Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Икономика на Споделянето


Иво

Recommended Posts

  • 5 months later...

Да се споделят материални ресурси е много изгодно. Може да се споделя какво ли не...

От една страна вторият живот на вече ненужните вещи. Но едновременно ползване също е добре.

Примерно пособия за строителство и ремонти има във всеки дом, но големи ремонти се правят рядко. През това време те могат да се ползват от друг.

Може би такива вещи и уреди е хубаво да се заемат или наемат, вместо да стоят и заемат място.

Напоследък когато минавам покрай безбройните празни кооперации си мисля, толкова ли не може да се измисли нещо. Безброй хора се тъпчат на малко пространство, а през това време има толкова празни сгради, било то и частни и обществени.

Би било добре, ако не изхвърляме ненужните, но запазени вещи на боклука. Тази вещ може да е необходима на някого. Хубаво е да се сложи в прозрачен чувал и да се остави до контейнера, много скоро ще си намери нов собственик. Разбира се може да се направи усилие, да се отиде до някоя общност, която събира и преразпределя такива неща, или да се обяви в интернет за подаряване и също скоро ще си намери стопанин.

Друг е въпроса, ненужните вещи могат и да се заменят с други които са ни нужни, или да се продадат макар и на символична цена.

Книгите биха били щастливи вместо да стоят по личните библиотеки за красота да отиват при хора, които искат да ги прочетат. Същото е и музика, филми и т н.

За дрехите и обувките често питаме близки и познати дали не ги искат, но пък забързани от ритъма на деня не ни се занимава с това. По лесно е да ги трупаме или да ги изхвърляме.

Като се ходи на пазар с автомобил, може съседите да отиват с едната кола, особено ако няма да успеят да я натоварят цялата с покупки. На мен това много ми липсва. Нямаме автомобил и нямам възможност да пазарувам на едро. А пазаруването на едро е икономически изгодно.

Идеи много могат да се намерят за споделяне, стига хората да имат желание да го правят.

Дали в този сайт може да се намери място за тема: Търся/Подарявам/Заменям?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Здравейте и от мен :) Можете да разгледате тази платформа: http://www.usetogether.com/

 

В момента в нея има над 200 души от България, които си споделят всичко от топчета за пинг понг през книги, електроника, игри, телефони, коли, уроци по фотошоп, планински разходки и какво ли не :) Организират се и събития всеки месец, на които хората се събират, за да споделят различни предмети и услуги :)

 

Усмивки,

 

Зори

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...