Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Инициатива за подпомагане на възрастните братя и сестри


Recommended Posts

Подпомагане на възрастни братя и сестри в нужда.

Как може да се осъществи една такава инициатива?

Има ли желаещи, които да се включат и ако да с какво?

Как да стане организацията?

Ето една истинска история (посочена от Ани):

"Веднъж, когато бях на гости в едно семейство, където домакинята беше болна, видях 2-3 непознати жени, чистеха и миеха прозорците. Те не бяха слугини или наемни работнички, което личеше по тяхната външност. Беше време за обяд, поканиха ме да остана. Хазаинът покани и жените, които чистеха къщата да седнат на трапезата, и те го сториха. Обядвахме и си приказвахме любезно. От проведения разговор по време на обяда, научих от същите тези жени, че били последователки на новото учение на „Бялото Братство". Те знаели, че в този дом домакинята е била болна и отишли доброволно, даром, непоканени, да й понаредят къщата, да помогнат на болната госпожа.” Гостенинът добавил на своите колеги: „Учението, което учи да помагаме на близките си така безкористно и безшумно, не може да бъде лошо; то заслужава вниманието на всеки разумен човек".

източник

На 05.12.2009 г в София при представяне на книгата "Милосърдие, смирение и молитва" се е повдигнал въпроса за възрастните хора в Братството, които имат нужда от помощ. Ето и имейла на присъствала сестра на срещата: Идеята възникна на място (на срещата, която бяха организирали една група от ОББ) от едни брат, който беше посетил един възрастен брат, разказа някои потресаващи неща, след това се направи подписка и тези, които искаха да помогнат в момента с нещо, продължиха да обсъждат въпроса, за да го разрешат.

Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасна инициатива!

С радост ще се включа, макар и с неголяма помощ. :feel happy:

Мога да помогна с готвене, с чистене, пазаруване...

Ако има нуждаещи се, нека се каже, от какво имат нужда и вече, който с каквото може да помогне. Нещата естествено ще се подредят.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз смятам същото като xameleona. :) И съм готова да се включа с подобна помощ. Но не познавам на живо никой от Бялото братство. Живея в София. Така, че може би трябва да се направи някаква организация, която да координира тази работа. Може би трябва да се знае:

1. Кои са нуждаещите се и от какво се нуждаят

2. Кой и с какво може да помогне: помощ на място, с парични средства или по друг начин

3. Как да стане практически организацията? Мисля, че в ОББ имат социална комисия...?

Линк към коментар
Share on other sites

чудесна инициатива, бих се включила . Може би е добре да си направим една среща и да координираме нещата.

Линк към коментар
Share on other sites

С радост ще се включа. Роден съм и живея в София и мога да помагам най-вече с това което се занимавам и помагам на хората - с хомеопатия, но и с друго с каквото мога. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ето това е нещо много добро! Дори инициативата може да прерасне за подпомагане и на всички братя и сестри. Всеки понякога има нужда от нещо,всеки понякога има проблем, който сам трудно може да разреши.

А и си е голяма благодат да помагаш безкористно.

Вместо фитнес - цепене и пренасяне на дърва, сваляне на гардероб от дванаесетия етаж, оправяне на кранчетат в банята, и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз смятам същото като xameleona. :) И съм готова да се включа с подобна помощ. Но не познавам на живо никой от Бялото братство. Живея в София. Така, че може би трябва да се направи някаква организация, която да координира тази работа. Може би трябва да се знае:

1. Кои са нуждаещите се и от какво се нуждаят

2. Кой и с какво може да помогне: помощ на място, с парични средства или по друг начин

3. Как да стане практически организацията? Мисля, че в ОББ имат социална комисия...?

Напълно съм съгласна с Ани.

Хората по места трябва добре да проучат кои са нуждаещите се братя и се сестри, да се направи списък: имена, адреси, болести или степени на инвалидност, ако има такива. А междувременно да се обяви в официалните сайтове за инициативата и каква е целта й – чрез банери. Да се даде конкретен срок, до който тези данни да бъдат събрани и обработени в таблици. Това виждам аз като първи стъпки.

Трябва обаче да има нещо като организационно ядро, което да движи нещата глобално и да има ясна визия какво се случва и какво ще се случва.

И да не се размият нещата във времето и пространството или да се отклонят в ненужни посоки, пак казвам – необходими са конкретни срокове.

Поздрави за идеята!

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям. :thumbsup:

Ще се включа с каквото мога да съм полезна.

Наистина има нужда някой да стане координатор, за да се знае:

1. Кой от какво има нужда;

2. Кой с какво ще помогне.

Например съфорумците пускат данни по горните точи на ЛС на координатора.

Идеята за среща с добра.

:thumbsup:

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня-7 януари:

Ние говорим за любовта, но един любовен свят е крайно организиран.

Човек трябва да бъде крайно организиран.

Той трябва да има интересите на другите хора както своите интереси.

Във всеки един човек трябва да вижда себе си.

Както спрямо себе си е внимателен, да не причини болка никому, както на себе си да гледа.

Организиран и неорганизиран свят

Линк към коментар
Share on other sites

привет,

предлагам съдействие с

1. имам лиценз от МТСП за социална услуга "телефон за социална подкрепа на възрастни хора" - може да я разширим и да получим финансиране / в дългосрочен план /

2, място където да се събираме

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.

Приветствувам инициативата.

Според мене в ситуацията да пишем за това във форум,в който не се познаваме и както Ани казва ,не познаваме лично хората ,за които се открива тази инициатива,малко може да се направи.

Сещам се за два варианта ,за действие по инициативата ,на това форумно ниво:

1.Набиране на средства(по някой от вече познатите начини-SMS или специална банкова сметка обявена тук) и предоставянето им на ОББ ,в частност на комисията по социалните дейности,която да организира тези средства да стигнат до нуждаещите се възрастни братя и сестри.

2.Инициатива за образуване на доброволчески групи по градове,които да поемат щафетно шефство над нуждаещи се възрастни братя и сестри.Например всички писали преди мен вече изразиха желание за нещо подобно в София.Това е едно добро начало.

Аз изразявам готовност да се включа и по двата начина.Вторият вариант намирам за по-добър,защото според мен личния контакт е това,от което най-много се нуждаят възрастните хора.Само,че в тоя случай е нужен център,който да свърже желаещия да помогне ,с нуждаещия се от помощ.Поне в моя случай е така.Ако познавам даден човек и виждам,че има нужда от помощ,просто му помагам и не пиша за това.Но в днешните времена на несигурност и престъпност,която често атакува точно възрастните хора ,добре е подобни действия да бъдат координирани .

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Когато имате нужда от доброволец от Варна имайте ме предвид!! 

Въпреки, че не познавам никого съм готова да помогна с каквото мога - готвене, чистене, пране. :)

Ако има срещи, моля ви пишете.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Аз също се присъединявам! Като за начало ще е добре да се проучи, кои братя и сестри имат нужда от помощ. Другото ще си дойде с времето и желанието. Надявам се. Аз мога да помагам за София, но бих участвала и в доброволчески групи по градовете, както предлага Klaudia, ако организираме такива.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Аз също се присъединявам! Като за начало ще е добре да се проучи, кои братя и сестри имат нужда от помощ. Другото ще си дойде с времето и желанието. Надявам се. Аз мога да помагам за София, но бих участвала и в доброволчески групи по градовете, както предлага Klaudia, ако организираме такива.

:) То досега всеки това предлага, но организация липсва; липсват и технически подробности. Откъдето е дошла конкретно тази идея - да дойдат и конкретните предложения. Останалото е просто бърборене.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Разпитах по темата.

Поне в София, както каза и Ани, всички по-възрастни хора са добре.

Помагат им техните семейства, или познати братя и сестри, с които са общували активно или жевеят близо до тях.

На някои се помага при ремонт, почистване, купуват се лекарства, храни.

Има даже наплив за помагане на младите при "бабата-фурия", която и слага всички млади в джоба си с преходите си Витоша-Черни Връх - Верила - Рила - Езерата!

Има и по-трудни случай - бай Г., които дълго време бе градинар в градинката с розите (гроба на Учител) и няма семейство. Той има прогресиращи Паркинсон или Алцхеймер и които му помага трябва да е много спокоен.

Ако има хомеопати, лечители, професионални кинезитерапевти, които биха могли да предложат безвъзмездно помощ, то е добре да ползват линка, даден в по-горен пост от Ани ОББ - Социална Комисия, и да пишат направо.

:3d_041::3d_053:

П.П.: Ако някой познава лично и поддържа по-близки контакти с ръководни кадри на Братските общности по места, или някой от Работните комисии, то е добре да го сподели.

Идеята ми е да се избегне евентуалното озадачаване кой откъде се появява.

Знам и за случай на хора, които не искат помощ, защото се лекуват само с молитва, отказват например масаж, защото бил чуждестранен.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте и привет на всички.Инициативата е чудесна, а предложенията- констуктивни и разумни.

Позволете ми само да споделя едно свое опасение и да дам предложение в тази връзка.

Мисля, че една голяма част от тези, които действително имат нужда от подпомагане в определени насоки, са достатъчно скромни и ненатрапчиви, а понякога и по своему достойни. Опасението ми е, че надали много от тях биха споделили от каква помощ биха имали нужда.

Затова предлагам следното: Инициативата би могла да има двустранен характер- по- младите да помагат с действия на нуждаещите се, а по- възрастните/ от нуждаещите се / да помагат на по- младите със своята опитност и знания.

Както бе казал по-горе един от участниците/ Klaudia/- става въпрос и за общуване/личен контакт/. А то би било от полза и за двете страни.

По този начин ще се даде възможност на тези, които имат нужда от подпомагане, да почувстват, че и те ще помагат на по-младите , т.е ще си бъдат взаимно полезни.

А и чувството, че си нужен и полезен, също помага, нали

Също така ми се струва, че би могло да се използва думата" съдействие". Това звучи по- щадящо от „ подпомагане”/ макар и по-неясно/ и дава възможност и на по-възрастните да споделят от какво съдействие биха имали нужда, срещу възможността да се общува с тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...