Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Олга Блажева. Биография


Recommended Posts

Олга Блажева

(31.12.1901 - 06.08. 1986)

med_gallery_5561_51_62577.jpg

Олга Блажева Иванова е родена на 31.12.1901 г в гр.Асеновград. Баща й е черногорец, а майка й - полугъркиня, полубългарка. Семейството й се премества в Стара Загора. Трето дете в семейството.Олга се отличава като талантливо девойче и получава една от трите стипендии за даровити деца в България.С право я наричат "цветето на Старозагорската гимназия." Животът й като начална учителка в Хасковска околия е труден и преминава в селата - там, където никой не желае да учителствува. В Хасково е назначена с конкурс. Преподава в училищата "Ив. Рилски", "Кл.Охридски", "Отец Паисий" до пенсионирането й. Не се е омъжвала.Целия си живот отдава на децата.Освен стихотворения за възрастни има и такива за деца.Живяла е съвсем скромно външно, но с вътрешно богат духовен живот до края на земния си път - 06.08.1986 г.

Това е кратката информация за тази забележителна жена.Малцина днес знаят,че тя е от учениците на Учителя,от ятото,което с вярност е следвало до последния си дъх на тази земя заветите и не просто ги е следвало,но и пресътворявало в живота си.Изключително скромна,много ерудирана ,харизматична личност.

Живяла и работила по времето на социализма,тя е предавала и разпространявала Словото на Учителя ,чрез личния си пример,чрез стиховете си ,на хората,с които е общувала приживе.Въпреки булото,което официалната власт спуска над идеите ,писменото наследство и последователите на Учителя,тази ярка личност оставя своята следа .Името и фигурира в сайтовете посветени на българската литература.Срещаме името и сред имената на български писатели и поети творили в периода след втората световна война.Също срещаме името и сред видните личности родени в Асеновград.Но нито дума за това,че е верен последовател на Учителя.

След като се запознах с нейната биография и писмени спомени на хора,които са я познавали ,си мисля,че тя е един от хората ,на които се дължи запазването на искрата на Учението в Хасковско.

Източник :"Спомени за Олга Блажева" ,авт.Магда Петрова ,изд."Христо Г.Данов" Пловдив 1993 г

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

О,свети Игнатий,

Бог при теб ме прати,

Първа теб да срещна

На земята грешна!

Родена съм на 31 декември след полунощ,срещу Новата 1902 година –в Асеновград,в новопостроен дом,в стая с обща стена с олтара на черквата „Света Троица”.

Баща ми Блажо,е от знатен черногорски род,а майка ми Ана-дъщеря на мъдрата Мариго,както са я назовавали в Стара Загора.

Черногорска внучка съм на Йоан Елич,поет и революционер,отбелязан с най-вдъхновени слова в югославски алманах.

Баща ми напуща родината си,за да не напакости на любимия си брат,с когото са обичали една и съща девойка-за да не наскърби нито него,нито нея.Каква жертва прави той по линия на чувствата още в младините си!Живял е в Италия,Гърция,бил е и в Африка.Владеел е перфектно италиански,а още френски,гръцки,руски и турски език.

Отива в Света Гора с намерение да остане там.Но след време казва на игумена:

-Шия ми излезол на колене да правя метани.С хляб и маслини само не мога!

Игуменът му отговаря:

-Може някое от децата ти да поеме тоя път...

Той не стана калугер,но баща на истинска калугерка,която със Словото обслужва неговото посещение в Света гора.Следвала съм го,за да се изявя.

...........................................

У дома се различаваха три Библии:българска,руска и сръбска.Всеки ден се четеше по една глава от Свещеното писание.Баща ми колко време е служил в Светогорския манастир и не се отказваше от своето общение с Библията.В празници в нашия дом винаги имаше тържествено песнопение.Баща ми четеше и пееше и всичко преживяваше,както са пеели в Света гора.Имаше познания,а същевременно и смирение.....

В един дом,за да се роди Словото,какви предпоставки има ?Главният сеятел напуща Черна гора и отива в Света гора.Какъв символ е това!Жертвува човешката любов и добива Божествената любов.Награждават го с дете,което носи Словото.......

..................................

Аз съм плод на Любовта!Идвам като награда на баща си,задето е напуснал черногрската си любов Агло,за да получи Светогорската –Олга!От този негов героизъм е пробляснало Словото!В жертвата Агло се ражда Олга-историята на моята любов.Тази жертва в любовта е подготовка за моето рождение.

...........................

Харесвах много сърцето на баща си.Майчиният ум е преценил сърцето на бащата и ето го детето.

.....................

На „Изгрева”-Срещи при Учителя

-Вие мислите.Вий ще приложите Любовта!

Почувствувах с каква вътрешна радост казва това !Като нещо необикновено в живота.

-Вашият път е път на светия!

Цялото му лице светна и поглежда нагоре.

-Вие сте под Божествен закон!Те, другите,могат да правят каквото си искат!Вашият живот-спартански режим!

При друг случай:

-Тя носи Словото!

Какво значи това?-Езика на живота-езика на Реалността!

При посещение и разговор в Горницата,Учителят поставя въглища с лопатка в печката три пъти и повтаря:

„Много правилна мисъл!Правилно мислите!Много права мисъл,рекох,имате!”

При известен повод:”Имате прекрасна интуиция.Дръжте се за нея!Тя ще ви ръководи много правилно в отношенията с хората!”

При разглеждане формата на главата ми,Учителят произнася:”Земя,земя,земя!”И аз си помислих-само земя ли съм?А то –устойчивост и в трите свята:Физически,Духовен и Божествен!

Питам:-Защо не мога да се разтварям пред всички хора .А Учителя:-Че защо е нужно?Цветята се разтварят само пред слънцето!

Учителят как е погледнал на моето наследство.Какво е виждал,за да каже:

-Баща и е много добър човек.Черна гора!От черногореца е взета честността!Сърце по бащина линия.Ум –по майчина-от Гърция!А самата тя –България.Цяла Балканска федерация!В едно същество,изразено най-ценното!

След години на „Изгрева”-като минава край мене и ме посочва с пръст,Учителят произнася отривисто:

-Тя не е Олга,а Волга,която ще се влива вече не в Каспийско,а в Средиземно море!

Впоследствие ми се разкрива,че съм била света Олга-равноапостолна руска княгиня в Киев,покръстена от Патриарх Полиевкт в Цариград, в 955 година и разпространила християнството далеч зад пределите на Киев.

Света Олга не е апостол,но е равноапостолна и е свършила повече работа,като такава.Не е ли чудно,че непосредствено след моето рождение,баща ми е искал да се преселим в Русия,но баба ми –гъркинята не е позволила.

Изт."Автобиография" О.Блажева ,1994 г изд "Хр.Г.Данов" Пловдив

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Олга Блажева е автор на текста ,на тази хубава братска песен

"Дайте сили, Небеса"

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

"Човек има освен физическа и духовна възраст. Тази възраст разделя или сближава хората .Това, което не се вижда -то е същественото .Не е лесно да видиш човека от вътре .Най-голямото неразбиране между хората се дължи на различната им духовна възраст .Най - големите дисонанси на това се дължат" стр.226

"Жената - майка при днешното развито съзнание ще трябва да застане на здрави основи и позиции по отношение на своята роля в семейството и обществото .Тя е длъжна да живее един чист и светъл живот ,за да може да подготви бъдещите хора на Шестата раса ,които ще бъдат носители на Божествени добродетели и едва тогава ще се утвърди в живота ИСТИНСКОТО МАТЕРИНСТВО."

"БЛАЖЕНА И БЛАГОСЛОВЕНА " О. БЛАЖЕВА -стр.343

тук и тук

Линк към коментар
Share on other sites

..."Преминало мистичната си клада,

сърцето ми със трепетна наслада,

окъпано във светлина и нежност,

потъна в някаква безбрежност..."

Възкръснала душа

Олга Блажева

Редактирано от кети
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Суета и глупост двете,

не са ли туй ръцете

на черния изкусен маг;

предвечния и страшен враг

на всяка мисъл,светлина,

небесен прилив и вълна?

Изплита той прекрасна мрежа

за модния ,културния ,невежа.

***********

С подтик материален

срещу пътя идеален-

безплодното стремление

към обществено владение

гостува на земята-

път към низината.

Олга Блажева -

Изт."О,ВЕЛИК УЧИТЕЛ,ТИ ВСЕЛЕНСКИ ЖИТЕЛ",стихове за Бога,природата и човека ,Изд.ББ София 2006 г стр.105

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Дайте сили небеса,
кръста си да понеса
към предвечната Голгота,
за да сложа там живота
на изнурената плът,
във неверния й път

Дайте сили небеса,
моя плам да отнеса
на Божествената клада,
да намери там отрада
сред живот изпепелен,
като феникс възроден,
моят Дух неукротен.

Дайте сили небеса,
мъката да понеса
на живота,който ражда,
сред болезните - изгражда
и твори из век във век,
той безсмъртния човек!

Олга Блажева 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...