Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Анастасия


Recommended Posts

да, нека изпаднем в безкрайности по-добре

например какво Божие добро можем да направим днес?

но, както ти спомена в един пост, нека имаме и фара на Красотата на хоризонта.

така лесно виждаме доколко непосредствените дневни задачи са добри, или само суета. :):angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Как са живели хората хиляди години? От колко време живеем в градски условия и ползуваме масово разните му машинарии? Само от 50ина години. Какъв е резултатът?

Де да беше само 50, много от навиците и изнежването в градовете са от стотици години... А и през тях са се случвали не само отрицателни явления. Развили са се науката и изкуството, точно хората, които не са били заети постоянно само с физически труд са създали не само бомби и фабрични комини, но и полезни изобретения, шедьоври на изкуството... А и в крайна сметка нали всичко става по волята Божия, може пък да сме имали нужда и от тези опитности на тази сегашна цивилизация. Защо и как, и докога - нека тия неща Той да ни ги покаже! :angel:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Ами че те просто не искат да си сътрудничат с никого, който не приема напълно тяхното верую.

Като първо, не е вярно.

Като второ, всеки е свободен да сътрудничи с когото желае, и е нормално в едно сътрудничество да се споделят и общи идеи. Аз например не виждам как мога да си сътруднича с някой, който строи някаква химическа фабрика, пушещо и бумтящо съоръжение в съседство или пък индустриална свинеферма.

Линк към коментар
Share on other sites

може пък да сме имали нужда и от тези опитности на тази сегашна цивилизация.
Ако това е бил единственият начин да прозрем някои истини, тогава е имало нужда. Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Как са живели хората хиляди години? От колко време живеем в градски условия и ползуваме масово разните му машинарии? Само от 50ина години. Какъв е резултатът?

Всъщност човек през цялото си съществуване е ползвал разни машинарии. Просто те са отговаряли на всеки един етап от развитието му. Като започнеш с удрянето на кремъците за да добиеш искра, въртенето на пръчица за да се добие пламък, колелото, каруцата, водната, ветрената мелница....

Стигаме до съвременоото общество, което благодарение на компютрите дава възможност за минути да обменяме помежду си инфо, нещо което преди би отнело месеци или дни.

Не трябва да отричаме прогреса, просто трябва да сме разумни.

И да не забравяме, че може да сме микроскопична част от Природата, но сме част и не можем без нея и трябва да я пазим.

Линк към коментар
Share on other sites

На няколко пъти съм искал да си сътруднича с хора, които се отделят. Едва напоследък се очертава да стане с едни международни екоселища, където нямат единна идеология. Оказва се, че последната е пречка, хората се отнасят подозрително към сътрудничество с "друговерци", даже и преди да са се опитали да разберат какво точно е тяхното верую... Казвам им, че независимо, че само частично съм близък по възгледи с тях, за мен не е проблем да предложа помощта си откъм информация, контакти, природни продукти, книги, даже вещи от нас, които не ни трябват, но са полезни и предпочитам да идат сред природата, отколкото на улицата... но изглежда за тях има проблем, това пролича и с Пенсил, когато конкретно му предложих нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

Не трябва да отричаме прогреса
За какъв прогрес говориш? Прогресът на човека или този на световния капитал?

на кремъците за да добиеш искра, въртенето на пръчица за да се добие пламък, колелото, каруцата, водната, ветрената мелница....
Да, само че каруцата, като се счупи, дървото ще си изгние кротко в земята, а синтетичната стока - не.
Линк към коментар
Share on other sites

Заради цветята поливаме и тръните.

Египетска поговорка

---

Ние не виждаме нещата такива, каквито са,

виждаме ги такива, каквито сме ние.

Талмуда

-

Ако залостите вратата си за всички грешки,

ще затворите вратата и за истината.

Рабиндранат Тагор

---

По-добре запали една свещ

вместо да проклинаш тъмнината.

---

:thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

На няколко пъти съм искал да си сътруднича с хора, които се отделят. Едва напоследък се очертава да стане с едни международни екоселища, където нямат единна идеология. Оказва се, че последната е пречка, хората се отнасят подозрително към сътрудничество с "друговерци", даже и преди да са се опитали да разберат какво точно е тяхното верую... Казвам им, че независимо, че само частично съм близък по възгледи с тях, за мен не е проблем да предложа помощта си откъм информация, контакти, природни продукти, книги, даже вещи от нас, които не ни трябват, но са полезни и предпочитам да идат сред природата, отколкото на улицата... но изглежда за тях има проблем, това пролича и с Пенсил, когато конкретно му предложих нещо.

Пенсил открай време натяква на анастасийците, че не били организирани. Тука е мястото да подчертая, че родовото имение е семеен начин на живот, а не в комуна, както някои се бъркат. Разбира се, има взаимопомощ и общо решаване на общи въпроси, има и една обща харта, която трябва да се спазва от всички, и която касае най-вече запазването на екологичната чистота в селището. Но всеки е лично отговорен за това как да придобие земя, с какъв ритъм да започне работите по засаждане и строеж, веднага ли има възможност да се засели, или ще продължи да работи още известно време в града, всеки сам си подсигурява нужните средства за организиране и подготвяне на заселването.

Линк към коментар
Share on other sites

Заради цветята поливаме и тръните.

Египетска поговорка

---

Ние не виждаме нещата такива, каквито са,

виждаме ги такива, каквито сме ние.

Талмуда

-

Ако залостите вратата си за всички грешки,

ще затворите вратата и за истината.

Рабиндранат Тагор

---

По-добре запали една свещ

вместо да проклинаш тъмнината.

Хе-хе-хе! :D:dancing yes::v:

Линк към коментар
Share on other sites

... някой досега да е излязъл с конкретен план на действие как да излезем от тоя "бардак", какъвто е животът днес? Не! Освен "дишайте, не дишайте, медитирайте, това яжте, онова не яжте,  мислете позитивно" ... ееее, опитвам се, но не е достатъчно! Храната е замърсена, въздухът също, а след последните новини във вестника да мисля позитивно ... трудничко.

Хайде, други предложения с "ТРАЕН добър резултат"? ...

Теодора,

това за храната смея да твърдя че не е верно.

Има си еко/био/органик-земеделие, което в момента бyyмва в Западна Европа! :D където живея. Образованието ми е такова освен това, че ми показва че това има бъдеще. То е впрочем подобно на предложеното от Р. Щайнер биодинамично земеделие.

PS: Приятели, аз за малко ще изляза във ваканция. До скоро писане.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

За какъв прогрес говориш? Прогресът на човека или този на световния капитал?
Да, само че каруцата, като се счупи, дървото ще си изгние кротко в земята, а синтетичната стока - не.

След като като така категорично отричаш прогреса и смяташ, че е само в полза на световния капитал, защо си си купила тази ‘машинария’, наречена компютър? Тя със сигурност не е от дърво и със сигурност няма да изгние. Защо вместо да тръгнеш по улиците на големите градове и да убеждаваш всеки човек лично, колко е полезно да живееш в родово имение, сред природата, използваш разни форуми? Защо не обикаляш цял ден, а сядаш и за няколко мин. пускаш един пост? Дали не е защото по този начин твоето мнение ще бъде прегледано от 10-20-30 души? Ако влезеш в няколко такива портала изведнъж стават 100-200. Уррраааааа! Да живее прогреса! А иначе той не ни е нужен (в родовото имение).

Не може да се отрича нещо като принцип, а да се ползваме от него в частност. Искаме или не, това е съвсременният свят. Дали ще стане по-лош или по-добър зависи малко, много малко и от нас. Но това не означава, че не трябва да положим усилия. И според мен промените няма да станат като отричаме новото и това, което не ни ползва за идеите, които сме решили, че са важни.

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се отрича нещо като принцип, а да се ползваме от него в частност. Искаме или не, това е съвсременният свят. Дали ще стане по-лош или по-добър зависи малко, много малко и от нас. Но това не означава, че не трябва да положим усилия. И според мен промените няма да станат като отричаме новото и това, което не ни ползва за идеите, които сме решили, че са важни.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

"Системата е, че няма система" - това е една проста и кристално ясна истина. Няма никъде готов план или предназначение, или учение с точни правила за следване. НИЕ сме тези, които творим бъдещето във всеки настоящ момент чрез мисълта си, чрез чувствата си, чрез действията си, чрез ежемоментните избори, които правим всяка минута, всеки ден в живота си, във всяка една ежедневна дреболия. Всеки човек носи в себе си частица от Бога, ние сме негови деца и съ-творци, ние сме пъзелите, които след като се подредят, ще оформят някаква истина, някакъв отговор. Нашето бъдеще го творим с нашите избори във всекидневния живот. Формули няма. И това е най-голямото величие на Божията промисъл.

Първо система има! Учителя Беинса Дуно отваря Школата на Всемирното Бяло Братство 1922 година и използва понятието "Новото Учение".

Имало е и има езотерични и духовни школи създавани от Истински Учители и Посветени!

Концепцията че просто така може да си будем духовни явно не намира потвърждение на практика. И затова според мен съществуват и ШКОЛИТЕ, да дадат методите за работа. Човек може да има хубави идеи, но ако няма конкретни практически методи, може да няма резултати. Според Учителя не трябва да очакваме Бог да свърши нашата работа! А завръщанато към "родовите имения" според мен е слабо вероятно да е преломния момент в човешката еволюция! За да вървим в съзвучие с истинското Езотерично Христианство трябва да бъдат надраснати както кръвните родствени връзки, така и националното!

По времето на Учителя е било правен правено опити за организиране на комуна, с отрицателни последствия!

Има информация че самия той е регулирал по време на сън енергиите и телата на живеещите на Изгрева и въпреки това на Изгрева по дори по негово време е имало конфликти и дисхармония. Какво остава за хора, които дори да имат силен стремеж и желания нямат сила и опитност за пълно овладяване на своите енергии? Явно пътя е друг, и не е във "вноса на революция" от Русия!

Има какво Русия да възприеме от Учението на Учителя, за руски окултни течения като цяло съм силно резервиран (от собствен опит/наблюдение)

Трябва да се тръгне отвътре навън, човек може да даде само това, което има.

Ако ръчното обработване на земята и произвеждането на храна със собствени усилия гарантирано правеше хората духовни, може би по селата щеше да има много повече духовни и просветлени хора, поне моите наблюдения не потвърждават това.

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Искаме или не
Между искаме или не, правим или не и между всички тия опростенчески черно-бели постулати съществуват хиляди положения и комбинации.

Много се забавлявах в тази връзка, като четях третото послание отправено на Николай Рьорих от наши извънземни и високоиздигнати интелектуално братовчеди. :D

След като като така категорично отричаш прогреса и смяташ, че е само в полза на световния капитал, защо си си купила тази ‘машинария’, наречена компютър? Тя със сигурност не е от дърво и със сигурност няма да изгние. Защо вместо да тръгнеш по улиците на големите градове и да убеждаваш всеки човек лично, колко е полезно да живееш в родово имение, сред природата, използваш разни форуми? Защо не обикаляш цял ден, а сядаш и за няколко мин. пускаш един пост? Дали не е защото по този начин твоето мнение ще бъде прегледано от 10-20-30 души? Ако влезеш в няколко такива портала изведнъж стават 100-200. Уррраааааа! Да живее прогреса! А иначе той не ни е нужен (в родовото имение).

Ще ти обясня бавно и търпеливо. Ако живота зависеше "от искам" или "не искам", още преди три години да се бях "заселила" в родово имение. Засега съм още в града, и даже не в България. Тъй като все още съм в града, ползувам наред с всички електричество и Интернет. За съжаление средствата и семейното ми положение не ми позволяват да тръгна да обикалям света и да проповядвам идеите на Анастасия, както любезно ме съветват тук. Не бих го направила и по друга причина - смятам, че всеки сам има необходимите заложби в себе си за спасението си. Ако се случи така, че да не ги намери, толкова по-зле, значи така е трябвало. Но да не се отплесвам. Та, докато съм още в града, ползувам Интернет, защото по този начин пътувам виртуално по целия свят. Вярвам, че един ден няма да имаме нужда от Интернет и мръсен и шумен транспорт, за да го правим, защото имаме заложена в нас една по-висша божия "технология".

Даже започвам да вярвам, че всички тия тежкоподвижни машини, които днес ползуваме, ни служат като упражнение и нагледна представа какво бихме могли да правим утре без тях. Знам ли? :hmmmmm:

Разбира се, след заселването ми в моето имение ще имам много по-интересни и чудесни занимания, отколкото да тракам на клавишите, това е сигурно. :)

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Първо система има! Учителя Беинса Дуно отваря Школата на Всемирното Бяло Братство 1922 година и използва понятието "Новото Учение".
За хората, които по една или друга причина нямат възможност и време да мислят със собствените си глави, разбира се, е нужно да им се даде някаква система и учение, насоки. И това е до време. Анастасия ни подсеща, че е време вече да почнем да използуваме повече от интелекта си и духовните си качества, отколкото да следваме учения и доктрини.

Като второ, родовите имения не са живот в комуна, мисля че го обясних малко по-горе. Всяко семейство или човек живее и се прехранва на собствената си земя по един природосъобразен начин и е лично отговорен за своите нужди и разходи. Няма значение дали родовото ти имение се намира в родово селище или на нивата от баба и дядо покрай родното селце, дали в околността си единствения, който си чел Анастасия, или си обграден със съмишленици.

Ако ръчното обработване на земята и произвеждането на храна със собствени усилия гарантирано правеше хората духовни,

Ако беше прочел книжките, щеше да си наясно по въпроса.

Повече от очевидно тук не става дума за механическо изпълняване на някакви действия като копане, предене или тъкане. В процеса на работа участвуват още духът и сърцето.

Има си еко/био/органик-земеделие, което в момента бyyмва в Западна Европа!

Това което "буумва" най-вече в Западна Европа е обезземляването на местните фермери и все по-голямата зависимост на хранителната индустрия от найлоновите плантации в Испания, Бразилия и др.

В супермаркетите био-продуктите имат едно срамежливо местенце. Посягам към едно шишенце сироп от бъз "био" - гледам в съставките на етикета ... "Е"не знам какъв си номер ... анти-окислител <_< Иначе заповядайте, чесън от Китай, ябълки от Нова Зеландия, бял фасул от Аржентина - ами че това не са някакви екзотични продукти, защо ги внасят от толкова далече, след като виреят в Европа. Отговорът е ясен - по икономически причини. И по дяволите замърсяването на околната среда от трансатлантическия транспорт.

Линк към коментар
Share on other sites

Тезата че дадено учение е отжвяло времето си се ползва често от школите, чиито основатели са наши съвременници. Това което Теодора ползва, е интересно развитие: твърдение, всички духовни школи като цяло са вече остатък от миналото и са ненужни за бъдещето.

Не е нужно да споменавам, че такъв род твърдения на отрицание служат най-вече за повдигане на собственото самочувствие и самооценка. Това е ясен знак на компенсаторна реакция, целяща преодоляване на едно понижено самочувствие и самооценка. Обикновено такъв тип хора твърдят, че са независими, че мислят самостоятелно и че са добре ориентирани. В същото време, те се стремят към обществено признание и практически зависят много силно от него. Груповият живот при тях е изключително засилен. Това е и причината възможността за диалог да е силно ограничена на практика...

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

:) Скъпа Теодора,

Ти пишеш за сегашното статукво (това за пластмасовите плодове и зеленчуци е вярно сега), аз за тенденция. Моля имай предвид че пиша сериозно и почти всеки път съм проверил моите твърдения. Следвах нутриционистика (=наука за хранене) в Германия, и имам общ поглед.

Имам предвид Германия, но и Швейцария и Англия. В момента оборотите на био-продуктите в Германия са едва няколко процента от целия пазар на храните. Но те се утрояват през последните 8 години!!! Не искам да се спирам на причинните за това (болестите, пестицидите, солидарността...), но е факт. :) Тенденцията е такава че бъдещето е на био-супермаркетите :). Ти писа, че живeeш извън България... Предполагам че и ти живeeш в Европа, и ползваш немски.

В такъв случай, ето една статийка от Грийнпийс по темата:

Die Zukunft des Ökohandels liegt im Bio-Supermarkt

Избягват се синтетични вещества, зa сметка на органични/био при отглеждането - етo и от Wikipedia за органичното земеделие :

Organic farming

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Тезата че дадено учение е отжвяло времето си се ползва често от школите, чиито основатели са наши съвременници. Това което Теодора ползва, е интересно развитие: твърдение, всички духовни школи като цяло са вече остатък от миналото и са ненужни за бъдещето.

Не е нужно да споменавам, че такъв род твърдения на отрицание служат най-вече за повдигане на собственото самочувствие и самооценка. Това е ясен знак на компенсаторна реакция, целяща преодоляване на едно понижено самочувствие и самооценка. Обикновено такъв тип хора твърдят, че са независими, че мислят самостоятелно и че са добре ориентирани. В същото време, те се стремят към обществено признание и практически зависят много силно от него. Груповият живот при тях е изключително засилен. Това е и причината възможността за диалог да е силно ограничена на практика..."

Зашеметяваща логика! :D:D:D Дискусията се изражда в лични нападки, което говори само по себе си за етиката на някои участвуващи. С неимоверни усилия запазвам самочувствието си и самооценката си след подобна нападка :D

Все пак, опитвайки се да запазя някакъв що-годе пристоен тон в дадената тема, въпреки че става вече уморително и безинтересно, ще напомня на Васил, че никъде не съм поставяла под съмнение ползата от различните духовни школи, които са ми допринесли лично на мен неимоверно много в изграждането на моя собствен мироглед.

Линк към коментар
Share on other sites

Анастасия ни подсеща, че е време вече да почнем да използуваме повече от интелекта си и духовните си качества, отколкото да следваме учения и доктрини.

Хубаво е да ползваме интелекта, но в каква посока го правим?

Много селяни винаги са живели сред природата. Това не е единственото необходимо нещо за да заработи интелекта на вълната на Бога.

Учителят е дал велико учение потходящо за всички хора. Живото учение се състои в прилагането му в нашия живот не в "следването" само с пропаганда на "учения и доктрини".

Книгите на Анастасия са чудесни. Те показват на големите маси от градски "цивилизовани" жители цялата деградация на която сами са се обрекли.

Движението което се наблюдава е мощно и добро. На този зов откликват големи маси лумпени, алкохолици и бивши престъпници.

Честно казано бях изгубил вяра в бъдещето на руската народност.

Сега си я възвърнах :):feel happy:

Учението на Беинса Дъно може много да ни помогне при преминаването към този природен и много по-щастлив живот близо до природата. Мисля че двете нямат никакви противоречия и е редно да си подадат ръка.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти пишеш за сегашното статукво (това за пластмасовите плодове и зеленчуци е вярно сега), аз за тенденция.
Забележката е вярна. Аз също силно вярвам в тази тенденция.

... ААУМММММММ ..... B)

Линк към коментар
Share on other sites

Живото учение се състои в прилагането му в нашия живот не в "следването" само с пропаганда на "учения и доктрини".

Книгите на Анастасия са чудесни. Те показват на големите маси от градски "цивилизовани" жители цялата деградация на която сами са се обрекли...

Учението на Беинса Дъно може много да ни помогне при преминаването към този природен и много по-щастлив живот близо до природата. Мисля че двете нямат никакви противоречия и е редно да си подадат ръка.

:yinyang: Съгласен съм. Както че и по принцип повечето учения нямат огромни различия в базовите си твърдения, такива се създават предимно чрез егоизтъкване и противопоставяне на другите главно от страна на някои техни последователи. Мисля, че Теодора е искрена в стремежа си да промени живота си по посока към по-голяма природосъобразност и духовност. Пожелавам й да успее! А Любо също е прав, че в цивилизованите страни, под натиска на гражданското общество, някои позитивни промени са извършени. Но и Теодора е права, че те не са достатъчни. Проблемът е, че трябва да се включат повече хора, но те не могат да се включат по един и същ начин!!! Следователно, нека да започнем с "вътрешната екология" - да прочистим телата и душите си. Второ, да спазваме съответните принципи на мястото, където живеем. Трето, да обявим бойкот на неприродосъобразните храни, привички и законопроекти. Четвъртото и петото са за хора, които имат съответните възможности. Едните имат възможност поради своето място в обществото да повлияят повече върху законите и макроинициативите - ами да го направят тогава! Другите пък имат възможност и решеност да се оттеглят - да го направят и те. Най-трудното, но и най-ползотворно по отношение на бързата позитивна промяна е да се направи така, че всяка от тези групи да си сътрудничи в една реалистична степен с другите, защото просто не е възможно всички да станат като еди-кой си! Ако той иска това от тях, нищо хубаво не може да последва... А иначе - съм сигурен, че може! :thumbsup2::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Всички имат право да изразяват мнението си, макар и различно от всеобщото.

Но най-добре е наистина да има добър тон. :)

И аз като Валентин смятам, че последователите на ученията са тези, дето все не се разбират и понякога фанатизират хубавите идеи.

Нека виждаме повече хубавото в света. Лошото ще отпадне от самосебеси.

:):yinyang:

Дори и някой да се е объркал какво пречи да му кажем с усмивка нашето мнение.

Нали се стремим да излъчваме Любов и Светлина?..... :):yinyang::thumbsup:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

За хората, които по една или друга причина нямат възможност и време да мислят със собствените си глави, разбира се, е нужно да им се даде някаква система и учение, насоки. И това е до време. Анастасия ни подсеща, че е време вече да почнем да използуваме повече от интелекта си и духовните си качества, отколкото да следваме учения и доктрини.

Целия въпрос е човек да знае какво трябва да прави за да се мисли правилно и то не само за тези които не мислят със собствените си глави. Ако човек следва едно истинско духовно Учение, това не значи "че е кон с капаци", система и насоки в сериозното езотерично обучение са от изключителна важност.

И ако някой мисли че може да има дълбоко духовно развитие без да прилага методи за езотерично обучение, според мен това може да е знак на духовна незрялост или липса на запознаване с някои сериозни закони. Учителя е давал в смисъл "Правете упражнения". Това не е случайно!

Що се отнася до така наречената "Анастасия" според мен е неподходящо да се обожествява героя на един донякъде окултен роман и то що се отнася до том първи от известната поредица. За достоверността и нивото на следващите книги ... не ми се коментира. Някои хора правят немалък бизнес от това. А някои вярват. По важно е каква е реалността а не просто да мечтаем и да създаваме мисъл форми... За някои образа на "Анастасия" може да е вдъхновяващ, но трябва ли да приемаме... желаното за действително.

Много неща зависят от съзнателните усилия за работа върху себе си.

И дори едно семейство само да си произвежда храна, това не е гаранция че това е достатъчно за духовно развитие. За това има други методи. Че е хубаво човек да се храни с чиста храна, това е несъмнено.(иначе между другото, смята се че и Хитлер е бил вегетарианец...)

За да възприема човек Любовта, Мъдростта и Истина има условия и изисквания. Хубаво е човек да знае как се постига това, което иска да постигне и какви са правилните начини. Само желание и ентусиазъм за някои неща не са достатъчни.

Редактирано от Aurel
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...