виждам едно малко чудо в цитирания пост на Кристиян - неволно е разменил буквата ч с б в думата чудеса. Удачна "грешка" бих го нарекла.

чудеса=будеса

и се римува с небеса

:D

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Чудеса няма- има неща,

има неща, които не разбираме по какъв начин се случват и защо- наричаме ги будеса, защото съзнанието ни няма нужното знание, и нужните инструменти с които да работи...но, ако човек започне да опознава себе си, и да оборудва съзнанието си с нужния инструментариум, "чудеса" наистина няма.

:thumbsup::)

Виждам едно малко чудо в цитирания пост на Кристиян - неволно е разменил буквата ч с б в думата чудеса. Удачна "грешка" бих го нарекла.

чудеса=будеса

и се римува с небеса

:D

Това е и една от идеите ми за да създам темата ... :)

"Случайната" и неволна грешка може да ни подтикне към размисли...Може пък да намерим някакъв "ключ"?!? :)

Забелязвам някакво двоумение или по точно нерешителност да се пише по темата.Може би Кристиян с неговият авторитет /с цялото си уважение и почит към него/ е вдигнал доста "високо летвата" и темата се е изчерпала вече?!? ...

Хайде за да се внесе по-свежи подтеми за размисъл да се опитам да формулирам какво е "чудо".../в случая ограничаваме "чудото" само като проява на личността/. Значи чудо е съзнателно действие на човек,което към момента на извършване впечатлява със своята нереалност...т.е. има абсолютно нарушаване на добре познатите ни физични ,химични и др. закони. Това е в най общ план за да не се разводняват много нещата,...че то "чудеса" по света,колкото щеш!Всеки ден все повече и повече науката ги обяснява и все нови и нови изникват! :)

Поздрави и успешна седмица на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

чудеса будеса в небесата :)

Будеса е една току що въведена нова глаголна форма за бъдеще време :)

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Чудото в което аз вярвам са картите Таро.

Тези картончета с картинки не спират да ме удивляват. Те ми помагат да "потъна" дълбоко в себе си.

Но никой досега не може да ми обясни, как винаги, винаги получавам ясен и адекватен отговор на зададеният ми въпрос виртуално?!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Никола!

Да, и аз съм от вярващите и точно затова чудесата се случват около мен.

Това за вярващите и невярващите мчи напомня на един филм за Крал Артур, Мерлин, Кралица Маб, Фрик и Дамата от Езерото.

Едва когато хората спряха да вярват в Кралица Маб, едва тогава я победиха и тя спря да съществува.

Така е с чудесата - когато вярваш в тях те се случват. Спреш ли да вярваш - те спират да съществуват.

Ето защо има три сестри - Вяра, Надежда и Любов. Едната без другите две не може.

Лука 17 глава

6. А Господ рече: Ако да имахте вера колкото зърно синапово, рекли бихте на тази черница: Изтръгни се и насади се в морето, и тя би ви послушала.

Линк към коментар
Share on other sites

Вярвам и разчитам на тях ..

Линк към коментар
Share on other sites

Матей 25 глава

31. А кога дойде Син человечески в славата си, и всичките свети ангели с него; тогаз ще седне на престола на славата си.

32. И ще се съберат пред него всичките народи, и ще ги отлъчи едни от други, както овчарят отлъча овците от козите;

33. и ще постави овците от десната си страна, а козите от левата.

34. Тогава Царят ще рече на тези които са от десната му страна: Елате, вие благословени на Отца моего, наследвайте царството приготвено за вас от създание мира;

35. защото огладнех, и дадохте ми да ям; ожеднех, и напоихте ме; странен бех, и прибрахте ме;

36. гол бех, и облекохте ме, болен бех, и посетихте ме, в тъмница бех, и дойдохте при мене.

37. Тогаз праведните ще му отговорят и рекат: Господи, кога те видехме гладен, и те нахранихме; или жеден, и те напоихме?

38. Кога пак те видяхме странен и те прибрахме; или гол, и те облекохме?

39. И кога болен или в тъмница те видехме, и дойдохме при тебе?

40. И ще отговори Царят и ще им рече: Истина ви казвам: Колкото че сте сторили това на едного от тези най-малките мои братя, на мене сте го сторили.

45. Тогаз ще отговори и ще им рече: Истина ви казвам: Колкото че не сте сторили това на едного от тези най-малките, нито на мене сте го сторили.

46. И ще отидат те във вечна мъка; а праведните в живот вечен.

Всичко е чудо, та дори и този форум!

Да се свети и благослови и пази!

Амин

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Наистина въпросът е чуден! Та, ако не вярвахме в чудеса, аз се съмнявам, че изобщо щяхме да се отправим на това изумително пътешествие, чиято цел е да познаем Мистерията на Живота, наречена Бог. Затова Бог става достояние само на тези, които притежават душевната простота на децата, които вярват в чудеса, а не на учените глави, на дървените философи, на ерудитите, на интелектуалците... Нещо повече - вярата ни в чудеса, откритостта на съзнанието ни по отношение на тях сякаш ги индуцира. След всичко, което съм видял и преживял през настоящия си живот, нямам основания да се съмнявам, че съществуват чудеса. Дори не просто вярвам, а знам - чудесата са реалност, която познаваме в даден момент, въпреки че не можем да си обясним законите, по които се случва това, което наричаме "чудо". Затова чудото е мистерия! Животът ни би обеднял безкрайно много, ако можехме да обясним всичко и чудесата изчезнеха от живота ни!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък не вярвам в "чудеса".

... въобразявам си неща - най-странни,

а те пък, вземат, че се случат.

... ако ли пък не,

то, щом ги мисля, значи с тях живея... някак.

та искам да ви кажа, че чудесно е,

ама кое е чудно неразбирам?

Линк към коментар
Share on other sites

Например чудо е, че нищо с нищо не се повтаря на 100%.

Самото чудо е чудо.

Чудо е че си.

Всяко едно физическо движение е само по себе си чудо. Чудо е Творението. Чудо е да създадеш живот, да "облечеш" енергията във форма, в материя. Дори и въздуха е чудо, храната, дрехата, миризмата, полъха на вятъра, думата "любя те"...

Мъгът е чудото. Но, най-голямото чудо е запазено за накрая и когато той настипи, което е много рано за съществата населяващи Земята, та дори и Слънчевата система се връщаш отново в ново начало, точно защото Се нуждаеш от чудеса. Чудото да си и постояно да се преоткриваш. Чудото на вечното детско изследователско любопитство.

На където и да погледнеш - навсякъде се преоткриваш и във всичко виждаш чудо, т.е. Себе Си.

Линк към коментар
Share on other sites

Например чудо е, че нищо с нищо не се повтаря на 100%.

Самото чудо е чудо.

Чудо е че си.

Всяко едно физическо движение е само по себе си чудо. Чудо е Творението. Чудо е да създадеш живот, да "облечеш" енергията във форма, в материя. Дори и въздуха е чудо, храната, дрехата, миризмата, полъха на вятъра, думата "любя те"...

Мъгът е чудото. Но, най-голямото чудо е запазено за накрая и когато той настипи, което е много рано за съществата населяващи Земята, та дори и Слънчевата система се връщаш отново в ново начало, точно защото Се нуждаеш от чудеса. Чудото да си и постояно да се преоткриваш. Чудото на вечното детско изследователско любопитство.

На където и да погледнеш - навсякъде се преоткриваш и във всичко виждаш чудо, т.е. Себе Си.

...Наричам го Живот,

защото Го живея, но ... ОК - терминология

.. живея го , ти му се "Чудиш", радваш, дивиш, възхищаваш - както кажеш. Аз съм съгласен.

Пак си е толкова истински... и красив, или зъл, или... всичко останало,

но като кажа "живот" - съм участник, а не наблюдател на "чудото". Но ти си го знаеш. И дай Боже Всекиму!

Линк към коментар
Share on other sites

Отговорност има само Бог. И ако Той внесе в някой човек импулс за отговорност и човекът става отговорно/безотговорен, защото и от импулс до импулс има разлика.

Понякога и доста често когато си мислим, че помагаме, вредим и обратното.

Например самата думичка "чудо" я възприемаме различно.

Едни казват "чудо няма". Ами прави са, но само за тези, който имат нужда от подобно утвърждение.

Други казват "има чудо". Те също са прави, защото има и хора, които се нуждаят пък точно от това и точно това за тях е равно на вяра и спасение.

Какво да кажа? Обадих се само за да се запази дуалността, защото е необходима.

Човек бива да бъде внимателен с думичките, които употребява, но и това е до импулс, който също е внесен в човека от небето.

За каквото импулс има - това върши.

Учителя Беинса Дуно някъде по беседите казва че импулса бива да бъде проверяван с разумност, но и тя е даденост с висше.

Общо взето... какво да кажа? На който - колкото и когато. Всеки според времето и мигът си.

Бъдете здрави!

п.п. не взимайте на сериозно мнението ми, че и то е импулс, за да върви темата... разбира се ако ви е интересна.

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Имало е неща в живота ми които много хора биха нарекли чудо.

В самия момент са най-естественото нещо.

После като почнат да ги разправят хората, слушащите казват "чудо".

Не е чудо. Трябва само - "Вяра колкото синапено зърно"

Но когато другите започнат с обясненията, съмненията и т.н., точно тази малка вяра може да се загуби.

Големите съвременни духовни учители също не обичат да правят чудеса.

То е все едно да те накарат да вярваш с допрян автомат до слепоочието.

Ще повярваш на очевидното, без съмнение.

Но това често има дори отрицателен ефект върху духовното развитие.

Затова оставям на Господ да прави чудесата когато Той реши :)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Отговорност има само Бог. И ако Той внесе в някой човек импулс за отговорност и човекът става отговорно/безотговорен, защото и от импулс до импулс има разлика.

Понякога и доста често когато си мислим, че помагаме, вредим и обратното.

Например самата думичка "чудо" я възприемаме различно.

Едни казват "чудо няма". Ами прави са, но само за тези, който имат нужда от подобно утвърждение.

Други казват "има чудо". Те също са прави, защото има и хора, които се нуждаят пък точно от това и точно това за тях е равно на вяра и спасение.

Какво да кажа? Обадих се само за да се запази дуалността, защото е необходима.

Човек бива да бъде внимателен с думичките, които употребява, но и това е до импулс, който също е внесен в човека от небето.

За каквото импулс има - това върши.

Учителя Беинса Дуно някъде по беседите казва че импулса бива да бъде проверяван с разумност, но и тя е даденост с висше.

Общо взето... какво да кажа? На който - колкото и когато. Всеки според времето и мигът си.

Бъдете здрави!

п.п. не взимайте на сериозно мнението ми, че и то е импулс, за да върви темата... разбира се ако ви е интересна.

Бях "пуснал" тема:"... Всички пътища са пътища към Бога..." - в едно сме /мисля/, а и това е "чудо"!...ако предпочиташ.

п.п. темата е ОК, всяка друга също,

но интересният си Ти ..... и всеки,

а темите са нашите проекции, т. е. пак Ние. А дали сме Ние, проекция на Бога /все пак "божии чеда"/, т. е. подмножество на Бога?

Интересно. Но това не е въпрос, май се отплеснах..., но аз съм си такъв - "не ме вземай на сериозно".

п.п.п. а мнението Ти е важно, приемам го с уважение и благодарност.

п.п.п.п. Май си наясно със съображението за "нередвидимите последици".

"Вяра колкото синапено зърно"

Вяра трябва и за очевидното, за да прозра - "защо" е?

Но трижди Вяра трябва - да живея с нещата, които не са около мен.

Линк към коментар
Share on other sites

И в едно сме и Едно Сме.

Предпочитам и двете, когато имам нужда от чудото предпочитам го, а когато имам нужда от "няма чудо" него предпочитам. Според условието и нуждите.

И двете са верни.

Както всички виждаме - това че нещо е "О.К." е твърде относително - за едни е "О.К.", за други не е.

Същото и с това дали съм интересен. За едни съм, за други не съм.

Ако някой пише за да бъде интересен, различен, уникален, за да получи признание от другите за нещо - закъсал го е с егото.

Ако някой пише за да бъдат добре (за да помогне на) другите - има проблем със Супер Егото си.

Най добре прави този, който пише за Кеф, без да има някакво ни най-малко от горните неща в себе си.

п.п.п. а мнението Ти е важно, приемам го с уважение и благодарност.

п.п.п.п. Май си наясно със съображението за "нередвидимите последици".

Благодаря все пак, но кой знае?!

Уважение даваш - уважение ще получиш. Благодарност даваш - благодарност ще получиш.

И получаваш ги сега.

Благодаря!

Бог с теб!

Линк към коментар
Share on other sites

Чудото в което аз вярвам са картите Таро.

Тези картончета с картинки не спират да ме удивляват. Те ми помагат да "потъна" дълбоко в себе си.

Но никой досега не може да ми обясни, как винаги, винаги получавам ясен и адекватен отговор на зададеният ми въпрос виртуално?!

Еси дори и картите Таро не са чудо:-)) Нима не е безкраен и удивителен езика на нашата Душа - интуицията и всевъзможните начини, чрез които се проявява? И на мен ми се е случвало през различни времеви интервали за един и също въпрос от всичките 78 карти да се пада само една...странно "съвпадение",нали...

Странна е по-скоро насоката, която взе темата:)

Интересно ми е кое дефинирате като "Чудо"?

В каква сива и мрачна мъгла трябва да се намираме, за да не виждаме красотата около себе си...и всичко, което излиза извън ежедневната обикновеност да ни уЧудва?

Има много неща, случки, ситуации, които първоначално с възторг и взривена до небето емоция съм определяла като чудеса, но това е било признак само на моето незнание. Това са само неща, които не си обясняваме...зад които не съзираме проявената закономерност и божествената искра...

Една такава кратка история ще ви споделя, която вероятно някои мои приятели тук вече са чували.

Миналата година се прибирах от Щатите и при едно от прехвърлянията си, се озовах "по план" на летището в Минеаполис. Там една много мила и приветлива жена ме насочи да се опитам да хвана по-ранен полет, за да не чакам дълго време. След едно порядъчно дълго преглеждане на билета ми, изчерпващо максимално търпението ми.....за мой най-голям ужас обявиха билета ми за невалиден, защото идвах не от Аляска, а друга посока...не фигурирах в системата вече. Намирах се сама на едно огромно летище, в напълно непознат щат, с голямо количество багаж, където дори нямаше къде да оставя:), защото не разполагаха с гардероб, заради атентатите, бях си закрила американската сметка, тъй-като последното ми намерение определено не е включвало да се връщам....в САЩ и освен всичко друго - със сигурност бях изхарчила парите си, оставяйки една неголяма сума за необходими дребни нужди. Дали имаше време да почувствам цялата безпомощност, в която изпаднах? Смразяващо беше - нямаше как да се обадя вкъщи и да ми преведат незабавно поне $1500, за да се прибера в София. Нямах вече и сметка, където да ми ги прехвърлят, ако, все пак се намереха тези пари.

Нещата се промениха светкавично. Жената, която ме насочи извика управителката, която след известно суетене ми заяви тихо "Правим нещо нелегално." и отново ме вкара в системата. Междувременно, макар че никак не и беше работа това, въпросната жена с нейна карта се обади, съдейства ми да отседна в много луксозен хотел, хвана половината ми багаж, извика ми такси и каза, че ако имам някакъв проблем - да се свържа с нея. На другия ден, когато ме изпращаше, ми заяви, че ако е нямало къде да отседна, щяла да ме покани в дома си и че....най-големия подарък за нея била моята благодарност. Не е възможно да ви ...опиша как съм се чувствала...какво е усещането да Разбереш, че...човек Никъде не е сам. В Минеаполис се чувствах - преди да се появи тя - сама накрая на света - и буквално и преносно. Последните й думи бяха...(докато аз държах в джоба си едно ангелче от Аляска, което щях да и подаря и секунди преди това чух..)..."АЗ СЕ ЯВИХ КАТО ТВОЙ АНГЕЛ ТУК, НАЛИ ЗНАЕШ".

Това не беше чудо, зад всичко стои една божествена искра, и нашата неспособност да го прозрем винаги ще го дефинира като чудо. Чудесата са нужни само за невярващите.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ми е кое дефинирате като "Чудо"?

Отговарям ;)

Всичко което докосва и вълнува душата ми е чудо другото е ежедневие.

Прекрасно е, че има какво да ме учудва, удивлява, остава без дъх.

Обичам чудесата, приказките, легендите всичко което ме пренася .... там някъде.

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...