Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Синдром на нощното хранене


Loca

Recommended Posts

Здравейте, поздравления за това че отделяте от времето си да помагате на хората по този начин.Имам проблем, който реших да споделя с вас и се надявам да ме посъветтвате.Накратко за мен- на 25г. съм и от преди 2г. започнах да се боря с наднорменото тегло, резултата беше, че отслабнах с 18кг. , но изведнъж нешо се отлючви в мен и започнах да се будя всяка нощ и да си похавам, и заспивах след това, осъзнах че страдам от синдрома на нощното хранене, така си поставих сама диагнозата, чрез четене на статии в интернет...чувството на вина ме убива,сутрин когато стана и се сетя че отново съм го направила.До ден днешен продъжавам да се ограничавам в хрнаненето и не спазвам толкова строги диети, но се старая да има някакъв контрол над храненето, ходя на фитнес и се опитвам да преодолея този проблем, вече почти 1г. немога да живея в спокойствие не искам да идва нощ, защото всичко се повтаря.сигурно имам нужда от психотерапия.какво ще ме посъветвате и мислите ли, че може да се излекува, споделила съм със семейството си и те ще ми съдействат за евентуално лечение.вярвам че мога да опитам да се предборя и сама но имам нужда от помощ.благодаря ви предварително за вниманието.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Радвам се, че споделяте и че имате желание за работа върху себе си! Ще споделя нещо, от сърце, не от учебници и бумаги! От собствения си живот съм забелязал, че всичко, което преживяваме или се случва с нас, е най-доброто точно за нас, точно в този период от живота ни! Когнитивните ни пъзели и ребуси, които имаме да решаваме в даден епизод от живота си, са просто стъпала от стълбицата на житейското ни психосоциално, та дори и духовно израстване! При вас такава стълбичка, с нейните си стъпалца, представлява хранителното ви поведение. Емоционалните противоречия, които преживявате във връзка с това, представляват нужното напрежение по търсене на ключовете към собственото ви щастие, към себепознание и хармония! Благодарете на ставащото, вижте себе си отстрани, като безпристрастен наблюдател, оценете стратегически положително ставащото и си кажете: "И това ще мине!"

При спазването на диети и хранителни режими човек започва да се бори с нагона си към щастие, с естествените импулси на тялото и душата си! Аз лично не препоръчвам самоналожени по буквата диети. При тях човек се опълчва срещу дълбоко нагонната си природа, която обаче е много, много силна! Получава се емоционално махало: потискане на желанието чрез ината на диетата (защото волята е нещо друго), което обаче резултира в компулсивното му експлодиране - при вас експлодирането се изразява в нощното хапване. При друго момиче преяждането би могло да бъде следвано от повръщане - това е много по-негативен и вреден вариант от напълняването - т.н. булимия. При някои инатът за жалост е по-силен, което води до мощното невротично изтласкване на нагона за щастие - тоест до анорексия.

Добрата новина при вас е, че хранителното ви поведение не е стигнало нито до булимия, нито до анорексия, а просто до нощно хапване!

Похапването е сигнал за незадоволен емоционален глад, желание за щастие, което не е удовлетворено - сексуално, емоционално, когнитивно! ! ! Когато се борите с това желание, потискайки хапването чрез диети, само го подхранвате и то експлоадира по един или друг начин! Вината след похапването единствено засилва нещастието ви и скъсява пътя към следващото компулсивно хапване - тоест тя е напълно излишна! Простете си - по принцип, като състояние на съзнанието ви! Другият полезен подход към вината е, както аз го наричам, "еврейско отношение" - тоест неутрализирането и с помощта на здравия разум, на един отстранен котгнитивен поглед отвисоко над себе си. Рационално подхождане към себе си и ситуацията, което обезсилва вината, оневинява, защото осъзнаването и здравият разум водят до ясното виждане излишността и, както и до директното и неутрализиране с помощта на логиката, на един здрав нормален егоизъм. Освобождаването от вината облекчава голяма част от порочната вплетеност в психоемоционалната въртележка, стояща зад хранителното ви поведение!

Остава обаче онова глождещо тревожно чувство за неудовлетвореност на желанието, което тласка обсесивно към следващото отваряне и опустошаване на хладилника... :) ! Запитайте се, щастлива ли съм в живота си? Задоволена ли съм сексуално, емоционално, ментално, поведенчески? Какво ми липсва? Намерете го и започнете да го задоволявате по подходящи начини!

Ако обаче похапването е поддържано дълго време, се е превърнало в навик и дори и животът ви да е щастлив и пълноценен, емоционалният глад по отношение на храната би могло да се е превърнал в самостоятелен навик, автоматизиран психоемоционален и поведенчески процес. Какъв е подходящият начин за измъкване от порочния кръг?

1) Осъзнайте този кръг - вижте как битката с желанието и вината след похапването автоматично водят до изтласкване на емоционалния глад за кратко и сигурната му скорошна компулсивна проява в следващото похапване!

2) Осъзнайте емоционалния си глад, когато се събудите. Отделете го от хапването. Осъзнайте го като нужда от щастие, която се е "закачила" за храната. Тя обаче е само заместител на щастието - все едно да ви е студено и да гледате картина с топъл слънчев ден. За малко може да ви накара да се стоплите, но едва ли ще ви даде реалната слънчева благост и топлина!

3) Спрете битката с желанието. Как?Приемете го, сприятелете се с него. Приемете и тревожната незадоволеност, която се появява. От сърце! издръжте я, гушкайте я със сърцето си, успокойте я с обичта си!

4) Вижте изборите си:

- сега ям тази храна, с което влизам с старата позната ми до болка въртележка.

- решавам да приема, издържа и с любов трансформирам желанието си.

5) - Ако изберете първото, разрешете си хапването, като се наслаждавате на всяка хапка, ядете бавно, дъвчете всеки залък поне по 30 пъти, с извличане на пълното удоволствие от него. Отстранете вината - чрез съзнателното си прощаване и чрез раздробяването и с помощта на осъзнаване ненужността и чрез здравия разум и логика.

- Ако изберете второто, обикнете тревожното желание, отпуснете тялото и съзнанието си в него, в самия му център, насладете му се, почувствайте го като нещо интересно и заредено с много сила и радостен живец!

6) Възстановете здравата връзка с естествените желания на тялото си. Когато хапвате, го правете с радост, наслаждение на всяка хапка. Дъвчете бавно и продължително, поне 30 пъти на всеки залък! Спрете, когато тялото ви даде знак за това - то е едно леко налягане в слънчевия сплит! Върнете останалата храна обратно. Приемете с радост и приятелски чувства остатъчното желание и тревожността зад него - насладете му се! Издръжте го спокойно, с любов и сърдечна разтвореност! То се разтваря и превръща в спокойна задоволена сила!

7) Намерете пропуските си по задоволяване на щастието си в междуличностовите взаимоотношения, общуването, приятелството, професията и т.н. и си позволете да запълните тези пропуски! Имате право да бъдете щастлива!

Разпечатайте си горната схема и я следвайте - както през нощта, така и през деня. Ще осъзнаете как всичко се променя, а щастието заживява все по-силно във вас! Защото се доверявате все повече - на Себе си! Лесно е! Можете!

Пишете, екипът от терапевти с радост ще ви отговори!

Бъдете щастлива! :) :) :)

Орлин Баев

Линк към коментар
Share on other sites

Искрено ви благодаря, за подкрепата :) незнаете, колко много значи тя за мен.Мисля, че прочетох точно, това което май не исках да призная пред себе си.Въпроса "Щастлива ли съм", даде отговор на всичко.Вътрешно в себе си знаех, че съм незадоволена-емоционално и сексуално, нямам любим човек..... всичко което сте ми написал, е толкова точно казано за мен...че когато прочетох думите ви, в тях открих описана точно себе си!Мисля, че вашия отговор ми помогна вече-не съм спряла да ям нощем, но интерсното е, че когато станех тази нощ се сетих за вашите думи, за мен това си е напредък, а другия факт който отчитам като напредък е, неутрализирането на вината.Сутринта, не си развалям настроението за целия ден както предните дни,а си казвам аз работя по въпроса!...това е много важно!Остава да започна да задоволявам и другите ми липсващи потребности и мисля, че малко по малко моята пирамида, ще се пренареди, казвам си на ум, че всичко ще става лека полека и имам търпението да преодолея проблема с нощното хранене.Заега си поставих като цел, да чета поне по 6-7 пъти на ден принципите и препоръките ви:)те ме карат да вярвам в себе си.Наслаждавам се когато чета, редовете написани от вас, не се бях замисляла, че "ИМАМ ПРАВО ДА БЪДА ЩАСТЛИВА", добре че ме подсетихте:)Радвам се, че съществуват хора като вас!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Карате сърцето ми да пее с добрия си отзив! Благодаря ви!

Друго важно условие за справянето ви: обикнете се каквато сте! С всичките килограми - вижте се в огледалото, погалете се и си кажете "приемам се!", "обичам се!". Приемането на себе си точно такава каквато сте сега е условие за промяна - нежно и с любов, вместо с битка със себе си! И - никакви диети! Вместо това слушане сигналите на тялото!

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...